Život podle Václava Havla

(TV film)
  • Francie Václav Havel : Un homme libre (více)

Pozoruhodný osud výjimečného muže: bohéma, dramatika, disidenta a prezidenta. Film Život podle Václava Havla ukáže poprvé celý Havlův pozoruhodný život. O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. Portrét Havla vznikl jako historicky první mezinárodní koprodukce České televize a francouzsko-německé televize ARTE. Andrea Sedláčková pojala film neobvyklým způsobem, jeho hlavním vypravěčem je přímo Václav Havel, na jehož život divák zpočátku nahlíží prostřednictvím neznámých záběrů a fotografií z období Havlova dětství, vojenské služby, divadelních začátků, chartistického i prezidentského období. Zásadní je i režisérčin osobní komentář a fakt, že ve filmu nemluví žádní pamětníci ani historici. Vystavět film z šesti set hodin archivních materiálů a nahrávek, stovek fotografií a osobních dokumentů pomáhali rešeršisté v Praze i v Paříži. Cenné osobní dokumenty poskytl do filmu také bratr Václava Havla Ivan a Havlova druhá žena Dagmar. Velkým pomocníkem při vyhledávání materiálů byla i Knihovna Václava Havla. Režisérka Sedláčková čerpala rovněž ze zahraničních a v Čechách dosud neznámých zdrojů.
Ona sama se s Havlem seznámila ve svých dvaadvaceti letech v létě 1989 na proslulé chalupě na Hrádečku těsně před svou emigrací do Paříže a později s Havlem natáčela rozhovor do svého dokumentu o listopadu 1989. Podle jejích slov zásadně ovlivnil ji i osud její země. „První dvě třetiny filmu jsou plné dramatických zvratů, už z toho důvodu, že období mládí a zrání bývá často zajímavější než období sbírání plodů a pomalého mizení ze scény. Postavení Havla během revoluce, prezidentské období, odchod do důchodu završený natáčením filmu Odcházení, to bylo na filmu to nejtěžší, protože je složité reflektovat něco, co ještě máme v živé paměti," popisuje Sedláčková. Jak říká ve filmu sám Havel: „Jde o příběh ojedinělý, má rysy absurdity, pohádky, tragédie i komedie."
Tvůrci filmu se nesnaží prostřednictvím Havlova života zmapovat dějiny, ale vytvořit Havlův filmový portrét. Producenti se shodují, že Život podle Václava Havla vznikal také s myšlenkou oslovit mladší diváky a díky spolupráci s ARTE i zahraniční publikum. V plánu jsou tak školní projekce nebo uvedení filmu v Českém centu v New Yorku při příležitosti odhalení busty Václava Havla v Kongresu Spojených států amerických ve Washingtonu.
Život podle Václava Havla byl uveden také ve vysílání ARTE 16. listopadu 2014 v hlavním vysílacím čase pod názvem Vaclav Havel, un homme libre. Dokument vznikl v koprodukci České televize, ARTE, Alegria Productions, Negativu a Knihovny Václava Havla a za podpory francouzského Centre national du cinéma a Státního fondu kinematografie ČR. (Česká televize)

robfi odpad!

Až historie objektivně zhodnotí tohodle pána, který byl ve správném čase (krach plánovaného hospodářství) na správném místě a přesvědčil generaci "revolucionářů", že to, co chceme, je ten nejhorší odpad amerického dravého kapitalismu fúzovaný s bolševickou antimorálkou a STBáckými metodami, přičemž takový režim by byl trestný i v USA a vůbec kdekoliv v civilizovaném světě. A Francie by se místo koprodukce takových sraček mohla raději zabývat svými problémy s imigranty. Takže abych to shrnul. Díky Havlovi a jeho klice jsme se zařadili do první linie loutkových států Velkého Bratra, obohatili jsme svět několika novými jmény (Kožený, Tykač, Krejčíř) a odbornými termíny, jako je tunelování podniků, humanitární bombardování a pravdoláskařská vize, že když přestaneme vyrábět zbraně, tak s tím přestanou všichni. Mezitím náš národ zimbecilněl natolik, že nemáme peníze na školství a zdravotnictví, ale máme na církevní restituce (to by až tak nevadilo), v nichž vracíme církvím i to, co jim vlastně nikdy nepatřilo (a to vadí). Taky jsme stihli prodat pod cenou prvorepublikový zlatý poklad do Švýcarska, Masaryk se obracel v hrobě při zmínce, že dluhopisy EU jsou lepší aktivum, než zlato, asi tak rychle, jako zubařova zubní vrtačka. Zlato od té doby zpevnilo asi o 400 procent, EU se rozpadá. K tomu jsme ještě politicky korektní, milujeme menšiny a ceníme si životního prostředí (to by nevadilo), takže jsme východoevropská fotovoltaická supervelmoc a na nejmenované demonstrace se posílají těžkooděnci, aby mlátili majoritu (to vadí). Taky jsme se omluvili sudetským Němcům a odmítli zveřejnit seznamy agentů STB (kontroverzní) zatímco korupci a následné prezidentské milosti jsme povýšili na standard (Havlova kámoška Chadimová) , takže občané jsou totálně znechucení politikou. Díky implementaci divoké neřízené ruky trhu bez soudního dohledu a otevřeným dveřím globalizaci nám odumřely poslední zbytky průmyslu a ten, co žije, plánovaně živoří na milosrdných dotacích EU, z nichž však více než polovinu po cestě rozkradou různí lobbisti a zájmové skupiny, vše je tak dokonale neprůhledné, že jim nikdo nic nedokáže. Toto je přesně bolševický způsob řízení ekonomiky, akorát to neřídí partajníci a nomenklaturní kádry, ale ouřadové z Brusele a česká velkopodnikatelská mafie. A korunu tomu nasazuje náš Vrchní Zemědělec, který žije z toho, že míchá řepku do nafty a kukuřičný líh do benzínu a bere za to z daní nás všech štědrou provizi, když si ty biozákony sám navrhl a zaplatil, aby mu je schválili. Takové opičárny nedělali dokonce ani bolševici, ti aspoň pěstovali brambory, které teď vesele dovážíme z Polska a Francie. Cukrovarnictví jsme pro jistotu zrušili úplně, opět z politických důvodů. Nejsme jako oni, že Vašku? Takže z bývalých komunistických kádrů a STBáků nyní máme politickou a podnikatelskou elitu. Děkujeme Vašku, děkujeme...., tvoje pravdoláskařská vize byla ta nejkrásnější.. a další takovou bychom už nepřežili. Možná to nepřežijeme ani tak, když se rok od roku jen více a více beznadějně zadlužujeme a projídáme budoucnost našich dětí. P.S: doteďka mi nikdo nevysvětlil, co tak zázračného Havel udělal, krom toho, že přišel na nějaké pódium v krátkých kalhotách a přivlastnil si zásluhy (a peníze a majetek) jiných a rozhádal nás se Slováky. Pokud chcete natočit nějaký dokument, natočte ho o jeho první manželce Olze, která aspoň byla osobností, udělala něco pro nemocné děti a nesoudila se s vlastními sourozenci o restituční nároky a nebyla existenčně závislá na alkoholu. A měla tolik lidské slušnosti a empatie, že neříkala lidem z paneláku, že žijí v králíkárnách.... ********** MOTTO ******** Je možné, že Havel byl víceméně hloupý, naivně milující Ameriku, která ho platila, ale jinak byl citově i morálně plochý. Všechny jeho činy mu byly vmanipulovány, zaplaceny, proslovy snad psal sám, ale pod vlivem názorů mu vtloukaných, potlesky plánovány. On ani nelhal, vždyť se na něj podívejte, poslouchejte .... loutka, odjakživa. Komentáře: luphick, Wez () (méně) (více)

Crejdl odpad!

Skutečnost je vždycky složitější. Nevytrhávejme věci z kontextu a neidealizujme si ty co za to nestojí. Mé názory se naprosto rozchází s jeho proamerickým interpretováním svobody a demokracie. Měl jsem možnost přečíst a shlédnout i jiné materiály, které mě přesvědčili o slepotě, zbabělosti, naivitě a naprosté zmanipulovanosti tohoto člověka, který měl zůstat u psaní. City postupem času k tomuto člověku naprosto ochladly a nevím jak mě má ovlivnit jednostranně natočený dokument. Výborný, pravdivý a deprimující komentář robfi ***** ()

Poza

Asi jsem čekal víc. Příjemný dokument, který však neříká níc nového, pouze stručně shrnuje Havlův život. ()

luphick odpad!

Opravdu potřebujeme další srderyvný dokument o našem "revolucionáři", "pravdoláskaři" a " obrazu lidskosti"? Ony se totiž opět najdou sluníčkoví lidé, kteří si na dokument o své modle opět zajdou a opět se budou plácat po zádech jak jsou hrdí na to být čechy a mohou nést "odkaz Václava Havla". Nikoho už však nezajímá, že revoluci nepřipraví jeden člověk, že ten je pečlivě vybrán lidmi, kterým se revoluce hodí, každá revoluce přece potřebuje svou tvář. Nikoho nezájímá, proč Kryl, opravdová osobnost(na rozdíl od tohoto pokrytce a lháře) zavrhl svého dřívějšího kamaráda a proč mu sám Havel poté nedošel na pohřeb. Nikoho nezajímá opravdový původ Havlovy rodiny a co prováděli svým kamarádům židům z Barrandova a Lucerny za 2.světové války. A já se ptám - má pak cenu točit o někom životopisný dokument, ve kterém je vylíčen svatěji než matka Tereza? Nezaujatí lidi by vám totiž ve zkratce řekli kdo to byl - opilec, silný kuřák, pokrytec, lhář a silně promiskuitní arogantní snob, co se dostal k moci ani sám nevěděl jak. Jinak ho sama brát nebudu a rozhodně se nebudu přidávat k bandě ovcí co ho vidí jako laureáta na Nobelovu cenu míru, ikdyž schvaloval bombardování civilistů v Bosně. Tolik o Vašíkovi a jeho dalším opěvném dokumentu. PS: Ano, jsem zakomplexovaná hejterka, co neschvaluje vaši modlu :) ()

Wez odpad!

Jak hodnotit film,který dělá člověka vysokých morálních hodnot z osoby jehož životní filozofie byla taková,že by za flašku rumu vyměnil i vlastní matku,natož celý národ a díky tomu jsme tak i dopadli,hlavně že má ve Washingtonu svoji bustu,i když spíš připomíná Frankensteinovo monstrum(které ovšem přece jen působí ve srovnání s Václavem Havlem alespoň trošku lidsky)-no je to prostě odpad,jako židovský humanoid,kterého se toto dílo snaží udělat alespoň trošku podobnýho člověku,ale nějak se mu to nedaří..A pro uživatele Fifer-to ty jeho excesy taky nemůžeš hledat v našem tisku,nebo webových stránkách,atd-např. o havlově oficiální(!!!) návštěvě Německa,kde hned druhý den skončil s těžkou otravou alkoholem v místním špitále o čemž světový tisk normálně psal,ovšem u nás to bylo zamaskovaný tak,že mu "opět" selhali plíce,takže jestli někdo český národ v cizině pozvedl,tak to byli spíš Gustav Husák nebo Klemet Gottwald,než tady tento pravdoláskařský a alkoholický dobytek ()

Grifindoor odpad!

chcát na havla. Ať natočej dokument, co to bylo doopravdy za stvoření a co tady s kumpánama natropil a zkurvil celou naši zem. Tohohle zmetka obdivujou jen idioti nebo lidi, co kradou. ()

pesbara

výborná práce plná archivních materiálů. Havel byl největší Čech a o jeho kvalitách svědčí i množství zarytých odpůrců. Kdo chce, infromace si najde. Jsem rád, že jsem žil v jeho době, že mne na rozdíl od atrap co jsou po něm reprezentoval. Velký člověk. Velmi dobrý dokument.Díky ()

robbez

Po formální stránce je to pěkný biografický dokument. Smysluplné chronologické vyprávění od narození až do smrti, což (bohužel) nebývá u biografických snímků vždy pravidlem; důraz na klíčové a významné životní události a předěly; stručně, věcně, srozumitelně a přitom lidsky; bohatý a neprovařený fotografický a filmový materiál. Autorka však bohužel dává příliš najevo své osobní sympatie. Vyhýbá se jakékoli jeho kritice a konfrontaci s odlišnými názory a celkem nepokrytě směřuje k idealizaci jeho obrazu. Třeba Havlova prezidentská kandidatura na konci roku 1989 je prezentována téměř jako oběť na přání a naléhání národa a kolegů z OF. Ve skutečnosti Havel tehdy prezidentem velmi být chtěl a dalo například hodně práce vysvětlit Dubčekovi, že on tím prezidentem nebude. ()

Alvin

Dalo se čekat, že dokument s takovým obsahem strhne některé zdejší recenzenty k vyjádření svého názoru na samotného Havla, spíš než názoru na dokument. S pobavením jsem si přečetl některé odpadové komentáře a musím říct, že pokud je v někom tolik zášti a nenávisti, tak mu asi opravdu není pomoci. Je mi líto, že za všechny vaše životní problémy a neúspěchy může ten alkoholik a falešný pravdoláskař, ale pak opravdu nechápu, proč jste na ten dokument koukali. Pro mě to byl zajímavý průřez životem Václava Havla. Zvlášť záběry z 50. 60. a 70. let. Naopak ty porevoluční už jsou českému divákovi možná až notoricky známé. Těch 70 minut je na člověka Havlova formátu žalostně málo, ale chápu, že je to daň za koprodukci, aby to zkouslo i zahraniční publikum. (za normálních okolností bych tomu dokumentu dal maximálně 4 hvězdy, ale prostě nějak cítím potřebu vyvážit ty nesmyslné odpady tady) ()

ABC1

Potěšilo mě vidět znovu Havla mladého, energického, vtipného atd.,ale bohužel 99 % z toho, co bylo na"plátně" vidět, znám. Také komentář režisérky mě příliš neoslovil. Musíme ještě nějakou dobu počkat a snad se objeví o Havlovi něco smysluplnějšího; tento film je opravdu spíš pro zahraniční diváky...škoda... ()

leopoldina

Václav Havel patřil dle mého k poslední osobnosti, na kterou jsme my Češi mohli být ještě hrdí. To, co se po něm dostalo na hrad je karikatura a zhanobení toho, za co VH a jeho souputníci bojovali. Film ukazuje život Václava Havla po lidské stránce a já doufám, že někdo natočí i celovečerní film o tak výjímečné bytosti a hlavní roli by klidně mohl hrát Marek Daniel z Českého století. ()

Martin_L

Ryzí dokument o ryzí osobnosti. Z komentáře Andrey Sedláčkové je cítit, že zkrátka měla a má Václava Havla ráda. A nám, kteří to vnímají stejně, se tato biografie bude líbit. Nemáme zase tolik historických postav, u kterých si můžeme dovolit trochu adoračního patosu aniž by to působilo hloupě. ()

Poryv

Václav Havel je pro mnohé zde křičící pouze filtrem jejich pokřiveného svědomí, červeným hadrem bránícím hodnotit dokument jakkoliv objektivně. Pamatujte, že Václav Havel nemůže za vaše posrané životy! ()

TopGuy

Film zhlédnut společně se skupinou zahraničních kolegů. Pro ně byl dokument přece jen vhodnější, jelikož se snaží popsat celý život VH od narození do smrti a nevyhne se proto řadě skutečností, které jsou pro Čechy notoricky známé. Přesto ale přináší řadu dosud neviděných záběrů a je natočen poutavou formou. Přestože také nepředkládá kontroverzní témata, nepůsobí tak ploše a adoračně jako jiný dokument o rodině Havlů - Olga. Film nutí k zamyšlení o životních hodnotách a o sobě samém. ()