Vinnetou a míšenka Apanači

Winnetou a miešanka Apanači

Half-Breed

Western / Dobrodružný

Západní Německo / Itálie / Jugoslávie, 1966, 87 min

Co je na této mayovce tak špatného? Chápu, že ve skutečném Mayovi (Old Surehand), byl Apanači někdo úplně jiný a navíc muž, že se tady opakuje plno starých známých motivů. Ale zaujme především mladý Schimanski, vtipný Sam Hawkims a pak problémy uvnitř zlé bandy.(12.1.2005)

Dosti průměrná "mayovka", ale i tak to stačí na 3 hvězdy.(16.9.2007)

• Marek1991

Nie veľmi zlé, ale aj toto patrí k väčšine voľne pridružených dielov k mayovkam o Winnetouvi a Old Shatterhandovi, ktoré sú slabšie. Už na začiatku, keď Apanači urobili veľmi rýchlu zmenu účesu, či žena Maca Hallera hovorila s vrahmi jej manžela, že ich dcéra išla preč, kým niekto nechytí jeho vrahov, pričom o tom nemohla vedieť a následne smútila, keď jej to prišiel priateľ oznámiť. Pokračovalo to napríklad prepadom, kde chytili banditi práve Apanači a jej brata, ale pritom ich nikdy predtým nevideli. Neskorší dabing trocha mrzel, lebo už to nebolo ono. Scenár a dej sa mi však páčili, začiatok s falošnými kamarátmi to pekne začal a tiež to, ako sa dievča chcelo dobrovoľne vzdať zlatého bohatstva, lebo šťastie videla v niečom inom a až ku koncu pokračovalo celkom dobrou akciou. Stará dobrá trojka Winnetou, Old Shatterhand, Sam Hawkins už tradične predvádzajú štandardne dobré až výborné výkony. Film už nie nejak dobrý, ale rozhodne to nie je utrpenie.(1.7.2012)

• Dont

Už jako mladší jsem z toho byl notně zklamaný. Film zachraňuje jen klasická hudba Martina Böttchera a osvědčené duo Lex Barker a Pierere Brice. Nevadil mi vcelku ani Götz George, jenže režijně a scénáristicky je na tom tenhle díl opravdu bídně. Ani herecké výkony nejsou zrovna výstavní. K výslednému špatnému dojmu pak bohužel přispívá i nepovedený český dabing, na hlasech hlavních hrdinů už je znát věk dabérů a ostatní jsou nadabováni vyloženě tragicky.(24.8.2014)

• Conner.s

Za film jedna hvězda, za vynikající název druhá.(24.7.2015)

• - Po premiéře se tvůrci přesunuli do Stuttgartu, kde hlavní představitelé podnikli v napucované tramvaji okružní jízdu městem. Uschi Glas se ukázala jako schopná průvodčí, zatímco Pierre Brice vozil pasažéry - především lidi od tisku - úzkými uličkami města. (hippyman)

• - Snímek začal natáčet režisér Paul May, vedení produkce jej však pro neschopnost po týdnu odvolalo. May dostal štědré odstupné a bylo dohodnuto, že se o této události zachová absolutní diskrétnost a o jeho odvolání se nikdy v žádném tisku zpráva neobjevila. (hippyman)

• - V Mayovkách prakticky "kolovaly" kostýmy mezi postavami. Ve filmu daruje Vinnetou půvabné míšence indiánské šaty, které však dříve nosila Ribanna. Stejnou loveckou košili s třásněmi jsme mohli spatřit v Pokladu na Stříbrném jezeře na banditovi se vzácným motýlem na rameni, v Rudém gentlemanovi ji už nosí David Luka. Pouzdro s nožem, které dříve nosila Nšo-či, později zdědil Vohkadeh. (hippyman)