Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

Juraj007

Zdanlivo všetko je tak ako má byť - skvelý Robert Downey jr. (v tom čase ešte ani zďaleka nie taký slávny Sherlock Holmes resp. Iron Man), špecialista na životopisné film R. Attenborough a v hlavnej úlohe osobnosť jedného z najväčších umelcov 20. storočia s hollywoodskym životným príbehom človeka, ktorý povstal z chudoby Londýna do pozície najväčšej filmovej hviezdy prenasledovaný svojím aj "nezletilým" sexuálnym pudom i "doživotným" nepriateľom v podobe Edgara Hoovera (riaditeľa FBI). Ale nefunguje to - ani narýchlo pripísaná postava životopisca Anthony Hopkinsa s pokusom o zopakovanie retrospektívneho postupu z Formanovho Amadea s priznaným cieľom urobiť z toho "oscarovský" film, čo v bonusoch sebakriticky pripustil sám režisér a spoluproducent v jednej osobe. V porovnaní s Formanovým majsterštykom je tu všetko horšie - rozbitie základného príbehu na množstvo slabšie vykreslených čiastkových konfliktov, ktoré negradujú ale lineárne plynú jeden za druhým, a aj tie masky starnúceho hlavného hrdinu nemajú šancu konkurovať. Ale, ako to bolo aj skonštatované v bonusoch na DVD - je to "poctivý" film, ktorý chce obsiahnuť všetko z neuveriteľného Chaplinovho životného príbehu - ale to by musel mať najmenej 4 hodiny. ()

Moredogs

Pre sledovanie takychto filmov som sa narodil, skutočny zažitok. 6 hviezdičiek. Vyborny film o legende kinematografie. Viac takychto filmov a budem najspokojnejši človek na svete. Ta romantika, melancholia ktora cely film viedla sa ukazala ako spravne uchopenie filmu. S aktermi si nadviažeme akysi vztah a na konci v titulkach ked ukazuju ako kto dopadol sa citime ako v kruhu rodiny. Zaverečna scena na Oscaroch patri medzi najkrajšie filmove momenty pre mna. ()

Kivis

Tento životní příběh má obrovský potenciál k tomu, aby diváka vtáhl do děje. Ale není to zadarmo. Je k tomu potřeba v první řadě obsazení hlavní role nějakým excelentním hercem ve špičkové formě, je k tomu potřeba přidat pár scénáristických a režisérských kulišáren, jako třeba když se útěk z hotelu mění v grotesku, nezbytné jsou také kvalitní kostýmy, zručná kamera a chytlavá hudba, které dokonale navodí atmosféru počátků Hollywoodu a v neposlední řadě se nesmí podcenit ani obsazení vedlejších rolí. Film Chaplin tohle všechno zvládá a pro mě je to jeden z nejlepších životopisných snímků, jaké jsem kdy viděl. Trochu mě na něm zamrzely dvě malé kaňky. Za prvé to, že si vyprávění zjednodušuje postavou vypravěče a prostřihů do "současnosti". Za druhé tím, že mezi závěrečnou scénou a titulkami si ještě asi dvě minuty čteme, jak která postava dopadla. Pokud jde o postavu vypravěče, mile mě překvapilo, že ji tam režisér opravdu nechtěl. Jak řekl v bonusových materiálech, postava Anthonyho Hopkinse se ve scénáři objevila tři týdny před natáčením po nátlaku producentů, kteří měli oskarové ambice. Sám Attenborough ví, že z filmu šlo dostat ještě víc a nejraděj by ho natočil znovu. Ale tehdy mohl prý točit s Hopkinsem nebo vůbec. A co se týká toho výpisu historie jednotlivých postav mezi závěrečnou scénou a titulkami - obvykle mě to nevadí, ale tady to bylo opravdu přehnaně dlouhé a během toho dlouhého čtení ze mě vyprchala část emocí, které bych jinak mohl vstřebávat během titulků a pak začít historii jednotlivých postav sám dohledávat na internetu. Ale chápu, že v roce 1992 byl internet ještě v plenkách. Ale i když mě tyhle dvě drobnosti mrzí, celkově to byl skvělý filmový zážitek. ()

Konopilka

Musím za 5, nemůžu jinak. Naprosto jsem se nechala vtáhnout do dob, kdy jsem v mládí objevila nejprve knihu "Můj životopis" a následně nato spolykala snad všechny filmy po všech filmových klubech, které tady v té době byly. Tehdy jsem pochopila, o jak mimořádném člověku to celé je a že tulák Charlie je jen zlomek jeho osobnosti. A v tomto filmu to bylo. Jen škoda, že se tam nedostalo trochu víc z Chaplina jako autora úžasné filmové hudby, ale je jasné, že 143 minut se prostě nedá nafouknout. ()

kodwin

Povedený životopis, který váznul jen někde za půlkou, kdy se člověk sotva stačil orientovat v jeho manželkách a filmech. Konec zase vše vynahradil. Hezký nápad s životopiscem Hopkinsem. ()

MichaelF

Na Chaplinovi jsem vyrůstal celé své dětství. Jeho vtipy jsou opravdu humorné a dle mého vkusu je to nejlepší komediant všech dob. A ještě k tomu režisér, skladatel a scénárista! No Chapline, co si to dovoluješ být tak slavný a populární. Tento film ho velmi vystihuje a doporučuji ho všem, co se alespoň trochu zajímají o naši minulost. Dávám pět hvězdiček jelikož Chaplin nikdy nezklame. ()

Bogrant

Celý čas som si myslel, že Charlie Chaplin viedol osobný život podobný tomu filmovému, čiže tichý, ale bláznivý a skromný. Avšak Richard Attenborough mi týmto jeho filmom dokázal, že som sa mýlil. Chaplin bol naozaj jedinečná osobnosť a pritom celkom obyčajný chlapík s vlastnými problémami, skvelý komik a milovník žien. Tvorcovia jeho život a kariéru spracovali pútavým spôsobom, pri ktorom sa dá zasmiať, popremýšľať a priučiť sa. Skvelý Downey Jr. ()

Fuzzytomato

Úžasný film ktorý vo mne zanechal plno dojmov z rôznych vecí od vojny cez umenie až po temné úskalia popularity a ťažkostí vo vzťahoch. Robert Downey jr. je omnoho viac než len Ironman. Perfektný dokument. Odporúčam pozrieť. Je to dlhé ale dojemné a otvára mnoho tém na oduševnené debatovanie pri pive. A vôbec..môže sa niekomu nepáčiť film v ktorom hrá Kevin Kline? ()

ZelenyPaul

Trochu akademický a jednostranný přístup Richarda Attenborougha způdosuje, že biografie tak významné osobnosti skončila za očekáváním. ()

Jejdak

Pamatuji si ho jen matně, určité úryvky, ale vím, že se mě to moc líbilo, jeden, z opravdu krásných filmů té i této doby.., ()

JerryPilsen

Velmi dobře a autenticky zahrané od Downeeho,načemž to celé stojí.Na svou délku to stejně není obsáhlé a nevyvaruje se skoků.Ale to podstatné řekne. ()

Terr.ka

Krásný film i hudba. Kdo by odolal ??? Charlie byl, je a bude králem němého filmu a člověk by měl ocenit každé dovolení k nahlédnutí do života někomu, kdo se nějakým způsobem "zapsal" do dějin ( ať už jde o film, nebo dobrou knížku ). Já jsem ráda, že se tenhle nelehkej úkol povedl R.A, protože si nejsem moc jistá, že by se to dalo natočit líp, aniž by film neměl 4 hodiny. Jsem spokojená... ne... nadšená ! :) ()

Thetomasek54

Velice kvalitní film vyprávějící o životě jednoho z nejtalentovanějších a nejlepších komiků co kdy žili. Musel to být těžký úkol nafilmovat tento film, protože Charlie Chaplin zažil dlouhý život plný neskutečných zážitků. ()

Nanuk1

Úžasný koniec má tento film. Charilie Chaplin stvoril niečo jedinečné a vďaka jeho životopisu môžeme vidieť aj do "zákulisia". ()

DavidAAAA

Nádherně natočený snímek o životě Tuláka.. Brilantní výkon Roberta Downeyho. Film s duší. Překrásné vyprávění o smutném životě člověka, který část svého života bavil ostatní. 95% ()

andy60

Prostě mě to moc nebavilo a nevím, jestli to bylo osobností Charlese Chaplina, režií Richarda Altenborougha, dlouhou stopáží nebo jsem jen prostě neměl den na sledování nějakého životopisu. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)