Perfektní den

Perfektný deň

A Perfect Day

Drama / Komedie / Válečný

Španělsko, 2015, 106 min

Jeden takový fajnový prosluněný den kdesi na Balkáně s perfektním Beniciem Del Torem a skvěle hláškujícím staroušem Timem Robbinsem. Film má své silné momenty a po zbytek času nepřináší žádné vyhrocené konflikty či nějaké zásadní milníky historie, což není nutně špatně, ale jinak bych si od hraného polodokumentu asi představoval něco více...6/10(26.4.2016)

Hrůzy války jinak..(26.5.2016)

,,Zajímá mne, jestli tu vůbec něco dáte do pořádku! '' ...Koukám, že Španělé opravdu umí a hlavně umí točit filmy o Balkáně devadesátých let a válce tam. Vzpomeňme skvělých Guerreros (2002) ! Perfektní den je filmem o práci humanitárních pracovníků kdesi na Balkáně po bosensko-srbském konfliktu. Na rozdíl od současných sluníček, která boří ploty a radí nelegálním ekonomickým migrantům kudy proniknout do zemí EU, tyhle pracovníky respektuji. Dělají svou práci v terénu, v místě konfliktů, často za válečného stavu. Vyzbrojeni jen odhodláním a nadšením pomáhat s vědomím, že rodinu mít nikdy nebudou, protože oni si zvolili mít rodinu všude tam, kde je potřebují... Ačkoliv film je výrazně komediální a to hlavně díky skvělým dialogům, trochu vás z něj i mrazí a padá na vás beznaděj. Nakonec si řeknete, proč tam ty lidi nenechají si to vyřešit mezi sebou? UN (Spojené nic - United Nothing :-))) !!! ) stejně jsou vždy bez mandátu zasahovat a k čemu tam jsou když jen dokumentují masakry a objevují masové hroby? Absurditu války promíchanou černým šibeničním humorem otrlých členů Aid Across Borders ještě zhusta dohušťuje přítomnost Un a jejích vojenských regulí a lpění na dodržování úmluv. Z jedné mrtvoly ve studni odkud lidé berou vodu a kterou je třeba rychle vytáhnout se tak odvine celkem dobrodružný příběh plný absurdit a vypilovaných inteligentních dialogů. A popravdě u večerní rozpravy Del Torra a Robinse o oběti a nutnosti přefiknout Káťu jsem se nasmál jak už dlouho u žádné čistokrevné komedie! Film je vlastně road movie a já se opravdu kochal při leteckých záběrech na jedoucí bílé teréňáky hornatou krajinou s valícími se oblaky prachu za auty.... Film mi připomněl Zemi nikoho (2001), která byla stejně absurdní a přitom velmi reálná. Super je i soundtrack, který byl sice namíchán ze samých známých hitů, ale tak vkusně, že i když ty písně znáte slovo od slova do filmu vám zapadnou jako by byly z něj... Marlene mě se svou písní (byť ji znám) ,,Where have all the flowers gone....'' opravdu dostala. Dávám za 5 krav. * * * * *(27.5.2016)

Jó, to je film dle mého gusta. Etno- eko- komediální drama z Balkánu. Jemný humor pánů Del Torra a Robinse. Pořád ovšem ve válečné zóně. Nadsazené, přesto k zamyšlení. Utopenec ve studni kalí vodu a celý film je o tom jak sehnat provaz, aby ho mohli vytáhnout a zprovoznit odběr vody. 80%(8.6.2016)

Balkánský konflikt doposud ve velké míře přitahoval spíše režijní fňukaly, kteří terorizovali obecenstvo vlastní konsternovaností nad tím, jak za pár kopci od 'civilizované' Evropy se začaly zase znásilňovat uřezané lidské hlavy. Perfect Day je tak světlem na konci tunelu tím, že aniž by přehlížel drastický, nesmyslný charakter celé situace, přistupuje k němu jak postavy z reklam na colu, které říkají, že nemá smysl přemýšlet nad tím co bylo a bude, ale co se děje právě teď. Tento přístup ale není zúročen primárně ve vztahu k celému balkánskému průšvihu, ale je znázorněn skrze osobní nešvary hrdinů a jejich vztahových peripetií. Tenhle zdánlivě egocentrický přístup naopak chytře demaskuje celou válku jako bordel na kolečkách a tamní dobrovolníky jako asociály, kteří to všechno dělají nikoli pro to, aby realizovali lepší svět, ale spíše aby realizovali sami sebe.(19.4.2016)

• - Film vyvolal veľké ovácie a až takmer 10-minútové "standing ovation" po ukončení premietania v Cannes. Potlesk v stoji patril aj duu hercov v podaní Benicia Del Tora a domácej Mélanie Thierry. (MikaelSVK)

• - Film se natáčel v pohoří Sierra Nevada v provincii Granada, Španělsko. (zbyshek)

• - Kvůli tomuto snímku se Olga Kurylenko (Katya) učila španělsky. (P. J. D.)