Okno do dvora

• slovenský

Okno do dvora

Mysteriózní / Thriller / Romantický

USA, 1954, 112 min

Scénář: John Michael Hayes .. Filmová klasika a povinnost pro každého voyaera.. 85%.(3.3.2005)

Asi nejlepší Hitchcockův film (který jsem měl zatím možnost vidět). Napětí houstne, až by se dalo krájet nožem, ale děj je stále prokládán neskutečně ironickými a vtipnými poznámkami, které tíživou atmosféru příjemně odlehčují. Perfektní film a opravdová klasika.(12.9.2007)

Vedle Psycha nejlepší Hitchcock. Pohodová atmosféra, na Hitchcocka i dost humorných dialogů a skvělý James Stewart. Kromě jediné scény celý film snímán z pohledu (z okna) hlavního hrdiny. Ani za tento film nedostal Hitch Oscara - byl na něj nominován, ale dostal ho Elia Kazan za film V přístavu.(15.7.2003)

Je to na prvý pohľad veľmi jednoduché. Predstavte si, že máte zlomenú nohu, prázdny byt, ďalekohľad a oproti bytovku. Čo by ste robili? Podotýkam, že v dobe, keď ešte nebol internet ani káblová televízia. Sledovali by ste susedov? A prečo nie! Čo by ste ale spravili, kebyže získali indície, vedúce k odhaleniu, že váš sused práve zavraždil manželku! Dôkaz však nemáte... Vyzerá to jednoducho, ale to by nebol Hitchcock, aby z toho neurobil klasiku psychologického trileru. K tomu noblesná spoločnosť nežnej Grace Kellyovej a rázneho Jamesa Stewarta.(30.6.2007)

Pod Hitchcockovou sádelnatou slupkou bilo srdce romantika. Ale představte si, co by se stalo, kdyby přišel za producenty a řekl "Pánové, mám nápad na další film. Ale tentokrát žádný thriller. Natočím romantickou komedii!" Budil by stejnou důvěru jako notorický alkoholik, škemrající o peníze na čaj. Takže na to šel od lesa a znamenitou romantickou komedii natočil pod pláštíkem znamenité detektivky. Vyšetřování vraždy je v Okně záminkou, která slouží Grace Kellyové jako příležitost k demonstraci toho, že je ženou mimořádných kvalit a zalouží si být Jimmym Stewartem vzata na vědomí. I kdyby v životě nenatočila nic víc, stejně bych ji zbožňoval. 100%(2.10.2006)

• - Film je natočen podle novely "It Had to Be Murder", kterou napsal Cornell Woolrich. (Terva)

• - Když Grace Kelly pronáší větu: "Z průšvihu je vždycky zachrání jejich ženský pomocník Pátek," odkazuje tím k detektivní komedii Jeho dívka pátek (Hwaelos)

• - Vedoucí produkce C.O. "Doc" Erickson se na filmu poprvé ve své kariéře podílel jako producent. Rovněž to bylo poprvé, co pracoval na filmu Alfreda Hitchcocka. [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)