• slovenský

Hercules: The Thracian Wars

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný

USA, 2014, 98 min (SE: 101 min)

Vysoká očekávání chtě nechtě byla a bohužel, nepodařilo se dostat z toho ultimátní biják, nýbrž "jen" pohodovou akční mytologickou srandu. Je to sice sympatický sled bitev a rubaček, ale namísto pořádně krvavé a brutální spásy přišlo PG-13, člověk si neužije ani příšer - těch $100m upřímně nevím kam se podělo, nemá to v sobě nic extra. Není to epický, ani ultra zábavná oddychovka, ani zdaleka nic novýho pod sluncem. Chemie mezi Herculovou družinou funguje, postavy si oblíbíte, nuda nebyla, nějaký kouzlo to ve výsledku mělo, ale prostě jsem chtěl radostí se posrat, což se nestalo. Podvědomě viním patolízala Ratnera, ale co já vím kdo za to může. Škoda, průměr, ten film jako by si tak pečlivě naposilovanýho ROCKa vůbec ani nezasloužil.(25.7.2014)

Zapomeňte na mýty, budou (bude) se bořit! Na vině je antické komando ve složení wrestler Héraklés (barva pleti Dia raději nebyla odhalena, toliko ke genealogii), Amazonka Tauriel Kidman, nemluvný tester pevnosti šiků, otravný ministr propagandy, spartský vrhač nožů s mrštným jazykem a sarkastický věštec, kterému není dopřána smrt v intencích božských náznaků. Nutno podotknout, že díky posledním dvěma nemusí kráčející nandrolon vše nést jen na svých trapézách, evidentně vzniknuvších z pár týdnů cvičení s posilovacími pružinami a popíjení mléka.. Přiznávám, sedlo mi to, částečně i kvůli „myšlence“, že za každou velkou hvězdou stojí její tým. Smířen jsem čekal od Ratnera okoralou Vysočinu či Poličan, ale nakonec mě svým výplachem, ke kterému vám stačí o tři mozky míň, než měl Kerberos, pozitivně překvapil. Ale bacha, Brette, kamarádi kvůli tomu ještě nebudeme.. Spoiler: John Hurt to vždycky schytá nejhůř. Když mu nevyleze z hrudníku chestburster, dostane hlavičku od bohyně Héry..(18.8.2014)

Herr Koules se dal na (víceméně) reálnou kariéru (když nepočítáme házení s lidma a dřevěnýma vozama jako by to byly mlíčňáky pro vílu Zubničku a shození sochy Héry, vlastní sestry Másla, která vážila asi tak 50 tun, holýma oholenýma rukama). Mimo to se jedná o velice reálný historický film (možná bych řekl - až dokument!!), který si rozhodně na nic nehraje (narozdíl od Herkules - Zrození (pseudo)Legendy), zabaví, rozesměje (Ian McShane si tam všechny dává k snídani) a všichni záporáci dostanou do držky buď obřím kyjem, kudlou nebo 10ti tunovým šutrákem ve tvaru dámské hlavy, jak si zaslouží. Takováhle sandálová podívaná tu opravdu dlouho chyběla.(25.10.2014)

Tragédi, ktorí si pozrú film len z toho dôvodu aby mu naparili odpadové hodnotenia, tak nech si pozerajú priame prenosy zo svätých omší v nedeľu na STV2. Kto z vás predsa čakal heroický film, ktorý by dosahoval kvality ako Scottov Gladiator, či Gibsonov Braveheart?! Určite nie tí, ktorí poznajú rutinéra Ratnera. Ja som vopred rátal s tuctovým popcorňákom, plným mystických príšer, jednoduchým scenárom typu krivda-odplata, burácajúcou akciou podporenou nemalou dávkou CGI a priemernými hercami. Na to som sa pripravil, naladil a film tomto ohľade nesklamal. Dokonca scenár kde-tu prekvapil, skvelo sa vydaril casting do vedľajších úloh, akcia bola miestami prekvapujúco obstojná, samozrejme sem-tam to smrdelo prúserom, ale Ratner to nakoniec zvládol a upevnil si pozíciu režiséra, ktorý je takzvanou "stávkou na istotu". 65%.(10.11.2014)

Tři hvězdy z milosti. Tady jsem si po něčem stýskal, no toho se mi bohužel nedostalo, ale přeci jen je tento Herkules minimálně o The Rocka lepší. Kdybych nehodnotil toho dřívějšího letošního za dvě, pak je dal bez problémů tady. Akce zde docela ujde, ale příběhově je to jen sprosté zneužití jedné z nejstarších drsňáckých značek, za což se docela stydím, že vůbec ten průměr dávám. O ničem. 50%(23.10.2014)

• - Postavy z Herkulovy (Dwayne Johnson) družiny jsou sesbírány z různých bájí a až na dva z nich se žádná postava s Herkulem (Heraklem) nesetkala. Amfiaraos (Ian McShane) a Tydeus (Aksel Hennie) jsou postavy bojovníků z báje "Sedm proti Thébám". Atalanta (Ingrid Bolsø Berdal) je proslulá lovkyně a zúčastnila se jako jediná žena lovu na Kalydónského kance. Autolykos (Rufus Sewell) je největší zloděj z antických bájí, který jeden svůj zločin svedl na Herkula (Herakla), aby unikl trestu a Iolaos (Reece Ritchie) je Herkulův synovec, který mu pomáhal zabít Hydru a po jeho smrti chránil jeho potomky. (Wishkah)

• - Rhesus a jeho muži majú na koňoch strmene, táto časť konského postroja sa však do Európy dostala až po páde Rímskej ríše. (beso74)

• - Natáčení probíhalo v Maďarsku a Chorvatsku. (Terva)