Čarodějnice

• Česko Čarodějky: Pověst z Nové Anglie (více)
Horor / Mysteriózní
USA / Kanada / Velká Británie, 2015, 92 min (Alternativní 89 min)

V polovině sedmnáctého století měli lidé blíž k přírodě, blíž k Bohu, blíž k iracionálním jevům, které dnes považujeme už jen za pohádky. Sedmičlenná rodina farmáře Williama (Ralph Ineson), která v té době žila v relativním bezpečí jedné z osad v Nové Anglii, se po vážném střetu se sousedy rozhodla kolonii opustit a vydala se dobývat americkou divočinu. Po krátkém putování se usadili v zemi nikoho, poblíž rozlehlého temného lesa, o němž by leckterá citlivá povaha řekla, že působí zlověstně. Neblahé tušení členů farmářovy rodiny umocňuje i řada obtížně vysvětlitelných událostí, které jejich nový život provázejí, zašlou úrodou počínaje a podivným chováním domácího zvířectva konče. Vrcholem série katastrof je pak zmizení farmářova nejmladšího syna přímo před očima nejstarší dcery Tomassin (Anya Taylor-Joy), která ho měla hlídat. V atmosféře všudypřítomné paranoie plynoucí z dalších podivných událostí dochází k postupnému rozkladu rodiny, Tomassin je jednomyslně označena za viníka všech neštěstí a obviněna z čarodějnictví, ačkoliv je to paradoxně právě ona, kdo si ještě zachovává alespoň zdání zdravého rozumu. A to, co se skrývá v temném lese a doposud bylo jen v roli pouhého pozorovatele, se rozhodne udeřit. (CinemArt)

Lateef

Filmařské mistrovství obtěžkané výbornými hereckými výkony (především děti), atmosférou tak hutnou, že by se z ní mohla materializovat samotná Deprese a tíživým smyčcovým koncertem. Pouze je dobré si uvědomit, na co vlastně do kina jdete. Čarodějnice a těch několik málo záběru na ní samotnou rozhodně nepatří mezi to, na co byste se chtěli dívat každý večer před usnutím. To je tedy hnus se vším všudy. Ale i když zrovna není před kamerou, je její astrální tělo cítit ve všem kolem. Depresivní masakr. S blížícím se koncem přichází i lekačka hlásící se vehementně o dvojitý bypass, samotné finále na čarodějnickém sabatu s rituálním tancem patří k vrcholným momentům filmu. Eggers natočil osobitou a jedinečnou agónii s charismatem stejným jako je hlas Ralpha Inesona. 1 milión dolarů(rozpočet)/29 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Asia_Power odpad!

Tak pro začátek vysvětlím svou delší nepřítomnost, která drtivou většinu CSFD ranila a hluboce zasáhla. Měla jsem k tomu, abych se tu neukazovala vážný důvod - Prostě jsem se na to vysrala. Tak a teď jelikož jsem zpět k všeobecné veselosti tak chci pozdravit a jmenovat všechny své fanoušky, kteří hltají každý můj koment, protože oni si ten kousek slávy zaslouží a dělám to hlavně pro ně a vůbec mi nevadí, že je teď pracně všechny vypíši. Takže - Ahoj a díky Alíku. Tááák to bychom měli a nyní už k tématu a to píčo...ééé...hororu s názvem The Bitch. Na samotě u lesa bydlí taková normální rodinka kterou tvoří sedm statečných a hluboko v lesích se skrývá neviditelné zlo. Neviditelné proto, že čarodějnice během filmu skoro není vidět. Zato máme spoustu času seznámit se s rodinkou. Fotr, matka a pět fakanů z toho tři s pindíkem a dva s boženkou. Popišme si je postupně - Otec, který ukradl hlas Vinu Dieselovi umí kromě modlení se a mluvení o hříchu, bohu a furt dokola ještě sekat dřevo. A řeknu vám je to recept na všechno. Umře mu dítě? Naseká dřevo. Umře druhý? Seká dřevo. Neuloví a nevypěstuje ani hovno jelikož je to totální zhovadilej mamrd co neumí lovit ani pěstovat? Seká dřevo. Ty pičo toho dřeva tam bylo dost na postavení nové chalupy, co chalupy..vesnice. Chápu ježibabu že se rozhodla rodinu prudit - bála se že jí ten dement za mumlání otčenášů vykácí les kde dělá bu bu bu. Matka - brečí, modlí se, brečí, modlí se, brečí....chcípne. Nejstarší dcera - jako skorolesba oceňuji její nádhernou prdelku a z celé rodiny vám jako jediná nepřijde totálně jebnutá. Mladší bráška - snaží se ségře čuměním do výstřihu zahlédnout bradavku u toho se tahá za šulína a pak se kaje jak je hříšnej. Dvojčátka on a ona - i ten největší lidumil by tyhle dva malé zmrdy do minuty umlátil kamenem. Jejich denodenní zábava je mluvení s kozlem a sraní každého koho srát můžou - hlavně starší ségru. A konečně malé robátko právě narozené. Prostě to dítě je už od pohledu frajer. No a jak se říká frajer bejvá libovej takže ho ježibaba sebere jako první a sežere aby se ze staré rašple stala sexy kost. No a pak to právě vše vypukne. Rodině fakan chybí a tak se seká dřevo, brečí se a modlí. To zabere asi 95% času filmu. Na konci dojde k rodinému masakru který vyprovokuje kozel a už to lítá. Poslední přeživší - ségra s pěknou prdelkou, jde mluvit s kozlem jelikož jí docvakne, že je to převtělenej ďábel. A po poklábosení s ním se vidá do víru velkolesa v rouše Evině (pro debily - nahatá) a za svitu měsíčku a plápolání ohýnku najde nové kamarádky. A když si říkáte, že teď to přijde, teď to bude tak zčerná obrazovka a je konec. To už jsem nevydržela a vcelku nahlas na celé kino (no dobře bylo nás tam asi 30) jsem pronesla - KURVA TO SI DĚLAJ PRDEL ??? Načež bylo cca dvě vteřiny ticho a pak to začalo - chechot ze všech stran a sklidila jsem i potlesk a občasné zvolání - jooo kurva ta to vystihla, to byla píííčovina, vrátěj vstupný? a tak. Uvaděčka nechápala jak je možné že kino opouští 30 smíchy brečících lidí když se přece pouštěl horor a já a těch ostatních 29 nechápeme zdejší hodnocení téhle totální sračky. PS : Ve filmu kromě keců o bohu jsou skvělé dialogy zde pár ukázek. 1) Dcera - Bráška umřel, bůůůů, bééééé. Otec - Vidíš támhleten strom? Ten bude jednou krásnej. WTF??? Právě jí chcípnul brácha sere Ti na strom. 2) Kozel - Vidíš tu knihu? Dcera - neumím psát (kurva snad číst ne???) Kozel - Sundej si košili. (co to je za logiku??? to je novej trest na blbost? Kolik je hodin? Nevím...Sundej si košili !!!! mno nic) 3) Kozel láká dceru na temnou stranu síly a začíná větou - chtěla bys ochutnat máslo. WTF??? Ta holka žere denodenně zkaženou kukuřičnou placku a maso, po kterém samo sebou touží, má v hubě maximálně když ho kouří fotrovi a on jí nabídne máslo místo kusu špeku nebo uzenýho? Ne kozel..vůl to byl. No a to je asi tak všechno...jo ještě jedna věc - Komentář obsahuje spoilery. () (méně) (více)

Bloody13

Divácky poněkud náročné sousto. Ne všem se bude zamlouvat ten silný náboženský tón, s kterým postavy zarputile pronášejí své repliky o víře k Bohu, o ďáblu a jeho pokušení; obzvlášť, když na něm stojí téměř celý snímek. Pokud však tohle překousnete (a že to nebude žádná prdel), bude vám odměnou jedno z nejděsivějších setkání s filmovou čarodějnicí. Ta díky tomu, že má více podob, se ve filmu sice ukáže jen v několika málo případech, ale její mocný pach je nasáklý úplně ve všem. Strach a nebezpečí už nevyvolávají jen lesy a zvěř, ale i členové vlastní rodiny. Nikdo není ušetřen propadu do šílenství a závěrečného, celkem bizarního masakru. Na gore zapomeňte - syrovou atmosféru tu tvoří hlavně kamera a hudba, jejíž ostré smyčcové riffy vám nedají chvíli klidu. Jo a pozor na kozly! Jsou přesně tím, čím se zdají být. (70%) ()

Psychor

Asi nikoho nemůže překvapit, že hororový expert jako já si zvolí pro komentář k Čarodějnici naprosto příznačné datum - Valpuržinu noc. Noc, během které sledování hororů dostává opravdu magický rozměr a každý zhlédnutý horor je během této doby divákem vnímán mnohem intenzivněji. Zřejmě nebudu příliš daleko od pravdy, když prohlásím, že Čarodějnice je jedním z nejlepších hororů, který kdy byl natočen. Eggersovi se v jeho celovečerním debutu povedl opravdu husarský kousek, jelikož se mu prostřednictvím Čarodějnice podařilo proniknout až k samotné hororové esenci. Všudypřítomný znepokojivý děs vycházející z Čarodějnice se jako had škrtič ovine kolem mysli diváka a svou smyčku bude pozvolna utahovat tak dlouho, než ho nakonec v závěru dočista rozdrtí. Většina popkornových diváků bude pravděpodobně zklamána absencí hororových berliček v podobě záplavy lekaček, hektolitrů krve a kdo ví čeho ještě. Ještě více jich však Čarodějnici nepobere po obsahové stránce. Čarodějnice obsahuje jednak náboženskou tematiku, ale v první řadě pak i spiritualitu v její ryzí formě. Scéna, kdy se Caleb odebírá na věčnost, je opravdu mistrným zachycením transcendentní zkušenosti a opravdové hororové znalce, pro které Eggers především Čarodějnici točil, z ní bude mrazit v zádech ještě několik dnů. Kromě vynikajících výkonů dětských herců či hudebního doprovodu Marka Korvena stojí za pochvalu rovněž použití dobové angličtiny, která ještě více umocňuje autenticitu snímku, který zcela precizně zachycuje způsob myšlení, v kterém reálný svět a nadpřirozený svět jedno jsou. Před režisérem Eggersem je nutno smeknout klobouk. Vybrousil naprosto unikátní hororový diamant, jehož děsivou krásu si nejvíce vychutnají opravdoví mistři hororu. ()

pan Hnědý

Černota, temnota, která divákovi dýchá na záda. Mrazivo pulzující, pod kůži vtahující. Už stačilo komerčních (Wanovských) haunted house-ových řemesel za velké prachy se stejným námětem, herci a filmovým postupem, který už nemůže diváka překvapit. Robert Eggers netáhne s moderní vlnou strašení a lekaček. Buduje napětí, nechává diváka vyčkávat na správný moment, jeho atmosféra jde pod kůži, tichý hlas d'ábla odrovnává, nejistota a vztahy postav vtahující a nepředvidatelný. Depresivní sousto. Společně s The Visit horor roku. ()

Dadel

Doma u počítače bych se asi děsně nudil, ale Velký sál Thermalu plný ječících holek tomu dává úplně jiný náboj. ()

flanker.27

Takový milý příjemný film na nedělní večer, jen někdo měl té rodině říct, že na krvavého vražedného králíka platí svatý handgranát... No dobrá, dosti cynismu. Film, po kterém se mi nebude dobře usínat. Ne pro nějaké obzvláštní množství strachu, ve skutečnosti jsou těmi hlavními pocity nepohodlí, neklid, těkání myšlenek. Ve středu záběru jsou lidé, jejichž myšlenkový svět je plný pověr vidících ďábla nikoli jen za každým stéblem trávy, ale v každém pohledu, slově, čemkoli, co neodpovídá představě oddanosti boží pravdě. Tahle bigotní víra se pod tlakem událostí mění ve fanatismus, z mysli změněné vírou v tuhou pevnost se pod tíhou reality stává ruina a nakonec to nejhorší jsou vzájemná nedůvěra a podezírání, které de facto žádného skutečného ďábla nepotřebují, protože víra sama z něj udělá skutečnost, aniž by se o to on sám rohatý musel obzvláště snažit. Snad právě proto mě mrzelo, že jsou ve filmu temné síly přímo přítomny, protože bez nich by vyznění filmu bylo ještě silnější. I tak jde ale o velmi kvalitní ani ne horor, spíše velmi drsné psychodrama o rozkladu jistot, o které se mohl člověk opírat jako o hůl, ale které mu nakonec cestu do zkázy ještě urychlily. A pak, když z toho světa zbudou jen ruiny, pak je vhodný čas na smlouvu. ()

gudaulin

Čarodějnice je návratem k základům žánru, jehož filmová podoba vykrystalizovala ve 30. letech minulého století, tedy návratem k pečlivé práci s atmosférou. Můžeme sledovat postupné znejistění a ztrátu opor formujících duchovní a fyzický svět přistěhovalců do Nového světa v 17. století. Strádání vede až k rozpadu rodiny, již máme tendenci považovat za základní stavební kámen společnosti. V oné době byla nejdůležitější komunita. Mimo ni existovalo jen živoření a z dlouhodobého hlediska nulová šance na přežití v divočině. Klíčová pro snímek je už úvodní scéna vyobcování z lůna církve a komunity, tedy nejkrutější možný trest, tvrdší než trest smrti. To, co následuje, je logický pád do temnoty a zmaru. Tak, jako jsou šamanské kouzelnické rituály realitou kmenových přírodních kultur, jsou čarodějnice realitou pověrami a náboženstvím formovaných lidí raného novověku. Střet pobožnosti, jejíž hloubku si sekularizovaní Evropané zkažení vědou a moderními technologiemi neumí představit, se svobodomyslností a hedónismem vyznavačů hříchu, je právě tím, co činí snímek tak působivým. Čarodějnice není efektní a draze udělaný film, je ale precizně natočený se znalostí tématu a vědomím, čeho chce filmař docílit, v neposlední řadě se vyznačuje vytříbeným smyslem pro detail. Část popkornově laděných diváků se patrně bude cítit o některé kejkle ochuzená, pro mě je ale snímek ukázkovým příkladem, jak má vypadat horor a kdyby si Eggers v závěru odpustil příliš jednoznačný výklad událostí, mohlo to být za nejvyšší sazbu. Celkový dojem: 85 %. ()

choze

Atmosféra tvořená záběry pošmourného lesa a znepokojivou hudbou dobrá, ale jinak zdlouhavá nuda plná hysterického vzájemného obviňování a modlení. ()

Gilmour93

Za devatero horami a devatero řekami, kde zem Nová Anglie nachází se, temný a hluboký je hvozd. Hansel a Gretel obloukem se mu vyhýbají, Vin Diesel jen při vzpomínce na něj kalhoty své má zablácené.. Zatímco bigotní puritáni naplnění až po okraj domnělým hříchem vcházejí nuzní do náručí smrti, pragmatikovi je nabídnuto máslo, pěkné šaty a pozemská rozkoš. Tajemství Eggersova úspěchu tkví v této myšlence, vyplnění díry na trhu (symbióza formy, místa, času a tématu), depresivní náladě, vynikajících dětských hercích (Thomasin či Caleb při horečnaté scéně) a přírodním světlu. A nebo hodil podpis na kontrakt vedle Černého Filipa.. Samotný závěr se odklonil od nastolené linie rozkladu rodiny pod psychickou tenzí, ale ve své podstatě nevadil. Jen pan Boblig z Edelstadtu asi bude muset udělat nějaké přesčasy.. P.S.: Barvou hlasu a trochu i vzhledem mi zbožný štípač dřeva Ralph Ineson připomínal našeho valašské krále bez špuntu a bez království a tak mě napadlo, proč něco tak jednoduchého a přitom účinného nejde natočit i u nás..? ()

Aluska88

Temný, artový hororový kousek s dokonalou ambientní hudbou a úžasnými výkony všech hlavních představitelů. Zvláště u dětí jsem si říkala, jestli je nějaká taková herecká zkušenost nemůže v tak raném věku nějak poznamenat. Protože zrovna v jejich případě je spousta scén natolik sugestivních a tak dobře zahraných, že jsem měla dojem, kdybych byla matka některého z dětí a viděla ho v takovém filmu, asi bych se o něho sakra bála, co to s ním udělá:) Čarodějnice má parádní vizuál a mysteriózní, tíživou atmosféru, která je zdařile budována od začátku filmu. Postupně se příběh zahalený v roušce tajemství začne odkrývat v malých náznacích a detailech. Poté skutečnosti začnou nabývat na významu, a formy strachu a děsu začnou získávat jasnější tvary. Nastává psychický teror a čarodějnický mayhem. Opona, která za sebou celou dobu skrývala temnotu a sílu "Witches of the Woods", padá. The Witch rozhodně není řadový horor s klasickými, osvědčenými žánrovými postupy. Je netradiční, zvláštní a velmi působivý. Kudos to the Kids. ()

sniper18

Takýto atmosférický, temný a prakticky až depresívny film bez štipky optimizmu alebo aspoň čiastočného uvoľnenia sa skutočne vidí len málokedy. Rozhodne sa ale nejedná o štandardný horor, Witch je podstatne originálnejší, inteligentnejší a bez tých typických žánrových diváckych atrakcií, ktoré mi v posledných rokoch kedysi môj mimoriadne obľúbený žáner dosť znechutili, ako napríklad tie otravné samoúčelné zbytočné ľakačky. Poteší, že tu netreba ani na nič čakať, film sa rozbehne už po pár minútach, pričom dejovo mi to prišlo nadmieru zaujímavé a pritom trochu iné, ako to divák už po mnohých relatívne podobných filmoch očakáva a tak hlavne z prvej polovice som bol vlastne úplne nadšený. Následne už síce moje nadšenie čiastočne upadlo, keďže sa to začalo až moc venovať vzájomnému obviňovaniu členov rodiny, pričom mne by určite viac vyhovovalo, keby sa problémy skôr snažili prekonať spoločne, ale aj tak si film udržuje stále vysokú kvalitu a ten úplný záver síce je poriadne nečakaný a nepochybujem o tom, že niečo takéto množstvo divákov sklame, ale mne sa to veľmi páčilo. Ale filmu určite pomáha aj to, že sa môže oprieť kvalitných hercov, obzvlášť hlavná hrdinka je perfektná, ale aj celá jej rodina je tvorená len zaujímavými a aj veľmi dobre zahranými postavami. Čo sa týka samotných hororových scén, tu sa to nedá tak ľahko hodnotiť, keďže tie tradičné tu vlastne ani nie sú, ale s tým nemám ani najmenší problém, tu je to skutočne postavené hlavne na tej vynikajúcej atmosfére a pocite všadeprítomného zla, kde aj pohľad na obyčajného zajaca vie vyvolať nepríjemný pocit. A o samotnej čarodejnici, ktorú vidno v pár krátkych záberoch už ani nehovorím. Takže režijne tu skutočne nemám najmenších výhrad, Robert Eggers sa ukázal, ako mimoriadny talent, takáto kvalitná vizuálna stránka a nezabudnuteľná atmosféra sa v tomto žánri vyskytne len mimoriadne zriedka. Takže to jediné, čo tu môžem trochu vytknúť, je to obviňovanie postáv z druhej polovice, čo mi moc nevyhovovalo, ale toto je len taký subjektívny zápor. Inak si Witch zaslúži len chválu v každom ohľade. 80% ()

Eliott

Tak tenhle horor mne zrovna nenadchnul. Jediné co zde vidíme je rodina která se z nějakého důvodu souží a jediná strašidelná věc zde má být asi ten kozel. Úplně nejhorší částí hororu je konec který jsem buď úplně nepochopil a nebo byl docela pitomí. ()

Spiker01

Nejen proto, že je většina lidí na Čarodějnici hrozně zlá, se jí musím zastat. Hlavně kvůli Anye Taylor-Joy, do níž jsem platonicky zamilovaný již tolik let a když vidím, co režisér Robert Eggers provedl v Lighthouse, je toto jen slabý šálek čaje a bůhví, co nás ještě čeká. Produkční společnost A24 si od něj nechá ráda něco natočit a jistě to zas bude hit v těch správných kruzích (vítěz Sundance, kdo by to byl při pohledu na zdejší hodnocení řekl)...6/10 za očekávaný haluz konec. ()

castor

Trochu si jde svou cestou, trochu sází na starou školu a atmosféru, ale děsí pramálo. Alespoň pokud nejste školou povinní a nevyděsí vás vlnící se závěsy. Jedna přísně věřící rodina farmáře je vykázaná z vesnice, značně odlehlý a nehostinný kousek půdy u lesů ničemu dvakrát nepomáhá, jídlo dochází a navíc se ztratí nejmladší člen rodiny: nepokřtěný kojenec. Nastává obviňování a postupná destrukce vzájemných vztahů, jakmile se do rukou berou sekera nebo nůž a do úst silná slova o čarodějnictví, není cesty zpět. Sic je to solidně natočené, ve výsledku tohle psychologické drama nestrhne. Za mě přemíra náboženství, přemíra hysterie i mého kroucení hlavou. Příště radši klasickou americkou hororovou limonádu, kdy prsatá blondýna v bílém tričku pokaždé zvolí špatnou možnost. Umorousané tři hvězdy. ()

*CARNIFEX*

Tomassin je najstaršia dcéra farmára Williama, ktorej jedného dňa za záhadných okolností, zmizne priamo z pred očí, najmladší zo súrodencov na ktorého mala dohliadať. Z daného nešťastia je obviňovaná najmä matkou, ktorá trvá na jej odchode z domu, pričom žiada aby odišla do zámožnej rodiny za prácou slúžky. Daná tragédia však bola len začiatkom z množstva nešťastí, ktoré čoraz viac začínajú prenasledovať mnohopočetnú rodinu zúfalého farmára. Zo všetkého je čoraz viac obviňovaná mladá Tomassin, ktorá je doslova označená za čarodejnicu. Je tomu naozaj tak? Alebo v neďalekom, temnom lese sídli tajomné zlo, ktoré sa snaží o ovládnutie členov rodiny? Psychologická mysteriózna dráma, ktorá si dokonale zobrala na paškál povahové črty či celkovú odlišnú schopnosť vnímania jedného a toho istého problému viacerými členmi rodiny v období, kedy viera v Boha mala väčšiu váhu, ako zdravý rozum (nie že by to dnes bolo v mnohých prípadoch inak). No, že by som vzhliadol mimoriadne kvalitne spracovaný, atmosférický horor, ktorý som priam očakával, to by som vyslovene klamal. Potenciál lesa ťažko nevyužitý, okolie chatrče jak by dal, zverstvo tobôž, 3/4 snímku keď nerátam postupne narúšajúce sa vzťahy, sa takmer nič nedeje. V poslednej "dvacine" síce mierny pokrok, no celkovú reputáciu "The Witch" nenapravil ani "vychladnutý Kozel" či zistenie, že za všetko môže "divoký Perkelt na smotane" - 50% ()

Rex Mundi

Škoda, že som mala film nútene rozdelený, musela som prestať pozerať presne pred vyvrcholením deja a koniec si pozrieť na druhý deň. Narušilo to atmosféru. Dala by som 3*, ale pridávam štvrtú za psychológiu (či skôr psychózu) toho, ako sa členovia rodiny obrátili proti sebe. Je to krásna štúdia, aké majú ľudia vnútorné pnutia, čo všetko v sebe potláčajú, keď fanatická viera resp. náboženstvo supluje diktatúru, kde každý podozrieva každého na základe vymyslených a prifarbených dogiem, všetko je prikázané alebo zakázané, určené a ustanovené, a naučené do tej miery, aby hlavne nezostal priestor na rozmýšľanie. Už som trochu rozšafná, ale priznávam, že čo je pre niekoho len tuctový hororík, mne prinieslo dostatok materiálu na rozjímanie :-) ()

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

Anya Taylor-Joy v dalším hororu

25.08.2021

Herečka Anya Taylor-Joy (Dámský gambit) si velmi oblíbila spolupráci s režisérem Robertem Eggersem. Do Hollywoodu ostatně prorazila díky filmu Čarodějnice, teď se ale objeví i v jeho vikingské… (více)

Nicole Kidman mezi vikingy

Nicole Kidman mezi vikingy

07.11.2020

Režisér a scenárista Robert Eggers už si stihl udělat svými dvěma posledními snímky Čarodějnice a Maják celkem silné jméno. Nyní tvůrce chystá na příští rok revenge thriller o vikinzích, do kterého… (více)

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz