Monty Pythonův smysl života

• Česko Smysl života podle Monty Pythona (více)

Komedie strašlivá o prvních, druhých, třetích až posledních věcech člověka... V pořadí třetí a také poslední celovečerní film legendární skupiny Monty Python je sledem skečů volně propojených tématem života a smrti. A ač je především určen rybám, pokrývá veškerou škálu lidské zkušenosti. Od narození zdánlivě bezvýznamného dítěte (zejména z pohledu tresky), přes problém přemnožení katolíků, mužského zrání v hodinách sexuální výchovy, dospívání na bojištích 1. světové a zulské války, po problém ztráty končetin a dárcovství orgánů, až dospěje ke konečné otravě rybou a k tomu co následuje. To vše sepsáno a sehráno šesticí herců – autorů Monty Pythonova Létajícího cirkusu v režii Terryho Jonese a s animací Terryho Gilliama. (Česká televize)

filmmovier

Další Monty Pythoni, po kterých si kladu otázku, jestli mi ten jejich humor sedí, nebo ne. Po Životu Briana jsem čekal něco podobně geniálního a... no, vlastně jsem to i dostal, svým způsobem to skutečně je geniální, ale taky to je mnohem složitější. Tenhle film je totiž rozdělen na kapitoly a ty kapitoly jsou zase rozděleny sledem různých scének. Scének, které jsou geniální, překvapivě vtipné, průměrné a občas taky poměrně dost nezáživné. Ale i tak mě to bavilo, rozhodně to není špatný film, ale zcela určitě to není film pro každého a i toho, pro koho je, asi nenadchne úplně ve všem, je to prostě jen o tom, jaký styl humoru vám sedí, ale herecky je to opět perfektní a zejména John Cleese tomu opět kraluje ve velkém. Ale ty ryby byly fajn, ta scéna v kostele taky a překvapivě i sexuální výchova, která je dost možná vrcholem celého filmu, o kterém jsem si původně myslel, že zrovna tohle mi nesedne... No, a vidíte to. Je to prostě fajn, ale těžko se to popisuje. A to, že je to sranda i utrpení zároveň (a to nemyslím nijak špatně) je možná největší důkaz toho, jak je ten humor perfektní. 75%. ()

Motinski

Uletená magorina. Pythonovci idú radi na hranu a nemožno im uprieť vlastnú tvar. Trochu viac mi ale sadol Život Briana, takže tie 3* sú slabšie. Zmysel života obsahuje vtipy čo ma dostali do kolien a má aj množstvo nápadov v tom ako sú konkrétne scény nadizajnované. Vadí mi ale to čo som vyčítal tvorcom aj predtým. Ten humor nie je dokonalý a veľa krát sa stane že ma proste minie. Epizódnosť bola tiež podľa mňa na škodu a hlavne kvôli tomu kolíše výsledná kvalita. Áno znie to kriticky, ale neznamená to že by ste sa nudili alebo nebodaj pri sledovaní trpeli. Len to nie je až tak smiešne ako by sa mohlo zdať podľa hodnotení. ()

Honzíno

Opět platí, že tato díla hodnotit jinak než pěti nebo maximálně dvěma hvězdičkami je pro mě naprosto nepochopitelné. Buď jste pro tento humor naporsto nadšeni a chápete vše, u každé scény se smějete, nebo vás zaujme maximálně pár scének, ale to je limitně do dvou hvězd a to ještě jeslti. Buď pět, nebo nevím, jeslti ostatní jsou na správné adrese?... Určitě se jedná o nejvulgárnější dílo skupiny. Ne, že by nikdy nedokázali trochu přitvrdit, ovšem zde se tento humor nachází v nejhustší konzistenci. Doporučil bych to alespoň od patnácti let. Viděl jsem to jako mladší a plně jsem to dokázal ocenit až o pár let později. A je to masakr. Ano masakr! Od začátku do konce. Nikdo mi to nevymluví. ()

capák

Britský humor je mi velmi blízký, a tak jsem si tenhle kousek náležitě vychutnal. Nevím, jak to Pythoni dělají, ale takové množství tak originálních a vtipných nápadů vtěsnaných do necelých sto dvaceti minut jsem už neviděl dlouho. Je škoda, že film vedle toho obsahuje i několik slabších gagů, které vám neumožní týrat vaše bránice po celou dobu jeho sledování. I přesto mi ale invence autorů, která, jak se zdá, nemá hranic, nutí udělit absolutní hodnocení a vrhnout se na další díla téhle party. ()

ivan_drago

Když jsme si tento film pouštěli na střední škole, tak nám ho učitelka při scéně s výukou sexu vypla. Tak to jenom pro začátek. Já osobně miluju humor Pythonů takže nemohu jinak než za sto. Bravurně poskládené skeče spojené tématem smyslu života s neuvěřitelným množstvím vtipů, narážek a nezapomenutelných písní. Prostě asi jejich nejlepší dílko. ()

Johnnas

Je zde pár slabších míst. Nicméně přesto geniálně vtipné. Místy drsný humor , vysmívající se typickému anglikášství, který si nebere žádné servítky a porušuje veškeré zásady "slušných mravů" a překračuje hranice "dobrého vkusu". Prostě k popukání :) . ()

lennyd

Čekal jsem obdobnou záležitost, jako je můj oblíbený Svatý Grál. Ale Pythoni se do toho vrhli s vervou, a tak trochu jinak - přijde mi, jako by ze svých kraťasů vybrali to, co by mohlo mít něco společného s pohledem na život jako takový, a nějak to poskládali do kupy - a voilá - film je na světě. To, že nemá ani hlavu ani patu, přece nikoho nezajímá, každý chce jen vidět naše humorné scénky, no ne? Jinak fakt nechápu, jak se do této série dostaly příběhy typu "Darování orgánů" či "oslava v zákopech". Na druhou stranu ostatní scénky jsou naprosto dokonalé, ať již samotný předfilm nebo scény Zrození či Smrti. Celkově jsem ale trochu zklamán, čekal jsem fakt víc... ()

Elví

Na to, že skupina v době vzniku filmu byla už rozpadlá, a že Johna Cleese museli dotáhnout téměř násilím, je to pořád ještě (i z přiznaného rozpačitého zklamání samotných autorů) starý dobrý Monty Python. Mimochodem, i "Život Briana" byl podle slov Monty Pythonů povídkový film, jenom velmi dobře zamaskovaný příběhem. ()

danoo

MP ´s the meaning of life poskytuje vcelku inteligentnú zábavu všetkým, ktorí sa vedia odosobniť a neberú jeho satiru príliš vážne. ()

Raven0

Tak to je síla, největší celovečerní úlet od Pythonů, co jsem měl možnost vidět. Narozdíl od Grálu a Briana, je tento film jaksi roztříštěný do kratších scének, takže mě nezačal nudit. Navíc Pythoni se opět s ničím nepářou a tak se ve filmu objevý hektolitry zvratků, sex ve školní třídě, prodej dětí na vědecké pokusy, krvavá vražda kvůli orgánům a spoustu dalších veselých vylomenin. No, kdo by ty Pythony nemiloval? ()

Elementál

Film překračující veškerá tabu, někdy až přespříliš brutálním a nevtipným způsobem. Jednotlivé skeče působí dobře - každý jeden z nich má určitou originální myšlenku, přičemž některé jsou razantně lepší, než jinačí. Ale celkově film vyznívá do ztracena - spousta scének totiž nezaujme, celková propojenost je mizivá a předfilm je nudný až k uzoufání. Rozhodně zajímavá záležitost, kterou stojí za to shlédnout, kvůli vlastnímu zážitku, ale z pohledu diváka (ať už "pythonovského" nebo "běžného") nakonec jen ucházející. Nic víc, nic míň. ()

Nihlathak

Monty Pythonův smysl života jsem přinesl na hodinu anglické konverzace, kde ho asi dvanáct přísedících s velikými žaludečními potížemi zhlédlo. Někteří ty potíže měli kvůli smíchu, ostatní (a že jich byla velká většina) chtěli zvracet jako to ve filmu bravurně zvládá tlustý chlapík v restauraci, přičemž mu nosí jeden plechový kýbl za druhým. Lidé jedou do nebe svými auty kvůli své lenosti, žáci ve škole znuděně poslouchají učitelovo svéřepé vyprávění o sexuální výchově, rybky komentují situaci z akvária, pozorujíc pojídání svých přátel, divocí úřednící jezdí se svou budovou po finančních korporacích a vyhazují lidi z oken. Tento pythonovský film zaručeně nezklame. Je perverzní, absurdní a pervezně absurdní, nechutný a ujetý, možná nejvíce ze všech Monty Pythonových výtvorů. Neznamená to ovšem nejlepší. Zdařile reflektuje lidskou demenci, zhýralost, zhýčkanost, oduševnělost, skeč s porodem je nejlepší skeč s porodem, jaký jsem kdy viděl, a že jsem jich viděl hodně. Smysl života zkrátka víří nápady, které snad celé sexteto hlavních aktérů mělo někde v šuplíku, sušilo je, a jednoho dne se všichni rozhodli, ž eje na čase vydat tu absolutně njesatiričtější nasmrádlou bombu šíleného černého, ale v tomto případě hlavně erotického něco-jako-humoru, který na mě ale absolutně zafungoval a já se téměř celou dobu válel smíchy. Něco takového jsem opravdu nečekal a Pythoni mě zase jednou překvapili, všichni byli tradičně výborní, a přestože je tento film tak trochu "O něčem jiném", uvítal jsem mnoho skečů na téma vojsko a služby, což Cleese, Idle, Chapman, Palin, Gilliam a Jones velmi rádi parodují, a musím říct, že zpěvů, kterých zde bylo dost, jsem já dost neměl, a mohlo by jich být více. Idle má idleální hlas a texty jsou jako obvykle velmi, velmi originální :o) ...o geniálních animacích se snad ani nemusím zmiňovat... nebo ano? Celek jako by odrážel nejen nedobrost církve, jako je to u Pythonů již tradicí, ale také takové nějaké nastínění toho, kam ta pokrytecká společnost spěje. ()

July

Naprosto úžasný předfilm a satira na katolickou církev, zesměšnění výchovy ve školách a další povedené gagy. Některé pasáže byly trochu slabší, ale jiné úplně skvělé; dohromady výborný film! ()

geklon

Sakrayš. Jak tenhle kýč na hranici ústojnosti hodnotit? Dá se vůbec tenhle maxiopus pro intošský plebs uchopit jinak, než konečky prstů, které jsou od něj izolováný třemi vrstvami gumových rukavic? No ty vole, dyť jsou to Monty Python, né? 1983! Chápeš to? Vo tom to je, ty blbečku nachápavej. Ikdyž má "...smysl života" v některých částech úroveň TeleTele, bez tohle díla by nebylo, nic jako bída a bahno extrémně nekorektní zábavy. Smysl života rozhodně nehledejte u televize, to je tak, to co mi tahle Pythička, stačila během 112 minut předat. Hvězdami nehodnotím, netuším co by bylo relevantní. S porovnáním, s ostatními MP díly, bůhví jaký. Na úrovni ostatní nekorektní zabavy revoluce(???). ()

Aven

Obrovské zklamání - Pythony mám rád, ale seriál je tak o úroveň výš. Navíc Smysl života mi přijde jako nejslabší MP vůbec - pár vtípků výborných, ale celkově jsem se moc nebavil. ()

nevermore

I když je to slabší než jiní Pythoni, přece jen je tu několik velice originálních nápadů (jako vždy). Scéna v restauraci nebo prostředek filmu, kde je ryba? a navíc ty krvavé a nechutné záběry byly fakt perfektní.. ()

Krustyburg

Jsou tam geniální scénky, kromě toho taky velmi nudné a zdlouhavé pasáže, někdy to sklouzne k obscénnosti, která není nutná... Je to tak nevyvážené, že je to až obtížné zhodnotit; kdybych si to mohl sám pro sebe sestříhat, mělo by to hodinu délky a jasnejch 5*. Ale s tímhle outěžkem - ***. :) ()

Brain-D

Rozhodně nejlepší Monty Python, který je s velmi milím humorem pomaličku podán a také herecky slušně naservírován. ()

fefee

Najlepší jednoznačne pan Creosote obžerák s blicím kyblíčkem a mátovou hostií :D ...inak pozerateľná komédia s typickým humorom. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005