Perfektní den

El pozo

Perfektný deň

Španělsko, 2015, 105 min

• schizmo

Tyjo, natočit film o humanitárních pracovnících v bývalé Jugoslávii, kterak hledají provaz, aby mohli vytáhnout ze studny mrtvolu - tomu fakt říkám odvaha! Rádoby komediálnímu feelingu bohužel však nevěřím ani záběr - stačí si někdy zajet do Bosny nebo se mrknout na drama Warriors a to člověka hnedle přejde stavět vedle sebe bosenský konflikt a humor v jedné větě.(16.7.2016)

Príbeh jedného perfektného dňa ( irónia ako vyšitá ) zo života humanitárnych pracovníkov na Balkáne v čase podpisovania mierovej dohody. Že nič nefunguje ako má byť, ani to prímerie, je všeobecne jasné. O to viacej vyznieva byrokracia medzinárodných organizácií v riešení problémov a bezbrehé kupčenie s vodou u miestneho obyvateľstva. Film je natočený parádnym sposobom, technicky dokonalým, hudobne vyšperkovaným. Emócie a bezmocnosť sú na každom kroku a voľba humoru je azda tým najsprávnejším rozhodnutím.(25.4.2016)

Perfektní den je podle všeho drama z Balkánské války a já se u něj parádně pobavil, kvůli čemuž se cítím trochu jako magor. Překlasifikovat to na černou komedii, cítil bych se trochu líp.(15.4.2016)

Balkánský konflikt doposud ve velké míře přitahoval spíše režijní fňukaly, kteří terorizovali obecenstvo vlastní konsternovaností nad tím, jak za pár kopci od 'civilizované' Evropy se začaly zase znásilňovat uřezané lidské hlavy. Perfect Day je tak světlem na konci tunelu tím, že aniž by přehlížel drastický, nesmyslný charakter celé situace, přistupuje k němu jak postavy z reklam na colu, které říkají, že nemá smysl přemýšlet nad tím co bylo a bude, ale co se děje právě teď. Tento přístup ale není zúročen primárně ve vztahu k celému balkánskému průšvihu, ale je znázorněn skrze osobní nešvary hrdinů a jejich vztahových peripetií. Tenhle zdánlivě egocentrický přístup naopak chytře demaskuje celou válku jako bordel na kolečkách a tamní dobrovolníky jako asociály, kteří to všechno dělají nikoli pro to, aby realizovali lepší svět, ale spíše aby realizovali sami sebe.(19.4.2016)

A Perfect Day je i přes svou poměrně jednoduchou zápletku filmem, který Vás v určitém bodě vezme za srdce. Téměř okamžitě se zde totiž sžijete s hlavními postavami, přičemž chápete i jejich motivaci k dané práci. Musím zde také ocenit inovativní přístup režiséra, který věci denní potřeby, jako je provaz či míč, proměnil v něco hlubšího, v něco, co za dané situace působí jako živá voda na vyřešení všech problémů. A Perfect Day je pro mě osobně velkým překvapením a vítaným zpestřením, které v záplavě velkých blockbusterů působí jako zjevení. „Follow the granny, trust me, follow the granny.“(4.3.2016)