Uprostřed turistické sezóny jsou na francouzské Riviéře postupně zastřeleni tři muži. Případem je pověřen inspektor Carella, který se při vyšetřování setkává se svou bývalou přítelkyní. Nic nenasvědčuje tomu, že by vraždy spojoval nějaký motiv. Ale řádění neznámého vraha pokračuje. Vyšetřování zavádí Carellu do hluboké minulosti obětí... Bez motivu je druhým filmem francouzského režiséra Philippa Labroa. Šťastně sáhl po známé předloze amerického spisovatele Ed McBaina a jeho slavném detektivovi Carellovi, jehož výraz charismatický Jean-Louis Trintignant dokonale naplnil. (Česká televize)

saladín.

Jedno z mojich prvych celnych stretnuti s filmom ako male decko so silne sentimentalne zafarbenou spomienkou. Nice je krasne miesto a slnkom zaliate luxusne 70ky s nepochopitelnou brutalitou dospelych. ()

petr.al

Nic jsem nespáchal! Nemám žádný motiv, abych filmu svým neodborným hodnocením jakkoliv ublížil. Jsem přesvědčen, že v době svého vzniku muselo jít o velmi dobrou kriminálku. Jenomže časy se mění a ač ,,Bez motivu", jsem ochoten připustit, že se na snímku podepsal zub času. Ano drazí vyšetřovatelé, tempo detektivky je na dnešní dobu utahané, podezřelí vyčpělí, prostředí statické, ale i tak stojí zato rozšířit si obzory touto francouzskou klasikou. Jen pro případ. Co kdyby se náhodou v mém případě naskytl nějaký motiv. 3* + nějaké drobné za Morricona, který měl jistě dobrý motiv složit povedenou muziku. Takže se všichni namotivujte a směle si ,,Bez motivu" pusťte. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý kriminálny thriller s príamočiarym príbehom série vrážd, ktoré spája neznámy motív. Inšpektor Carella je v podaní Jeana-Louisa Trintignanta tvrdý a rozhodný chlapík. Okrem neho má na dobrej atmosfére zásluhu aj kvalitná produkcia s výbornou hudbou. Trocha zamrzia tie amatérsky nafilmované vraždy. Úplne nehlučné, vo väčšine prípadov bez akéhokoľvek efektu, len v jednom prípade s celkom reálnym priestrelom. Niekomu môže pripadať stavba príbehu staromódna, ale oproti Poirotovi či Slečne Marplovej je toto celkom moderná aj keď klasicky vystavaná detektívka, v svojom zárodku ukrývajúca zápletku filmu Bolero. 70% ()

miraporthos

Jediné, co mi trochu vadí, je to, že vrah je od určitého momentu jasný... Jinak skvělá atmosféra, herecké výkony a samozřejmě hudba mistra nad mistry. ()

pavelpetr

Prijemne zpestreni, kde netece hektolitr krve za sekundu. Pro me nezname obsazeni bylo super v tom, ze jsem od zadne z postav nic necekal. Diky tomu jsem byl spokojeny. ()

gizi

Americká krimi zasazená do Francie - nebylo to úplně typické, ale nebylo to ani na škodu. Trintignant je výborný, hudba taky dobrá, děj není špatný, ani režie, přesto tomu ke 4* kousek chybí. 70%, 20.11.2014. ()

FormerSkyblu

Trintignant, Ed McBain, Carella, Francúzska Riviéra... Hovorím si: to bude pecka. Nebola... V prvom rade urobil režisér film v americkom štýle, čo sa do tejto lokácie vôbec nehodilo. Postavy roztržito pobehujú, sem tam niekoho odstrelia. Apropos, ešte v žiadnom filme som nevidel, aby sa obeť strelená do hlavy stihla plesknúť po čele akoby ju komár poštípal... Do toho úplne neadekvátne búši hudba, ktorá sa síce hodí k Drsnému Harrymu, keď mláti päsťami vagabundov, ale tu pôsobila mimoriadne rušivo. Pritom režisér mal v rukách kapitál, z ktorého mohol krásne vyťažiť – zasadiť McBaina do tejto atraktívnej lokality, ale s francúzskym šarmom, resp. školou, ktorá v tých rokoch filmársky fičala. Nehovoriac  o výborných hercoch – okrem Trintignana aj Crauchet, Marielle či Antonelliová. Zostalo len pri pokuse, aj to dosť nevydarenom. Za mňa veľké sklamanie. Dávam jednu hviezdičku za Jean – Louisa, hoci aj ten sa tu chvíľami chová ako praštený... ()

evangelik

Těžce uvěřitelný motiv (jak se na konci ukázalo) k masovému vraždění. To by musel být olympijský vítěz ve střelbě, aby takhle přesně zasahoval hlavy a srdce obětí. Nehledě na potíže, které by musel řešit se sledováním obětí, hledáním vhodného stanoviště ke střelbě a únikem... ()

MrJoda

No úplně bez motivu to teda neni a ten motiv mi na tom právě trochu vadil. Jinak ale vlemi dobrá kriminálka. ()

Trucker

Zřejmě je to způsobeno tím, jak je film ohlodán zubem času až téměř na kost, ale je to strašná nuda. Za celou dobu jsou tam doslova tři akční scény, přičemž nejdelší z nich trvá možná dvacet vteřin. Jinak jsou to samé výslechy, přičemž dialogy jsou neustále doprovázeny tím, že si dotyčné mluvící osoby do zblbnutí sedají na nejrůznější kusy nábytku a zase z nich po pár vteřinách vstávají. Připomíná to nějakou divadelní satirickou hru pro herce postižené ADHD. Je to nejen "Bez motivu", ale hlavně bez děje, bez napětí, bez emocí a bez čehokoli, co by mě přimělo to někdy v budoucnu přetrpět znovu. ()

Sejkorka

Ed McBain, známý též jako Evan Hunter, rodným jménem Salvatore Lombino byl americký spisovatel a scenárista. Svá díla psal pod řadou pseudonymů. „Serióznější“ výtvory zpravidla pod jménem Evan Hunter, které později přijal za vlastní (Wikipedie). Myslel jsem , že Carella = McBain. A taky Amerika. A hle, jsme v Nice.... Film je klasikou, mohli jsme ho vidět již poměrně krátce po natočení. Někdo píše, že postavy by mohly být propracovanější, hlavně Carella (Trintignant). S tím lze souhlasit. Ale detektivka je to klasická a skvělá. .... ()