Trabantem až na konec světa

• angličtina Trabant at the End of the World (více)

Cestovateli Danu Přibáňovi a jeho partě nestačilo, že dokázali nemožné, když přejeli Trabantem Afriku a natočili o tom nezávislý film. Rozhodli se vypravit na ještě náročnější cestu. 21 124 kilometrů napříč Jižní Amerikou až na konec světa. A aby to nebylo moc jednoduché, tentokrát nepojedou jen Trabantem. Sestava snů v mezinárodním týmu Čechů, Poláků a Slováků patří podle Dana „buď do blázince, nebo na šrotiště." Dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 se místo toho vydává vstříc tomu nejnáročnějšímu, co se dá v Jižní Americe najít. Amazonský prales, pětitisícové průsmyky And, pouště i oceán. Tahle šílená jízda rozhodně není bezstarostná, je ale fascinující a zábavná. Jak se dokáže snést osm lidí ze třech zemí, kteří se navzájem skoro neznají, čtyři měsíce ve žlutých ponorkách? Ta největší výzva není venku, ale uvnitř. (Aerofilms)

chesterko

Skvelá partia na senzačných strojoch úžasnou krajinou. Nie je to zbytočne zdĺhavé, bez prázdnych úsekov a s trocha humoru. Čo viac si ako divák pri tomro segmente možno priať. ()

RigorMortis

O Danovi som sa už čo-to dozvedel z rozhovoru pre jeden streetpaper a jeho životná filozofia ma celkom zaujala. Taktiež sa mi vybavili páni Zikmund a Hanzelka a bol som fakt zvedavý, ako sa slávne BMV (bakelitové motorové vozidlo :) ) popasuje s náročným terénom. Výsledok? Super dokument, pri ktorom som sa nenudil ani minútu a už sa teším až si pozriem ostatné. ()

danny.79

Srovnání s Afrikou se tady asi nejde vyhnout. Jediné, v čem ji Jižní Amerika pokořila jsou hezčí záběry zajímavějších lokací (Machu Picchu, Titicaca, Andy). Jinak mi hodně přišlo, že se autoři snímku soustředili daleko více na točení dokumentu než na poznávání nových míst a z mého hlediska to tomuto snímku hodně ubralo. Z některých záběrů je vidět, že snímek vznikal s daleko větším rozpočtem než předchozí díly a domnívám se, že jsou do něj dotočeny i některé vtipné situace. Tyto záběry do filmu příliš nezapadají a skoro ho až kazí. Dokument je hodně prostříhaný a kromě scény na pláži mě nic jiného příliš do děje nevtáhlo, a osud posádky mi tak byl po většinu filmu ukradený. Závěr pro mě (ve srovnání s Afrikou) docela smutný. Použitá hudba, která dala výpravě v Africe ten správný šmrnc je zaměněna za rockové fláky a nádobíčko mistru Přibáňovi chválit taky nehodlám. ()

Edeltruda

Za mě nejlepší z trabantích roadmovie. Nejspíš kvůli posádce. :-) I když jsem byla na přednášce, stálo za to vidět i film. Přeci jen jsou to dvě úplně odlišná představení. To, co mě zaujalo na přednášce, bylo ve filmu zmíněno třeba jen jednou větou, a naopak. Myslím, že by se film nemusel ztratit ani za hranicemi. Svým dobrodružství a zároveň ideály mi připomněl norský film Na sever od slunce, který jsem viděla loni na Jednom světě. ()

Honzulik

Trabantem až na konec světa - tak u tohoto filmu Dana Přibáně mne celkem pekvapilo tak výborné hodnocení od většiny zdejších uživatel... Možná i pochopím, že pro určitého diváka to může být zážitek, pro mne to ale byl pouze solidně natočený dokument a obsahově slušně zajímavý cestopis. Ve filmu mi ale chybí více iformací o samotné cestě, životě a kultuře navštívených obyvatel atd. Za to tam bylo až šíleně "přetrabantováno"! Ale co, pokud to našince tak baví... Pro mne max 3*. ()

Blazis34

Klobouk dolů před partou Dana Přibáně, která tuto těžkou trasu s mnoha nástrahami absolovala. Kdo by řekl, že dva Trabanty, polský Fiátek a Jawa 250 z roku 1957 toto zvládnou ujet. Líbilo se mi, že tvůrci zakomponovali i lehce cestománské prvky do tohoto filmu a bylo to i lehce poučné a hlavně zajímavé, jak a co se děje na druhé straně naší polokoule. Nejen za odvahu, ale i za dobrodružné putování plné krásných i těžkých chvil dávám 80% - čtyři hvězdy. ()

blondboss

Nedávam plné hodnotenie, nakoľko tento film už bola v podstate len rekapitulácia seriálu Trabantem Jižní Amerikou. Na jednej strane veľmi zostrihaný "výcuc" a na druhej strane zas niektoré zaujímavé zábery, ktoré neboli použité v seriáli, sa objavili práve v tomto snímku. Každopádne môj obdiv patrí týmto pánom, že si plnia sny a inšpirujú iných. 80 % ()

silak_xup

Hodnotím střih a celkový dojem, nikoliv tuhle partu, ta má ode mě 100% na 100% :-) Problém je ten, že jsem byl poctivý divák seriálové verze na ČT a pak jsem si tu verzi dal celou ještě jednou když už na ČT neběžela. Seriálová verze jde daleko více do hloubky a s partou zažijete o dost více (a to zásadně) zážitků. Tenhle sestřih je strašně ořezaný, přijde mi, jako bych se spíš hodinu a půl díval na trailer k tomu seriálu. Divák, který shlédne jen toto, přijde o 80% příběhů, které máme šanci vidět právě v předchozím seriálu. Pokud bych to viděl v opačném pořadí, hodnotil bych zřejmě 5*. ()

Marty_cz

Musím říct, že po seriálu mě film nenabídl nic nového, ale to z toho nedělá špatný film. Pořád úžasný a těším se na Austrálii! ()

NeMiQ

Je ťažké zostrihať niekoľko mesačný dobrodružný výlet do 1,5 hodiny a na filmovej verzii to bolo vidieť. Z rýchlika celé a oproti seriálu aj na môj vkus horšie zostrihané, ale pozerateľné keby nebol seriál. ()

papuchalk

Nejprve jsem naštěstí viděl film, a byl jsem z něj nadšen. I když je mi pořád lehce nesympatická hlavní a na světě nejdůležitější a nejvtipnější postava, ten pan Příbáň. Tento díl trabantů je nejzábavnější, nejlépe natočený a také nejzajímavější samotným cestopisem. Po všech stránkách dotažené, opravdu je potřeba zatleskat jak se všichni zlepšili, když si vzpomenu na ten první díl. No a pak jsem zahlédl na ČT seriál, což je mega-rozšířený obsah filmu, a došlo mi, že ten film skoro nemá význam protože v něm chybí strašná spousta věcí :D Pět hvězd má tedy ten seriál. No ale mám pocit, že tohle je už jaksi vrchol série, a že cokoliv dalšího už bude jakési vykrádání, slabší odvar, tedy pokud nevymyslí nějakou změnu koncepce. A zdá se, že si to uvědomili i tvůrci, jelikož další díl bude údajně více vztahový, s více ženami, a bude to jakoby reality show. Takže asi blbý :/ ()

koza3

Luxusní dokument. Na tenhle film budu s radostí vzpomínat. Ženě k narozeninám jsem udělal jalapeňos ke snídani a mrkli jsme s pálivými hubami na toto road-movie s prdítky. Dokument je prošpikován vtipy, luxusními záběry kamery, podkreslen zajímavou hudbou a i realistické charaktery jednotlivých cestovatelů (hlavně Poláci byli krutí :-) ) se Vám zalíbí natotuty. Svižně to pluje až na samotný konec světa, aniž si uvědomíte, že už vlastně dojeli. Určitě se mrknu i na další tripy těchto šílenců. U mě kvalitní nadprůměr. ()

GejmronCZ

Naprosto skvělý, nemám si na co stěžovat. Snad mi ale přišlo, že tenle díl byl zatím ze všech nejjednodušší, co se oprav trabantů týče. Taková pohodka docela. ()

mkee

Stratiť počas jednej expedície svoj pas nie jedenkrát, ale rovno dvakrát, to si teda vyžaduje nevídanú dávku pilín v hlave :). Týpka - člena expedície, ktorému sa to podarilo, som mal chuť prizabiť aj spoza obrazovky a v tomto smere patrí môj najväčší obdiv ostatným členom partie za ich trpezlivosť. No možno v tom, že Radka neprizabili, im zabránil len imidž pred kamerou :). Uvažovať nad inteligenciou expedície však bolo možné aj pri iných pasážach, spomeňme, keď takmer prišli o autá kvôli prílivu. Naozaj by som nerád znevažoval vynaloženú snahu partičky. Dokument bol na mnohých miestach zaujímavý či vtipný aj práve vďaka spomínanej "inteligencii" niektorých členov posádky. Na druhej strane, prešli poriadny kus cesty a niekedy namiesto odkrývania potenciálu zaujímavých miest divák sleduje naozaj "nevšedné", i keď nepremyslené prúsery, z ktorých sa posádka musí vyhrabávať, čo ho môže ukracovať o obsažnejší cestopisný zážitok. ()

Mejdzula

Aah...tohle jestli neuvidím znova tak to bude dost zlý, páč už nevím vůbec nic! Tím myslím hlavně ty zábavné okamžiky, bez kterých asi vážne zahynu, tak pozor na to. ()

PF 2015

PF 2015