Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

adako

Ťažko sa komentuje tento film po POMOvi, vpodstate to všetko zhrnul ale skúsim. Dvoma vetami: pokus o napodobenie slávy Sunset Boulevard. Neuspešný. Herci sa síce snažia, ale vo výsledku aj tak zostáva jediné čo som si z filmu odniesol Lubezkeho kamera. Tie jeho nekonečné zábery majú síce svoje čaro, ale viac ako originálnymi by som ich nenazval. Je to prvá vec ktorá diváka upúta, ale cca po dvadsiatich minútach mi začala mierne liezť na nervy, nehovoriac o tom že niektoré zábery kde kamera za pohybu mení smer vyzerali ako točené doma s GoPročkou. Ďaľší vedľajší produkt tohto štýlu boli niektoré roztrasené (nie zámerne) zábery. Oveľa viac by jeho štýl vynikol keby ho používal sporadickejšie, napríklad na podčiarknutie niektorých scén. Samozrejme malo to aj pozitívne vedľajšie produkty. Zákulisia mali vždy svoje zvláštne čaro, a len Lubezkeho kamera ho dokáže preniesť k divákovi. Celkovo lavírujem medzi 3 a 4 hviezdičkami, nakoniec smerom dolu. ()

Mrsina odpad!

Sledovat film, kde se natáčí film, je velice obtížně a to proto, že když se odehrává nějaká scéna, tak nevíte, jestli je to filmová scéna, nebo filmová filmová. Ale jinak strašná hudba i kamera a naprosto jsem nepochopil v čem spočíval nějaký příběh. ()

ssarka

no herecké výkony jsou výborné,ale nezachrání jinak otřesný děj a neskutečně otravný hudební podklad...nehodnotím,nevydržela jsem to do konce...je vidět,že Oskaři a Lvi byly letos pouze výběr nejmenšího hovna z hoven..:( ()

navel

Iñárrita získal větší nadhled a díku tomu Birdman v divákovi vzbuzuje jiné emoce, než režisérovi předchozí filmy, ale se stejnou intenzitou. ()

Kivis

Iñárritu a černá komedie? Tohle spojení mě zajímalo od samého začátku. Napětí a očekávání, které jsem cítil už před úvodními titulky, se prodloužilo o další dvě hodiny. Celou dobu jsem čekal a nevěděl, jestli je Birdman naleštěná hra na vysoké umění, pod jejímž povrchem se ve skutečnosti skrývá totální nic, a nebo se z toho vyklube fakt silný filmový zážitek. Vlastně jsem si nebyl jistý ještě pár minut před samotným koncem. Chvíli před koncem přišla taková typická asi půlminutová "Iñárritu pasáž", kdy jsem si říkal "A sakra, už je to tady zase. Ten borec se nepoučí a to, co bylo poprvé originální, teď bude omílat v každým filmu." Ale ejhle, ono nakonec vše dopadlo trochu jinak, na plátně se objevily závěrečné titulky a na mé tváří nenápadný, ale velmi spokojený úsměv. Super! Po mé srdcovce Amores Perros, velmi silných 21 gramech, průseru a úplného dna a zacyklení jménem Babel, se Alejandro lehce nadechl v Biutiful a teď to vypadá, že už je zase v plné formě zpět. Kromě celkového dojmu musím vyzdvihnout i spoustu parádních narážek na fenomény dnešní doby. Nad řadou z nich jsem se sám pozastavoval už dřív a mám radost, že to někdo takhle skvěle zpracoval ("Přestaňte se na svět dívat přes ty vaše mobily a začněte ho prožívat na vlastní oči!" :oD) A k tomu ta hudba. Nic lepšího snad pro jazzovými kluby prošpikovaný New York nešlo dát dohromady. Tak newyorské, tak jazzové, tak minimalistické, tak originální. Klobouček dolů, Antonio Sanchezi. Originální pojetí kamery už je na další samostatný rozbor. Takže ke kameře řeknu jen - fungovalo to skvěle, efektní i efektivní zároveň. Ty čtyři hvězdy dávám asi jen proto, že mi tam některá místa přišla navíc a svým způsobem mě vlastně nikdo herecky nezaujal. Zvláštní. Jako celý film. Ale mám takové tušení, že až ho uvidím znovu a pochytám ještě další drobnosti, změním hodnocení na pět hvězd... viděno podruhé s odstupem pěti let a hodnocení nechávám :o) ()

robbez

Velmi ironický a cynický pohled na filmové a divadelní herce, kritiky i diváky. Herci jsou egocentričtí a mají problémy se svými emocemi a vztahy. Kritici bohorovně vyzdvihují a zatracují, aniž jsou sami schopni něco tvořit. Povrchní diváci často chodí na představení jako na společenskou událost a přemýšlejí, kam zajdou po divadle na zákusek. Většina lidí chce raději filmy s akčními scénami, kde hrdina s nadpozemskými silami jako ve starověkých bájí bojuje a vítězí nad všemožnými padouchy. Neodráží nakonec tyto filmy podstatu a touhy člověka pravdivěji než rádoby filozofické, užvaněné a snobské "umělecké" výtvory, které obdivují především zapšklí kritici a různí pseudointelektuálové? Film má velmi svižný spád (pořád se něco děje), svébytný sarkastický humor (nemusí být každému po chuti) a zajímavý děj, který nenudí. Možná je trochu příliš ukecaný, ale odehrává se v hereckém prostředí, takže to lze pochopit. Birdman "herce Thompsona" asi do určité míry odráží skutečné pocity Michaela Keatona jako vysloužilého Batmana, ale herecky byl ve své roli každopádně nejzajímavější a nejvýraznější Edward Norton. ()

sacmar

4-5 hvězd. Zajímavé postavy, zajímavý děj, zajímavá kamera. Hlavně v první části, kdy člověk ještě přesně nevěděl, jak to má chápat. Zajímavé závěrečné vyústění. To, co bylo po něm, nevím, jestli už nebylo navíc - záleží, co to vlastně mělo vůbec znamenat. Jiné filmy mě ale dokázaly strhnout ještě více, proto bych to za nějaký úplný vrchol nepovažoval. ()

NezPercé

Když jsem v roce 2013 v únoru navštívil s přáteli na týden New York byl jsem odejmutý atmosférou, kterou jsem znovu prožil až v tomto filmu. Ou maj gád! Naprosto grandiózní přesah filmu, kde pro mě po deseti minutách již nebyl důležitý vypravovaný příběh, ale život budící dialogy. Divoké krásné newyorské dialogy na Broadwayi ať už venku, v divadle nebo na baru. Viděl jsem zde zase Big Apple jak ho muluju! Díky! ()

1892

Ak toto je podľa Filmovej akadémie najlepší film roku 2014, tak ostatné museli byť totálne braky. Za kameru a strih výborné, no všetko ostatné vysoký podpriemer. ()

tata22

Přetrpěl jsem to až do konce ale o čem tohle bylo nebo mělo být vážně netuším. Napsáno je, že komedie, nezasmál jsem se ani jednou, takže spíš to drama ale v napětí jsem taky nebyl, spíš jsem doufal, že už to musí brzy skončit. Drama bylo, že skončit né a né... ()

MarekT.

Birdman bol môj osobný favorit na Oscara odkedy som ho prvýkrát videl. Keďže som sa veľakrát presvedčil o tom, že môj filmový vkus je značne nekompatibilný s väčšinou populácie, nedával som filmu veľké nádeje, aj keď sa mi páčil jednoznačne najviac zo všetkých snímkov nominovaných na 'Best Picture'. Jemná symbolika, ktorou je dej popretkávaný od začiatku do konca ma jednoducho fascinuje, o to viac keď je celý príbeh umocnený tak strhujúcimi hereckými výkonmi. Vyzdvihol by som mimo iného Zacha Galifanakisa, ktorý si vo svojej prvej vážnej úlohe počína nadmieru obstojne. Keby nemal Edward Norton postavu napísanú tak, že s ňou divák musí sympatizovať od prvej chvíle, asi by mi najviac imponoval práve Galifanakisov výkon. Každopádne tajne som dúfal, že Oscar za najlepšiu mužskú vedľajšiu úlohu poputuje práve k Nortonovi. Moje nadšenie z Birdmana postupne gradovalo tak ako pribúdali vlasy na každej novej Keatonovej parochni. Na konci famózna záverečná scéna, čo si viac priať. Jediná vec čo ma trochu miatla, nevedel som že divadelné predstavenia majú až toľko rôznych 'generálok' a 'predpremiér' a všetkého možného. Neviem či to, že s každým ďalším nácvikom predstavenia som mal pocit, že tentokrát už musí ísť o premiéru ( vždy som sa mýlil ) bol autorov zámer, alebo jednoducho nerozumiem divadlu. Bol som v serióznom divadle raz, prikláňam sa k druhej možnosti. ()

Elwyn

Čtyři nebo pět, to je dilema, nakonec volím čtyři, ale jsou více než poctivé. Režie velmi dobrá, ale ještě více mě nad Manhattan povznesly herecké výkony Keatona a Nortona. Herectví obou filmu dodalo patřičnou šťávu, která film živila po celou stopáž, která v kině uběhla, jakoby to jen hodina byla. Nemůžu nezmínit hudbu, která filmu skvěle seděla, a vůbec nevadilo, že nezazněla snad jedina melodie. Lubezkiho kamera rovněž podtrhovala emotivní rozervanost filmu, stejně jako skutečnost, že v kinosálu jsme byli s partnerkou jen sami dva. Některé komentáře níže i výše jen potvrzují, že dav, který se poté nahrnul na "Vybíjenou" je smutným obrazem českého filmového konzumenta. No a na závěr, byl jsem sám, koho napadlo, že se to tak trochu podobá Aronofskyho černé labuti? ()

Signore

7/10 Vzhledem k oscarovým vavřínům pro mě lehké zklamání (nedivím se, že film oslovil spíše akademiky než zahraniční novináře), nicméně dávám 4****, abych trochu vyvážil zdejší kritické hlasy. ()

michalkop

Šíleně dlouhé, šíleně utahané a na to, že je to komedie jsem se ani jednou nezasmál. Po 80 minutách přemýšlím, jestli to dám celé. Jinak chápu, co na tom ty z vyšinuté kritiky z Ameriky bere - proniknutí do jejich pokřiveného světa polopravd. ()

Warapeidza

Film, ke kterému jsem jakožto k vítězi Oskarů za 2014 přistupoval s lehkou nedůvěrou. Film, jehož nervózní zvuková stopa hodně připomíná famózní Whiplash. Film, který táhnou především skvělé herecké výkony hlavních protagonistů na plátně a na prknech divadla. Film, který mě dokázal vtáhnout do svého "šíleného" nitra, a to hlavně díky skvělé kameře. Film, který se nemazlí ani se svými diváky. Film, jehož konec jsem tak trochu očekával a zároveň ho nedostal úplně tak, jak by se mi bývalo nejvíc líbilo. Film s velkým F. Bang!!! ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka