Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

cuchillo

Skvělé krimi, které se točí kolem téměř dokonalé vraždy. Ač se ve filmu jenom mluví a film se odehrává víceméně na jednom místě, je to velmi napínavé. Vyšperkované dialogy. Hltala jsem každé slovo. ()

Mikino00

Skvělé, jak to do sebe všechno zapadalo krásně, ale za chyby se platí, i za takové malinké. Schválně jsem se zaměřil i na práci se světlem a opravdu je to paráda, dostává to úplně jiný rozměr. ()

chuckboris

Točil někdy Alfred Hitchcock nudné filmy? Možná ano. Já se u tohoto nudil možná prvních pět minut. Hned poté však začala napínavá zápletka neubývající na tempu a příběh ubírající se jasným směrem po sérii několika zvratů se chvíli co chvíli přesouvá jinam,do poslední chvíle se může stát cokoliv a diváka to neodtrhne z obrazovky. Tohle uměl jenom Alfred. ()

aLPaC

Dokonalou vraždu jsem již viděl, takže mě trochu mrzelo, že budu ochuzen o překvapení a veskrze budu vědět, jak se děj bude ubírat. Nicméně Hitch je borec, on dokáže vyvolat napětí na opravdu malém prostoru a bez pomoci násilí. Jednoznačným plusem tohoto v podstatě v jednom pokoji odehrávajícím se kousku je scénář, režie a vynikající herecký výkon pro mě neznámého Raye Millanda. Jediným mínusem pak sice krásná, ale naivní postava Grace Kelly. ()

Yoss

Ako obyčajný kľúč usvedčil vraha. Majster napätia Hitchcock neostal nič dlžný svojej povesti ani v Dial M for Murder. Minimalistické interiéry vôbec nevadia, aj vďaka nim rozohrá režisér detektívnu hru, ktorá nakoniec pravého vinníka usvedčí. Akurát by ma zaujímalo, z čoho napokon obvinili manžela, keďže napokon objednávka vraždy nevyšla a vrah zomrel rukou keho manželky v sebaobrane. ()

pwh

Tak sem na to zas nedávno čučel a napodruhé to bylo o dost lepší než předtím. Když sem to viděl poprvé, tak mě trochu zklamalo, že je ten film je podle divadelní hry, odehrává se skoro celý v jedné místnosti a stojí na dialozích. Napodruhé sem si uvědomil, že v tom je právě síla tohoto filmu - co všechno dokázal mistr vytřískat z tak omezených prostředků je neuvěřitelné.Na to, že jsme skoro celou dobu v jedný místnosti, je to natočeno velice nápaditě. Kdo neviděl, dohnat. ()

Vesecký

Bezchybná klasická detektivka s Grace Kellyovou, profesionálně naplánovaná vražda, která nevyšla a obrátila se proti vrahovi a nakonec, den před popravou nevinné dívky, i proti manželovi. Jako často u tohoto typu amerických filmů, jde o přepis divadelní hry, ale ačkoliv je to od počátku do konce zřejmé - většina se odehrává v jediném pokoji - vůbec to neubírá na dramatičnosti, spádu děje a napětí. Hitchcock byl prostě mistr. ()

WinstonS

Ve výstavbě příběhu a budování napětí je Hitchcock naprosto nepřekonatelný, byť tady už byl závěr trochu natahovaný a dalo by se to lehce sestřihat. ()

jasanka

Další Hitchcockův povedený film. Chvílemi jsem si připadala jako při sledování Columba, kterého opravdu můžu. ()

El-Barto

Další skvělá Hitchcockova konverzační detektivka s božskou Grace Kelly a výborným záporákem Rayem Millandem. Hitchcock zase dokázal, že se dokonalá vražda prostě nedá provést a natočil to zase jiným způsobem. Důležitější je, že to pořád baví i po víc jak padesáti letech. Jediné minus vidím v tom, že jsem celou dobu čekal jak to dopadne, kdo a jak tu vraždu rozklíčuje, což je oproti tématicky podobnému Vertigu velká nevýhoda. ()

grerar

Nejdřív mu nevěříte, pak mu držíte palce, ale pak to vypadá, že to zkonil. A pak to přeci dá. Detektiuka Zupa klaza. pěticípá ()

Saur.us

Ala-Columbovská epizoda z rukou A. Hitchcocka podle velice zajímavého a velice chytrého scénáře / divadelní hry F. Knotta. Detektivka jak má být! ()

GOREGASM

Naprostá detektivní dokonalost, která sice operuje na prostoru vyumělkovaného pódia, dokáže to ale tak elegantně promyšleným způsobem, že jste, a to je naprosto správně, postaveni jen do role diváka, který si tenhle pokus o perfektní vraždu musí i po více než šesti dekádách od vzniku užít. Herecky přirozeně díky svému MasterMurderPlanu vyčnívá Ray Milland, ale křehkou nevinnost Grace Kelly také přehlédnout nejde. Je moc zajímavé nahlížet na snímek tak trochu nefér pod optikou dnešního logického úsudku, protože potencionální vrah by se choval úplně odlišně. Když se ale ve svém mindsetu, chcete-li v nastavení mysli vrátíte do 50. let 20. století a uvědomíte si jaké komunikační možnosti byly, jak šla fakta v časové ose zkreslovat, pokud jste promýšleli své (zlo)činy, proběhne člověku až mráz po zádech. V Dial M for Murder Hitchcock servíruje koncept dokonalé vraždy naprosto metodicky, ze strany vraha jde o chladný kalkul, který je fantasticky zahraný a napětí drží až do posledních vteřin potřebnou hranu. Další mistrův kriminální klenot. 100% P.S. U takto starých filmů mě více a více baví pozorovat, jak jiná ta společnost a doba byla. Tempo života, životní styl, chování lidí vůči sobě, jaké měli priority. Byl to opravdu jiný svět. ()

Joeey

Velmi poutavé krimi. Nebudu tento film opěvovat, ale musím říct, že je skutečně zaujímavý (pro fanoušky detektivek možná klenot). S remakem nebudu srovnávat, páč jsem ho viděl dřív a zatím jsem nepřišel atmosféře Hitchcockových filmů na chuť. ()

Carthorias

Jeden z "horších" Hitchcocků, myšleno ale v opravdu velkých uvozovkách. Grace Kelly je jako vždy dokonalá ledově chladná kráska, ale brutální charisma záporáka Raye Millanda vám donutí fandit mu ať se vám jeho dokonale vymyšlená vražda zamlouvá nebo ne. Film začíná velmi slibně, klasickým Hitchcockovským dialogem mezi osnovatelem a vykonavatelem vraždy, postupně se ale atmosféra začíná drolit, z inspektora se vyklube Sherlock Holmes na steroidech a divák zjišťuje, že měl celou dobu fandit tomu nesympatickému americkému pisálkovi a (výjimečně) protivné Grace Kelly. Závěrečná půlhodina pak celý film neskutečně nelogicky potápí (např. náhodné nalezení kufříku), a prakticky dementuje pracně budovanou první hodinu filmu, viz komentář DaViD´82. I přes všechny tyto nedostatky je Dial M for Murder druhým nejlepším filmem, v jehož názvu hraje písmeno M důležitou roli, a zaslouženě patří do 1001 filmů, které musíte vidět než umřete. ()