Resident Evil: Poslední kapitola

• Německo Resident Evil: The Final Chapter (více)
Německo / Austrálie / Kanada / Francie / Velká Británie / USA / Jihoafrická republika / Japonsko, 2016, 107 min (Alternativní 99 min)

Film přímo navazuje na události snímku Resident Evil: Odveta. Alice (Milla Jovovich) jako jediná přežije klíčový střet s nemrtvými, který měl rozhodnout o osudu lidstva. Nyní se Alice musí vrátit tam, kde celá katastrofa začala - do podzemního komplexu Hive v Raccoon City, kde společnost Umbrella Corporation hromadí své síly a chystá finální útok proti posledním hrstkám lidí, kterým se apokalypsu dosud podařilo přežít. (Falcon)

Oktavianus

Ze série Resident Evil se postupem času a s narůstajícími pokračováními stala parodie na sebe sama. Je skvělý, že loni byla napsaná Poslední kapitola, a doufám, že už ji nikdo neresuscituje. Film ani trochu nepůsobí soudržným dojmem, rozpadá se do několika dalších "podkapitol", aniž by to bylo záměrem, a herci jaksi nemají co hrát. Většina postav mi zůstala srdečně ukradená a jejich postupné umírání ve stylu deseti malých černoušků mě nechala absolutně emocionálně chladného. Nepovedly se ani hororové, ani akční scény. Oproti předchozímu dílu ubylo zpomalovaček, což by byl velký krok vpřed - jenže je nenahradil chaos. Zběsile sestříhané akční sekvence jsou vrcholně zmatené a povětšinou na ně není ani vidět. No a když si k nefunkčnímu scénáři přičtu slaboduché dialogy, nelogické chování bez výjimky všech postav a do očí bijící hlouposti, ve výsledku tu máme 107 minut trvající nezábavnou hloupost, co by strašně chtěla být moderní a akční, ale zůstává mdlá, bez chuti a nějakých skutečně šokujících scén, o něž se snažila. ()

sniper18

Na posledný Resident Evil som sa veľmi tešil, síce posledný Retribution bol hrozný a ani Afterlife nebol žiadny zázrak, ale prvé tri diely sú moje obľúbené béčkové klasiky, ktoré pozerávam opakovane a po vyjadreniach režiséra o návrate ku koreňom série som bol na jej uzavretie veľmi zvedavý, no nakoniec sa aj tak neubránim dosť silnému sklamaniu, aj keď skôr len z pohľadu fanúšika, inak to zase tak zlé nebolo. Na jednu stranu boli vyjadrenia prakticky pravdivé, skutočne je to návrat k štýlu pôvodných dielov, o brakovosti Retribution, ktorý bol už na prvý pohľad jeden veľký nezmysel a výsmech tu nemôže byť ani reči a rovnako takmer úplne zmizli rôzne spomaľovačky a samoúčelné momenty, ktoré majú byť neuveriteľne cool, ale moc im to nejde, čo mi zase prekážali na Afterlife, ktorý sa mi ale inak pozdával. Tento posledný diel jednoducho ponúkne to, čo aj pôvodné diely, ale v podstatne nižšej kvalite a aj v nevhodnom pomere, dalo by sa povedať, že prvá polovica je vlastne o dosť horšia trojka a druhá zase omnoho horšia jednotka. Ale už zápletka sa mi moc nepozdávala, myslím, že záverečný diel takejto apokalyptickej série by si zaslúžil niečo lepšie, než len návrat do podzemného komplexu a získanie protilátky, je to jednoducho príliš béčkové a až moc priamočiare. Ale zase musím uznať, že prvá polovica mala svoju úroveň, ponúkla viacero zaujímavých sekvencií, svižné tempo a parádne lokácie zničeného sveta. Ale v druhej sa to už zasekne, hlavnou slabinou pôvodných dielov boli jednoznačne finálne súboje, ktoré ma na rozdiel od zvyšku filmu moc nebavili a v tomto prípade je vlastne celá druhá polovica jeden dlhý finálny súboj a už ma to niekedy aj dosť otravovalo. No aspoň finále sa podľa mňa celkom vydarilo, obstojne to uzavrelo nielen príbeh Alice, ale vlastne aj tejto apokalypsy, takéto zakončenie si táto séria zaslúžila. Trochu sklamaním je aj akcia a to dokonca aj tým, že jej je tu až príliš moc. Ešte spočiatku sa mi celkom páčila, je rozmanitá, vyhovoval mi výber prostredí a pestrý výber protivníkov, takže sú tu monštrá, zombie a aj vojaci Umbrelly a síce je poriadne zostihaná, ale aspoň sa odohráva cez deň a tak mi prišla dostatočne prehľadná. Ale potom to už upadne, scény s laserom sú úplne zbytočne prehnané, s prvým dielom neporovnateľné a tých stretov s hlavným záporákom je príliš moc, funkcia predvídania správania bol teda poriadne zlý nápad a tak tu ma už nič nebavilo. A tak najviac sa mi páčia scény s transportérom alebo hummer vs lietajúce monštrum. Rovnako sklamaním je aj obsadenie, Milla Jovovich je samozrejme tvár série, ale už ma nebaví ani zďaleka tak, ako práve v tých prvých troch dieloch, z jej nových pomocníkov za niečo stojí jedine stará známa Ali Larter a v rámci záporákov Iain Glen síce má charizmu, ale inak je jeho postava úplne nezaujímavá a Shawn Roberts zase nemá moc priestoru. A Paul W.S. Anderson to zvládol dosť rozporuplne, na jednej strane určite musím pochváliť celkovú vizuálnu stránku, prostredie a efekty sú vzhľadom na rozpočet perfektné, ale zase je to až moc zostrihané a rovnako občas sa mu darí navodiť obstojnú atmosféru, dokonca aj efektné ľakačky a relatívne seriózne prevedenie, aby to následne pokazil niečím otravným, čo pôsobí ako z úplného braku. A celkom chválim aj hudbu. Takže moje očakávania sa určite nenaplnili, ale celkovo to zase určite nebolo zlé, skôr len poriadne rozporuplné. Brakovosti Retribution sa to nepribližuje, ale po ňom je to pre mňa najslabší diel, aj Afterlife mi prišiel zábavnejší a zaujímavejší. 52% () (méně) (více)

EvilPhoEniX

Naprosto o ničem a divím se, že tohle ještě někoho baví. Příběh je naprosto trapný a příjde mi, že v každém díle se řeší úplně to stejné. Úl/Racoon City, Alice a pořád dokola.Místo zombíků zde lítají draci a záporáci jsou lidi, takže místo Zombie hororu zde máme fantasy akčňák, který se odehrává celý ve tmě, kde nejde absolutně nic vidět a do toho asi 20 střihů při každém záběru, takže téměř nekoukatelné. Vizuál vypadá jak z hodně levného céčkového hororu a opakující se scéna s laserem je vyloženě ostudná a za hlavu chytající. Gore taky téměř žádné. Sračka. 15% ()

Frajer42

Znáte ten pocit, kdy čekáte na 3D verzi nějakého filmu, ale už vás čekat nebaví, tak se rozhodnete koupit ubohou 2D verzi a pár hodin poté se 3D verze přeci jen objeví? Samo o sobě to není tak hrozné, prostě si koupíte další blu-ray disk. Mnohem horší překvapení na vás čeká v okamžiku, kdy se rozhodnete si disk přehrát. Zjistíte totiž, že to co se mělo odehrávat ve třech rozměrech se povětšinou odehrává opět jen ve dvou rozměrech. Samotné 3D zaznamenáte pouze v hloubce obrazu. Další film s maximálně odfláknutými 3D efekty, které byly evidentně dodělané dodatečně jen kvůli marketingovým účelům. Od snímku takového, jsem vůbec nic nečekal. Jsem tedy celkem příjemně překvapen přívalem akce. Skáče se z akce do akce a divák nemá moc příležitostí nadávat na velmi nezajímavý děj. Zbytečně se nekecá, neboť si byli tvůrci dobře vědomi, že to co postavy vypouštějí z papulí se dlouho poslouchat nedá. Velkou výtku bych si dovedl nasměrovat směrem ke kurevsky roztřesené kameře. Když si k tomu připočtete fakt, že se kompletně celý film odehrává v naprosté tmě, tak si to od diváků žádá opravdu pevné nervy a v mnoha pasážích i zvýšenou představivost. Jako fanouška GoT mě velmi potěšilo, že se ve filmu objevil Iain Glen, dokonce naklonovaný. Snímek nedoporučuji sledovat v noci. Díky všudypřítomné tmě hrozí velmi reálné usnutí. Osobně jsem si jej dopřál hned dvakrát. Za sebe dávám 3 * a nebýt té debilní kamery, tak bych zašel ještě výš. Příjemná akční jízda s nezbytným minimem keců. ()

POMO

Apokalyptické exteriéry ma bavili, aj lietajúci zombie-drak či smečka zombie-vlkov. Rovnako ako trailer. Ale pozerať na tú zaprášenú, tmavú a neskôr hodne interiérovú šeď dlhšie než 20 minút je pre otrlých. A pre fanúšikov, ktorí na to stále ešte chodia do kín a robia z toho jedinú úspešnú filmovú sériu podľa počítačovej hry. Čo teraz bude robiť Paul W.S.? Na čo iné siahol, skončilo finančným prúserom. ()

• Ještě před začátkem natáčení byla premiéra filmu naplánována na rok 2014, ale kvůli natáčení filmu Pompeje (2014), které také režíroval Paul W.S. Anderson, byla odložena na rok 2016. Natáčení tak začalo až v září 2015. (Bad Guy)
  • Zatímco předchozí film byl velmi stylizovaný a plný zpomalených záběrů, tak tento díl se režisér Paul W.S. Anderson rozhodl natočit více realisticky a bez efektních zpomalených záběrů. (Bathory)
  • Když Alice (Milla Jovovich) ukradne motorku Umbrelly, potřebuje k nastartování ruku pracovníka Umbrelly. Ihned po nastartování ji však zahodí. Po příjezdu do města motorku očividně vypne, ale v další scéně na ní opět jede. (LaserJet)

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)

PF 2017

28.08.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)