Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

ŠpetaMarek

Velmi odtažitě natočeno a jediné emoce, které to u mě vyvolalo bylo, když začala hrát melodie z Limelight. Myslim ze Chaplin by si zaslouzil lepsi bio. ()

faraoon

Sedmadvacetiletý Downey už tehdy potvrdil pověst jednoho z nejlepších současných herců Hollywoodu. Zajímavosti: Chaplin zorganizoval a zúčastnil se anonymní soutěže vlastních imitátorů, ve které on sám skončil až na třetím místě. Chaplinovy ostatky byly v roce 1978 ukradeny z hrobu polskými zloději. O dva měsíce později byly u Ženevy nalezeny a znovu pohřbeny pod téměř dvoumetrovou betonovou desku. ()

Bigfuckman

Parádní výpravný příběh o Chaplinově životě jaký skutečně byl mimo filmové plátno. Žil pozoruhodný život a ač se doba vyvijela jakkoli a Charlie byl obviňován amíky za komunistu a fašisty za žida Charlie jim precizně odpověděl, že bohužel není ani jedno. Je vidět, že lidé se neštití ničeho, když někomu závidí úspěch. Až na sklonku jeho dlouhého a zajímavého života se mu dostalo spravedlivého uznání a ocenění. Film je natočen brilantně a škoda jen, že jsem neměl tu čest číst Chaplinovu knihu pojednávajíc o jeho životě. ()

Cortesz

Životopisné filmy moc nemusím, protože jsou většinou hodně dlouhé a nudné. Životopisnou knihu Chaplina jsem nikdy nečetl a ty jeho grotesky mě nikdy nelákali. Ale po shlédnutí tohoto filmu musím uznat, že neměl vůbec jednoduchej život, a že to nebyl vůbec žádne primitiv, ale docela inteligentní člověk, kterej zkártka uměl hrát. Návíc Robert Downey jr. se role chopil skvěle a režie je taky hodně vyvedená, ale něco mi na plný počet zkrátka scházelo a stále dle mého v tomto žánru vede Ed Wood od Burtona. ()

xxlch

R.Downey Jr. před filmem "Chaplin a po něm.Takhle to vidím já.Tento film vystřelil Jr.k velmi vysokým metám ve filmovém světě.Bylo pár průměrných filmů,některé ušly,jiné byly né moc dobré a potom přišel "Chaplin"!Svým vynikajícím výkonem složil Jr.úžasnou poklonu velkému géniu stříbrného plátna. ()

boombang

Nějak nesdílím všeobecné nadšení... dávám tomuto filmu tři a půl bodu. Downey Jr. hraje dobře, velmi dobře, leč neoslňuje (zato Geraldine Chaplin ano) a film sám má přes tu zdánlivou velkolepost přídech televizní inscenace. Ostuda to rozhodně není, ale Charlie by si zasloužil lepší film. Zajímavost: Moira Kelly má ve filmu dvojroli - hraje Hetty Kellyovou i Oonu O'Neill Chaplinovou. ()

Dinsberg

Filmové podání Chaplinovy autobiografie. Už samotný představitel Chaplina by potřeboval svůj vlastní film. Můžu říct, že oněch 150 minut je na veškeré události v životě tohoto "nesmrtelného" komika zoufale málo. Jeho životopis by stačil na celý seriál. Hlavní postava dokonale naplňuje úsloví o "smutném klaunovi". Muž, který dokázala rozveselit miliony, nedokázal sám sebe učinit šťastným. Házeli na něj špínu, jen aby utlumili jeho vliv. Ale on byl jako příslovečné stéblo trávy. Mnohokrát ho ohnuli, ale nikdy nezlomili. Chaplinův filmový představitel prožil jakousi alkoholovou paralelu. Díky bohu se jí zbavil. A je nasnadě, že je opět ve formě jako v "Chaplinových" dobách. ()

kubas369

Popravdě jsem toho moc o životě Charlieho Chaplina ( pro mě snad úplně první filmová celebrita se vším všudy ) nevěděl s čímž mi tenhle snímek docela dopodrobna pomohl a za to jsem vděčen. To co mě ale dopravdy překvapilo byl Robert Downey Jr. protože jsem měl celý film divný pocit z toho jak mohl sakra ten zpropadený Attenborough dokázat, že mu Chaplin zahrál sám sebe. ()

kubilov

Sestříhaný život jednoho z nejzajímavějších lidí, kteří kdy žili, do jednoho z nejlepších životopisných filmů. Robert Downey Jr. zvládl zahrát Charlese Chaplina a všechny jeho bizarní pohyby a chůzi tak skvěle, že si možná Oscara i zasloužil, bohužel pro něj měl ale velmi těžkého soupeře. Děj je tak poutavý, jak poutavý byl i život samotného umělce. Jediným záporem by mohlo být možná až přílišné přeskakování některých epizod Charlieho života, jenže jelikož byl jeho život tak bohatý, nějak se to zkrátit muselo. ()

brzozin

Dokonalá dobová freska mapující strhujícím způsobem nejen život jednoho z největších bonvivánů a supercelebritu první poloviny 20. století. Na pozadí se tu odehrává také příběh jeho doby. Attenborough je mistrem biografických filmů (např. Ghándí, Královna Alžběta) a všechny patří mezi to nejlepší, co bylo v této branži natočeno. Chaplin je navíc nejen filmařsky, ale i esteticky, narativně a lidsky jeden z nejlepších životopisných filmů. ()

Guran

Charlie Chaplin je brán za největšího světového komika a "dvojníka" Adolfa Hitlera. Richarda Attenborougha jsem uznával. Bral jsem ho za filmaře, který rozumí svému řemeslu, avšak film Chaplin se mu nepovedl. Herecký výkon Roberta downeyho Jr. je takový neutrální - nenaštve, ale nějak nedonutí vstát z křesla a zatleskat, protě neutrál. Kdyby děj byl trošku rychlejší - vystřihly by se zbytečné sekvence a řeči a více se poukazovalo na zákulisí z filmového průmyslu z dob 1. světové a meziválečného období, tak by film vypadal o dost lépe. ()

PlayEasy

Vzhledem k Richardově už skoro 70 letech si opět vzal těžko zpracovávatelné téma a to film o panu Chaplinovi. Jeho život byl velmi zajímavý, obsazení trefné, skvělý scénář a režie, hudba (akorát málo využitá) a hlavně neuvěřitelné čaro starých dob. Taková snad jediná výtka spočívá v tom, že se na něho moc zaměřovali, když byl malý, zato konec jeho života byl lehce ustřihnut a nemělo to až tak silný dopad, ne že to vyšumí, ale výraznou stopu do" filmového písku" to úplně neudělalo, ale knihu jsme (zatím) nečetli takže nemůžeme jen tak kritizovat, ale o přečtení začínáme uvažovat:) Každopádně velmi kvalitní životopisný film. 80% ()

ostravak30

Richarda Attenborougha jsem viděl v několika filmech, ale jako režiséra jej hodnotím prvně. Když natáčíte film o tak slavné osobnosti, jakou Chaplin bezpochyby je, základem musí být hlavní role. Kdo ji obsadí a aby byl hrdinovi podobný. U Chaplina tím tuplem, když každý přesně ví, jak vypadal a které znaky pro něj byly tak typické. V tomto ohledu maskéři nezklamali. Robert Downey Jr. navíc zahrál Chaplina skvěle, viděl jsem řadu jeho filmů a dokumenty s ním a o něm, takže je vidět, že si ho pečlivě nastudoval. Pohyby, mimiku a to i ve stáří. Určitě není na škodu zařazení fiktivní postavy, ačkoli režisérovi se to nelíbilo, jelikož nám osvětlí mnohé Chaplinovy pocity. Na druhé straně normální člověk vcelku chápe z gest či vět, jak se zrovna cítil v té či oné situaci. Je důležité si uvědomit, že snadný život vážně neměl a ačkoli jeho rukama prošlo mnoho žen, vždy chtěl bavit lidi a dokonce jim předávat i nějaká poselství, čímž se v groteskách stával velmi výjimečným. Ať už Cirkus nebo hlavně Kid jsou i na dnešní dobu výjimečné filmy. Je dobře, že se tulák nerozmluvil. Můžeme tak stále snít o jeho uceleném životě a příhodách a o tom, že třeba ještě někde čeká na svou chvíli, aby nás pobavil. A on tak vlastně činí kdykoli se znovu přehrají filmy Charlieho Chaplina. ()

pojta

Robert Downey Jr. byla asi nejlepší volba co mohla být a Geraldine Chaplin říkala že se jí hrozně špatně hrála její role z důvodu jak o své matce mluvil Chaplin. ()

PetrJulian

Proč já se vždycky musím dívat na ty nejlepší filmy :D Další z top desítky 90. let. A hodně tomu pomohl i výkon R. Downeyho Jr. Neváhal bych to označit za jeho životní roli, protože v ničem lepším jsem ho neviděl a asi ani neuvidím. ()

elgreco

Film o géniovi, by měl být geniální. Měl by být nějak nápaditý, nějak Nějaký. Samozřejmě – hrozilo by, že by se jednalo o pitomost, a to se tvůrcům (producentům) nechtělo riskovat: Udělejme prostě film o Chaplinovi, na to lidi půjdou, stačí to nepokazit. Povedlo se jim nic nepokazit, ale nepovedlo se jim natočit skvělý film. Jen poctivě převyprávěné epizody z Mistrova života. Takové (jsem trochu příkrý) zfilmované heslo na wikipedii. ()

Apoxyomenos

velky film o velkom hercovi s velkymi hercami neostava nic ine len dat vysoke hodnotenie, maloktory biograficky film je tak dobre vyvazeny a uspesne spracovany ako prave tento ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)