Okno do dvora

• slovenský

Okno do dvora

Mysteriózní / Thriller / Romantický

USA, 1954, 112 min

Jako úchyl na vnitrobloky jsem si užil parádní lokaci v hlavní roli, má to skvělý námět a postavy byly dobře vykreslené i zahrané, ale avizovaného napětí jsem se dočkal až ve finále. Zklamání.(20.11.2012)

Mistr napětí tentokráte bez napětí:) Okno do dvora je výborným snímkem, skvěle budujícím atmosféru. Která je však pro mě zatím tou nejméně Hitchcockovskou. Nejedná se o nijak dramaticky vršený příběh s šokujícím rozuzlením. Okno do dvora spíše než sílející napětí a strach nabízí pohled na značné množství humorných vsuvek, dialogů a krásnou, noblesní Grace Kelly. Největší strach jsem měla v jedné ze závěrečných scén, kdy "dotyčný" vstoupil do potemnělého pokoje Jamese Stewarta a na okamžik tak vstoupila do hry pověstná Hitchcockova hra se stíny a tmou. Během sledování jsem se ani jednou nepodívala na hodiny, zdařile postupující děj bez slabého místa mi nedovolil upřít zraky jinam, zato jsem však často přemýšlela nad tím, kam se poděl Alfredův styl. Nejsem zklamána, jen to byl jiný Hitchcock.(21.1.2012)

Další důkaz, že voyerismus je skvělá věc. Jeden z nejgeniálnějších filmů.(23.12.2005)

Je to na prvý pohľad veľmi jednoduché. Predstavte si, že máte zlomenú nohu, prázdny byt, ďalekohľad a oproti bytovku. Čo by ste robili? Podotýkam, že v dobe, keď ešte nebol internet ani káblová televízia. Sledovali by ste susedov? A prečo nie! Čo by ste ale spravili, kebyže získali indície, vedúce k odhaleniu, že váš sused práve zavraždil manželku! Dôkaz však nemáte... Vyzerá to jednoducho, ale to by nebol Hitchcock, aby z toho neurobil klasiku psychologického trileru. K tomu noblesná spoločnosť nežnej Grace Kellyovej a rázneho Jamesa Stewarta.(30.6.2007)

Napětí stoupá lineárně s každou ubíhající vteřinou filmu. Herecky taky skvělé, co mě ale potěšilo možná nejvíc jsou takové přirozené a uvěřitelné dialogy.(21.8.2007)

• - Film obsahuje pouze diegetické zvuky, což znamená, že všechna hudba, mluvení a ostatní zvuky pocházejí ze světa vybudovaného filmem a jejich původci jsou přítomni na scéně. Výjimku tvoří orchestrální hudba, která podkresluje první tři záběry. (Morien)

• - Ve své době byla scéna k filmu největší vnitřní scénou studií Paramount. (džanik)

• - Film je natočen podle novely "It Had to Be Murder", kterou napsal Cornell Woolrich. (Terva)