Rudý kapitán

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné" výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá... (A-Company CZ)

vyfuk

Film, který se snaží nějak laxně vyždímat něco navíc z trendu okolo filmů jako Příběh kmotra a nebo Gangster Ka. Rozdíly mezi nimi je asi hlavně ten, že první dva zmínění jsou spíše česká práce a mezitím, co toho je slovenská práce. Na jednu stranu je opravdu cítit ten žár onoho horkého léta. To se filmařům povedlo. Hodně mi to připomínalo ty parná čtyřicítková léta v termálech na jihu Slovenska. Problémem je, že já na tu dovolenou tak vesele zase nevzpomínám. I když to má nějaké jisté kouzlo, tak stejně na mě to dělá neuvěřitelně béčkové a nicotný dojem. Ten film je natočený takovým tím stylem a už víte, že se vám ten film zase tolik líbit nebude nějak tím jak je zpracován. Detailní bitvy, kde teče krev spíše vypadají, že byste se z toho spíš poblili než obdivovali něčí práci na tom. Celý to působí, prostě divně. Lehce to zachraňuje kamera, atmosféra a v celku vydařená hudba. Ale nedokáže to stejně skoro vůbec zachránit. ()

m.a.t.o.

No... je to natočené profesionálne, vyzerá to cool, ale zároveň je to aj ukrutná nuda. Už nikdy viac nechcem vidieť film natočený podľa predlohy Dominika Dána. 40 % ()

Autogram

Mladý príliš aktívny policajt chce bojovať proti veterným mlynom. Ako boj proti všade prerastenou ŠtB skončí, to som nečakal. Toľko mŕtvych, toľko akcie a čo z toho? Mdlý film, kde toľko vecí nedáva zmysel, že sa to na krimi nepatrí. A podľa konca to ešte bude mať pokračovanie. Kvôli hroznému zvuku by som ho zvládol asi len s titulkami. –––– Proč to děláš? Chceš mít sochu v nadživotní velikosti? Nebo chceš aby po tobě pojmenovali ulici? Já tomu nerozumím. ()

drackula

Nevzalo ma to ak ako som čakal. Nejako som nevedel na tento vlak naskočiť. Natočené to bolo skvele, ale obsah mi občas nejak unikal. 60% ()

cpt.Lynch

Styl a atmosféru to má. Slušné herecké výkony od lidí, kde bych to ani moc nečekal. Akční scény celkem slušné. Dějově jsem to moc nepobral a přišlo mi to jako solidní slátanina. Filtrů a zvláštní záběrů až moc. Námět přitažený za vlasy. 2,5* ()

voleman

Rudý kapitán je na naše poměry řemeslně zručně natočený snímek, který potěší kamerou, výpravou i špinavou dobovou atmosférou, která z filmu přímo čiší. To je ovšem tak všechno co se mi na rudém kapitánovi líbilo. Příběh byl pro mě celkem zmatečný a ve výsledku na téměř dvouhodinový film i zbytečně roztahovaný a nezajímavý. Herci sice hráli dobře, ale předabování Polských a Slovenských herců do češtiny se vyloženě nepovedlo a působí jako pěst na oko. Kaiser, který je na všech plakátech prezentován jako jedna z hlavních postav, se ve filmu mihne zhruba na deset minut, nicméně role mu sedla. Rudý kapitán se mi tedy zdá jako po technické stránce zručně udělaný film, jehož příběh by se ale podle mě lépe hodil jen do nějakého kratšího TV filmu. 55% ()

Styxos

Parádní. Stuhr a Finger si komplet film film ukradli sami pro sebe. Akční scény super, tempo vražedný, atmosféra hustá. Jeden z těch filmů, ke kterým se budu rád vracet. ()

Georgex

Na tento slovenský thriller jsem se neskutečně těšil a má očekávání ještě podpořil našlapaný trailer. Bohužel výsledný film je nedodělaný guláš, který si chvílemi sice zdařile hraje na atmosferickou a drsnou detektivku, aby se vzápětí změnil v taškařici, která nemá hlavu ani patu, kde zůstane to nejzajímavější nevyřešeno a je nejspíše na divákovi, aby si přečetl knižní předlohu, což není známka kvalitního scénáře. Zároveň je škoda, že tvůrci do filmu zakomponovali několik akčnějších scén, které díky malému rozpočtu vypadají neskutečně směšně a přitom nemají ve filmu žádné opodstatnění. Na druhou stranu casting se povedl a Oldřich Kaiser je opět vynikající, o to více mě mrzí, jak málo a špatně je jeho postava využita. Moje hodnocení 45%. ()

jefff

Ona ani předloha není zrovna výhra. Dánův rukopis je hodně strohý, nebarvitý a mnohdy téměř sterilně chladný. A film není jiný. Hlavní hrdina není sympatický, chová se přepáleně, mnohdy nelogicky. Kapitán má navíc trochu zmatený scénář a občas překvapí přeskakováním nebo vracením se k dějovým linkám. Herecky potěšil Chudík, docela i Kaiser, ale jeho role mohla být propracovanější, dialogově výživnější. Prostě to celé mohla být pecka a není...jak už bývá u naší československé produkce zvykem. ()

Jello Biafra

Slovenský spisovateľ vystupujúci pod pseudonymom Dominik Dán sa od roku 2005 kedy vyšiel jedno prvý román, stal jedným z najznámejších spisovateľov detektívok v našich končinách. Sám som od neho čítal už sedem kníh. No kniha s názvom Červený Kapitán mi stále akosi uniká. Dej sa odohráva v horúcom lete roku 1992 kedy sa rozpadalo Československo. Dvojica detektívov Richard Krauz a Edo Burger musí vyriešiť prípad záhadnej vraždy kostolníka, ktorého pravdepodobne umučila Štb. Obdobie 90. rokov je tu natočené a zachytené veľmi pôsobivo a nechýbajú tu dobové kuriozity. Riešenie prípadu sa tu však veľmi zamotáva do nepríjemných dejových odbočiek a ku koncu sa stáva veľmi nepriehľadným. Je to fakt škoda pretože herecký výber i miestami dosť hustá detektívna atmosféra stoja za to. ()

ZkuKol

Jasně nejlepší žánrovka za posledních 10 let z místní produkce. Tvůrci se poprali s vyvrcholením knihy, kde Dánovi brutálně ujeli cvičky - na druhou stranu to zas tak krátké a jednoduché být nemuselo. Myslím, že předloha je pokrácená až příliš a případ se občas řeší skoro sám... Výborné obsazení, kamera, poctivá výprava, opravdu dobré akční scény, nápadité využití dobové atmosféry. Co strašně tahá za uši je dabování do češtiny. Myslím, že tím film odehrávající se v roce 1992 přišel o další rozměr a atmosféru. Dána na Slovesku čtou rychleji než Leoš dává čáry, takže je co točit dál. Bude to chtít ale vynalézavější dramaturgy a scénáristy, protože Dominik píše dle bulvárních titulků a spekulací, k čemuž přihazuje rádoby zákulisní informace od slovenských chlupatých - takže má většinou solidní zápletky a prostředí, ale odhalovaná tajemství, figurky, které to umožňují jsou skoro parodie. Každopádně děkuju za každý takovýhle film, těším se na možná pokračování i na další tvorbu Kollára a jeho týmu... 80% ()

LexBarker

Rudý kapitán, jinak bývalý příslušník státní bezpečnosti, nezískal svoji přezdívku kvůli jeho neutuchající lásce ke straně, nýbrž pro to, že po jeho výsleších byl on i jeho vyslýchaný rudý od krve...Občanským jménem Vlastimil Miloučký hraný bezchybným Oldou Kaiserem... Film má výbornou kameru, hudba též nemá chybu, herci vybraní bez námitek, třeba Michal Suchánek coby estébák Raninec je dokonalý...Příběh má excelentní atmosféru, úplně cítíte začátek devadesátek, šeď, architektonické obludnosti , staré škodovky, žigulíky jsou všude kolem vás...ALE...Pro ty, kdo nečetli knihu může být film docela zmatečný, navíc scénáristé ořezali plno vedlejších postav a příběhů. Vůbec se nesnažili představit celou partu z kanclu od Krauze. Do Krauzovy domácnosti nahlédli jenom zběžně...Knihy Dominika Dána jsou skvělé čtení, ale co se týká jejich zfilmování, byl bych opatrnější. Spíše by jim slušel nějaký miniseriál, kde by dostaly více prostoru další zajímavé postavy - tlusťoch Váňa, starý mazák Eda Burger, hubený Hanzel atd atd...Takhle mě to připadá jenom na půl cesty... ()

kenkaku

Atmosféra filmu (vydařená) je úplně k ničemu, když obsahově co vidím je groteska bez logiky. Postavy se chovají zcela iracionálně, přehrávají (ach ty silácké řeči a rozmáchlá gesta) a vůbec nic nedává smysl. Odpovědi přichází zkratkovitě a beze smyslu. Rozhovory bez pointy (prostě se jen namachrovaně tlachá a nic z toho není). Náklaďáky ani vlaky nemají brzdy (nebo ti co je řídí oči)... prostě masakr. Fascinující jsou ty poloprázdné ulice a silnice (to jako v CSFR nikdo nebyl?). Fuj to byl zase zážitek. ()

herr_carter

Ucházející krimi z období přerodu Československa, především Slováci hrají, co mohou. Měl jsem ale trošku problém (a nejsem si jist, zda to bylo způsobeno mým nesmyslem pro slovenštinu,nebo špatnou audio stopou filmu) s občasným nerozklíčováním toho,co si Slováci zrovna špitají pod vousy. I tak mě ale film bavil pro svou přímočarost a hlavně zapálenost hlavního detektiva...............moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

bari68

Na temný detektívny thriller sa Rudý kapitán skorej hraje, než by ním skutočne bol. Film nie je ani popcornovka, ani artovka , ani konsolidovaný priesečník. Herci ani príbeh nie sú tým, aby sme tomu uverili. ()

klukluka

Ty vole, zaplaťpánbůh za ČSFD. Tohle chtělo tak moc vypadat cool, že bych se bál přiznat, že za mě málem nula bodou. Naštěstí tady zjišťuju, že k tomu mají ostatní uživatelé (v čele s Verbalem) v podstatě tytéž výhrady: 1. bylo to šíleně překombinovaný, 2. bylo to absurdní a nepředstavitelný (patrně největší průser STB, když tomu věnovali takovou pozornost), 3. bylo tomu hovno rozumět, zvukař jasně na odstřel, 4. kamera vynalézavá, nejednou to už ale sklouzlo k totální onanii (šikmý záběry na detektiva sedícího v BMW zaparkovaným u letiště- například), 5. s čurákem v ruce si představuju i rejžu při scéně na nádraží (střelba z kulometu a policajt proskakující mezi koly jedoucího vlaku)- chlápek se u toho možná udělal, ve mně to ale vyvolalo spontánní záchvat smíchu, 6. traktory v Brně kdysi montovala i Zbrojovka, ale Suchánkův estébák by tam tehdy běhal coby desetiletej chlapeček. Zetor, hoši, Zetor! ()

Wally

Byl jsem překvapen...opravdu mne to zaujalo a bavilo. Ta atmosféra byla vykreslena opravdu autenticky a správně syrově. O. Kaiser ve filmu moc dlouho nepobyl (na to, že je všude na plakátech), ale jeho výstup nezapomenete. Trošku jsem se během filmu párkrát přistihl, že si říkám, co za štráchy se s tou mrtvolou dělá, vždyť STB musela mít na svědomí nesčetně podobných vražd....ale jako ´podklad´ pro scénář dobrý... ()

klúčik

Na naše pomery celkom dobrý film. Knihy Dominika Dána poznám , no nie všetky, takže som čakal niečo takéto. Na filme ma zaujalo herecké obsadenie - Ladislav Chudík bol to jeho posledný film, Marián Geišberg - nedávno zomrel.. Ale asi najviac ma dostal Oldřich Kaiser , bol naozaj výborný... Pracoval som na železnici ako návestný majster, a musím pripomenúť, že keď výhybka neprejde do konečnej polohy, tak sa nedá postaviť vlaková cesta, tak ten vlak by len ťažko prešiel a tak isto by som chcel vidieť toho človeka, ktorý by sa vykotúlal spod idúceho vlaku.. No ale aj tak sa mi film páčil hodnotím 60%. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi