Okno do dvora

• slovenský

Okno do dvora

Mysteriózní / Thriller / Romantický

USA, 1954, 112 min

Je to na prvý pohľad veľmi jednoduché. Predstavte si, že máte zlomenú nohu, prázdny byt, ďalekohľad a oproti bytovku. Čo by ste robili? Podotýkam, že v dobe, keď ešte nebol internet ani káblová televízia. Sledovali by ste susedov? A prečo nie! Čo by ste ale spravili, kebyže získali indície, vedúce k odhaleniu, že váš sused práve zavraždil manželku! Dôkaz však nemáte... Vyzerá to jednoducho, ale to by nebol Hitchcock, aby z toho neurobil klasiku psychologického trileru. K tomu noblesná spoločnosť nežnej Grace Kellyovej a rázneho Jamesa Stewarta.(30.6.2007)

Kriminálno-mysteriózna delikatesa, ktorá ulahodí milovníkom Hitchovej svojskosti. Stále viac mi imponuje obrazová poetika jeho filmov, postupné odhaľovanie motívov bez samoúčelných orgií špecifických pre "dnešné filmy". Vynikajúci scenár + herci, pričom Grace Kelly je svetlým bodom v pochmúrnom deji.(26.2.2010)

Byl jednou jeden dům (ne ten od Františka Filipa) a v něm žil byl jeden zvídavý invalida (ne ten od Cimrmanů). A je to dokonalé. Nic víc, nic míň. Jak jen jsem to mohl na poprvé nevidět nechápu a kaji se, velmi se kaji a díky tomuto komentáři nikoli potají.(2.1.2009)

Okno do šmírácké duše kinematografie.(7.9.2009)

Pod Hitchcockovou sádelnatou slupkou bilo srdce romantika. Ale představte si, co by se stalo, kdyby přišel za producenty a řekl "Pánové, mám nápad na další film. Ale tentokrát žádný thriller. Natočím romantickou komedii!" Budil by stejnou důvěru jako notorický alkoholik, škemrající o peníze na čaj. Takže na to šel od lesa a znamenitou romantickou komedii natočil pod pláštíkem znamenité detektivky. Vyšetřování vraždy je v Okně záminkou, která slouží Grace Kellyové jako příležitost k demonstraci toho, že je ženou mimořádných kvalit a zalouží si být Jimmym Stewartem vzata na vědomí. I kdyby v životě nenatočila nic víc, stejně bych ji zbožňoval. 100%(2.10.2006)