Vinnetou a Old Firehand

• Česko Old Firehand (více)
TV spot

Apačský náčelník Vinnetou a jeho sestra Nšo-či se za dramatických okolností setkávají se zálesákem Jasonem Waadem, jemuž se na Divokém západě pro jeho střelecké mistrovství přezdívá Old Firehand. Společnými silami musejí bránit městečko Miramonte poblíž mexických hranic, které se svými bandity obléhá zlotřilý rabiát Silers, neboť v místním vězení sedí jeho bratr. Mezitím Old Firehand zjišťuje, že ve městě žije jeho dávná láska Michele a jejich společný syn, a jeho kumpán Tom se vášnivě zamiluje do Nšo-či... Snímek vznikal v druhé polovině šedesátých let, kdy už němečtí filmaři zevrubně vytěžili podstatnou část autorovy bibliografie. Producent Horst Wendlandt proto sáhl po postavě Old Firehanda, jenž se ve stejnojmenné povídce objevil již v roce 1875, kde Vinnetou vystupuje ještě teprve jako vedlejší postava. May posléze vyprávění přepracoval a začlenil do knihy Vinnetou II z roku 1893. Ještě více než ostatní filmové mayovky se tento snímek literární předlohou inspiruje velmi volně. Dokonce údajně vznikl přepsáním jiného scénáře, do něhož byly uměle vsazeny postavy Old Firehanda, Vinnetoua a Nšo-či. Právě kvůli návratu herečky Marie Versiniové v roli sestry legendárního apačského náčelníka bývá dnes tento film v rámci vnitřní chronologie vinnetouovek řazen jako první, ačkoli datem premiéry je z klasické série vzniklé v šedesátých letech v pořadí předposlední. Vinnetou a Old Firehand se měl stát obrodou pro vyčerpanou sérii filmů s postavami z knih Karla Maye, ale u publika nezabodoval. Na vině bylo částečně také divácké odmítnutí návratu herců, kteří v předchozích adaptacích ztvárnili příliš výrazné role: vedle Versiniové především obsazení Rika Battaglii, jehož měli fanoušci série ještě příliš čerstvě usazeného v paměti coby hlavního padoucha ze srdceryvného Vinnetou – Poslední výstřel. (Česká televize)

swinevenca

Akce je tady dost, ale postava Firehanda, řešení jeho dávného odchodu, trapná postava anglického důstojníka, i takový detail jako je typický záporák Battaglia v kladné roli mi nedávají moc na výběr, po Apanači asi nejhorší Mayovka ()

Gig

Bod za Krásný den, tedy Nšo-či. Vinetouovky uměl točit jen pan Reinl. A navíc to hrozně przní nový dabing. Jinak by byla hvězdička určitě výš. Jinak pan Vohrer uměl točit Mayovky. Jeho Meyi supy je výborný film. Old Surehand o něco horší. Ale to je možná i tím dabingem. Ale je tu jedna věc, která dála řád těmhle filmům. Začal to pan režisér Reinl, ať už bohužel či pohudík. Natočil Poklad na Střibrném jezeře. Film podle knížky, kde se mimo Old Shatterhanda objevil i Old Firehand. Ale pan režisér si řekl, bylo by tam asi mnoho Oldů nebo by neměl ten správný prostor každý z nich... nevím. A tak začal točit jeden film za druhým, kde se v každém objevilo vždy jeden Olda. A tak začal Vohrer točit Old Surehanda bez Old Shatterhanda atd atd... Navíc Reinl natočil druhý díl Vinnetou. Použil snad z něj petrolej, nenapněnou lásku Vinnetoua k Ribbaně. Old Firehanda ibaopět vynechal. Vphrer to měl o to těžší, když točil Old Firehanda, že nemohl použít Ribanu, opět nevyužil dva Oldy a nepřidal tu Oldu Shatterhanda. Přesto chtěl dát něco z "druhého dílu Vinnetoua" - Old Firehanda. Tak tam dal aspoň tu Nšo-či. Protože křivda, láska a vše se tenkrát odehrálo dávno předtím, ež se Vinnetou setkal s Old Shatterhandem. Tak aspoň tohle sedí. ()

p.a.douch

No objektivně bych dal za 2, ale jednu přidám za Rika Battagliu v pro něj nezvyklé, kladné roli. Jinak scénář by napsal lepší i chovanec výchovného ústavu. Výprava stála za houby, herecké výkony tak na 50 %, ale herci tenhle film zachránit nemohli. Chudáci, herci. Záhadou pro mě je, jak přesvědčili Roda Camerona - možná jeho gáže spolkla všechny prachy, a proto taková bída. Takže 50 % a víc ani mrť. Je ovšem třeba říci, že tento film, se tyčí jako Mt. Everest nad pokusy tehdejší NDR o westerny. ()

PanPyzamo

Old Shatterhand opět nikde. Místo něj přichází na scénu Old Firehand, který mě za celou dobu nezaujal. Příběh za mě nic moc. Dle mého názoru už to tady jde jen z kopce a zbytečně se ždímá značka série. Akce je sice dobrá, ale jinak film nic moc jiného nenabídne. Nic nového. Za mě průměrný film, který bych nedoporučil ani fanouškům série. 5/10 ()

JesterKruger

Tady je něco špatně. I když mám já i celá moje rodina slabost na Vinnetoua, tomuhle dílu jsem se jaksi vyhnul obloukem, a s Dědou jsme se shodli na tom, že to je ten nejslabší díl Vinnetoua co jsme kdy měli tu čest spatřit. A je navíc divná jedna věc, a to je ta, že Atmosféra tohohle dílu je jiná, než u jiných dílů Vinnetoua, a to je velký problém, jelikož atmosféra měla zůstat taková jaká je. Bohužel příběh není tak napínavý jak ostatní díly, a někdy to kapku nudí. ()

daleba

Nic tak ubohýho jsem dlouho neviděl. Všechno je tam špatně, bylo mi až trapně! A ty dialogy psal snad dement, ne? Všechno umocní příšernej dabing, kterej snad natočili na první dobrou (špatnou)?! Dokonce i Mistr Fišer je tady úplně mimo mísu. Hrůza!!! Hvězdička navíc je jen za Rika v kladný roli, ale i tak jsem s ní dlouho bojoval. Nikdy víc!!! ()

Kral.Prdlin

Vinnetou a Nšo-či jsou zachráněni zálesákem Old Firehandam. Dostávají se do malého Mexického městečka Miramonte, které později musí bránit před Silersem a jeho bandou. Film je stejně jako ostatní díly plný skvělých postav, momentů, bojových scén a úžasnou hudbou, která tomu dodává šmrnc jako prase. Absolutně nechápu důvod odsuzování tohoto dílu Vinnetoua. Úplně v pohodě by se mohl měřit s ostatními díly jako je Poklad na Stříbrném jezeře či Rudý gentleman. Film je podle mě geniální a jeden z nejlepších dílů. 9/10 ()

zekon

Jedna z nejhůř zpracovaná Mayovka, i když, oni jsou všechny poplatné době a věku diváka. Dnes už ani nezaujme z nostalgie. ()

mokurek

Když jsem se dozvěděl o Old Firehandovi, myslel jsem že bude stejně dobrý jako Vinnetou. Bohužel vstoupily američané a celé to udělaly takové divné. Prostě z toho je cítit trocha toho amerického. ()

Zix.

Další ze série Mayovek o Vinnetuovi, která nenadchne ale ani neurazí. Rozhodně se v této sérii najdou mnohem horší, ale i lepší filmy. Postava Old Firehanda nevadí i přes naprosto vymyšlený příběh tvůrců filmu a pro mě je mnohem sympatičtější než "bezchybný" Old Surehand. Za mě tedy průměr. ()

Krtek123

Tenhle film, to byla klasická mayovka. Nechápu takhle nízké hodnocení, ale každý to asi vidí jinak. Každopádně, Old Firehand celkem úspěšně vystřídal Old Shaterhenda, i když byl více ctižádostivej a sebejistej - jak potvrzuje jeho komentář v jedné scéně, : ,,Ty snad nikdy nemineš, Firehande" a Firehand odpoví :,, Nerad plýtvám střelivem". Ale k samotnému filmu. Skvěle zpracovaná mayovka, doprovázená skvělou hudbou a se skvělým obsazením. A když se člověk na ten film podívá pozorněji, může si všimnout, že pár podobných situací se vyskytne i v jiných filmech. Například to, že otec opustí na nějaký čas manželku, pak se mu narodí syn, a když se otec vrátí, je jeho synovi šestnáct. Ano, podobná situace se objevila i ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. A nebo jak jde kněz s monstrancí z kostela směrem k banditům. Tohle se ukázalo i ve filmu Misie, akorát že místo pistolníků tu máme vojáky že sedmnáctého století. No, každopádně, film byl velmi dobrý a já si ho užil, takže není důvod, proč bych mu nedal pět hvězdiček. ()

Jorge K

10. film západní řady by nebyl zase až takový propadák, kdyby do role hlavního hrdiny byl obsazen někdo méně teatrální. Kombinace herec - kostým už byla trochu silná káva. Další zápor je pak okaté hledání inspirace v jiných filmech, Sedm statečných tam asi vidí každý. Český zvuk, jak už to u těchto méně známých filmů je, opět pokulhává. ()

Crucifere

Jedna hvězdna pouze za Marii Versini, která je velice roztomilá indiánka. Jinak mezi winnetuovkami je tento snímek naprosto někde jinde, než by měl být. ()

PORTER44

Spíše slabší westernová kovbojka,pár docela slušných přestřelek,příběhově nic moc a ani herecké výkony žádný zázrak. ()