Agresivní virus

• USA The Strain
USA, (2014–2017), 34 h 22 min (Minutáž: 41–69 min)

Předloha:

Guillermo del Toro (kniha), Chuck Hogan (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

David Bradley, Sean Astin, Javier Botet, Natalie Brown, Francis Capra, Roger Cross, Kevin Durand, Ruta Gedmintas, Leslie Hope, Jonathan Hyde, Mía Maestro (více)

Série(4) / Epizody(46)

Na newyorském letišti J. F. Kennedyho přistane letadlo plné mrtvých pasažérů. Ty během letu přepadla neznámá síla a čtyřem z nich se podařilo přežít. Nikdo však netuší, co bylo příčinou smrti ostatních pasažérů, a proto je k případu povolán epidemiolog Ephraim Goodweather spolu s kolegy Norou Martinezovou a Jimem Kentem. Ephraim se právě rozvádí s manželkou, která ho opustila. Při vyšetřování událostí v letadle je objevena podivná truhla vypadající jako rakev. Ta však po nějaké době záhadně zmizí. Ephraim a Nora mezitím naleznou podivné červy. Patolog jim sdělí, že v tělech obětí se nenašla žádná krev. Na letiště dorazí starý židovský obchodník Abraham Setrakian, který si vynucuje setkání s Ephraimem. Ten ho odmítá, ale Ephraim mu stačí sdělit, že pokud se mu podaří zadržet rakev na letišti, nemusí dojít k žádnému problému. Ephraim tedy nařídí zákaz odjezdu všech větších vozidel z letiště. Rakev však s Jimovým souhlasem z letiště odveze zlodějíček Gus Elizalde, kterého najal Thomas Eichhorst, pravá ruka podivínského milionáře Eldritche Palmera. Na patologii mezitím těla zemřelých pasažérů obživnou a patologovi vysají veškerou krev. Setrakian si uvědomuje, že do New Yorku dorazila hrozba, které on už jednou v životě čelil. (TV Prima)

Kothy

Totální nářez! V tohle jsem snad ani nedoufal. Největší pecka léta 2014. Guillermo del Toro je vážně borec. Hutná atmosféra, která by se dala opravdu krájet. S těmihle upíry není žádná sranda. CDC a celý New York s nimi má co dělat. Nová epidemie se šíří a kromě pár lidí nikdo pořádně neví, co má dělat. David Bradley tu jako majitel zastavárny a dlouholetý bojovník s upíry Abraham Setrakian podává skvělý výkon. Kevin Durand je jako deratizér taky parádní. Po přistání letadla plného nakažených lidí se epidemie šíří celým New Yorkem. Je na partě našich hrdinů, aby s tím něco udělali. Boj proti Mistrovi vážně nemají jednoduchý. Končí to trochu otevřeně. Ve 2. sérii se do hry přidá pár dalších postav. Je tam i jedna luxusní flashbacková epizoda. Boj proti Mistrovi dál pokračuje. Pár postav děj opustí. Je to ale stále běh na dlouhou trať. Spoiler: Ve 3. sérii se naše parta potýká s novými problémy. Přestože mají vítězství už na dosah, Mistr jim opět unikne... Ve 4. a poslední sérii mají strigoiové dost navrch. Nakonec se jim podaří Mistra porazit, ale neobejde se to bez obětí. "Našli ho na letišti se stříbrným mečem." :D ()

swamp

Vydařený silně žánrový snímek, který má některé neduhy podobných filmů / seriálů devadesátých let, což - ačkoliv asi nechtěně - je naprosto zábavné. ()

Arsenal83

Veľká škoda, z kvalitného začiatku to od tretej časti viditeľne upadá. Z možnej originality ostal len prázdny pokus o zombie seriál. Nakoniec ma tá celá nákaza nezaujímala, jediné, čo tu za to stálo, bol osobný život Coreyho Stolla, ktorému to s vlasmi oveľa viac pristane. Žiaľ prírodu už vie oklamať len parochňou. A keďže sa jeho postava volá Goodweather, je zjavné, že sa to netočilo v Anglicku. ()

Larrysbride

Vše na The Strain křičí a dýchá "komiks". Těžko říct, zda je to zrovna této sérii k užitku či naopak ke škodě. Pilot mne nijak zvlášť nenadchl, dle mého nepřinesl nic, co tu již nebylo, i přes to však budu sledovat i nadále. Alespoň něco mi v horkém létě vykouzlí zimomriavky po celém těle! ()

Lenny.M

Začala jsem sledovat s nadšením, že to zase bude něco jiného, ale ne. Až na začátek první série je to tuctová show s tak stupidními dějovými linkami, že se mi chtělo brečet. Finále první řady byl pro mě konec všeho a ani první díl druhé série to nespravil, ba naopak. ()

virus10

Pilot hodně nalákal, tak snad nepřijde zklamání. Tohle budou upíři podle mého gusta.***Takže po první sérii. Nakonec to neni tak skvělý, jak jsem očekával. Upíři nejsou podle mého gusta, naopak jsou celkem nudní, spíš mi připomínaji pomalý zombíky s chapadlem. Starší verze Bladea mě zrovna moc nebaví, to samé hlavní hrdina, vlastně tam neni nikdo, komu bych vyloženě fandil. Za zmíku stojí jen ta bloncka, ale taky nic extra. Odhalení hlavního upíra nebylo moc potěšující, že by se jim povedl se říct nedá. A jestli je pravda, že ho stačí zabít a tim všechno skončí, tak to mě podrž.. Ale nejspíš to ani nezjistim, protože do další série se mi moc chtít nebude. Takže snižuji hodnocení. ()

iwigirl

Zamilovana behem prvnich 5 minut. Tenhle serial si rozhodne nenecham ujit! UPDATE po 8.dílu: bohužel se nemůžu čím dál častěji zbavit dojmu, že tohle už jsem přece viděla v několika různě obměněných variantách... Okouzlení tak nějak vyprchalo a obávám se, že zpátky na 5 hvězd už se to u mě nedostane. Možná ani nebudu dokoukávat sérii... Prostě nic, co tu už nebylo. ()

TheEvilTwin

1.serie: zpočátku napínavá, tajemná atmosféra se zajímavým nápadem, později spíš survival “apokalypsy”, takový lehký nadprůměr, potěšilo to, ale že bych si z toho uplně sedl na zadek, to ne. Plusem je školník Finch a Samvěd Křepelka z LotR, který se mi tady dost líbí. Zajímavý taky německý záporák, ale hlavní “zombie” je docela k smíchu. Bohužel celkově postavy jsou takové jednoduché, bez hlubšího prokreslení, a tudíž na nich divákovi ani nezáleží, ale uvidím, co přijde v dalších sériích. ()

SLOTH

Nečekal jsem že mě to bude bavit, ale baví. Má to úplně všechno! a je to takovým strhujícím stylem natočené, že vás to nenechá ani vydechnout. A to mám rád ()

ARI50

Hledal jsem cestu k tomuhle virusu ale nenašel jsem, příběh je sice zajímavý a herci postupem dílu v pohodě ale přesto jsem v tom viděl jednoduchou záležitost jednoho podívání. Boje byly slabé což je škoda a jelo to pořád dokola. Tihle upíři nedokázaly přesvědčit. ()

JASON_X

PO PRVNÍM DÍLU: Ještě se pochopitelně zdržím definitivního bodového hodnocení, ale je to slibné... je to zatraceně slibné. Sice mám rád takové ty tradiční, staromódní upíry, ale jsem hodně zvědavý. Pokud děj bude gradovat správným směrem a nesklouzne do rozvláčného, užvaněného a telenovelického seriálu jako třeba Walking Dead, má našlápnuto na můj plný počet. Zatím (jen pracovně, orientačně) dávám opatrné čtyři, po první řadě se uvidí. / PO PRVNÍ ŘADĚ: Nápad zkřížit upíry, zombies a parazitická monstra ve stylu X-Files, je zajímavý a atraktivní, i když já osobně bych dal přednost klasické upířině, jsem holt konzerva. Nejvíc mi ovšem pijou krev středoproudově stupidní dějové roviny s banálními dialogy na všechny způsoby - bohužel bez tohohle hollywoodského hnoje se dnes už asi žádný americký seriál neobejde. Nebyl ho ušetřený ani Dexter, tady je ho ovšem víc než ve Walking Dead. Proč kurva v seriálu o parazitických upírech musí scénárista prudit všelijakými rodinnými vztahy, 'ajlavjů' scénami a podobným svinstvem? Proč musím poslouchat únavné plkání kdejakých domácích slepic nebo vymaštěných uzenáčů, proč mám sledovat patálie nějaké senilní báby, nebo neskutečně otravného spratka? Maximálně slabomyslná je pak kapitola z mládí směšně zavilého "upírokata", železného dědka Abrahama v německém lágru. No a anarchistická sexy hackerka, která 'shodila internet', je postava jak z onanistické fantazie patnáctiletého geeka... Vyházet tuhle dementní vatu a bylo by z toho parádní dvouhodinové pětihvězdičkové relaxační béčko, ale takhle... U Walking Dead jsem za poblijózní "telenovelismus" shodil jen jednu hvězdu, tady už ale bez lítosti dvě. Asi se vykašlu na seriály, nějak na ně nemám trpělivost. Jo a samozřejmě - SPOILER - v první řadě se vyřeší úplné hovno, to proto, aby mohly být další a další řady... ()

Morholt

Hodně upírů, něco zombie, prvky epidemiologických thrillerů a nejasně tuším, že v budoucnu by se mohl objevit i nějaký ten mimozemský motiv. A do toho flashbacky z koncentračního tábora a pochopitelně nezaměnitelné potvory z del Torovy dílny. Výborně namíchaný hororový koktejl s promyšlenými dialogy, výborným nápadem a v neposlední řadě s bezchybným obsazením. Mě zaujal zejména Richard Sammel v roli esesáka, který na světě už nějakou dobu přesluhuje. K tomu, aby to byla absolutní pecka, sice něco nepojmenovatelného chybí, ale já se i tak bavím královsky. 85% ()

Sawy

Docela promarněný potenciál. Pilot pod taktovkou del Tora šlape na výbornou a dává vzpomenout na režisérovy starší kousky jako Mimic nebo Blade 2, celý ten vědecký přístup k upíří nákaze je v rámci žánru osvěžující a baví. Na zbytku první série je ale až příliš znát, že se Guillermo stáhnul do pozadí a nechal další díly odtočit rutinéry, kteří ten svojský ksicht pilotu nedokázali udržet. Navíc místo toho, aby se po pár epizodách rozpoutalo slibované upírské peklo, začne příběh až nepochopitelně zpomalovat a soustředí se na nepříliš podstatné detaily a postavy, kterých s klidem mohlo být míň. To všechno je s největší pravděpodobností dedictvím knižní předlohy, ale del Toro měl v tomhle případě projevit trochu víc tvůrčí sebereflexe, uvědomit si, že co funguje na papíře, nemusí zdaleka tak dobře fungovat v seriálové podobě, no prostě měl do scénáře svého dítka trochu víc hrábnout a lépe jej přizpůsobit nové formě. Celková roztahanost a dramaturgická rozháranost začne být nejpozději v půlce první série docela otravná a zabíjí nezpochybnitelný potenciál, který látka měla. Protože tu jsou opravdu zajímavé postavy, ať už epidemiolog Coreyho Stolla, upírobijec Davida Bradleyho nebo deratizátor Kevina Duranda. Jejich souhra i díky hercům funguje a člověka jejich osudy zajímají i přesto, že se celý příběh šine kupředu vpravdě hlemýždím tempem. Pořádné rozvedení zajímavě působící mytologie kolem vampýrů možná přijde v nadcházejících sériích, ale stejně to chtělo lépe uchopené flashbacky do Setrakianovy minulosti a zkrátka do toho víc šlápnout už tady, protože upřímně mě představa další natahované série zrovna dvakrát nevzrušuje. Pořád se ovšem jede podle předlohy Guillerma del Tora, takže časem tomu asi ještě jednu šanci dám. 1. série: 60 % ()

maseer2

odvážné, originální a promyšlené uchopení upíří tématiky, které velkolepě odstartovalo pod taktovkou Guillerma del Tora a u nějž jsem během prvních asi osmi dílů de facto permanentně slintal blahem (v tu chvíli jasných 5*).. jenže pak se to celé jaksi zaseklo v kruhu mezi neustálým plánováním a pokusy o útok a v téhle monotónní podobě došel seriál přes závěrečnou pětici dílů až do finále, které rovněž nebylo zrovna dvakrát uspokojivé, a tak u mě nakonec převládá především rozčarování z toho, že tvůrci nebyli schopni udržet nastavenou laťku po celou sérii.. vidím to tedy na slabší 4* a do druhé série se zřejmě pouštět nebudu.. ()

BoPo

Blade, Úsvit mrtvých, 28 dní poté, Země mrtvých, Van Helsing. Z každého si tento seriál zobral niečo a vytvoril tak univerzálny, povedomo pôsobiaci mix. Nečakajte originalitu, skvelých hercov, charizmatické postavy. Pokiaľ ale máte chuť na béčkový hororový seriál, ktorý by Vám mal naservírovať nenáročnú nenudu plnú zabíjania, tak ste myslím našli to pravé. Po vizuálne stránke, na neáčkový seriál, sa nedá naozaj na čo sťažovať. Škoda, že postavy sú občas nakazené naivitou až debilitou (Zach). Keby na toto scenárista našiel vakcínu, tak by sa dalo uvažovať aj o vyššom hodnotení. Zároveň ale treba uznať, že príbeh zo série na sériu nabobtnáva do zaujímavých rozmerov a stále tak dokáže udržiavať chuť zisťovať čo sa stane nabudúce. Preto veľká škoda, že posledná séria stratila všetky silné stránky seriálu. Riešili sa hlavne vzťahy a všetko zásadnejšie sa strašne naťahovalo, a hlavne sa odohrávalo nudne. Samotný záver už bola blbosť, ktorou sa prekúšete len preto, že máte za sebou tri série. ()

maddy

Po pilote sa nemôžem ubrániť mierne sklamaným pocitom. Bola to síce moja najočakávanejšia seriálová novinka, ale tam kde ma ostatné seriály pilotným dielom navnadia na celú sériu ma Strain nechal pomerne chladným. del Torov rukopis je síce jasne čitateľný, ale prvý diel nepredviedol nič ohromujúce. V prvej polovici sa dej zbytočne sústredil na postavu virológa (scéna pri psychologičke bola doslovne otravná) a neustále odbiehal od napínavých udalostí z letiska až ma to iritovalo. V tej druhej sa zase nešťastne sústredil na „digitálneho bubáka“ zo sarkofágu, ktorý mi neprišiel nijako hrozivý. Príbeh bol predvídateľný, ale má niečo do seba a je aj dostatočne originálny, takže som v podstate zvedavý ako sa budú udalosti vyvíjať ďalej, avšak The Strain na mňa zatiaľ pôsobí skôr ako také B-éčko. Ako horor to na mňa veľmi nefungovalo a ako dráma už vôbec nie, keďže o postavy som sa zatiaľ veľmi nezaujímal. Potenciál tu je síce obrovský, ale pilot má zatiaľ nepresvedčil o tom, že ho del Toro akokoľvek využil. Komentár síce môže vyznieť dosť kriticky, ale ono to zlé v podstate nebolo a viacero scén (hlavne z lietadla a objasňovanie záhady) pútalo pozornosť. Len som asi čakal priveľa a dostal som skôr len taký lepší priemer. Zatiaľ za 3* (6/10), ale toto určite nebude konečný verdikt nakoľko ako dopadne celé séria si v tomto prípade netrúfam ani v najmenšom odhadnúť. Ono sa to totiž môže rovnako zmeniť na zbytočnú kvázi hororovú telenovelu, ale aj na dostatočne napínavú a originálnu jazdu. / EDIT: tak nie, takto teda nie! Jeden z najočakávanejších seriálov tohto roku sa zatiaľ po 7. epizódach pretavil do skôr do tej telenovely ako do hororu. Z 45 minút minút sa totiž v seriály 40 minút riešia nepodstatné odbočky, rozpráva o ničom, príbeh nikam ďalej neposúva a 5 minút jej tých pár hororových scén s upírmi. To by možno nevadilo, keby ten príbeh o niečom bol, ale zatiaľ to bohužiaľ skĺza do konceptu = máme 200 nakazených z lietadla a musíme ich všetkých usmrtiť. Bodka. Bez napätia, bez strachu, bez prekvapenia, bez nápadu. Navyše takto nastolenou cestou sa dá pokračovať aj šesť sezón a umelo to naťahovať. Sorry, Guillermo, od teba som čakal rozhodne viac. Veľmi zvažujem, či pozerať ďalej, lebo pochybujem, že do konca sezóny sa niečo zmení. / SEASON 1 = 3* (6/10) ()

nirvana91

Zase raz tí moji milovaní upíri.. na trošku iný spôsob. Celkovo mám stále zmiešané pocity, ako pri pozeraní, tak po dopozeraní.. Ale tá zmeska pocitov je v konečnom dôsledku dobrá. Trošku znechutenia, keď si človek povie, že by to najradšej vypol, v momente dopĺňa zvedavosť a tak sa to tiahne až do konca jedného dielu, keď to človeka úplne vtiahne a potom si ten ďalší musí aj tak pustiť znova, lebo zvedavosť človeka nepustí. Páči sa mi aj tá zásterka, že v meste je "epidémia". Slovo upír bolo vyslovené minimálne. Herci sú neznámi (až na školníka Filcha) ale dá sa na nich zvyknúť :) Jediné čo by som vytkla!! SPOILER Ako to že si nik nevšimol oči tých 4, čo prežili v lietadle, keď ich pustili z karantény.. Však to bilo do očí, že okolo zreníc ich mali červené, krvou podliate a nikto to neriešil ani sa nad tým nepohoršoval, až kým sa úplne nepremenili. SPOILER ()

wikked

Velká škoda, že Guillermo del Toro se z nějakého důvodu obklopil týmem z letní školy pro aspirující scenáristy. Doslova zabité všemi tradičními klišé a topornými dialogy. Produkce taky nedosahuje ani úrovně AMC a je to na celkem hodně trikově náročném seriálu vidět. Přesto mi má láska k hororovému žánru zatím nedovolí přestat, i když je to chvílemi boj. ()

Riddick77

Pilot měl grády, přičemz del Torův rukopis je jasně čitelný. Uvidíme, zda kvalita vydrží. Potenciál tu bezpochyby je. [viděno v USA] ()