Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

Praxis

Takovej ten pocit, kdy dáte hercům rámcový scénář, pak je zkouříte a ožerete, a necháte je, aby na place pobíhali a "něco" hráli. Fanoušci Prušinovského a spol. budou nadšení, ostatní to do nebe vyhejtujou. Já jsem tak někde uprostřed cesty. Okresní přebor, i Čtvrtou hvězdu jsem "žral", tohle ve mě vyvovalo někdy salvy smíchu, někdy jsem jen nevěřícně koukal na obrazovku a říkal si: "Co to ku.va je?". Výborný Vetchý, úchylná Vilhelmová, ostatní tak nějak do počtu a nejvíc mi tam neseděl Pavelka, který prostě do ansáblu kolem Dejvického divadla tak nějak nepatří. 60% ()

Lukrecie odpad!

Ještě žádné pohádce jsem nedala odpad a spíše se snažím nové české pohádky "podporovat", ale tohle se vážně nedalo. :( ()

UncleG

O žádné velerevoluční dílo sice nejde, každopádně snad můžeme tvrdit, že vody zasmrádlého rybníčka s názvem "česká pohádková tvorba" byly alespoň sympaticky zčeřeny. Mám ale pocit, že autorům šlo spíš o jakousi podivnou anarchistickou dekonstrukci novodobých pohádek a tak se rozhodli obrazně "zčeřit hladinu rybníka" shozením jaderné pumy. Vznikla tak ani ne pohádka, jako spíš krutopřísná komedie v pohádkových kulisách - film určený pro dospělé publikum. Jakýsi pohádkový čípek, který nám pan Prušinovský narval do příslušného otvoru, a který nejspíš nejsnáze vstřebají lidé duchem mladí. Svou cílovou skupinu (do které se počítám) určitě pobavil. Množství naprosto vynikajících, až brilantních fórů se pohybuje v ranku "požehnaně", vypravěčsky i herecky to celé funguje. Jupí! Na druhou stranu se ale nemůžu zabavit pocitu, že místy bylo přece jen trochu moc tlačeno na pilu, kterážto snaha vyústila až v humor za každou cenu. Divácky mi bylo trošku protivné, že všechny postavy permanentně hláškujou, takže je brzo takzvaně přehláškováno a ty nejlepší, vynikající hlášky zapadnou do bahna průměrných i podprůměrných kousků. To navíc znamená, že se nemusíme těšit na konkrétní postavu, která nás obšťastní kvalitním frkem, protože v téhle pohádce trousí humor zkrátka každý a pořád. Nejprotivnější hlody se sexuálním podtextem už si velectění autoři mohli vetknouti za klobouk úplně, neb to už jsme zabředli až někam k úrovni Kaměňáku. Závěrem: Protože jsem od přírody rebel, je mi tenhle "atentát na Trošku" víc než sympatický. Do základu hodnotím třemi hvězdami. A za suprovou pixie princeznu, českou Zooey "Bok" Deschanel, napařím i čtvrtou. Jsou Vánoce a na nějaký hvězdičce prdlačku sejde... ()

filmsim

Konečně originálnější pohádka. Ano, je sice trochu přemrštěná, občasné scény zavání trapností a některé věci vám polezou na nervy (kterej pablb mohl dát do pohádky zvuky z OS Windows), ale i přes to se mi na ní koukalo mnohem lépe než na ty letošní i loňské "skvosty", kterými nás naše Čt ládovala. Sice si vypůjčuje několik pohádkových postav i zápletek odjinud, ale díky povedeným postavám, dobrým hercům, které i ty nejtrapnější scénky dokázali ustát a několika originálním nápadům je tato pohádka více než svěžím úkazem. Navíc tu máme brilantního Ondřeje Vetchého, který i namalém prostoru dokázal vykouzlit výbornou postavu zmateného krále či hlavního nepříliš výrazného tahouna Lukáše Příkazkého, který taktéž svou roli ustál bez zaváhání. Snad k nám po tomhle záblesku přijdou i další orginální a né tak přemrštěné pohádky. 6/10. ()

blackrain odpad!

Marka Taclíka upřímně lituju. Ta jeho role byla opravdu náročná. Musel si pěkně užívat. Co ale nechápu je to, jaký význam tu měla role Pavla Lišky a Zuzany Bydžovské. To mi prostě hlava nebere. Přišli mi tady totiž úplně zbyteční avůbec to všechno bylo zbytečné. Kdyby to bylo alespoň pořadně ujeté. To už u nás umí točit pohádky snad jenom Troška nebo Strach? ()

ABLABLABLA

Je hezké vidět, jak české pohádky rozdělují národ. Ač to tu většina haní a spílá na tento počin.. mě se to z těch vánočních líbilo nejvíce. Hlášek nesčetně. Nápadů bezpočet. Vtipů nespočítaně. Hejkal, polednice, vodník a vlkodlak byli nejvíc vtipní asi. "A to bylo všechno? Už jsou ryby pryč? To chce nějakou věštbu. - Ale dej jim do té věštby nějakou metaforu, jinotaj." Holení nohou na tržnici? Proč ne:D "Já jsem ztělesnění všehozla. Jsem Nikdáž." ........... "Připravuji mlživý, matoucí a nicneříkající projev Vaše Výsosti." ............. "Budu první princezna, která neuzvedne svého manžela." ................ "Já, expert na rybí kuchyni, se musím učit dělat kuře.".............. "Já nic. Já tučňák." ........... "Mě se líbíš i pohublá. Neva, že máš menší svaly než moje sestra." Nadávky, které na sebe valili vlkodlak a vodník aka Hafíku a Zelený vykouřený mozku. Ty chybové hlášky jako v Microsoftu, když ona hůlka nemohla vykouzlit ryby, byly nejlepším nápadem z celého filmu. "Pronikavý inteligentní výraz jako pan král? - Ne, normální. - Tak to jo. To má větší šanci." ........... "Viděl si Ludvíka? - Vypadá jako pitomeček? - Jo. - Tak ten je v cele jedna. - A ta je kde? - Máme jen jednu celu." Kdybyste nevěděli, tak v českých lesích máme i slony a rybodlak potom vůči tomu vypadá normálně. Prohlídka hradu - Chcete vidět vězení? Tak tohoto lva před 300 lety ulovil král.. blablabla.. :D Já mám prostě tyhle pohádky stylu Tajemství staré bambitky, Šťastný smolař atd. ráda (paradoxně se koukám že obě mají aktuálně 68%). ()

slunicko2

Evoluce podle Prušinovského: vlkodlak - rybodlak - prasodlak. 1) Bláznivá pohádková komedie (rozhodně ne vánoční pohádka) Dejvického divadla rozčeřila zatuchlé vody televizních počinů pro děti. Poskytla spoustu půvabných a vtipných detailů, bohužel však poslepovaných v nepříliš funkční celek. 2) Tato pohádková sabotáž (spacylemon) řídící se estetikou trapnosti (Radek99) umožnila komentátorovi kidermanovi, aby se bavil představou klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná. Inu, tak to dopadne, když se líbá hejkal s polednicí. 3) Sympatický koment: UncleG****. ()

Helo

Bída. Herecky sice asi tak o 261% lepší, než v případě štědrovečerního kousku, jehož jméno jsem zapomněl 5 minut po skončení, ale jinak běda běda. I přesto že základní zápletka nebyla vyloženě blbá, tak stejně scénář nakonec vařil z vody a byl pln pitomostí a do očí bijících hloupostí, a na to, že to byla komedie, tak tam ta koncentrace vtipných vtipů byla dost slabá, ačkoli pár jich bylo povedených. A o debilní hudbě vůbec nemluvím. Uctívači Windowsů nechť si přidají jednu hvězdu. A ti, kdo hodnotí čtyřmi a pěti hvězdami, by si měli povinně zopakovat čtyř a pěti hvězdičkové pohádky jako např. S čerty nejsou žerty, Byl jednou jeden král, Mrazík, atd.! To je totiž úplně jiný level, dámy a pánové. ()

kajas

Hvězdička za trefného Plesla, jinak jeden z největších pohádkových omylů, kde bylo špatně úplně všechno od mumlajících hejkalů po Windows. A 95 minut (ne mylně uváděných 75) je opravdu moc. Nedivím se, že příprava filmu trvala dva roky, takový scénář dal jistě pořádně zabrat. Never more. ()

Foma

Pohádka s kultovním nábojem, kterou český, konzervativní, netolerantní a asi i nechápavý publikum zase sepsulo, ach jo :-))! Všichni hráli s gustem jako z partesu a je to fakt vtipný. ()

kinderman

Zatímco v Princezně a písaři navlékli tvůrci na dějovou kostřičku Pyšné princezny šplhání po střechách a metání kozelců při šermu (plus dvacet let nepochopitelně v močálech skrývajícího se fotříka), tady už se s klasickým scénářem nepáral vůbec nikdo. Krádež oka je jen záminkou k rozehrání nejrůznějších bizarností, kdy Plesl tak trochu imituje Preisse (S čerty nejsou žerty), a protože Liška je většinu času zavřený v hrnci, tak Taclík imituje Lišku, přičemž hlavní hrdina je (záměrně?) tou nejméně zajímavou postavou (zajímavější tam byl i holohlav Dastlík, který v Ulici představuje nesnesitelnou sbírku klišé o lidech z Moravy). Bavila mě na tom zejména představa klasické tuzemské rodiny, která z toho při sledování musela být docela vytřeštěná. ()

Moena

Je mi teď docela líto, že tu nemůžu vystavit svůj odpad!, který si tohle něco po právu zaslouží. Ale když po 15 minutách zjistíte, že na jiném kanálu současně běží S čerty nejsou žerty, a celá rodina vás v tom hlasitě podpoří, nejde nepřepnout. Ale i ta čtvrthodina byla extrémně špatná a nedokážu si představit to vidět celé. Krásná ukázka toho, co je s těmi rádoby "moderními" pohádkami tak špatně. Fujtajbl. ()

Chrysopras

Jedna hvězdička za odvahu vykročit do nevyšlapaných pohádkových krajin rybodlaků a jiných absurdit. Jinak to šlo ale úplně mimo mě a přišlo mi to dost nekompaktní a herecky nepřesvědčivý ( až na J. Plesla )... ()

Hennes

To je taková kravina, že jsem se i pobavil. Nutno dodat, že herecké obsazení a výkony tady dělají z blbiny vtipnou podívanou. ()

Nach

Tak tohle bylo pohádkové zklamání roku. Pohádka, která ani nevím proč vznikla. Scénárista musel být napíchnutý na kokainu a režisér šňupat koks. Nic zde nefunguje, logika si dala vale a vyhnula se tomuto projektu ob tři žánry. Herecké výkony podprůměrné, což nejspíše plyne z kvality scénáře. Prostě a jednoduše propadák, který mi dokázal zkazit boží hod vánoční. I ta hudba byla lenivá. A zvuky kouzel stojící na windows XP byl už jen tou pomyslnou třešničkou na dortu. Jdu zvracet. Jedna hvězda, že té šílenosti jsem se jednou za dvacet minut zasmál. Ale i to je strašně málo. 35% ()

bourec

Co bysme vod tohodle blba chtěly.Jedině snad František je děvkař u mě bodovalo,a to hlavně za Poláška,protože zpětně i tohle je režijně i scénáristicky slabota,ale tenhle děsnej příběh,s děsně přehrávajícíma hercema,navíc spousty těch postav se tam jen tak plácá.Musim přiznat ,že po hodině sem to stopnul,bohužel za dvd Tři bratři,což je taky srajda.10%. ()

Rodriguez

Z těch sra*ek co dávaj každoročně by jeden už blil. Klasika neklasika, chce to prostě neustále něco nového a tak jsem rád, že ČT točí!!! A umí v některých svých dílech velmi překvapit a zaujmout... 70% ()