Most špiónů

• USA Bridge of Spies (více)
USA / Německo / Indie, 2015, 142 min (Alternativní 136 min)

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (více)

Svět po obou stranách železné opony se propadá do šílené paranoie. Uplynulo už více než deset let od porážky nacistického Německa a lidstvo teď ohrožuje studená válka, napětí mezi USA a SSSR je téměř hmatatelné. Když v roce 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovětského špióna žijícího v New Yorku, strach a mocenská nedůvěra se ještě více vystupňují. Abel se ve skutečnosti jmenuje Viljam Genrichovič Fišer, řídil síť agentů a do Moskvy důmyslným způsobem odesílal kódované zprávy, i proto vyšetřování do dějin vstoupilo jako „Případ dutého nikláku". Americká vláda osloví Jamese Donovana (Tom Hanks), uznávaného právníka z Brooklynu, aby se chopil Abelovy obhajoby. Přes počáteční obavy jeho i rodiny a odmítání tak nepopulární kauzy se Donovan nakonec rozhodne Abela zastupovat. Chce zajistit, aby byl podroben spravedlivému soudu. Během příprav na obhajobu se mezi oběma muži začne vytvářet pouto, které je založené na vzájemném respektu. Donovan obdivuje Abelovu sílu a loajálnost. Před soudem přednese vášnivou obhajobou, aby ho uchránil před trestem smrti. Abel je v říjnu 1957 odsouzen na čtyřicet pět let vězení. O tři roky později je nad sovětským vzdušným prostorem sestřelen americký průzkumný letoun U-2 a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajat a odsouzen k deseti letům vězení. CIA se obává, že Powers bude krutými výslechy a tvrdými vězeňskými podmínkami přinucen k odhalení přísně tajných informací. CIA proto osloví Donovana a přesvědčí jej, aby se stal členem záchranné mise. Donovan se vydává do Berlína, kde má za úkol vyjednat výměnu Abela a Powerse. Nedlouho po svém příjezdu se dozví i o americkém studentovi, který byl zatčen ve východním Berlíně. Navzdory pokynům CIA soustředit se pouze na sestřeleného pilota, Donovan se rozhodne vyjednat propuštění obou – pilota i studenta, protože odmítá v této zemi kohokoliv opustit. Velká hra začíná ... (Cinemart)

VanTom

Příběhově zajímavý, dobu perfektně vystihující, ale celkově poměrně suchý a nijak dramatický proces soudu a výměny ruského špióna. Zejména tedy ve své druhé polovině odehrávající se v totalitním východním Berlíně v období stavby zdi; ta první totiž přidává vtip a uspokojující lidskou slušnost obyčejného advokáta 'od rodiny'. "-To nikdy nemáte obavy? -Pomohlo by to?" ()

VasaX

Dostal jsem tip že je to unuděná nuda, ale k mému překvapení jsem tohle u filmu neprožil. Ano, kdo nemá rád dlouhé konverzace a diplomatické šachy se slovy a formulacemi, nic mu neříká Studená válka, ten opravdu může být rozhozen směrem k nudě. Stejně tak ale ti, co mají rádi inteligentní drama inspirované (historickou) skutečností, budou potěšeni. Napětí se tu dá místy krájet, Hanks se opět snaží předvést minimálně svůj (nad) standard, ostatní osazení se zdařile snaží tuto laťku držet, pořád se něco děje a já byl k obrazovce jako přikovaný. A dvě hodinky dvacet uplynuly subjektivně o hodinu rychleji. Filmové řemeslo tady bylo odvedeno poctivě, což právě od jmen jako Spielberg, Coeni, Hanks tolik nepřekvapí, ale rozhodně potěší. Věřím, že je tu jistě úhle pohledu, kterým se Bridge of Spies dá docela strhat, ale za mě to byl skvělý filmový zážitek, a o tom tyhle komentáře jsou. ()

yeniczek

Jsem rád, že zase jednou můžu dát Spielbergovi 5 krásných čistých hvězd bez jakéhokoliv závanu fandovství. Neskutečně svižný film, ačkoliv tam prakticky žádná akce není. Dokonalé obsazení, dokonalá kamera a samozřejmě režie (konečně!) ()

Timak

Po prvních 70 minutách jsem to chtěl zabalit. Až na výkon Marka Rylanceho to tož byla strašná nuda. Ovšem dalších 70 minut už bylo opravdu brilantních. Za poslední měsíc jsem viděl s Hanksem 3 emotivní filmy (Captain Phillips, Sully a toto) a v každém byl aspoň na okamžik dokonalý. Pořád je to pan herec. Za mě celkově 70% ()

Krustyburg

Horší 3*. Plus pro mě je, že je to podle skutečné události a o advokátovi.. mínus, že je to trochu holywoodsky ploché a realita je taky upravená.. ()

fabecc1222

Za mě škoda, že se film věnuje dlouhou dobu samotnému soudnímu procesu, jelikož pro mě je mnohem zajímavější ta část, která se odehrává v Berlíně, a uvítal bych, kdyby zabrala mnohem větší část filmu. ()

zigíš

esenciální spielberg (!) pragmaticky omlouvající fakt, že se mu už do žánru sci-fi (ano, mám na mysli robocalypse) moc nechce, špionážně soudní drama s přesným castingem, dokonalou kamerou a lehce kafkovskou -strikně v Berlíne, čerstvě stavějícím TU zeď- atmosférou, technická stránka bere dech -že ani tolik nezamrzí neúčast williamse- v podstatě ideální vánoční film (občas sněží, celé to vizuální tónování je až caprovské a tom hanks úpřimně a nesobecky dělá dobré skutky) ..jsem dojat (100%) ()

svobik

Nejlepší Spielberg od Mnichova, na tom se asi shodneme. Konečně se od akademické zaprděnosti vrhl do něčeho, co má aspoň trošku takříkajíc srdíčko. A i když mě nechal Most špiónů chladným, musím uznat, že Steven je stále pan režisér. Natočit totiž film, který se dá shrnout do jedné věty tak, aby měl 140 minut a utekl jako voda, to dokáže opravdu málokdo. Mrzí mě, že nemůžu dát víc, už jen třeba kvůli prolnutí scén u soudu a ve škole, což je pro mě jeden z momentů roku. Hanks samozřejmě vynikající, za tohle by si oscarovou nominaci na stará kolena zasloužil. 7/10 ()

ghatos

Steven Spielberg se vyznačuje jednou zajímavou vlastností. Je to podlézání. Rád se vlísává do přízně akademii, divákům (určitému typu, jak se to hodí), politikům (také jak se to hodí), témata přizpůsobuje společenské poptávce atd. Ono to funguje do určité míry a v určité době. Problém je v tom, že už to většina lidi prokoukla či spíše nepodléhá spielbergovskému kouzlu. Steven je starý. Látka, kterou natočil je stará. Použitý styl je starý (starý nutně neznamená vždy lepší). Jeho Tom Hanks (ukrutný zaprděný vzorňák) předříkává naučené floskule o ústavě USA a vy mu opravdu nebude věřit herecký výraz. Působí to otravně, vyšuměle, zaprodaně. Žádný osudový střet, jen výchovné delší video o tom, že amící žijí v nejlepší zemi na světě, protože "DEMOKRACIE". Odměnu, co by si Stevie přál je jasná, ale ani obamovská porota tohle neocení. Ano, tak podprůměrným řemeslníkem se pan Spielberg stal. 39%. ()

blackJag

Spielberg pokračuje v revitalizaci prachem zaváté historie a jde mu to k duhu. Člověk se něco dozví (pokud předtím nevěděl) a ještě se pobaví u skvěle odvedené filmařiny. 80% ()

cpt.Lynch

Hutné špionážní drama? Nikoliv. Špionáž je pouze kulisa mainstreamovému pozlátku kde se pod drahým povrchem skrývá naivita a nerealističnost. Hanks strhává veškerou pozornost na sebe, není to zlý herec, ale je to s ním pořád dokola: terminál, trosečník,Captain Phillips – jen kulisy za ním se mění. Začátek mě chytil, ale jak přišel sestřel U2 byl konec. Pilot, který při pádu letadla začal ručkovat zpět do kokpitu oznámil, že od teď bude dělat Spielberg z diváka blba. Hrubá kostra reálných událostí je zachovaná, ale defektních detailů je až příliš. Vše jede na efekt. A kolik lidí ve východním Berlíně mluví plynnou angličtinou :) Nutno vypnout mozek a brát to jako oddechovou, pak jo… ()

Mr.KarlAdler

Jak jediný muž chrstne to pokrytectví všem do ksichtu a po vzoru Oscara Schindlera (aspoň ve Spielbergově vidění světa) je znázorněn jako Hrdina století - tak americké, tak patetické a tak dobře natočené! Mimo klasicky prvotřídně zpracované dobové atmosféry a Coeny chytře a vtipně napsaných dialogů bychom ale bezpochyby snesli i ještě napínavější průběh, když zápletka i rozuzlení jsou jasné a předvídatelné od samého úvodu. Typický hollywoodský produkt se vším, co k tomu patří. ()

Killda

Malý film, který (byť má dvě a půl hodiny) neurazí. Jsem rád, že po nějaké době můžu vidět film, kde Spielberg režíruje opět pevnou rukou. 7/10 ()

Lukyn007

Za dlouhá léta Spielbergův nejlepší film. Byť má snímek dvě a čtvrt hodiny, tak díky chytrému a hlavně vtipnému scénáři od bratrů Coenových mě film ani na moment nenudil. A Tom Hanks je klasicky dobrý ve všem. Co na to říct? Pecka. 90% ()

drackula

Duo Spielbert-Hanks šlape ako hodinky. Skvele zvládnutá téma, po filmárskej stránke nie je čo vytknúť. Možno som čakal o niečo väčšie komplikácie v závere, ale je to iba detail a nči zásadné. 90% ()

Pedross800

"STOYKI MUZHIK" Nádherný film. Na nic si nehrající, nic nepřikrášlující....poctivá filmařina s naprosto perfektním vykreslením tehdejší doby a jako vždy skvělým Tomem Hanksem v hlavní roli. A taky krásná oslava základních amerických hodnot. Není jednoduché stát si za svým a svým přesvědčením, zvláště v době vrcholící studené války a dokáže to opravdu jen "stojící muž", kterým James Donoven zcela jistě byl a já jsem rád, že jsem se o něm mohl díky tomuto filmu něco dozvědět. Možná s ohledem na dnešní styl točení se to mnohým může zdát málo akční až nudné a chtělo by to okořenit, ale já říkám......would it help? ()

Dagoussek

Jen Tom Hanks se na tyto role hodí nejvíce a role právníka mu zde fakt sedla. Fandila jsem mu, aby to, v čem pevně věřil jen on sám a nikdo jiný, vyšlo. Steven Spielberg opět nezklamal. Závěr filmu se zakončí dokonalou hudbou. ()

Jaro.Krafcik

Nikdy ma nebavili filmy z obdobia ktoré je v moste špiónov, nevravim že je to zlý film ale pre mňa nič moc, svoju kvalitu to však má. Zbytočne natiahnuté a aj nudnejšie. Aspoň ten Hanks to nejako ťahal. Nuž, mal aj lepšie filmy. 3* ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (více)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015