Apollo 13

USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

ZkuKol

Ron Howard je rutinér a z tohohle filmu to prostě strašně smrdí! An,o není v něm žádná chyba je v něm vše, co má být ve správném americkém velkofilmu a přesto to podle mě nemá nic, co mě donutí držet hlavním hrdinům palce. Prostě je to bezpohlavní!!! ()

FeatherBoy

Už od malička miluju filmy, ve kterých se "lítá" do vesmíru, proto sem si nemohl nechat ujít Apollo... prostě luxus film... a Hanks je dobrej no... ()

ranp

Výborný film se zajímavým obsazením a přesvědčivými hereckými výkony. Nejdrsnější na tom je, že se to všechno stalo. Ale naštěstí to dobře dopadlo. K plnému hodnocení moc neschází. ()

lskala

Kvalitně natočené, místy až příliš přeslazené a příliš nacionálně smýšlející. Ed Harris výkonem převýšil všechny své kolegy. 75% - 4**** ()

FIBO

Sledováno v rámci doplnění Hornerovy skladatelské filmografie. /// Těžko říct, čím člověka tolik přitahují filmy o vesmíru. Jeden si jen namátkově vybaví několik z nich a naprostá většina má převážně vysoký ohlas. Vlastně ani nezáleží, jestli film je nebo není na základě skutečné události. V tomto případě je to kombinace všeho - tématika, herci, skutečná událost, brilantní zpracování a obrovský smysl pro detail. Nevím proč, ale z nějakého důvodu mě to i přes své mnohé nej nechává víceméně chladným. Apollo 13 je bezesporu kvalitní a nákladný film, ale k jeho obdivování nebo škatulkování mezi klasiky mi stále něco schází. Mým hlavním motivem při sledování byla hlavně hudba a jak se říká: "to, pro co jsem si přišel, to jsem si z filmu i odnesl." Film 70%, hudba 80% ()

Circumscriptor

Najlepší film z prostredia vesmíru, ktorý neuveriteľne zachytáva prostredie Apolla 13 a celkovej jeho cesty, krásne sa v ňom vyrysujú charaktery postáv a scenáristi sa samozrejme snažili o čo najväčšiu historickú presnosť. Najväčšie veľdielo Rona Howarda a je veľká škoda, že film nomináciu na Oscara nevyhral. ()

sedm.1

Ufff, musím se přiznat, že tohle jsem prostě v jednom kuse nedal. Z mého pohledu se totiž jedná o skutečně smrtelně nezáživnou podívanou, což mě ovšem vzhledem k tématu a samotnému příběhu upřímně překvapilo, neboť jsem očekával opravdu dramatickou jízdu, plnou napětí, strhujících emocí a kulervoucí závěrečné gradace, ovšem ve výsledku jde o vážně unylý snímek, který žádnou z mnou vyjmenovaných ingrediencí vážně nedisponoval. První více než hodinu probíhají ne zcela zajímavé přípravy, pak nastane půlhodinová pohodička, kdy jsou všichni se vším spokojení a vychvalují se až na měsíc a když už v poslední třetině tedy konečně dojde k těm očekávaným problémům a mělo dojít i k zatraceně výraznému oživení, tak ono znovu prd, všichni jsou v pohodě, tohle zvládneme klucí, přeci je nenecháme spadnout, ne? Podiskutujeme, popřemýšlíme, zmáčkni tenhle knoflík, pak otoč támhletím kolečkem, přibrzdi si, hlavně klídek, ucpi to, zalep to, chlapi, dáme kávu? Tak, teď zmáčkni tu páčku nalevo, trochu se předkloň a hup, už jste v moři, já jsem hrdina, ty jsi hrdina, on je hrdina a divák spí jako dudek. Prostě tohle jsem vážně nedal, takhle otravně zpracovaný příběh Apolla 13 jsem si skutečně nepředstavoval, rozhodně nedoporučuji! ()

kenkaku

Film jsem dokoukal až na druhý pokus. Poprvé jsem to vypnul asi po 30-40 minutách, protože mě nebavil. Druhý pokus dostal až po letech toho básnění všech na CSFD jak je to dokonalý film a po pečlivém studiu Wikipedie (nejen o samotném letu, ale i astronautech). Díky tomu třeba scéna s Jimovou matkou (původně zamýšlená jako vtipná vsuvka) dostala úplně jiný rozměr. Jmenovala se  Blanka Mašková. Je to blbina, ale pomohla k tomu, abych si film o něco více užil. Samotné sekvence řešení problémů s přežitím jsou to naprosto nejlepší. Šponovaný závěr totiž (očekávaně) nefunguje. Víme, že všichni přežijí i bez Hollywoodského trapného balastu s třemi minutam. ()

klúčik

Atmosféra v zamrznutom, mŕtvom a beznádejnom Apolle 13, je perfektná. Tom Hanks je opäť výborný. Osobne mi vadia typické americké scény /// potlesk na konci filmu, som na teba hrdý ( toto slovné spojenie nemôže chýbať ani v jednom americkom filme), môj syn by prisadol aj na práčke, keby mala riadenie a pod./// Ale príbeh je to pekný, dávam 75%. ()

Rudinsky

Absolútne dokonalé. A pomovi chcem povedať, že je mi to aj tak jedno:D. Len frajeri nakrútia film, ktorý chcete vidieť a nie kôli deju. "Spaceshiflty great"! ()

xaver

Výborný snímek, téměř dokumentární rekonstrukce dramatického letu, který jen díky obrovskému úsilí a invenci jak astronautů, tak řídícího týmu na zemi skončil šťastně. Pro některé astronauty to ale byla osobní tragedie, protože se už na měsíc nikdy nedostali. Celá série letů Apollo byla po úspešném misi Apolla 17 předčasně ukončena. Původně byly plánovány ještě 3 mise letů na Měsíc, Apollo 18,19 a 20. Dodnes vlastně není zcela jasné, proč byl program předčasně ukončen, zda šlo skutečně jenom o peníze. Hodně se spekulovalo o tom, že let Apolla 18 proběhl, ale za tak podivných okolností, že až po něm došlo k ukončení programu. Právě to vedlo k natočení pofiderního snímku Apollo 18, který je proti Apollo 13 jenom odpadem. ()

blueskin

typická ukázka hollywoodské rutiny. oč životněji se jeví hrdinové totálně vymyšleného filmu kozoroh jedna v porovnání v historickými postavami z apollo 13! ()

Kuny27

Supr snímek s hlavním představitelem Tomem Hanksem. Užíval jsem si každé minuty. Velmi pěkné zpracování! Naprosto mě nadchl děj a zápletka. Mě se chtělo skoro až brečet, když jsem viděl Dlouhé Ticho! To muselo být hrozný- takovou dobu. Paráda! 87% ! ()

HiddenDragon

Film o "uspesnem neuspechu" v dejinach kosmonautiky jsem videl nekolikrat a ani po nejnovejsim srovnani s Gravitaci (2013) neztraci sve kouzlo. Misty mi prijde i trochu realistictejsi. Hlavne proto, ze jde o skutecny pribeh, s historickymi postavami. A take proto, ze na Mesic uz clovek dlouho nevstoupil (celkem 6x, ale naposled v prosinci 1972 v ramci mise Apollo 17) a navic je film zajimavym mementem o tom, ze i kdyz se pokazi temer se, co se da, chce to zachovat chladnou hlavu a vytriskat z minima maximum. Ron Howard umi udelat realny pribeh tak aby nenudil, umi natuknout par situaci, ktere dojmou i udrzi napeti, a jeste zakomponovat historicke zabery. A i kdyz si jako hlavni postavu vybira Hankse, prostor tu ma cela rada hercu a vytvari dojem "tymu", coz je pro pribeh dulezite. Zkratka povedeny kousek a zadostiucineni Jimu Lovellovi, jehoz autobiog. kniha "Lost Moon" byla predlohou pro film. Jedine bych snad doporucil cesky dabing...titulky jsou misty hodne rychle, coz trochu meni zazitek, ktery byste meli z deje mit. [2x Oscar 1996: Zvuk, Strih] ()

iXtr3m3

Najúspešnejší neúspešný let NASA do vesmíru? Každý si povie, čo už len na tom môže niekoho priťahovať, keď sa to takmer celé odohráva na pár metroch štvorcových. Poviem vám to. Je to presne sedem slov ako v pravej rozprávke - Hanks, Paxton, Bacon, Sinise, Harris, Howard a Horner. Toto je jednoducho nestárnúca megapeckoidná dráma, ktorú aj keď poznám naspamäť, tak vždy mám nervy a vždy si poviem, čo keby, ak...? ()

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard