Ve filmu se střetávají tvůrčí síly osobností ze tří sfér umění. Podtitul "Hra o lásce a nenávisti" odkazuje k motivaci staročeskou středověkou satirou, námět patří Antonínu Přidalovi, odborníku na tuto tématiku. Jeho spoluprací s Jurajem Herzem vznikla koláž minulosti a přítomnosti, aktualizovaná, ostrá satira a podobenství o střetu lidských vlastností, které nemohlo neskončit v trezoru. K útočné provokativnosti filmu přispěla i hudba Pražského výběru - Michaela Kocába a Michala Pavlíčka - film byl jedním z důvodů jejich úplného přesunu do undergroundu. Taneční sbor středověkých občanů připomíná spíše změť dlouhovlasých mániček, do prostoru středověkého tržiště vtrhává okraj současné skládky, mezi minulým a aktuálním oscilují i postavy, ať už svým zevnějškem, symbolikou či jednáním. (Pett.Luke)

#47

Šílený Max po česku? No nevím...Gibson by se asi jen ušklíbl - Naprosto nesmyslné kostýmy (půlka asi náhodně vybraná z barrandovských skladů, druhá odněkud z popelnice), dále pak nesmyslné exteriéry, nesmyslný děj, všechny postavy se chovají jako kdyby byly permanentně nafetované a závěrečná scéna pochodu u dálnice kde se prohánějí škodovky to ještě celé degradovala do absolutní zhovadilosti...je tam prostě spatláno všechno možné dohromady a k tomu pro mě naprosto ujetá hudba Pražského výběru...jednu hvězdičku dávám opravdu jen za odvahu tohle natočit. ()

sadlokan

Brancaleonova armáda vorvaná a kozatá.Za nima běhá Jan Hrušínský,kterej byl asi zrovna na vojně,v džínovejch kraťasech jako Glum a Donutil,ještě s nějakym druhym traperem tam probleskujou jak Zahrádkáři Kersku.Do toho probublávají motivy z LP Pražského Výběru.Protřepat,nemíchat,a možná radši ani nekoukat. ()

hribisko

Straka vydechuje stejně extravagantní plyny jako ostatní 70-80tkové "transgenní" pecky. Čistě pro fandy stylu, vizuální syntéza minulosti a současnosti totiž zpravidla vypadá dost ulítle. ()

Biopler

Film, ktorý je zaujímavý jedine tým, že vznikol za komunizmu, zaujme celkom dobrá hudba. Dosť divné a zložité na pochopenie. ()

FeroFabus

Když jsem si tento film v roce 1989 půjčoval na VHS, bylo mi řečeno, že se jedná o středověkou baladu. Baladický film to tedy rozhodně není. Podobenství o krutosti, lásce, zradě, přátelství a chamtivosti. Scény, kdy muži rytíře Zimy postřílí nevinné lidi nebo závěrečná scéna, kdy potulní herci dojdou k dálnici, snad nemůže nikoho nechat klidným. Skvělá hudba Pražského výběru, vynikajicí herecké výkony - z nichž hlavně Jan Hrušínský mě velice mile překvapil. Naštěstí komunističtí cenzoři tento film "pouze" nepustili do distribuce a vydání na kazetách jen o několik let oddálili a nezprznili ho svými zásahy jako Herzův Upír z Feratu. ()

Roner

Nemělo to vůbec špatný momenty, bylo vidět že kdyby se to zafinancovalo pořádně (kostýmy, prosředí atd), že by z toho byl i docela dost dobrý (sice obskurní ) film ! Je to hodně divnej film ...chvíli se nudíte a pak najednou - ty jo, ten herz má docela hustý nápady...a pak zase nuda. ()

polonius

Značně nedoceněný film, který patří k nejlepším Herzovým filmům a nepochybně do zlatého fondu české kinematografie. Když uvážím v jaké době vznikal a jakou v sobě obsahuje vnitřní svobodu, koukám jen s otevřenou pusou... ()

Pitryx odpad!

Já považuji tento počin za výborný pokus o něco, co tu ještě nebylo. Srovnání s Madmaxovkami bych nebral, tam to mělo alespoň občas akci i když to také byly pitomosti. Netuším co touto kravinkou chtěli autoři říci a proč se vcelku dobří herci do toho nechali namontovat. Navíc odporná kocábovská hudební kulisa... No u mne to toto "podobenství" naprosto projelo. 201110249401/9401 ()

pekas

Mám rád sprostý a ujetý filmy. Miluju desku Straka v hrsti. Ale tenhle film je tak uměleckej, až je nekoukatelnej. Viděl jsem, abych si rozšířil obzory, ale to je tak vše. 35% ()

krokodlak

Strhující středověké divadlo převedené do 80. let poskytlo životní filmové příležitosti pro Borise Rösnera a Jana Hrušínského. ()

Romadoor

Jooooooooo!!!!! Tenhle film musí dostat každýho, kdo je aspoň trochu pankáč. A každýho kdo má trochu srdce musí dojmout. Nadčasový příběh, mimočasové kulisy, skvělí herci a masky. Tento film změnil můj postoj k Janu Hrušínskému. A ten Rösner......a začít film rytmickou kakofónií doplněnou textem "Gottwald, Gottwald byl špatný kněz" (nebo něčím jiným co ale zní přesně takhle) hehehe. U mě je tenhle epos srovnatelný s těmi Vláčilovými, ale rozhodně je překonává v zábavnosti. ()

MrKrahujec

Rozhodně jeden z nejlepších filmů Juraje Herze a možná i jeden z nejlepších filmů české kinematografie vůbec (zdejší nízké hodnocení je toho dost smutným důkazem).Je samozřejmé, že srovnávání tohoto skvostu s takovými povrchními plytkostmi jako je Šílený Max a podobně, je zcela mimo mísu. Nanejvýš bych našel některé podobné motivy se Stalkerem Andreje Tarkovského, ale podstata je tady naprosto svébytná. Právě použití textů středověkých satir (dominantně pak hry Mastičkář) je hlavním přínosem tohoto filmu, který dokonale propojuje minulost s budoucností, což je podtrženo i vizuální stránkou, připomínající rozpohybované obrazy Hieronyma Bosche. No a jazykový přínos scénáristy Antonína Přidala vynikne nejlépe ve scéně, kde Straka nadává Rubínovi za požití nápoje lásky. Všimli jste si té opojné rozmanitosti a současné neotřelosti všech těch originálních nadávek? ()

Lore

Příjemný osvěžení ve filmovém světě plném klasického zpracování a výpravy. Tohle je něco mezi divadlem a psychedelickým filmem. Téma "Lásky a krutosti", období vzniku snímku, hudba od Pražského výběru a celková atmosféra mi celkem sedly....šílený je to ale každopádně... ()

vinducha

Kdyby tenhle haluzní úlet viděl nechvalně známý dramaturg ČST Ludvík Toman , tak se roku 1988 tutově nedožil. Nejde mi do hlavy , že to panu Herzovi tenkrát prošlo. Jinak to ani člověk nemusí počítat , ale tutově  nejkozatější film naší historie. ()

Jester_X

Fantaskní, surrealistické a těžce uchopitelné dílo. Originálně pojaté zobrazení středověku, aneb všechna špína a syrovost té doby trochu jinak. Spousta zajímavých narážek a asociací se současností. K tomu přidejme skvělý, famózní Pražský Výběr. Možná na někoho příliš zběsilé, ale při tom zde jde jen o lidský příběh stejný, jako se dějí v dnešní době. ()

Hansolo35 odpad!

Ano, divím se, že za komoušů mohl vzniknout. Ne, nedá se na to dívat ani po letech. Naprostý blábol, který zřejmě bavil jenom tvůrce a herce. Podle mě museli všichni hulit, jako o závod :-D ()