Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

T-pack

Tak tohle všem vadilo? Že není tahle pohádka úplně pro děti? No, na to můžu naštěstí kašlat, jelikož já dítě už dlouho nejsem a celkem jsem se pobavil. Není to žádný terno, na druhou stranu ani žádná katastrofa. Jak už to tak u počinů Prušinovského bejvá, i tahle pohádka stojí a padá s hercema a postavama, který ztvárňujou. Ta velmi sebevědomá přízemnost a pohádkový výsměch (v dobrém) nemusí na každýho fungovat a sám se musim přiznat, že jestli právě tohle mělo bejt to, co pohádku prodá, z čeho jsem měl bejt nadšenej, pak se úplně nepovedlo. Je to poměrně osobitej snímek, ale osobitost samotná musí bejt zakořeněná v nějaký solidnější půdě. Tohle je prostě takovej… no, nechci říct průměr, ale průměrně to vychází. ()

MIGHTTREE odpad!

Česká televize upadá nebo jsme už my diváci opravdu považováni za "podsmyslné" a choré,když už ani o svátcích si nezasloužíme klid a pohodu na programu televize placené z našich daní?! ()

Eleanor05 odpad!

Od žánru pohádky a k tomu v současnosti už nelze očekávat vůbec nic, ale tento počin klesnul tak hluboko, že jsem z toho byla místy až v šoku. Připadalo mi to, jakoby tvůrci prostě potřebovali nutně peníze za nic a taky je dostali. Šlendrián ve všech filmařských ohledech! Pohádka, která zcela očividně shazuje sama sebe, což by fungovalo, kdyby tak ovšem činila z vtipem a vkusem. Ondřej Pavelka vypadal, že ho to vyloženě se*e, Zuzana Bydžovská hrála jako by byla opilá. Jediný obstojný projev měl Jaroslav Plesl. Jinak nejstrašnější vánoční počin. Je smutný, že se na takovýhle pí*oviny dají sehnat peníze, ale nejsou tam, kde je to opravdu potřeba... PS: Microsoft by měl vznést žalobu na tvůrce za vykradení oznamovacích tónů z Windows. ()

zdenny

Obrovské selhání. Vetchý, Liška… a stejně nic. Královský rádce se snaží dělat komedii, nicméně se stává trapnou karikaturou knížecího rádce Viktora Preisse z pohádky „S čerty nejsou žerty“. On za to možná ani nemůže, jen chtěl být zábavný a udělat šou. Fitness princezna byla hrozná, jenže co se dá dělat? Prostě jsem to přetrpěl s vírou, že se snad naší pohádkoví režiséři do budoucna vzpamatují. ()

Master19

Je to tak, přichází skoro stejná revoluce, jako svého času kalhoty na Popelce Libušce, nebo míchání reálného světa s pohádkovým v Arabele. Prostě pohádky musí jít dál, aby byly zajímavé. A tohle pro mě zajímavé bylo. Jasně že to nesedne každému, ale mě se to líbilo a pobavil jsem se. Ondřej Pavelka nepřestává překvapovat. ()

pursulus

Jak důležité jsou ryby.¬         "Kdyby byly ryby" není pohádka pro děti, jak se mnozí mylně domnívají — a proto, zaštítěni tímto omylem, "oprávněné" hodnotí tento snímek nízko; "Kdyby byly ryby" je "pohádková komedie", ostatně přesně tak je snímek popsán v úvodních titulcích. A já dodávám, že komedie s prvky satiry zaměřené na současnou ubohou a marastickou politickou situaci v našem státě, zemi krásné a milované. Osoba, která zařídila vysílání v televizi v čas určený pro děti a jejich pohádky (jak jsem se dozvěděl ze zdejších komentářů), je bez pochyby jeden z bezúsudkových kriplů, jimiž se to jen hemží na všech rozhodujících postech spojených s podstatně tučnější výplatou, než je těch lidí skutečná zodpovědnost. Ale ne pouze o tom je Prušinovského komedie-satira; je také o různých Babiších — bezskrupulózních, špatných a lidsky ubohých existencích; a v neposlední řadě je také o vládě lidu, který si nejlépe vládne sám, bez všelijakých příživnických politiků, někdy myslících pouze na svou kapsu a prestige, jindy zase nesoudných přihlouplících, kteří na zodpovědných místech nemají co dělat, často tam zvoleni vlastně náhodnou shodou okolností. (Aby bylo jasno: vůbec nemám předchozí větou na mysli postavu krále; naopak, jeho majestát zaštiťuje lid a je symbolem přirozené a spravedlivé vlády a moci v případě, že králem není uzurpátor dychtící udržeti si moc — což není případ naší komedie.) Spousta věcí byla nedotažených, rozkolísaných, scénář nebyl dobrý tak, jak by si pohádková komedie-satira zasloužila; kvalita díla utrpěla častými nesmyslnými posuny chování a řeči, což budilo dojem poloamatérského třeštění, které svým odklonem od uměleckého podání svou zbrklostí, nahodilostí a na venek předváděnou lidovostí úplně nepřesvědčilo. Více méně tedy výsledné dílo je kvality sporné, ač jeho náplň je silná právě těmi satirickými prvky — ač i k tomu mám připomínku, že košatý strom satiry zastupovalo zde pouhé roští.¬                 Jak změnit svět? Potíž nastává, jestliže si lidé přestávají tuto otázku vůbec klásti — obraz to světa dnešního "Česka". Marxistická levice svou příležitost totálně prosrala mezi roky 1945 až 1989: není kam se vrátit. Pravice (konzervativci a liberalisté) nebude míti u nás nikdy takovou sílu, aby něco rozhodla, proto, že k tomu by bylo třeba zcela jinak vyspělého a vyzrálého — a také jinak bohatého — kulturně-politického prostředí. Vlasteneckou frontu potápí její nezralost a hajlování. Co dělat? Aby si čtenář uvědomil, co tou otázkou myslím, je třeba říci, že v poměrech, kdy v drtivém počtu lidských myslí nezasvítí rozpoznání politické satiry v "Kdyby byly ryby", je cesta do úplného marasmu a neštěstí do široka rozevřena. Vždyť to, že "přece se máme dobře, peníze jsou a je o nás postaráno" nevypovídá o pravém lidském štěstí a skutečných hodnotách lidského života nic; je to pouhé blýskavé pozlátko od mocných nahoře, co si rozdali naši zemi, naše možnosti, co nejsou schopni a nechtějí nésti odpovědnost. Snad si v této chvíli aspoň někdo z čtenářů teď uvědomil, kterak jsou ryby důležité. () (méně) (více)

cross

Fantastické obsazení a pěkný námět zmítající se v křeči trapnosti a rádoby komediální rádoby pohádky. S takovou plejádou komediálních herců bych pod taktovkou jindy vtipem hýřícího režiséra čekal úplně jinou podívanou...takto jsem jen stěží udržel pozornost, leč škleb naopak zůstal ještě dlouho po odeznění posledních titulků.... zatím snad největší úlet "moderních pohádkových televizních Vánoc" posledních několika let... ()

Ravi odpad!

Jaký chorý mozek toto vymyslel? Nehodlám se k tomuto dál vyjadřovat, nepomohlo by to ani zastáncům, ani odpůrcům a už vůbec ne tvůrcům. Dle komentáře ve zprávách na ČT úspěšná pohádka, kterou sledovalo XY lidí ... od kdy se jako měřítko úspěchu bere instantně zhodnocená sledovanost následovaná diváckým zklamáním a hořkostí, to nevím. 0% = 0/5 ... odpad nedávám často ()

PollyJean

tato pohádka se patrně rozhodla navázat na linii pohádek švihlých (napadá mne třeba O chytrém Honzovi a Taneček přes dvě pekla), čímž si ale spolehlivě zabouchla dveře k masám diváků a do pantheonu hezkých českých pohádek - ostatně dostat se tam myslím autoři ani neměli v plánu. Nasadit ale jejich pohádku do vánočního času byl silně vražedný nápad, což se zřetelně odráží ve zdejším hodnocení. Obávám se taky, že že při psaní scénáře autoři moc nemysleli na děti, vtípky (mj.) s proutkem, kordem a bílým práškem asi nezaberou, ale dospělí by se mohli dobře bavit. Já se aspoň bavila - nadsmyslné (??) bytosti, připomínající spíš partu bezdomovců u ohýnku, další král slaboch (Češi musí mít problém s autoritami nebo snad jen se šlechtou? Vždyť slaboduchý král je nejmíň v každé druhé pohádce...), věštecko-televizní rybí oko, vlko-rybo-praso-dlak (a patřičně ujetá závěrečná píseň), přitroublý hlavní hrdina a poněkud střelená princezna a ještě to všechno kupodivu drží dějově celkem pohromadě? Rozhodně úspěšný pokus. ()

ghatos

To humusácké oko ve velké zavařovačce mě pobavilo :) . Jinak to bylo viděno ve Španělsku na dovolené a nestačil jsem se někdy divit kreativitě Prušinovského. 23%. ()

jefff

Sice místy vtipné, ale jinak brak. Nechápu, že tak schopná skvadra herců, režiséra, scénáristy dokáže udělat takovou kravinu. Potenciál nevyužit a česká pohádka zase utrpěla strašlivou ránu. ()

koog

Konečně nějaká česká 'pohádka', u které jsem se dle očekávání královsky bavila. Komoří Plesl a rybodlak Taclík excelovali :-)) Perfektní hlášky a hříčky, spojení kouzelného proutku a počítačových zvuků mě nadchl asi nejvíc :-) Ano, není pro malé děti, ale tomu snad vysílací čas naprosto odpovídal, tak nechápu zdejší údiv. Navíc jasně uvedeno jako pohádková komedie. "Já už vim, je to prase a to se rádo rochní v bahně." ()

jamalka

Totální úlet, ujetá pohádka pro dospělé, tvůrci asi trošku frčeli na trávičce nebo něčem podobném:).... ()

vitekpe

Jenovefa ma sexy hlas a je docela hezka, to je hlavni pozitivum. :) Pohadka neni pro deti, dle meho... Vtipna mista to ma, ale bohuzel i slaba (nudna). Na druhou stranu je fajn, ze se tvurci pokusili trosku ubrat na krecovitosti radobyklasickych pohadek poslednich let, a pridat spetku legrace a nadhledu (prirovnavani k humoru OP neni uplne mimo). Dalsi dobrou veci je rozumna stopaz. 3+ ()

insurgentes

Tak já měl to štěstí, že jsem to viděl úplně jiný den než na Boží hod, kdy, uznávám, je projekce této "pohádky" zcela nevhodná. Mně se na tom líbila úžasná vtipnost některých postav, mezi kterými určitě vynikal Jaroslav Plesl a Marek Taclík. Taky jsem ocenil určité politické poselství spočívající v tom, že každej, i sebevětší zmrd, si koupí masy vohnoutů, když jim dá něco zadarmo. Z uvedeného vyplývá, že to ale vůbec není film pro děti, které z děje téměř nic nechápou a dost se u toho otravují. P.S. Posléze jsem to viděl ještě několikrát, a s každým shlédnutím je to lepší a lepší. Je to dokonalá alegorie současného světa a pražské lumpenkavárny. Už je mi jasný, proč golfista, ten etalon prostřednosti, se musel otřást odporem. U nás doma teda jednoznačně kult! ()

skinny

Zdlouhavá, nudná, nezajímavá pohádka, která místy nemá hlavu ani patu. 1* za obsazení. Po druhé to vidět nechci! ()

BluT

Díky skvělému hereckému obsazení mě tahle pohádka vyloženě bavila. Vetchý, Vilhelmová, Liška jsou skvělí herci už dlouho a Jenovéfa Boková se konečně dostává do oblasti filmu častěji a sedí jí to skvěle. Rybodlak byl, uznávám, poměrně trapnej, ale jako celek to fungovalo. Do zlatých historických análů se tato pohádka nezapíše, ale jako jeden z mnoha vánočních příběhů to fungovalo. 79% ()

Kuny27

nééé. Pohádka o princezně ve staré době s novodobým slovníkem a zvuky windowsů :D Alespoň ten Liška to zachraňoval na 1 hvězdu. ()