Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (Cinemart)

ink flo

Úsporné, precizní, minimalistické, dokonalé....člověk by řekl nakonec japonec, ale on angličan. Čiré potěšení z čistoty kompozice, u hodně záběrů mě bavilo si všímat třeba jen toho, nakolik přesně uprostřed stojí postava vůči pozadí. Děj je zdánlivě prostej, i když při bližším pohledu by se dal celej obrátit naopak, čímž by nabral biblických rozměrů. Ale to už bych spoiloval a zachoval se stejně jako nějakej imbecilignorant z české distribuce, kterej napíše na plakát spoilerovou větu, která každýmu s iq přes 100 do 20 minut po začátku filmu napoví, o čom je hlavní zápletka. Prostě člověk se u některých filmů záměrně vyhýbá recenzím, popisům děje, trailerům atd. aby přicházel do kina co nejvíce jako tabula rasa, a pak stačí jeden mimovolný pohled před vstupem na plakát a je to celý v prdeli...jo a soundtrack dělal borec z Portishead ()

Bozvav

Za mne zoufale nudné a strilní. Bylo mi úplně jedno, co s komu přihodí a jak o dopadne. Jednu hvězdu za zajímavý vizuál a druhou za nápad, byť jeho potenciál se dle mého nepodařilo tvůrcům patřičně využít. ()

Mona-Lisa

Casting + efekty super Na můj vkus ale moc chladné. Pointa a konec sice předvídatelné, ale i tak tomu nasadily hvězdu navíc. Po technické stránce tomu nejde nic vytknout dejte si to na velké obrazovce! ()

Qeo

Viděno v rámci Futuregate festivalu 2015 v Bio Oku. Otázky typu jsem robot, nejsem robot, jsem bůh, nejsem člověk, jsem člověk, mám city, sem šťastná, smutná a tak dále. Trochu pasé. Turingův test se nekonal ani z části. Šlo právě jen o tu nicotnou záclonu zvaná věda, ale jinak se pořádně nic vědeckého neřešilo. A upřímně, byla to trochu nuda. ()

Majkak

Dialogy jsou nepochybně chytré, ale filozofický klub vypadá jinak. Úvahy o podstatě lidského bytí kladli filozofové podstatně dříve, než svět poprvé uslyšel slovo robot. Slušně se rozehrávají otázky pátrající po podstatně toho, co tvoří vědomí sebe samého a co může znamenat zánik. Zatímco lidé jsou fixováni na svoji tělesnou stránku, kyborg tyto detaily řešit nemusí. Po polovině graduje do zajímavého psycha, kdy Caleb si přestane být jistý tím, zda je vlastně člověk. Celé to bohužel trochu shodí poněkud béčkový konec. ()

ještěžiju

Ach jo, možná je chyba ve mně, ale čekal jsem myšlenkovitě daleko obsáhlejší drama .. čekal jsem daleko více polemiky o rozdílech AI a lidské inteligence .. či i nástin postupů, jak byla tato AI vytvořena ... ale toto je spíše filmová adaptace nějaké povídky žánru fantastiky no spíše vedené k lehčímu dramatu konfliktu dvou lidí, co by měli mít vyšší intelekt, z nichž tvůrce, a tomu jsem nerozumněl, místo aby byl dychtivý a snažil se hýčkat si svůj výtvor, co by znamenal ve světě absolutní průlom, tak je spíš obrazem do sebe zahleděného mačisty. A o tom, co dělá, se rozepisovat nebudu, abych nespoileroval. :-) ()

loki5

Ukázka toho, že komorní sci-fi, které si vystačí se třemi herci může být úžasné a chytřejší než většina velkorozpočtových filmů. Film, kterému není co vytknout. A popravdě jsem také úplně nevěděl kam to celé bude nakonec směřovat. A srovnávání s Interstellarem je úplně mimo jelikož tohle je asi 5x lepší. 90% ()

lemonova

Poučenie pre dnešok: dá sa naprogramovať s/vedomie? Jednoduchý príbeh s jednoduchou myšlienkou, ale za prevedenie si 4* zaslúži. :) ()

agassi68

Toto nie je žiadny akčný nárez, ale poctivá psychologická konverzačná dráma s použitím námetu UI. Už viackrát spracovaná tematika v režijnom spracovaní Garlanda a charizmatického Oscar Isaaca v roli tvorcu umelej inteligencie znovu otvára otázku rovnoprávnosti UI a človeka a hľadá tenkú hranicu oddeľujúcu ľudskú bytosť od umelej. Keďže robotky sú celkom fešného designu, môžu zamotať hlavu aj humanoidnému panicovi, ktorý ich má preskúmať a nakoniec sa z toho vykľuje súboj mozgov uzavretých na krásnom mieste kdesi na Novom Zélande /asi/.. ()

zelda82

Na první podivani pet a to především kvůli konci, který jsem sice tusil dopred, ale jsem rad, ze nakonec opavdu pisela nepokazil to zadnej zbytecnej happyend. Nesmirne poutave, i navzdor sve komornosti ()

Luk Skywalker

Komorní sci-fi drama, která má nevytěžené téma, ale originální úplně není (např. A.I. Umělá inteligence). Místy je to dost nudné, ale vzhledem k tomu jak film začíná a postupně plyne se to dalo čekat. Závěr nakonec nešokuje, protože Oscar Isaac ho nabídne jako jednu z alternativ a nešokuje ani průběh filmu, prostě leccos odhadnete. Experiment byl úspěšný, ale zase tu máme to špatné poselství a na Asimovovy zákony robotiky se tu nehraje. ()

char_t

Parádně to tu vystihl Marigold, když Ex Machinu nazval "hipster sci-fi". Designově vymazlená záležitost, snažící se všelijak dokázat, že tu jde o hlubokou filozofii, ale když si odmyslíte pózování před uměleckými výtvory a vodopády, a zkusíte trochu poslouchat, o čem se oba místní "géniové" baví, zjistíte, že není všechno zlato co se třpytí. Výsledkem jsou skoro dvě hodiny uspávacích debat o ničem, bez jediného náznaku emocí od kterékoli ze všech (!) tří postav... A závěr? Jasně, ještě 10 minut před koncem tohle rozuzlení netipnete, ale to hlavně proto, že byste čekali nějakou zajímavější pointu... 55% ()

Rockerman

Komorní sci-fi o tom, jestli umělá inteligence nás lidi jednou překoná a ovládne. Děj je vlastně jednoduchý, je jen zabalený do "moudrých" a složitých debat mezi dvěma muži. Druhá část filmu je zajímavější, díky pěkným zvratům a odhalením. Scéna, kdy se Ava dotváří a zkrášluje je hezká. Když tak o tom uvažuju, viděl jsem zajímavý, netradičně pojatý film. ()

hEROic

myslim, ze dost dobry... sice komorni, ale tak nejak furt pracuje zvedavost co bude dal... celkem zajimava psychologicka hra vsech tri... za me okolo 80% ()

Hapretor

Čím více se těšíte na určitý snímek, tím více Vás může zklamat. Jako v případě EX-Machiny. Asi by mě to dostalo mnohem víc, kdyby onen génius nebyl takový namyšlený idiot, který si "vygůglí" mysl robota, ale ne jak správně posilovat - ježiž, to byl vůl, to je neuvěřitelný - Dohnal Glíson v roli zase uťáplého nerda, který si nacáká do kalhot, když uvidí ženskou jen s lidským ksichtem a jinak samá trubka a dioda (taky bych si to ale chtěl zkusit ... ne, to tancování ne) ... a pak onen nerd sedne na lep ultrainteligentní UI, kde oba "vědci" vypadají jako IQ-Tykve, protože géniovi hráblo a ani nechce normální hovor s lidskou osobou, když si umí sestrojit robotku, která doslova udělá, co mu na očích uvidí (fuj, to jí musel udělat s postavou podživené šestnácky?) a uzavřel se v hypermoderních katakombách vystavených na pozemku o výměře dvou milionů hektarů, což asi mělo umocnit onu genialitu jedné z ústředních postav filmu, jak si svou nehoráznou chytrostí vydělal biliardy, přitom na mě skrz obrazovku v podání Oskara Izáka působil jako zakrslý, totální, namachrovaný hovado, který dostalo, co zasloužilo. Velmi krásně diskutabilní film. Ale já jsem očekával inteligentní osvětu domény výroby robotů, něco trochu jako dokument, že tam trochu naťuknou možný způsob, jak toto vyrobit, ne jen psych. bláboly, protože onomu géniovi nedošlo, že kdyby tam nabral někoho sebevědomějšího a méně uťáplého, dostane do držky už první den a Ava má smůlu. Během filmu jsem si představoval, co bych dělal já a jak bych se asi cítil. To je jediný plus filmu ... vyvolá pocit nejistoty, že být sám výzkumný vzorek je krajně nepříjemné. ()

cmuchalprvni

Trailer mě nalákal jako už dlouho žádný v souvislosti se scifi žánrem! O to větší zklamání je po zhlédnutí filmu. I přes perfektní herecké výkony (přijde mi, že Domhnall Gleeson je velice nedoceněný herec a Alicia Vikander s Oscarem Isaacem jsou zviditelnění více), ohromující vizuál a dobrý hudební doprovod mě film svoji povrchovou analýzou a jednoduchostí nepřesvědčil ke kladnějšímu ohodnocení. Po druhém pobodání Nathana se mi už zdálo nepravděpodobné a nerealistické, že by mohl mluvit natož ujít pár kroků. ()

Evander

Ex Machina je pro mě velkým a příjemným překvapením. Je to poutavý a napínavý film, byť zejména díky svému závěru pouze na jedno zhlédnutí. 80% ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora