Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

charlie_ando

Trabantí odysea napříč divokou Jižní Amerikou. Film je plný neuvěřitelné lidské energie a touhy objevovat tajemství skrývající se za obzorem. Příběh o splněném snu, kdy se odhodlaná a různorodá skupina lidí vydala na cestu plnou dobrodružství v nezničitelných žlutých přibližovadlech. Jejich malá karavana musí překonat, aby dojela až ke svému velkému cílí na pomyslný "konec světa", rozličné druhy terénu, ale možná i zrádnější nástrahy v podobě lidské hlouposti. Vzhledem k tomu, že za kamerou stálo střídavě několik dobrodruhů, vznikl poutavý obrazový materiál a za mnohé záběry by se nestyděli ani u National Geographic. Smekám před Dane Přibáněm nepsaným vůdcem skupiny, odvážným cestovatelem a fantastou, který dokázal tomuhle bláznivému (v tom nejlepším slova smyslu) putování propůjčit neuvěřitelné kouzlo. Film, který donutí člověka obout toulavé boty a vyrazit hledat neobjevené. ()

DonQ

Obdivuju je. Sám jsem vyklepanej vydat se slušným japoncem na Jadran. Takže respekt. Možná bych bral víc věcí ze života místních a méně benzinu, ale chápu, že zde má hlavní roli trabant zcela záměrně. ()

Chris Wulf

Když se Trabantík Egu vydal Hedvábnou stezkou, bylo to super. Když se k němu potom přidal druhý Trabantík Babu napříč Afrikou, bylo to úžasný... A teď, když je ještě na cestu Na konec světa doplnil párek motorových důchodců Jawa 250 a Maluch...hmm....Co to budu okecávat, nedá se nic dělat, ale díl, od kterého jsem čekal nejvíc, byl pro mě nejslabší. To ale nemění nic na tom, že je to pořád skvělá zábava. :-) ()

Tessie

"První prostě pojedou Poláci!" .. Jo tak tahle super prča od začátku do konce mě bavila fakt strašně moc. Velká škoda může být jedině to, jak krátký snímek byl. Protože tenhle trabantí film byl ze všech nejlepší a více prostoru by rozhodně zvládl. Moc se těším na to, kam žluťásci pojedou teď a kdopak se k nim další přidá. ()

provitamin

Celkom zaujímavý road movie. 4 Česi a 1 Češka na dvoch trabantoch, 2 Poliaci na nejakom svojom autíčku a 1 Slovák na starej Jave. Postupne prejdú z Guayany do Brazílie, cez prales, potom do Peru, horsky priesmyk v nadmorskej výške vyše 5000 m.n.m. (klobúk dole trabanty!), Maču-pikaču, následne Bolívia a jazero Titikaka a neskôr aj veľká soľná pláň, ďalej Čile a Argentína, kde sa dostanú k Pacifiku a cestu zakončia na konci sveta na juhu Južnej Ameriky na argentínskej vojenskej základni, kde ich ponúknu čajom. Nechýbajú ani ftípky, keď najčastejšou obeťou je chudák bezbranný trabant, ktorý nemôže za to že je taký pomalý. Oplatí sa pozrieť. A prečo len 3 hviezdy? Je to "len" dokument. Ale aj tak 70%. ()

ZdenoLo

Presne takéto dokumentárne road movie môžem pozerať denne. Hlavne keď je to napínavé a vtipné zároveň. Len škoda že to bolo také krátke keď mali pri tom toľko hodín materiálu. Najviac ma pobavili hlášky a komenty Dana Přibáňa hlavne keď opisoval tú krajinu v noci. Inak je až neuveriteľné čo taký Trabant, Fiatka a Jawa znesie aj keď myslím že drobným tuningom sa určite nevyhli. K dokonalosti chýbal už len trošku širší popis krajín a nazvi miest ktorými prechádzali. Teším sa na ďalšiu dobrodružnú cestu. ()

Ledkodlaq

Nejlepší z celé série (bráno v potaz i do posledního dechu) a nejlepší filmový dokument tohoto typu. Mosty nemosty byly nejlepší! ()

vander19

Zo začiatku, keď som si prečítal o tomto projekte som si myslel, že to bude možno hovadina. Ale potom narastalo hodnotenie na CSFD ako aj počet nadšených komentárov. Keď som uvidel v júnovej ponuke kina aj tento dokument, tak som neváhal. Už zo začiatku to je miesené česko-slovensko-poľským humorom. Hlavne dvojica poliakov ma totálne bavila. Sú to taký pohodový chalani, ktorí si z ničoho nerobili ťažkú hlavu. Ako sa príbeh rozbiehal tak som si pomaly začal obľubovať každú postavu. Sú to totálne odlišné charaktery, ktoré sa dokonale skĺbili, aby dosiahli svoj cieľ. Navyše je všetko podporené výborným komentárom a extrémne nádhernými zábermi, o ktoré sa postarala trojica kameramanov. Veľmi pekný dokument, mne trošku pripomínajú špeciály Top Gearu a tie zbožňujem. ()

Prochy38

Nad očekávání moc příjemná práce. Neviděl jsem předchozí díly a pokud se neobjeví v tomto žebříčku, ani to neplánuji, ale myslel jsem, že mě to nebude bavit - mýlil jsem se... Jen moc nechápu, proč.... Proč někdo jede s takovým šrotem takto daleko. Muselo to stál hrozně moc peněz a díky starostem se starými krámy jako byly všechny stroje, naprosto zbytečné výdaje.. Ale ať si každý, jak sám chce.... Jen mi tam vadil ten alkohol a lidi, kteří ztrácejí věci. S podobnými lidmi bych na takovou akci nikdy nejel... Jinak hezká akce... když na to někdo má... ()

Wishkah

Topgearovsky zábavné. Tahle československo-polská partie dojela až n samotný konec světa neskutečně zábavnou formou. Musím přiznat,že ta sympatický banda lidí má můj obdiv za tu odvahu. ()

mosnak

Exceletní český road movie dokument, který nejen zaujme, ale i skvěle pobaví. I když nemám rád poláky, tak tentokrát mě nejvíce pobavila právě posádka polského Malucha (hlavně Radoslaw) :-D jeho: "...kurva to nieje možné,kurva...!" bylo opravdu luxusní. S takovým parťákem, který ztrácí jeden pas za druhým bych chtěl fakt vyrazit do zahraničí - 99% ()

Mikino00

Dokument pokračuje tam, kde v Africe skončil, se všemi klady i zápory. I tentokrát tak nabízí zajímavý pohled na tuto na první pohled šílenou cestu plnou překvapení. ()

Esgalnor

Občas to je až příliš uspěchané a některé scény, které v seriálu vynikaly a bavily zde byly nepříjemně zkráceny a osekány. To je však pochopitelné, vzhledem k tomu, kolik toho materiálu mají a že do hodiny a půl se to prostě nedá dát všechno. Proto je seriál lepší, ale kdo to nečekal. Trabanti jsou však skvěle zábavné i ve filmu, který obsahuje všechny klady seriálu, i když zkrácené. Občas mi chyběly nějaké informace, ale on to ani tak dokument není, jako pohodové road movie se skupinou bláznů, co chtějí projet Jižní Ameriku trabantem. A ono to baví. ()

Ollie235

,,Co bylo nezbytně nutné jsme opravili, co nebylo, ulomili, a jedeme dál." Z počátku trochu nuda, ale s tím, jak se tahle veselá partička dostává hlouběji do kontinentu, roste i zábava a množství krásných záběrů. Afrika mě bavila o něco více, ale stále kvalitní počin. ()

PF 2015

PF 2015