Královský písař Janek (Matouš Ruml) a princezna Amálka (Monika Timková) myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem (M. Kramár). Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži a napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách… (Česká televize)

rhiannon

Tedy, po hrůzách štědrovečerních pohádek posledních let jsem nečekala žádnou slávu a zas tak špatný to nebylo, určitě se na to koukat dalo. Místy nelogické až hanba, král poněkud prostoduchý (jak mohl vládnout tak dlouho?), princezna prkenná a s mluvou spodiny; na druhou stranu potěšil Kramár jako záporák a akční scény byly překvapivě příjemným zpestřením. ()

EddieIron

Mě to bavilo. Matouš Ruml bude sice navěky Lexou, ale herec je to obrovsky talentovaný /viz jeho Scapino/ . Trochu mi vadilo, že princezna jako kdyby se nemohla rozhodnout, jestli bude sympatická nebo protivná a taky mě mrzí, že se z pohádky dalo vytěžit trochu víc. Dost mi chyběla záchrana uprchlíků v močále a třeba i závěrečný souboj mohl být delší. Ale celkově to určitě nebylo nepovedené, i když Spáčilová a všichni její zdejší příbuzní se bezpochyby vyřádí. ()

Fuksinka

Příjemná, celkem vtipná, milá, akční a přiměřeně moderní pohádka. Hlavní hrdina/poděs je skoro chlap, který se umí bít. Princezna není nána, která útrpně čeká na záchranu. Konečně!!! Hlavní dvojice vcelku ladí, jen bych přidala malinko pohádkové romantiky. --- Velké plus za supersympaťáka Rumla, za padoucha Kramára, který se mi konečně v nějaké roli líbil. Plus za Bartošku a Nárožného. Plus za mužské kostýmy (princezniny plesové šaty byla fakt hrůza) a hlavně za paruky! Plus za šerm (pravda u skal si mohli trošku víc vyhrát, takhle scéna působila dost nedodělaně). --- Scénář sice má nějaké mouchy, ale nedělá z dětí blbce, kteří skousnou vše. Normálně bych řekla lepší průměr, ale v porovnání s Duchem nad zlato, Sněžným drakem a Micimutr, či jak se ty příšernosti poslední doby jmenovaly, je tohle úplně jiný level. Janák dokázal, že velice povedená Dvanáct měsíčků nebyla náhoda. Takže přihazuju 1/2 hvězdu navíc. A dodávám: Díky Karle za absenci ječení. ()

Horác

Kdo má voči, vidí, že to je dobrý. Timková je ve skutečnosti mnohem hezčí, tady jí to nějak neslušelo. Zato kocouři Kramár a Nárožný jsou k zulíbání. A Lexa lítá. ()

Mr. Movie

Jak jsem si spokojeně usedl před televizi, tak jsem již po 20 minutách přemýšlel čím se zabavit. Tak toto se dějově vůbec nepovedlo. Myšlenky na to, kolik oříšků mi ještě zbývá v mističce přede mnou, dávaly tušit že to nedopadne. Po marném pokusu upoutat moji pozornost velkolepým běháním kdesi, jsem si najednou oddychl. Bažina se uzavřela a s pocitem zajímavého konce sáhám po oříšku. Ale chyba lávky. Nastupuje taťka coby další prvek, co mě měl utvrdit v tom, že to dějově nakonec nebude nuda. No byla až do konce. ()

Vault_13

Zase po nějaké době pohádka, která není překombinovaná a jede se jednoduše, má to spád a přitom to není úplně blbé. V konkurenci starších pohádek by to ty 4 hvězdy nedostalo, ale z hlediska současné tvorby si je, podle mě, zaslouží. ()

Sethiel

Překvapivě dobré. Scénář je hodně rozkolísaný - místy jsou rozhovory, motivace postav a jejich reakce naprosto uvěřitelné, zajímavé a poměrně dost neotřelé, místy se chytáte za hlavu, proč se tohle sakra děje, to přece vůbec nedává žádný smysl. Ta druhá kategorie se objevuje méně často, ale když už, tak už. Nebýt jí, nebojím se dát pět hvězdiček, protože lepší pohádku už jsem slušných pár let neviděl. Bojové scény zajímavé (místy to vypadalo jako parkour), dialogy výborné a vtipné nestupidním způsobem. Největšími zápory tak zůstávají dvě věci: Petr Nárožný, jehož postava, přehrávání a hlas mi samy o sobě dost zkazily dojem z filmu, a Jiří Bartoška, jehož postava byla v lepším případě dementní a způsobila vlastně úplně všechny problémy, které se v průběhu řešily (na druhou stranu, bez dementního krále by se nic z tohoto filmu nestalo, takže by nebyla žádná pohádka). PS: Matouš Ruml byl vynikající. ()

karnifex

No, spíš příjemné překvapení: po sérii pravicových ne-pohádek se letošní Vánoce ČT pokusila o tradičnější přístup a výsledek vůbec nebyl špatný. Hlavní hrdinové byly sympatičtí (což je oproti minulým ročníkům příjemná změna) a taky se tam nezpívalo, což beru jako plus. Jo, a děsně mě rozesmálo, že patrná inspirace slavnější minulostí českých pohádek zašla až tak daleko, že "ti zlí" už jsou zase Němci - jako v Princezně se zlatou hvězdou (která byla vysílána hned před, takže divák mohl srovnávat). ()

mr.twizta

Janak imituje hollywood za par kacek aneb jak jde udelat pohadku ac dementne, tak aktualne a bez troskovske nostalgie. Fajn stedrovecerni zabava - po trose vinka. ()

Aidina

Taková skákací pohádka, pořád se někam skákalo... a v tom byl Lexa dobrý. Sice Amálka je blbé jméno pro princeznu, ale díky té hookovské paruce se k žirafě Amálce začínala tak trochu podobat. Čert vem paruky a vezmi sebou i scénáristu, za to jak to odfláknul. ()

Devilskitten

Držím se stálého faktu, že bez krásné princezny, charismatického hrdiny a pěkného příběhu to prostě není ta správná pohádka a tato pohádka je tohobdůkaz. Princezna zrovna moc extra krásy nepobrala, písař taky neoplývá zrovna charismatem a děj je spíš jak do filmu pro dospělé než do pohádky. Je to koukatelné, ale rozhodně to není nic úžasného... ()

blekekeke

Další pokus a zase nic. I když trošičku jsem si místy koutky cuknul, ale na to jak se to celé tvářilo humorně, pohádkově, to bylo o pocitu pohasínajících hvězd. Tady už se asi opravdu nedočkáme pohádek jako za mlada ... ()

VLADEK

Jako poslední roky velmi slabá štědrovečerní pohádka. A že princezna Amálka vypadá jako předělaný chlap byl záměr? ()

VideoTuti

Zdá se mi nebo ne, že pro české režiséry je problém udělat krásnou, klasickou českou pohádku. Všem těm dnešním pohádkám chybí klasický šmrnc minulých pohádek točených před rokem 1989. Z letošních nových pohádek se dalo koukat pouze na pohádku Tři bratři i když i u ní .......... ()

Kozlowski8

Pohádka o třech grázlech, kteří se podvodem s truhlicí plnou diamantů (skla) pokusí získat moc nad královstvím. Postaví se jim však samotná princezna spolu s mladým studentem Honzou... Vcelku koukatelná pohádka, jejíž celkový dojem kazí některé stupidní a otravné dialogy. Z herců mne nejvíce zaujali Maroš Kramár a Matouš Ruml - možná potencionální česká hvězda. 60%. ()

FILMOVKA

Pohádka.. začmoudělá, špinavá, strašidelná a mně nesympatická. Takhle české pohádky nevypadají. Je to podobnější německým pohádkám, které mě nikdy nebraly. Příběh se dá stěží odvyprávět a jediné, co mě trochu zaujalo, byly kostýmy, byť neříkám, že se mi líbily. Za mě je to divnej film a o Vánocích na štědrý večer to zklamalo v plné čáře. ()

BarGoldstein

Pohádky se obecně velmi těžko hodnotí. Vesměs to je člověku stejně jedno protože žere a žere a žere a příběh a ostatní atributy filmu stejně moc nevnímá. Totéž to bylo tady, klasický scénář, docela rozumné, co ovšem nebylo rozumné, bylo rozhodnutí obsadit do hlavní ženské role přestárlou kobylu. Pořád jsem se bál, že zařehtá a hryzne některého herce do ramene či do hýždí. ()