Pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít... Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo. I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny? (Česká televize)

Rada odpad!

Komediální pohádka? Slátanina je to, nezachrání to ani kvalitní herci. Nezasmála jsem se ani jednou, nevím, pro koho je pohádka určená, děti jí nebudou rozumět a dospělí se na demonstrace a zloděje dívají ve zprávách nemusí se na to dívat ještě v pohádce o vánočním svátku.Princezna s boxovacím pytlem, zvuky Windows, Rybodlak, Prasodlak, kníže Nikdáš, plno nadsmyslných a zbytečných bytostí no prostě královská krávovinou. Nedoporučuji ztrácet u tohoto počinu čas. ()

Mikino00 odpad!

Katastrofální pohádka. Vyloženě trapný humor se spoustou nepovedených vtipů a pro mě naprosto odfláknutým scénářem, u kterého snad všichni improvizovali. Přidání spousty narážek na současnost působilo zoufale trapně. To, že děj se slabý se překousnout dá, i to že herci přehrávají a vtipy jsou k pláči, ale ty dialogy to je tragédie,. Stejně tak i některé drobnosti jako šňupání pudru nebo Liškovo vole do pohádky nepatří. ()

EllienPM

Tohle je opravdu hodně kreativně udělané. Princezna má páru (možná by ji mohla demonstrovat více), rybář je fešný (skvěle obsazeno), kouzelný prut mohl být dvojího významu - ten vrbový, ale i ten rybářův, od tatínka (na něj jediný se mohly dát lovit ryby) a rybář mohl svou jedinečnou schopnost proutkem čarovat ryby předvádět i více teatrálněji a veřejněji, než jen ve vězení. Nejvtipnější moment - z nebe padají zlaťáky a Taťána div nepřepadne přes zábradlí :)). Společně s rybářovým snem (kuku) a úvodní scénkou - bytosti (vymazlené každé slovíčko) tři nejlepší scény. Marek Taclík v kočárku opravdu neměl chybu, to už jsem si připadal na chvíli jako v Četníkovi, snad jen krasojízda s kočárkem mohla být delší, svižnější a teatrálnější. Prostě - opravdu nápadité dílko, o kterém se nebavím jako o pohádce, skvělá třeba scénka - děti zlobí, střílejí šípy, Polednice vchází, autoritativně sjednává respekt. Na druhou stranu - co mi vadí - rybářova sestra (má se stát budoucí královnou) pronáší věty - jsou peníze, kdo by se staral o ryby - nejen nelogické, ale současná psychologie národa nemusela být demonstrována stále, neustále, a na všech (rozhodně ne na budoucí královně). Slimák - revolucionář mi taky až tak neseděl a Nikdáše mohlo být též o trochu méně (a více třeba historických cvičidel silné Princezny). Ostatně i odstřihnutí copaté kozí bradky a změna z Nikdáš na Někdáš je obojí velmi silně kulhavé. I díky mé osobní vazbě na Chatéau Třebešice dávám plný počet, jinak by to bylo čtyřkové. Ona samotná volba místa natáčení (netypický, "alternativní" zámek) už ale naznačuje, jaké to celé bude. A když na tu hru přistoupíte a nebudete to cpát dětem, bude to fajn. Tahle "pohádka", to je totiž taky Revoluce. Pěkné písničky a závěr opravdu pohádkový. ()

mira007

Elitní scénárista, režisér, herci a výsledek naprosté fiasko. Pohádka s prvky modernizmu, slovníkem slunce seno a chováním postav jako ukázka retardace, přesně proč nemám rád pohádky tohoto typu. ()

Greg25

Mírně nadhodnoceno, to přiznám. Víceméně (místy zdařilá) parodie na pohádku, která je trochu paradoxně více pohádková než většina současných pohádek a která je mixovaná satirou na současnou společnost. Nejsem si moc jistá cílovým publikem, protože pro děti to moc není a pro dospělé to zase moc nedrží pohromadě, protože nelogičností i nedějovosti a necelistvosti je tady přehršle, i když to dost často, ale ne vždy, dokážou vyvážit dialogy a některé doslova "vymazlené" detaily, v nichž jsou Kdyby byly ryby zdaleka nejsilnější. Ale jako celek je to šílený mišmaš, který je občas přes hranu, jinde dokonale na hraně a kde mě nepřestane do kolen dostávat duo Vetchý, Taclík (kterého identifikujete spíše po hlase). Duo Prušinovský-Kolečko vytvořili svůj vlastní pohádkový žánr a už za to (a za některé brilantní detaily a dokonalé narušení pohádkového schématu a jeho zachování zároveň) jim ty tři hvězdičky dám, byť doteď nevím, jestli se mi to jako celek líbilo, nebo ne. 60% ()

Pawlisman

ČT ve tvorbě pohádek opět nezklamala a vyrobila nízkonákladovou pohádku , podivně obsazenou, vskutku velice humornou a se skvělou královskou korunou. Windowsocké zvuky byly asi úmyslné, ale já se ptám proč. Humor?Hrozné masky, hrozný mamrajs a za rok nějakou tu neděli ve 13:00. Ono se to neztratí, že. Děkujeme ČT a pane režisére. Hlavně to nakonec završit humorným songem. Ha! ()

vaviva odpad!

Dala jsem to včera na diskuzi, když se zde nedalo ani psát koment , ani dát odpad, a dávám to sem tedy teď :nová vánoční pohádka? komedie? , ale kdepa, jen neskutečný vánoční průser , ten koks , či co to šnupal rádce, byl asi skutečný a použitý už při psaní scénáře, takovou nechutnou slátaninu dát na svátek vánoční, ČT fakt to byl teda "dar" :-(( ()

Bukk

Teda aby tohle mělo hodnocení horší než ten včerejší písař? Mám takový pocit, a to nejen já, že všechno, co se v dnešní době dělá, se snaží hrát co nejvíc na ten tzv. kůl faktor. A pak to takhle dopadá. Tentokrát to myslím jen v tom dobrém. To, že to prý nebylo moc pro děti, no jéžiš, vždyť se pohádky dávaj už týden v kuse, proč jednou nevidět něco, co bylo na hranici trapnosti a mířeno na typicky znuděnou českou rodinku, která se marně snaží v sobě probudit právě zmiňovanej K faktor? To, že přesně víte, kdy je ten moment, kde by se hodilo zasmát je na tom to, kdy si každej zažije ten moment "ha přišel jsem na to, nejsem jen tuctovej Čech, co udělá očekávané" a asi proto, to někomu vadí. Ale možná to jen zbytečně řeším. Každopádně já si tu našla své, tak proč to tolik hrotit a hejtit. ()

kristynca

A kdy jste naposledy viděli dítě koukat se na hranou pohádku, aha? Pohádky vysílané na Boží hod jsou beztak určené dospělým, aby si v klidu mohli dojíst od štědrovečerní večeře zbylé řízky a linecké, co jim s sebou po sváteční kachýnce zabalila maminka. Pohádka, no, žádná rokit sajns... ()

nonick1

KONEČNĚ jiná pohádka...! A tím "jiná" nemyslím jen jiná, než ty Troškovy přebarvené rádoby lidově-zábavné "majstrštyky"... Tohle je pohádka, která je jiná ve všem a se vším všudy: originalitou, invencí, gagy i předvedeným herectvím. Pravda, není asi á priori určená dětem, ale kdoví? Možná i jim je bližší rybodlak, ochraptělá posilující princezna či chybový zvuk windows při nefungujícím proutku :-), než kýčovité štěstí z pekla... Bavil jsem se - nejen kvůli originalitě nápadu a scénáře, ale i proto, že tu (po dlouhé době) herci skutečně hráli... O něco níže již je konstatováno, že jde doslova o pohádkovou revoluci - v tomto případě rád souhlasím. ()

IvcaSammet odpad!

Po shlédnutí nové pohádky České televize Princezna a písař jsem byla nehorázně znechucená a okamžitě jsem pohádce napařila odpad ... Kdybych ale tušila, že mě čeká ještě větší odpad, byla bych v hodnocení rozhodně mírnější. V tom nejhlavnějším případě se na pohádku dalo aspoň dodívat. U Kdyby byly ryby jsem to fakt nedala ... Nerada odcházím od televize, vždycky se na film dodívám, ať už mě nudí jakkoliv, ale u této příšernosti to prostě opravdu nešlo! V půlce této rádoby pohádky jsem musela přepnout na jiný program, protože jsem měla chuť televizi vyhodit z okna. Jedna trapárna vedle druhé! Jestli tomuto Česká televize hrdě říká nová pohádka pro děti, tak to ať příští rok radši ani nezapíná kameru! Prostě trapas! ... Nechápu, jak na něco takového mohl kývnout například Ondřej Vetchý, který si podle mě může s naprostým klidem ze scénářů vybírat ... Je to opravdu smutné, jak se Česká televize letos předvedla ... Opravdu hodně smutné! EDIT 15.3.2020: Tak jsem po letech konečně sesbírala odvahu a znovu se na film podívala. Dialogy horší než ve školce, vtipy trapné, narážky a nadávky absolutně nevhodné pro dětské diváky. Tentokrát jsem film viděla až do konce, ale hodnocení neměním. ()

Haniczka

Ani ryba ani rak. Nic moc. Nebo spíš moc nic. Pár vtipů co se hodí leda tak do mikrokomedie na 40 minut, pohádkové postavy předvedené jako fanoušci STS Chvojkovice Brod o sobotní pařbě za sokolovnou a do toho zloděj, král a princezna, co jakoby vypadly z rokokové operety o třech dějstvích. Herci si natáčení asi užili, ale navenek působí, že ani neví, jestli hrají pohádku, drama, fotbal nebo kuželky. Jediné, co se povedlo, je písnička "Že nad královstvím se smráká" a oko Jiřího Lábuse. ()

cupito

Přesně stejné velké zklamání jako bylo u Osady. Tentýž problém - krásná místa a záběry, dobré herecké obsazení, ale absolutně nezajímavý děj a nudné dialogy připomínající nudné politické debaty. Trapné. Kolečko zklamal. Pro mě osobně zaručenou kvalitou - Troška, Svěrákovi, Zelenka, Jiří Strach apod. A pak samozřejmě rovněž další klasické legendy jako Vorlíček apod. ()

Brusíček

Ani nevím, za co tu jednu hvězdu dávám, pohádce chyběla hlavně pohádková atmosféra, sice obsazení herců bylo dobré, nicméně nepředvedly nic, co by stálo za povšimnutí. Čekal jsem, že se už dost poučily z nepovedených vánočních premiér nových pohádek, ale zdá se, že nikoliv, teda ta Štědrovečerní byla povedená, tahle totálně zpackaná. 10%. ()

kijifa odpad!

Život je moc krátký na to, aby si člověk mohl dovolit zabít z něho 75 minut tímhle počinem. Nikdy víc. ()

xtomas252 odpad!

Marně přemýšlím nad něčím, díky čemuž bych udělil alespoň jednu hvězdu, ale bohužel mě nic nenapadá. Tohle byl opravdu pořádný přešlap. Možná mě přeci jen něco napadá - hůř už být nemůže. Ale to k té hvězdičce bohužel nestačí. ()

grerar

Tak stokrát lepší, než Princezna ze mlejna. Má to několik háčků, které se poněkud zachytávají na jinak zajímavě hladké kompozici. 1) určení. Vtipem pro teenagery/dospělé (dokonce i pro plebs s několika přímými záchodovými pokusy), ale vystavěním pro děti. To se plebsu nemůže zalíbit. 2) originalita tak na 1/3. podoba s Čerty nejsou žerty u hlavního záporáka (druhý Preiss? ehm.) Jinak Jenovéfa se strašně podobá Zooey Deschanel ve Stopařově průvodci ;) atd. atd. Nedrží to tak dobře pohromadě a zvraty jsou bohužel až moc prkenné. 40 je málo, 80 moc. Slušel by tomu pěkný modrý nadprůměr, ale plebs zasáhnul. ()