Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

Romeo5

Super šou a zážitek..Neskutečná zábava kterou jsme zhltali po večerech a vždycky se těšili na další díl... ()

Olík

Jak už zpíval tragicky zesnulý "český Elvis" Karel Zich: " kola pop-music se točí dál" a všechna kola pro podobné eskapády zcela nevhodných dopravních prostředků panoptika nesvéprávných dobrodruhů Dana Přibáně stejně tak. Točí se kola (i když se občas přehřívají), točí se i kamery (které se na rozdíl od předešlé Afriky zahřívají méně). Jedním z důvodů je posílení "herecké šatny" o slovenský a především polský ansábl (to jsou fakt draci). Dalším je předešlými pokusy nabytá zkušenost a další by se taky ještě našli. Každopádně jsem měl k tomuto tématu čest navštívit přednášku Dana Přibáně a u ní jsem se pořád ještě bavil víc..........ale to určitě po Austrálii vychytáme. ()

owwidius

Opat raz, un-fucking-believable. Paradne locations, neskutocny vykon a sledovat co vsetko sa im prihodilo.. Proste treba videt :) Je to svizne, dobre natocene, mrte zabavne, snad jedine minus je ze dialogy su miestami trochu tazko rozumiet, kedze nemali profi audio... [#9/2015] ()

Blackhawks

Je to skvělé natočený dokument. Ovšem v té seriálové verzi je to prostě lepší.. tady se to muselo vejít do hodiny a půl, což to trochu kazí. Ale i tak je to bezva, a komu se nechce dívat na delší verzi, tak nevadí, i tohle je dobře udělané. ()

Majkak

Sestříhané se slušným citem pro nadhled a pocity z jízdy. Hodně pozitivní. Že se budou vyskytovat technické problémy, s tím musí počítat každý, ale opakovaná ztráta pasu, to je fakt skoro na vraždu. S trochou kliky rozchodili i tento malér, stejně jako záchranu trabantů před přílivem, což byl momentem, který byl absolutně nejkritičtější. Z dokumentu je to trochu na pohodu, ale v tu chvíli byli pár centimetrů od definitivního konce. Vždycky, když to vidím, tak mě chytne neodolatelná touha taky někam vyrazit. ()

Pantata

5* a já jen lituju, že po filmařský stránce nebyla takhle zpracovaná i trochu odfláknutá Afrika, která jinak byla prostředím, kontrasty nebo situacemi nad jihoamerickou cestou... ()

Harry_

Jízda, kterou si užijete každou minutu! Nudné jsou jen závěrečné titulky. Přijde mi zvláštní, že je nenapadlo pustit je rychleji a/nebo proložit fotkami. Nečekejte žádné sociálně-politicko-demografické komentáře, jen živá realita adrenalinové jízdy přes kontinent. Chybělo mi pár faktografických údajů (např. jak to dopadlo s pasem?), jinak paráda. 95 % ()

Lucas87

Takže jako správný milovník road movie, jsem šel do kina na trabanty, jelikož čekat na okamžik, než to bude na netu se mi nechtělo. Na začátku vkusná reklama na trabant, kterou jsem znal již dříve z Youtube neměla před filmem chybu :D Musím uznat, že mě bavily ty vtipné hlášky těch poláku a toho slováka. V tomto filmu byly opravdu zajímavé vtipné momenty (např. sprinty na solné pláni, jízda po pláži a následné vyproštění aut před přílivem), opilecká scéna fajn, jízda po mostě smrti se mi taky líbila. Pěkný záběr byl i na to vrakoviště lokomotiv a vlaků. Ten silný vítr to byl pěkný fučák, až jsem se divil, že to neodfuklo ty trabanty, srandovní byl jezdec na té Javě v tom silném větru. Nákup benzínu skrz domorodého překupníka byla šupa scéna, pak třeba ta v nemocnici a následné zázračné uzdravení. Super bylo jak poláci bouchli motor a místnímu vysvětlovali, ať motor vytáhne z auta a polechtá ho svářečkou:) Poté scéně nárazu do sloupu červeno-oranžové puzzle to se taky povedlo. Ale přesto již po prvních dvaceti minutách jsem cítil, že pořadí je takové 1. místo Afrika 2. Jižní Amerika 3. Asie, u mě je prostě na špici Trabantem napříč Afrikou. Když jsem sledoval trailer a průběžné informace na FB, čekal jsem 110% film, ale objektivně to tak je na 90%. Tu scénu jak si oplachujou koule v řece mohli klidně vypustit. Pokud měli přes 480 hodin filmového materiálu tak ta stopáž mohla být delší, jsem si připadal jako bych sledoval film a poskakoval v něm po určitých časových úsecích a ten děj mezi tím jako by mi chyběl. Musím uznat, že tyhle trabantky jsou inspirativní a nutí vás zamyslet se nad tím, jaké to je vypnout z každodenního života a užívat si jízdu napříč kontinentem a poznávat různé kultury. ()

ZackSawyer

Předchozí "díly" jsem neviděl, takže hodnotím jen tento road trip - cestopis. Film o lapáliích a absurdních "nehodách" a zapadnutí, kde hlavní roli hrajou žluťásci. Je to takové až moc uhlazené, přímočaře jdoucí do cíle. Nevím co vše se stalo po cestě, ale některé chyby a problémy nemusely vůbec být! Nejhezčím záběrem je asi solná pláň! Ta je nádherná. Z celkového výletu, cesty není vidět ani mapa, ani počet ujetých km, ani náklady, nic. Některé záběry jsou hezké ale to je tak vše. Jako komediálně laděná road movie budiž, ale s minimální cestopisnou hodnotou. Hodnocení z nostalgie, krásy a úcty ke starším strojům, které lze "opravit na koleně svépomocí" Je jasné, že mnoho jiných aut by to moc nezvládlo, ať už kvůli velikosti, konstrukci, váze, složitosti, elektronice... Možnosti vytlačení, zvednutí. A toho si jsou myslím všichni moc dobře vědomi. Ono moderní auto si po cestě moc nespravíte! A že bych jako fotříci uchcával z toho, že někde po cestě spí dělnas na bagru? Ale prosím Vás... Film je hlavně pocta i tomu, že šikovní lidé co se nebojí vyrazí a jsou technicky zruční, mají schopnost improvizace. ()

rainman93

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem za poslední dobu viděl. Vtipné, akční, zábavné a kosmopolitní. A Trabant!!! A Maluch!!! A Jawa!!! Super!!! ()

figliar

Pokus o Top Gear? No zjavne neúspešný. Hodnotenie 3 hviezdičky som dal iba za peknú scenériu, aj keď jej bolo podstatne menej ako by mohlo byť. Uvítal by som menej kecov, pretože hlavný protagonisti mi fakt liezli celú dobu na nervy. Týmto dielom preto pre mňa konči sledovanie Trabantej série cestovateľov po svete... ()

Hpatrik

Tak seriál je nepochybně lepší, protože aby se to všechno vešlo do 100 minut, je to tu všechno tak trochu jako z rychlíku. Kluci mají sice někdy víc štěstí než rozumu, ale je to zábava. ()

Black-star

Naprosto originální film - lehce dokumentární ale naprosto zábavný. Viděno i s následnou besedou a možností zeptat se na věci spojené s výpravou a její organizací. Klobouk dolů, málo kdy dokáže být dokumentární film tak bezprostřední, zde se to povedlo a já všem od transtrabant.cz fandím a Danovi zvlášť :-) ()

Gil-galad

Trabantem až na konec světa zvádza k vysokým hodnoteniam, pretože cesta, ktorú zobrazuje je veľkolepá a vyvoláva obdiv, ale film sám o sebe zasa až tak výnimočný nie je. Srdce toho kto rád cestuje síce bezprostredne pri jeho sledovaní zaplesá a pochvalu si zaslúži aj dynamicky strih, ktorý efektne strieda zábery nakrútené rôznym štýlom, s použitím rôznych kamier (niektoré zábery sú ako spontánne nakrútené mobilom, iné sú až akademicky uhladené a zjavne boli inscenované s vidinou budúceho použitia vo filme), skrátka film uháňa lepšie ako titulný Trabant. Ale aj napriek tomu ide viac-menej o štandardný expedičný dobrodružný dokument, ktorý chronologicky mapuje priebeh jednej výpravy a prezentuje ju ako nepretržitý sled dobrodružných, exotických a zábavných príhod... Ako cestovateľský počin je to za 5*. Ako film len za 3,5*. ()

wiix

Teším sa, že česko-poľsko-slovenské kombo spravilo z dokumentárneho filmu celovečernú zábavu. Informačná hodnota bola síce nulová, dej však nepredvídateľný a hlášky jednoduché a ozaj vtipné. ()

Zverca

"Nikdo neví, jak se tam budou auta chovat, ptali jsme se odborníků z ČVUT, ptali jsme se ve specializované zkušebně motorů TÜV, ptali jsme lidí z Jižní Ameriky či trabant vyjde Andy. Těžko říct, zněla odpověď, nejspíš to nepůjde." hovorí šofér trabantu, práve keď prechádzajú Andy. Nemám veľmi rada dokumenty, ale tento ma bavil od začiatku do konca. Úplne najviac! Toľko som sa nasmiala, a hlavne som tam strašne chcela byť s nimi a celé to bláznivé dobrodružstvo zažiť s nimi. ()

mira.l

Parádní podívaná na správně střelenou partu mladých lidí. Na to, že to je natočené víceméně amatérsky, jestli se nepletu digitální zrcadlovkou, tak to vypadá velice zajímavě a ten "amatérismus" má i svoje kouzlo. Na druhou stranu to možná mohlo být na 2 DVD za o něco vyší cenu, tahle verze je proti seriálu přece jenom dost sestříhaná. Nějak mi uniklo, že existuje i DVD verze celého seriálu, kterou si pořídím taky, ať je to komplet. Škoda, koupě tohoto DVD se tak stává malinko zbytečnou, i tak ale hodnotím plným počtem. ()

PF 2015

PF 2015