Perfektní den

• Španělsko Un día perfecto (více)

První obětí všech válečných konfliktů bývá zdravý rozum. A přesně to se stalo i skupince humanitárních pracovníků z mezinárodní organizace Aid Across Borders, která pomáhá ve válečné zóně kdesi na Balkáně. Sophie (Mélanie Thierry) je v partě nováčkem a chce spasit svět. Mambrú (Benicio Del Toro) už všechno viděl a chce domů. Káťa (Olga Kurylenko) kdysi chtěla získat Mambrúa a tlumočník Damir (Fedja Stukan) chce, aby válka už konečně skončila. „B" (Tim Robbins) ani neví, co vlastně chce. Teď mají na krku jednu z posledních studní uprostřed hor, která je zdrojem vody pro několik vesnic a právě teď v ní plave mrtvola, kterou tam někdo neznámý hodil. Vytáhnout tělo a vyčistit studnu je zdánlivě jednoduchý úkol, ale pro naše humanitární hrdiny se postupně stává neřešitelným úkolem s několika rébusy. Počínaje marným sháněním pevného provazu přes bloudění horskými cestami, na kterých leží zaminované krávy, až po nesmyslné příkazy od velitelů mírových vojsk OSN. Při řešení úkolů tak občas musí sáhnout k netradičním nebo rovnou šíleným řešením. Zároveň nesmí zapomínat, že jsou na území, kterým se prohnala válka a ta se může zase kdykoliv probudit. Prostě je to jen další Perfektní den z mnoha. (Cinemart)

papadoce

Realistické poňatie filmu tejto téme vyslovene pristane. Film o troch studniach, dvoch kravách a jednej mrtvole. A samozrejme o tom, aké ťažké je v Bosne v období vojny zohnať dostatočne dlhé lano. León de Aranoa natočil výborný “vojnový” film bez jediného výstrelu. Ukázal krutosť a chlad aké pohltia zem, keď je vojna jej súčasťou. Je to vlastne veľmi smutný film, ale vyslovene bez nejakého umelého citového vydierania. Naozaj tu nenájdete umelé slzy. Iba priamy obraz života jedného etnika a ľudí poťažmo jednotlivcov z celého sveta, ktorí chcú pomôcť. Je to vlastne každodenná pomoc bez konca. Filmu velí opäť skvelý výber hudby, naozaj že situačne, ku tomu parádni herci, ale predovšetkým suchý, drsný, no vždy trefný humor. Jednotlivé postavy si zamilujete, skoro všetky. Top boli samozrejme Benicio Del Toro, Tim Robbins a Fedja Štukan. Bude to film, ktorý si budem pamätať a to sa vždy veľmi cení. Použiť slovné spojenie, že sa mi film páčil je v tomto prípade skôr hrozivé, ale povedať, že bol výborný je proste pravda. Nedávajte menej ako štyri. Ja dám päť, ale vravím, že 90%. Päť preto, lebo de Aranoa podľa mňa presne vedel čo chce natočiť a tak aj učinil. Už začiatočné titulky svedčia o tom, že financie naň boli len ťažko skladané a o to viac je tento film vzácnejší. Toto je umenie s výpovednou hodnotou. Palce nahor. ()

regentor

Balkánská marnost na jedno shlédnutí. Pokud by v tom nehrály známé tváře pak by snímek zapadl ještě hlouběji do zmaru a blábolismu. Pokus o vzkříšení etnotématu se nepovedl a už ho mám hluboko... v šuplíku. ()

Wecfarien

Taková černohumorně-vážná záležitost o problémech humanitárních pracovníků na Balkáně. Mrtvola ve studni, shánění lana, shánění fotbalového míče, snaha porozumět místnímu obyvatelstvu, ale ještě víc sám sobě. ()

george82

Film celou dobu vlastně o ničem a o všem. Setkání s neoblomností byrokracie i v útrobách války. Za mě byl naprosto výborný Tim Robbins a pasačka krav, která nakonec vše vyřeší. Slušných 70%. ()

zubrik66

Dokumentárny film o pasení lám má v sebe isto viac náboja a dramatickosti ako toto trápenie sa. Príbeh nezachránia ani Benicio s Timom... ()

boombang

Povedený vhled do absurdity balkánského konfliktu. Oproti tamější realitě to je ale stejně slabý čajíček. Vynikající Del Toro a Robbins. ()

nula87

Jeden "perfektní den" v perfektním filmu. Skvěle vyvážená černohumorná složka s tou mrazivě dramatickou. 85% ()

SAINTS

Kde si na Balkane 90.rokov sa odohrava jeden den niekolkych členov humanitarnej organizacie,Neuspešne sa snažia zo studne vytiahnut mrtvolu.Film nenudi a ma dobry spad,ma vyborny soundtrack a herecke obsadenie.O absurdne situacie vo filme tiež nie je nuda.Perfektny den je vyborna satiricka fraška,umiestnena do važneho vojnoveho konfliktu. P.S. Na konci potešila aj ta piesen od Marlene Dietrich sadlo to tam ako ... ()

Pete

Perfektní casting. I ta Granada hraje s přepáleným jasem Balkán skvěle. Absurdita občanské války, marnost mise proti byrokracii v humanitárních sborech, nepřátelské chování místních civilistů, kde o mír zdá se nikdo nestojí. To všechno se vejde do jednoho dne zdánlivě banální snahy o získání provazu k vyčištění studny, v nečekaně zábavném úhlu pohledu jednotky Pomoc bez hranic při konfliktu souseda proti sousedovi kdesi v Jugoslávii. Realistický náhled, který přitom přímo nezobrazuje násilí, bez zbytečného sentimentu, s nadhledem, vtipem a jemným sarkasmem, jak jen to jde tváří v tvář postapokalyptické skutečnosti všude kolem. Film zkrátka nemusí být nervově zdrcujícím dramatem, kde několik přeživších hrdinů projde očistnou katarzí, aby pokládal zásadní vážné otázky. Takových není nikdy dost. ()

marabart

Za mě výborné. Divák se u filmu zasměje, užije si kvalitní obsazení a zároveň pochopí, jak byla (občanská) válka v bývalé Jugoslávii komplikovaná a tragická. ()

iz67

Tak tohle je velky prekvapeni. Zeme zruinovana obcanskou valkou a jeji hruzy bez citovyho vydirani a s vtipem. Civilni velice prijemna zalezitost. ()

subic

Jednoduchý přímočarý příběh bez vaty, na který bych šel klidně do kina. Mrtvolou ve studni počínaje, nalezením oběšených rodičů jednoho malého kluka v jejich domě a ucpanými hajzly v uprchlickém táboře konče, i takové byly dopady války v Jugošce. 7/10 ()

VOD tipy na konec srpna

VOD tipy na konec srpna