Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

Adam Bernau

Haleluja! Můj komentář k tomuto vzkříšení české filmové pohádky nebude krátký. Zatím bych jen rád vyvrátil fámy, že tam zazní "vole". Nezazní, vždy je to (naštvané a nedostatečně artikulované) "tohle". Viděl jsem to 3x, takže na to vemte jed. Ale i kdyby! ()

mchnk

Nepřirozená civilnost jednadvacátého století se již stala součástí prakticky každé novodobé české pohádky, plus úplná absence dramatu či dokonce hororu, což jsou nepochybně úplné kořeny českých pohádek. Dnešní tvůrci sázejí vše na humor, což se samozřejmě dělo i dříve, nicméně vždy to mělo nádech dramatu a humor byl skutečně legrační, u československých pohádek se lze od srdce zasmát. Dnes to ve většině případů nefunguje, viz pohádky s Mádlem apod. Ryby ovšem srandovní jsou, až na občasné zabřednutí do stupidity (Vilhelmová - Vetchý hrůza...), jsem se upřímně bavil, skoro mi až přišlo líto, že se tvůrci rozhodli do toho zamíchat tisíckrát omílaný prázdný příběh o skromné princezně, nuceném sňatku s podvodníkem a vyvoleném charakterním Boková a Plesl vynikající, Taclík - Holy Motors hadr :). Každopádně i všechno dobré zde funguje tak maximálně jednou. ()

kingik

Krize v českých pohádkách? Je znát delší dobu. Povolejte trio Ditrich-Kolečko-Prušinovský. Ti si originálně pohrají s ohranými schématy a stereotypy pohádek. Je to sice originalita těžce vykoupená absurditou, ale hláškuje se, invence se valí ve větším poměru a nebýt téhle netradičně pojaté pohádkové komedie, už bych se pod žánrem pohádka nebavil, což mně VA(dí). Hovorové "va" či "neva" dostane v téhle komedii svůj prostor. No, možná bych se bez téhle podivné výrazové supermoderny kazící pohádkám renomé i obešel. Ve scénáři byl přetlak. Obsáhl co se dalo - politiku, touhu po moci, kouzla, bizarnosti aj. Ne všechno bylo úplně vtipné, ne všechno bylo dotažené, ne všechno bylo smysluplné. Malinký přetlak nastal i v postavách, kterých byl přehršel, ale škoda některou z nich neupotřebit, když byly tak neotřele podané i sympaticky zahrané. Tvůrcům se podařil zajímavý tah. Ani jednu z postav nenapsali schematickým stylem. Ani jedna z postav není klasicky záporná, jak tomu bývá obvykle. Nejméně mě z té pestré škály postav a jejich charakterů bavil rybář Ludvík Lukáše Příkazkého. Nejblíže ke klasickému záporákovi měl po moci chtivý Nikdáš Ondřeje Pavelky. Pavelka zvolil přesnou míru nesympatičnosti, kdy mu nelze ani spolehlivě fandit, ani ho za jeho podvody a lži odrovnat. Druhým záporným elementem byl skvělý komoří Jaroslava Plesla, který byl pozoruhodnou variací na zkaženého politika a intrikána, který si není nijak vědom škod, které na království páchá. K těmto dvěma mohli přibýt ještě Tatiana Vilhelmová, u které mě, nevím proč, akorát napadlo, že může být dobrá v posteli a kaprál Jana Plouhara. U Vilhelmové panoval rozpor, jestli nebylo možné její postavu fifleny důrazněji vypilovat, Plouharův kaprál se ze zlého trotla proměnil v inteligentního maníka, který nesouhlasí se zavedeným systémem poprav v království. Tohle jeho prozření bylo příliš křečovité a náhlé. Král Ondřeje Vetchého byl nepříliš schopný vladař, který o svých slabinách ví, ale nic proti nim nepodniká. Z nějakého důvodu mu chutnají jenom ryby. Jenovéfa Boková zbortila zaběhané schéma líbezných princezen, co myslí jen na vdavky a na parádu. Stačil k tomu její nakřáplý hlas, atypické chování, rybí tuk, a hned jste v rukou žmoulali místo péra banán. A vše uzavírala vtipně pojatá strašidla - hejkal, polednice, vodník a vlkodlak, který vlivem kouzel zmutoval. Když už je to pohádka, která má co do činění s rybami, scénář by následně mohl představovat síť na ryby, ve které byly oka pro bizarnost a díry pro nedotaženost. Nikdáš se zmocní kouzelného proutku, který mu dává neomezenou moc. Může odčarovat každého, koho si zamane. Přesto se nezbaví krále a usiluje o princeznu. Kletba strašidel způsobí, že z rybníků zmizí ryby, ale co ryby v řekách, případně zahraniční toky(!). Nebylo úplně patrné, kam až kletba sahá. Rybář Ludvík nezná princeznu, čemuž jsem se divil, neboť ji považoval za selku(!) V ryze české přírodě je slyšet exotická fauna, mimo jiné troubení slona - proč(!). Rozpory panovaly i kolem kouzel. Několik dalších, především dramaturgických chyb, by se jistě našlo. Neotřele zpracování převládalo, sympatické hlášky mozaiku zdatně vyplnily, hudba byla vynikající, zvláště Pavelka to rozjel mistrně se svým chytlavým songem. Výsledkem je rozverně bizarní a invenční pohádková čalamáda, která mně NEVA(dí). 70% () (méně) (více)

Snorlax

Komoří je pěkný všivàk, Liška je bohužel stejný jako vždy, hraje tu svoji jedinou roli a už značně nudí. A tak díky za Zuzanu Bydžovskou a především za roztomile laxního kata Norberta Lichého. Nejvtipnější mi z celé pohádky přišel odmítavý zvuk z MS Windows, když proutek odmítal vykonat nějaký příkaz, což je trochu málo. ()

Šakal

Tvůrci sice pozapomněli na to nejdůležitější, tj; pro koho jsou v prvé řadě pohádky určeny, ale nutno podotknout, alespoň se snažili téma uchopit jinak, tj; odlišit se od té přehršle nudných neoriginálních pohádek, které nám jsou v posledních letech servírovány ( všechna čest všem vyjímkám). Pravdou sice je, že po celou dobu jsem nechápavě kroutil hlavou resp. si ji lámal, jak a kde scénáristé, potažmo celý štáb, sbírali své nápady, abych následně došel k jedinému možnému závěru. Po večerech ( k podpoření můzy) tekl proudem přepálený absinth, mocně podpořený sněhobílým práškem (Jarda Plesl se bez něj nakonec neobešel už ani na place) aby, s blížícím se koncem a tenčícími se zásobami, někteří vzali za vděk i lahodným koktejlem dvacetiprocentního blatouchu a osmdesátiprocentního lekníku (samozřejmě nitrožilně) a před první ranní klapkou, se tak nastřelovali do nového natáčecího dne. Výsledek podle toho sice taky tak vypadá, ale díky jisté neoddiskutovatelné originalitě, sympatickému hereckému obsazení, všudypřítomnému nadhledu (závěrečná píseň budiž jasným důkazem) a mé dávné slabosti pro tyhle němé blázny, nekonečné hodiny vysedávající bez jediného záběru u vody, jednoduše tuhle netradiční pohádku nedokážu a nechci potopit. KUKU.... 65% [Souhlas viz kolega Fíkus. Jediné, co se dá vytknout, je to poměrně nešťastné načasování. To je ale chyba těch, co mají na starosti programové schéma v ČT. Nevidím tedy důvod, trestat za to tvůrce samotné....] Edit: po druhé projekci, musím chtě nechtě přitlačit. Tohle je skutečně vodvaz "hurá, hurá, on jí neva....". Navíc, ač se to na první pohled nezdá, inteligentní. 75% ()

HoneyBunny

Fajn námět a prostředí a sympatický přístup k humoru. Kdyby byly ryby je moderní pohádka, a tak se hrdinové častují dvojsmysly a vystupuje tu třeba rybodlak. Takové pojetí mi sedlo. Ale... pohádka se hrozně vleče, to tempo je místy pekelné. Opět se potvrzuje, že kvalitní dramaturg by se měl vyvažovat zlatem. Trápení nad stavem současných pohádek pokračuje. ()

swamp

Pár, ale opravdu jen pár momentů, při který jsem se pousmál, ale jinak tedy bída s nouzí. Copak je, česká pohádko?! ()

nash.

Ujeté pohádkové blbnutí, u kterého záleží na přístupu a možná i momentálním rozpoložení jestli bude otráveně spláchnuto do odpadu nebo ozdobenou plným počtem hvězd. Mě to bohužel nepřišlo ani moc pohádkové, ani moc vtipné, byť jsem rozpoznával věci, které vtipné být měly a i proč. Přestože jsem věděl a občas ocenil, do úsměvu mi to nepomohlo. A nezachránilo to ani těch pár opravdu povedených hlášek nebo vtípků. Stavět pohádku na trapnosti dialogů, příběhu i hereckých výkonů není zrovna ideální přístup, a přestože ho možná někdo ocení jako recesi, u mě to nefungovalo. ()

Slarque

Detaily a drobnosti této pohádky jsou bohužel mnohem silnější než celek. Ze všech nadsmyslných bytostí tu má trochu prostoru jen Marek Taclík, co by vlkodlak (a další -dlaci). Ondřej Vetchý jako král je kupodivu nejsilnější v dialogu s obrazem své zesnulé manželky. Také princezna zajímavým způsobem vybočuje z běžné pohádkové klasiky. Jenže nejlepší je stejně Jaroslav Plesl, který dokonale zužitkoval potenciál role, která do pohádky vnáší politickou parodii. A čistě jen kvůli němu jdu s hodnocením o hvězdičku výš. ()

dopitak odpad!

Myslím, že ty nejzajímavější komentáře jsou tentokrát v diskuzích, protože film nešlo ještě dlouho po premiéře hodnotit. Z téhle "pohádky" stačilo několik minut, a přiznám se, dál jsem koukat nepotřeboval. Pokud si někdo myslí, že výrazy jako "sežrat" v kontextu s lidmi do pohádek patří, ať je proboha netočí. Pomatená blbost s nesmyslnými dialogy. ()

hammer_head odpad!

Štěstí je, že jsem se nedíval na Štědrý večer, kdy měla tato kravina premiéru. Nenapadá mě jediný důvod, kvůli kterému bych dal aspoň tu jednu hvězdu. Vůbec nechápu proč se takové ptákoviny točí a hlavně pro koho se točí. Kdyby byly ryby, totiž není určená pro dospělé, ale ani pro děti (není to komedie a už vůbec to není pohádka). Přesně kvůli těmto filmům je zde ta kolonka ''odpad'', pro mě UŽ NIKDY VÍC ()

korbitch22

Liška opět v roli totálního dementa, on hraje už skoro dvacet let stejnou roli od Návratu idiota plus hlášky jako ''Polednice, vy jste si snad dneska šlehla Rulíku'' tak s tim jděte do prdele pánové a zoufejte si, v tu chvilku vysílaným S čerty nejsou žerty nesaháte ani po kotníček. Ubohost dnešních pohádek nelze vyjádřit lépe, horší už je snad jen Troška.15%. ()

Crocuta

Postavy se sice občas chovají značně dementně, to je ovšem problém veškeré české TV (nejen) pohádkové tvorby. Já se u toho prostě nejednou zasmál a docela mne to bavilo, včetně závěrečné písně o prasodlakovi. Když nic jiného, "Kdyby byly ryby" alespoň nikoho nevykrádají a jsou vskutku svérázné a originální - a to z mého pohledu není málo. Pokud ale chcete vidět Jenovéfu a Lukáše v něčem ještě ujetějším a nejste moc velké fajnovky tak doporučuji tohle:http://www.csfd.cz/film/350724-l-h/ :)). ()

triatlet odpad!

Další várka nekorektního humoru Made in ČT. Vánoční, údajně pohádkový, příběh musí pro jistotu v úvodu ty nepohádkově panoptikální postavy představit,aby se diváci zorientovali. Proměňující se vlko(rybo/praso)dlak končí své promluvy opakovaně volováním... Královský rádce šňupe... ()

VenDulin85

Čistý průměr, díky komediálním prvkům a princezně, která chtěla být atlet roku, jinak mi poněkud uchází důvod, proč v pohádce nechávali zaznít ty zvuky, které se tam fakt vyskytovaly. Musím se přiznat, že jsem si v první půli pořád kontrolovala notebook a mobil a skoro celý pokoj, jestli tam někde nemám zakutanou nějakou techniku, než mi došlo, že to fakt zakomponovali do POHÁDKY... Ale okrem toho se mi líbily pohádkové bytosti i společné scény princezny a rybáře, čili 3*. ()

Flakotaso

Na ja, ta bigotnost, ultrakonzervativnost vzhledem k pohádkám tady z hodnocení přímo stříká, pravdou však je, že se jedná spíše o nepochopení. Malá rada: v úvodu titulek "pohádková komedie". Proto mi nějaké narušování klasických pohádkových vzorců nevadilo, naopak to celé překvapivě drželo pohromadě a ve vytvořeném světě pracovaly elementární systémy příčin a následků. A humor až na pár výjimek fungoval nečekaně velice dobře, dlouho jsem se něčemu novému tak nezasmál. Pořád stokrát lepší udělat něco tak odvázaného s tím, že buď to vyjde nebo ne, než jako běžně točit odpornosti, ovšem zaštítěné okřídleným sloganem "navazujeme na tradici klasické české pohádky blablabla...". ________"On je prasodlak, ve dne člověk, v noci prase!" ()