Vinnetou a Old Firehand

• Česko Old Firehand (více)
TV spot

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

HonzaMag

Neurotického Old Surehanda zde zastoupil další nevýrazný Olda Firehand. Rod Cameron ve své traperské čepici připomíná 80-ti letou babču s drdolem ... Battaglia výjímečně není v roli padoucha. ()

Psycho.R

U tohoto filmu je dost vidět, že scénář byl psán k naprosto jinému filmu, takže Vinnetou je do příběhu naroubován jako postavička, která vlastně nic důležitého neřekne, ani neudělá, jen aby byl přítomen. Je celkem znát, že do hry vstoupila Amerika a film je prakticky omezen na jedno městečko, což není mnoho. Cameron je však oproti Grangerovi sympaťák, takže mi nečiní problém udělit 60%. ()

rublik05

Poněkud netradiční „mayovka“, která se tak moc snaží být klasickým západním westernem, až je to ve finále zcela kontraproduktivní a snímek působí, jako by ani nevěděl, čím chce vlastně být. Příběh je po všech stránkách obyčejný, chybí mu více zajímavých a charismatických postav, Rod Cameron mě popravdě řečeno moc nepřesvědčil, jeho projev mi zrovna dvakrát nesedl, naštěstí vše zachraňují náčelník Vinnetou a neskutečně uhrančivý Rik Battaglia, tentokrát však výjimečně v kladné roli. Záporáci jsou zoufale nevýrazní, alespoň že ty přestřelky jsou v pohodě. Tempo je občas trochu vlažnější, s logikou je to taky takové všelijaké, atmosféra nijaká, že bych se na to potřeboval dívat znovu, to ani náhodou. 3/10. ()

Ceberus

Tahle verze Sedmi statečných z Wishe (ti vznikli šest let před tímto snímkem) holt doplácí mimo jiné na to, že je dějově součástí populární série (Vinnetou, Poklad na Stříbrném jezeře a Rudý gentleman, plus Poslední výstřel), takže se chtě nechtě nevyhne srovnání. A já u všech ostatních filmů vždycky přemýšlím, jestli se mi ta čtveřice líbí jen proto, že ji mám zafixovanou z dětství, nebo jestli má skutečně objektivně vyšší úroveň než všechno ostatní. Old Firehand mě prostě nedokázal zaujmout, zvlášť když Vinnetou ("náčelník Apačů", který jím chronologicky ještě nemůže být) je tady jako naprosto podružná postava. Nechtěl jsem tomuto filmu dávat jednu hvězdu jen proto, že neobstojí ve srovnání se svými velkými filmovými bratry. Ale jakmile jsem zhlédl tu absurdně odfláknutou smrt hlavního padoucha, měl jsem jasno. A nezachrání to ani přítomnost Nšo-či. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Nemám sílu komentovat další "stejnou" Mayovku. Příběh, scény a postavy jak přes kopírák a "OldSure" sem "OldFire" tam. Vše podstatné napsal DarthArt. ()

Rattlehead

Po Drtící ruce a Jisté ruce přichází Ohnivá ruka. Ano, Old Firehand má menší charisma než Old Surehand a Old Shatterhand, ale tak přísný bych na tento snímek nebyl. Pořád se jedná o povedený western, který do série zase přináší něco nového - kromě postavy Old Firehanda třeba mexické prostředí. Indiánská tématika zde dostává minimum prostoru. Líbil se mi motiv vesnice, bránící se před desperáty (co mi to jen připomíná ?). Někteří vesničané se bojí, ale sami se přesvědčí, že před zlem se utíkat nemá. Můj komentář číslo 601. ()

xxlch

Ta 1* je za hudbu a za odvahu,že něco tak dementního dokázal někdo splodit a ještě k tomu to pustit mezi lidi.Fuj. ()

eFOXsize

Nebude náhoda, že zpracování od Alfreda Vohrera nejsou to pravé ořechové. On prostě neumí ve filmu vynahradit L. Barkera a čarovného ducha Pokladu a Vinnetou... Všechny zpracování od něho mi přijdou nedostatečně promyšlené, odfláknuté za vidinou peněz. ádoby romantická zápletka Nšo-či mě přinutila se spíše zamračit a ignorovat, Old Firehand mě také nenadchnul. Skutečně je zde cítit jakási tendece amerického westernu, ale dámy a pánové - mně se to sem nehodí. Za mě nejhorší Mayovka. ()

offlineman odpad!

Pierre Brice asi nutně potřeboval peníze, že se sebou nechal natočit něco takového! Nedivím se, že tohle "za komunistů" se sem nedostalo! Když to člověk chce brát jako velice špatný western, dorazí ho ten odporný dabing! Hnus!!! ()

jm.angelo

Jeden z těch slabších filmů s Vinnetouem, který zde hraje druhé housle Rodu Cameronovi v roli Old Firehanda. Pokud od filmu příliš mnoho nečekáte, což se po zkušenostech s ostatními filmovými Mayovkami moc nedá, může vás i příjemně překvapit - postava Old Firehanda je vcelku milá, pár vtipných momentů se zde taky najít dá. ()

helrohir

Snáď najslabšia mayovka akú som mal možnosť vidieť. Celý dej bol príšerne nezáživný, postava Old Firehanda nesiaha Shatterhandovi ani po členky, väčšina vedľajších postáv bola doslova protivná, postavy zobrazujúce akože zábavný element boli skôr trápne, Winnetou akoby ani nebol Winnetouom, ale len nepodareným doplnkom tohto komplotu a ešte aj ten dabing bol ako z pomocnej školy, takže tu sa fakt len veľmi ťažko hľadá niečo pozitívne. Úbohosť! ()

JosefTomas

Nechápu logiku, že je Vinnetou náčelník a N-šoči je živá? Ale Oldfirehand je na rozdíl od Surehanda alespoň zajímavým náhradníkem. Ten alespoň nepoztrácí charisma a leč je Oldshatterhand charismatičtější, dokáže s Vinnetouem utáhnout film. Tudíž je sledování ihned příjemnější. ()

Tominni

Tak za mě celkem solidní western, sedm statečných říznutých Vinnetouem - tedy Vinnetou se tam spíše jen mihne, jinak to je příběh Old Firehanda a Mendozzy (Rick Battaglia na straně těch dobrých!!!) vs záporák Salas. Trošku mi tam vadí to koketování Nšo-či s Tomem a potrhlý Angličan, ale nakonec - proč ne. Samozřejmě - rozdíl knižní předlohy a filmu nemá smysl řešit vůbec, tady nesedí skoro nic. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 5,3/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 60,2% | Jeden z nejslabšíh článků série o Vinnetouovi. Kam se podělo to kouzlo moudrého náčelníka Apačů? Tady už je to hned na první pohled pěkná šaškárna a umělá sračka, která nás chvílemi rozesmála a kde je samotný indián jen na okrasu. Ovšem ne že bychom se nudili, či že bychom se cítili nějak uraženi. To zas ne :) 45% ()

mosem

komentář bych shrnul: ACH JO. Firehand má charisma ochrany supermarketu a Pierre Brice roli protrpí. To, že film této úrovně má měřítka amatérského filmu v současnosti snad do jisté míry vynahrazují záběry nádherné přírody a hezká hudba. Možná kdyby pustili jen záběry krajiny a hudbu, měl by film víc procent. ()

ostravak30

Vytěžit ze slavných filmů co nejvíc to jde není nikdy cesta správným směrem. Po dnes již legendárních filmech s Vinnetouem a nejslavnějším old Old Shatterhandem se objevuje postava Old Firehand. Vedle slavnějšího jmenovce, ale neměl moc šancí. Přestárlý zálesák, který sice disponuje perfektní muškou, ale třeba pěsti již nevládne a do atletické postavy má již taky daleko je prostě velký kus od původního hrdiny. Vinnetou je zde navíc docela upozaděn a více prostoru dokonce dostane jeho sestra, přestože jeho jméno je v názvu. Film také až příliš připomíná Sedm statečných natočených o šest let dříve. Děj se odehrává na stejné vlně. Vinnetou, Old Firehand a další brání městečko před zloduchy. A zpočátku jim to jde prachbídně. Snímek absentuje i na humorné bázi, protože není postavy, která by toto zastupovala. Anglický gentleman nabízející neustále sňatek je sice na první pohled bizarní postavička, ale rozhodně ne natolik, aby bavila po celou dobu. Rik Battaglia navíc má opravdu obličej známý v této sérii jako toho zlého, takže i mě se těžko zvykalo na opak, tím spíš, že jeho jedná bylo působilo drsně. Režisér Alfred Vohrer se již podílel na Old Surehandovi, ovšem se stejným výsledkem podobně jako Mezi supy. On ale natočil dost westernů a ani jeden se nezapsal nějak výrazně do historie. Za neúspěchem jistě stojí i scénáristé. David De Reszke a C.B. Taylor nepracovali na ničem jiném. Pouze Harald G. Petersson dělal mega úspěšnou trilogii Vinnetoua a Poklad na stříbrném jezeře, ale je to jasný důkaz, že když není film výborně napsán, ale i zahrán, tak holt nepomůže nic. Chybí navíc i slavná hudba. ()

Danulinda

Pro mě veliké zklamání a snad jediná Mayovka, kterou už nemusím v budoucnu znovu vidět. Typický příklad, jak je možné z výborné knižní předlohy udělat filmový brak. Jedna hvězda jen z úcty k panu Mayovi. ()