Rudý kapitán

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána, specialistu na „konečné" výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá... (A-Company CZ)

movieband

Přes velkou natěšenost, znalost knižní předlohy (zatím jako jediné dánovky) a povědomí o tom, že z filmu bude hodně věcí vypuštěno, u mě po shlédnutí filmu převládají smíšené pocity. Na jedné straně člověk právě viděl detektivku, která je podtrhlá severským feelingem, výbornou kamerou, působivým dějstvím a solidním ansáblem, a na straně druhé viděl brak, a zdrcenou verzi tak propracované knižní předlohy. Dlouho ve mě nepřevládaly tak smíšené pocity, jako u Rudého kapitána. Film jsem viděl slovensky, protože sem dal na pohled známého, který film viděl a říkal, že originální znění filmu dodalo na věrohodnosti. Bohužel, u mě to tak úplně nebylo, ale tím, že sem to viděl ve slovenštině to asi nebude. Scénář totiž hodně věcí nechává otevřených, nedovysvětlených a divák musí skoro polovinu věcí domyslet, prodiskutovat nebo nechat dalším projekcím (kterým se určitě nevyhnu). Prakticky je to jediné mínus filmu, kdy je scénář místy děravý jak prošlapaná bota (nebo není?). Co jsou plusy Rudého kapitána, tak to je určitě ponurá a hutná atmosféra, která celý film nijak nepoleví a drží se stále na své úrovni. Hodně tomu dodává vzezření doby. Zasazení do 90. let se podařilo na výbornou, stejně jako zapracování kanceláře 141. Maciej Stuhr na Krauze sedí a Kaiser byl výborná volba! Celkově se po technické stránce nedá Kapitánovi nic vytknout, protože tak kvalitní detektivka se u nás dlouho neobjevila. Brutalitou a protrženýma tepnama se ve filmu taky nešetří (a nejlepší na tom je, že se nejedná o samoúčelnou brutalitu a nijak přehnanou). Jen ten scénář trochu pokulhává. Třeba to napraví opakované zhlédnutí. P.S. Suchánek ve své roli překvapil. 60% ()

topi

Zdařilý thriller odehrávající se 3 roky po revoluci, kde na povrch vyplouvají praktiky tehdejší STB. Na své poměry docela brutální, Olda Kaiser v roli Rudého kapitána exceluje a polský herec Maciej Stuhr jako kriminalista Krauz hraje výborně (hodně mě připomíná klávesáka z maďarské kapely Special providence). Film má dynamický spád a napínavou akci, scény na dálnici nebo bitky byly věrohodné. Možná je příběh trochu překombinovaný, ale drží pohromadě. Velká chyba je, že jsem snímek viděl v české dabingové verzi a to byl největší průser, postsynchrony příšerně bily do uší. Musím dát ještě projekci v původním slovenském znění a s hodnocením možná půjdu výše. Každopádně Rudý kapitán určitě stojí za shlédnutí. ()

slunicko2

Přesvědčivá atmosféra zmaru a bezvýchodnosti v nepříliš přehledném snímku. 1) Do uší bije nekvalitní zvuk - moc basů._____ 2) 41letý Maciej Stuhr (detektiv Krauz) je osvěžující změnou mezi našimi filmovými kriminalisty._____ 3) Knihu jsem nečetl. ()

stration

Nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu výborný námět, temná, depresivní atmosféra, výborní herci, na straně druhé hrozná snaha o "noir" říznutý Hollywoodem a severskými kriminálkami. Chvílemi se mi to líbilo, chvílemi jsem kroutil hlavou a stašně se nudil. Třeba příjde chvíle, kdy budu mít chuť dát Kapitánovi druhou šanci. ()

salalala

Hodně dlouho se mi nestalo, abych se ve filmu, jemuž věnuji plnou pozornost a ničím se nerozptyluju, ztratil. Přesně tohle teď změnil Rudý kapitán a je to až s podivem. Ona už předloha má problém s příliš mnoha dějovými rovinami, postavami a zbytečně komplikovaným případem, což adaptace přebírá taky, jenže bohužel na rozdíl od knihy nemá moc zajímavé postavy a nezachraňuje nedostatky solidními popisy a detailním vykreslením doby. Přitom Kollár na to nejde až tak špatně a dobovou atmosféru tvoří hodně dobře a je z ní znát takové to "podivné bezčasí" krátce před rozpadem Československa a zaujme hodně zdařilými úvodními titulky ve formě novinových článků. Postupem času se mu ale film rozpadá, protože se do případu začíná nepříjemně zamotávat, totálně mu chybí motivace postav a nějaká jejich bližší charakterizace, takže na diváka většina scén nepůsobí tak, jak by měla. Na průměru se tak film drží díky několika dobrým akčním scénám (ale spíše těm menším, protože přestřelka na nádraží je přehnaná) a především hereckým výkonům, z nichž vynikají hodně solidní Stuhr (i když knižní představu Krauze moc nesplňuje), Finger, v závěru i Kronerová a hlavně Oldřich Kaiser a Michal Suchánek, kteří tu nejsou dlouho, ale každou scénu si kradou pro sebe a dávají tušit, že kdyby byl film víc o nich, mohl být úplně jiný, což asi překvapí zejména u Suchánka, který tu má ke své tradiční komičnosti a pitvořivosti na míle daleko. Škoda, že ti, kteří knihu nečetli, rozluštění případu moc nepochopí a také toho, že samotný závěr tu prakticky neexistuje a film skončí náhle bez nějakého rozuzlení. Promarněný potenciál. 50% ()

kajas

A o čem že to bylo? Nepřehledná podivnost s tragickými postsynchrony. (Dívat se na nějaký film tři dny, to už se mi dlouho nestalo. V kuse bych to ale nedala.) ()

Trevor

Nacionalistickým priateľom spoza rieky Morava, reprezentovanými Rudom z Ostravy a.k.a verbal rovnako ako adminom ukážeme, že komentár na nie príliš vydarený film sa dá napísať aj slušne, bez potreby vybíjať si svoj pocit menejcennosti na tom, že sa jedná o uhorský film, ako by uviedol Ruda z Ostravy. Film bude určite sklamaním pre väčšinu čitateľov kníh autora predlohy rovnako aj pre tých, ktorí si žiadnu z jeho kníh doposiaľ neprečítali. Hlavný predstavitelia sú nevỷrazný rovnako ako samotný dej.Snaha vykresliť obdobie po revolúcii sa síce cení, žiaľ, ostalo len pri snahe.Film celkovo zapadol do šedého podpriemeru mnohých ďalších, ktoré sa snažili vytažiť z úspechov knižnej predlohy(Inferno,Da Vinciho kód,Anna Karenina,Muži ktorí nenavidia ženy - americká verzia, tá švédska mala svoje čaro).Obrovským sklamaním sú výkony hlavne detektíva Burgera či súdneho lekara Lengyela, predstavitelia cirkvi vyznievajú až komicky.Rovnako komicky pôsobí detail v závere filmu, keď sú v kupé vedľa seba miesta na sedenie označené nálepkami ako tomu v tom období (a ešte aj dlho potom) , avšak čísla akosi nesedia. Detail, ktorý doplní celkovú mizériu filmu.Slabých 40%. ()

sofiapetra

Nijak snadno se to nesledovalo, kupodivu i díky slovenštině, která mi kdysi nevadila. Ale bylo to závažné téma, navíc podané nad poměry akčně; dát míň než 4 hvězdy by bylo nespravedlivé. ()

Hennes

Syrový a dobře natočený film o době nedávno minulé. Doba napomohla natočení dobré tvrdé kriminálky ze které čiší deprese. Herecké výkony podpořila dobrá hudba, jen škoda některých přehnaných a trochu nesmyslných scén jako bitka u v bytě, či únos auta i se Suchánkem. Mělo to dodat filmu akčnost, ale vyznělo to podivně. Ta temná atmosféra byla dobrým základem a u kriminálky jako takové to mělo zůstat, ty pokusy o akčnost thrilleru jen uškodily. ()

M.i.k.e

standardní detektivka,která se hodně snaží hrát na efekt,ale moc se jí to nedaří...herecky celkem ok,ale jinak nic co by mě posadilo na zadek...40% ()

rakovnik

Z filmu mám velice rozporuplné pocity. Téma je atraktivní, obsazení zajímavé, leč nepovedené - Suchánek, Vodochodský, a koneckonců i Stuhr (nemám rád v hlavních rolích cizí herce). Děj byl velice zmatený, přes délku filmu nebylo vysvětleno vše (motivy, dopady, vztahy), ztrácel jsem se v množství postav, ale především: chyběl konec. Takže jsem film sice s napětím sledoval, ale na konci se nedostavil pocit z dobrého díla. Možná by to byl fajn seriál, kde by měli tvůrci více času na tanečky kolem (ne)obměny policie a tajné služby po roce 1989, jejich vliv na dění, převlékání kabátů, dopady do osobního i veřejného života postav, spolu s nějakým smysluplným závěrem. ()

Martin741

Kollar je len zacinajuci reziser, a tudiz nemozem dat vysoke hodnotenie - reziser nema skusenosti, nevie viest hercov a mnohi mu kecaju do remesla - ak chce aby mal film uspech, musi ich pocuvat. Kazdopadne tema leta 1992 kedy bolo moje milovane Ceskoslovensko pred rozpadom ma hodne do seba - do toho sa riesia veci ako mrtvola kostolnika, Statna Bezpecnost, rozpadajuce sa budovy byvaleho Ceskoslovenska, chlapik hlada vraha, ale nie je sam kto niekoho hlada ...... vyborny namet na film. Dlho som uvazoval o podpriemere, napokon ta jedna brutalna scena na konci ma presvedcila, ze Kollar ma talent - a ze sa oplati sledovat jeho tvorbu : 69 % ()

bourec

Na přebalu originálního disku bylo napsáno"V duchu nejlepších severskejch thrillerů.Co poslední dobou všichni maj s tim severem.Jo,hudba tam vzniká skvělá,celá Skandinávie je prošpikovaná parádníma kapelkama z toho i toho žánru.Ale filmy točej veskrze nudný jak prase,a dokonce i Vidlák Refn je odtud.Takže Rudej kapitán je divně nasnímanej,pochybně zahranej,prakticky nenazvučenej.O akci ani nemluvim.Všude v periodikách sem četl ódy,ale je to slabší,než sem čekal.50%. ()

Nach

Tak tohle je na České poměry skutečně velkolepé dílo. Prostředí rozpadající se federativní republiky je vykresleno skutečně depresivně, až si člověk přijde pomalu jako v nějaké začinající anarchii. Akční sekvence ždímají z kaskadérů i herců maximum, což se v napětí přenášelo i na mě. Kamera by si zasloužila ocenění a slavnostní salvu z děl. A nebýt jednoduché kriminální zápletky, která mohla být zajímavým mysteriózním propletencem, dal bych čtyři hvězdy a při lepším zacházení s postavami i plný počet. Bohužel ale, s charaktery se tu nezachází tak jak by si zasloužili. Tempo je moc rychlé, příběhu by slušelo zpomalit a věnovat se motivacím, neverbálnímu jednání a dalším charakteristikám hlavních hrdinů. Místo toho je tu postav přehršel. Vzhledově skvěle do doby i prostředí zapadají, ale o jejich duši víme kuloví. A to je důvod proč ve výsledku hodnotím, tak jak hodnotím. Není to špatný film. Určitě má blíže k vynikajícímu, než odpadnímu. Bohužel ale je někde mezi. V lepším průměru. 70% ()

Cheeter

Očekávání asi byla naplněna, žádný zázrak jsem načekal a taky jsem ho neobdržel. Bratislava začátku devadesátých let byla zvládnuta dobře. Příběhová linie nebyla špatná, možná trochu přímočará, ale to tak někdy bývá. Řekl bych, že na současné slovenské poměry jde asi o slovenský nadstandardní film. Je to škoda, že se na Slovensku nyní netočí tak kvalitní filmy.... ()

Wormboy

No jeeje...dalsi filmovy pruser z pod Tatier. Knihu Dominika Dana radsej necham uplne stranou, pretoze vo filme z nej zostala len kostra. O to viac je nepochopitelne, ze cely cas som mal pocit, akoby mi utekalo nieco pomedzi prstami, resp. pred ocami a nevedel som sa vtiahnut do deja. Ci je pricinou absolutne chaoticky strih, ktory akoby nechaval pol vety nedopovedanej, ale priserny zvukovy mix, kedy som sice pocul sustanie jednotlivych stran papiera,ale dialogom som rozumel velmi tazko, neviem. Faktom vsak zostava, ze tvorcovia sa az prehnane sustredili na dobovu vernost a atraktivny vizual (za co si tie dva body zasluzia), no akoby uplne rezignovali na rozpravanie pribehu, budovanie a rozvijanie charakterov postav. Pre mna slabe 2* ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi