Hellraiser

• Česko Pekelník (více)

Legenda říká, že kdo otevře magickou krychli - vypustí duchy... Nic netušící Frank doplácí na svou zvědavost a na vlastní kůži poznává bolest. Do jeho bytu se nastěhuje starší bratr Larry s manželkou Julií a dcerkou Kristy. Londýnský dům se stává peklem. Duch Franka žije, stává se mocnějším a jeho existence si neustále žádá nové a nové oběti. Julii už má ve své moci... Najde se někdo, kdo dokáže ovládnout magickou krychli? (ATTACK FILM VIDEO)

Mr.Bulanek

Povedená knižní adaptace, asi to bude tím, si ji autor sám režíroval. Napínavé to tolik nebylo jako když jsem to četl, ale poslední 20ti minutovka byla super. Čekal jsem, že film bude více krvavý, ale ve výsledku mi to vůbec nevadilo, že nebyl. V knize byly některé scény pěkně popsané. Možná jsem byl na konci trochu zklamaný, ale to bude tím, že jsem znal předlohu, ale z výsledku nemusím být zklamaný vůbec! ()

Sfinkter

Slušně vystavěný horor s několika logickými škobrtnutími na začátku, které však nijak nenaruší následující dojem. Jedna z originálních věcí, která je stvořena z lásky k řemeslu a ne pro zalíbení mainstreamu. Celkový nápad se Cenobity je nevídaný a snímek absolutně nenudí. ()

BROKEN_

Atmosféra dobrá, nápad zajímavý, ale má to poměrně průměrný scénář, slabší herecký výkony a i ta samotná režie není příliš dobrá. Film jsem si ale užil a dobře mi odsýpal. Jen je to bohužel na dnešní poměry slabota, která zestárla a je škoda, že finále bylo hráno na efekt. Nálepku kultovní tomu ale právem patří, to ne že ne. 5-6/10 ()

TO

Stačí kapka krve a magická kostka ožívá. Vydařená hrůzostrašná vize, která obohatila žánr. ()

rudeboy

Keď píšem tento komentár, má Hellraiser už 21 rokov, no napriek tomu je to stále famózna "podívaná". Film disponuje poriadne desivou atmosférou (až vám tuhne krv v žilách) a skvelými maskami (Cenobiti nemajú najmenšiu chybičku). Najväčším mínusom filmu je pre mňa predovšetkým príšerné herectvo Clare Higgins alias Julie, ktorá mi až na pár vydarených scén doslova prekážala. Každopádne Hellraiser predstavuje hororovú klasiku, ktorá by mala byť povinnosťou pre každého milovníka žánru. ()

PiLgRiM

Prostě Barker. Je zde vidět, že svůj odkaz umístil úplně do poslední tečky. Bytosti jež pocházejí z těch nejtemnějších hlubin zvrácené mysli mistra hororu dávají tomuto filmu neskutečný nádech. Je to morbidní, temné. Prostě tak jak má správná Barkerovka být. ()

gjjm

Barkerův jedinečný svět plný paranoie, zvrácených snů, ďáblů a démonů z nižších světů, perversního i na první pohled "normálního" sexu, předměstské temnoty a hnijících mrtvol mi imponuje. Zatímco v literární podobě mi jeho texty přijdou zmatené, nepropracované, ne dost rozpitvané (myslím po stránce výrazové - po stránce obsahové jsou mi velice blízké), film mu jde výrazně lépe. Forma je ovšemže čiře béčková, autor si zvolil nenáročnou a dobře prošlapanou formu předměstského horroru, přetéká ale obsahem, atmosférou a krvavými démanty, zasazenými s mistrovstvím geniálního zlatníka do koruny uplácané z rozdrceného skla, které řeže při každém doteku. Přímé spojení mezi předměstím a peklem, krásné masky. Jedinou nevýhodou je rádoby metafysický podtext, který by mohl být propracovanější a nejen tak letmo nahozený a zůstávající na úrovni víceméně neškodného BDSM - v tom snad budou lepší další díly. Rovněž postavy z vezdejšího světa jsou takové nevýrazné a člověk je vnímá spíš jako doplňky k dekoraci než jako skutečné postavy a spád děje je trochu zmatený, neplynulý (zhruba tak v 50. minutě jsem měl pocit, že bylo přeskočeno takových deset minut děje, v dialogu s doktorem chybí tak tři čtvrtiny informací, s kterými se později dál pracuje). Přesto velmi působivý horror. Nauč se snášet bolest a zjistíš, že to může být veliká slast. ()

Pavlínka9

Je zajímavé dívat se na film po několika letech, kdy jsem byla ještě dítě a z tohoto filmu jsem měla několikadenní noční můry. Bohužel s odstupem času jsem se na několika místech dost zasmála, i když ocenila výborné speciální efekty a masky. Bohužel nic víc. ()

Jazzzz

Hmmm.. Rok 1987 přivedl na svět pěkné monstrum. A dokonce ne jen jedno. Tahle bandička je mi celkem sympatická. AAtmosféra je hustá, děj má spád. Bohužel jak tomu u některých starších hororů bývá nedostatčné efekty té doby, kdy film vznikal film dosti hyzdí. Dalo se to udělat i bez efektů (tím myslím opravdu efekty v závěru filmu), takhle s odstupem času to působí bohužel až příliš komicky. Další drobný problém shlávám v oné kostce, v dnešní době známe z filmů Transformers a nebo také jako rubikovou kostku :-)... Jako hlavní příčinu a řešení všech těchto demonických problému mi to příjde jako trochu málo. Soudit však film pouze podle konce by nebylo fér a tak s přihlednutím k sympatickému roku vzniku tohoto filmu dávám krásné 4 hvězdy a hned jdu shánět další díly... ()

Bobik9

Tak jsem se konečně dostal k další již klasické hororové sérii z osmdesátých let a musím říct, že jsem velmi mile překvapený. Noční můra v Elm Street, Halloween, Pátky 13., Chuckie, Návrat mrtvých a určitě jsem na něco zapomněl. Všechno to má něco do sebe a člověka i v dnešní době baví tyto staré horory. Nicméně mají jednu nevýhodu a tou je nepříliš zajímavý a jednotvárný děj. Proto si myslím, že je Hellraiser trochu výše, protože u něj jde o originálnější nápad než je jen klasická vyvražďovačka. Divím se, že Clive Baker neudělal žadný další podobně úspěšný film. Relativně slušné obsazení včetně hereckých výkonů, které v podobných hororech také nebývají právě nejzářivější. Rozhodně budu rád, když se dostanu k pokračováním a budu doufat, že budou stejně kvalitní jako první díl. ()

lennyd

Larry s manželkou Julií se stěhují do nového domu, kde dosud přebýval jeho bratr Frank - toho času nezvěstný. Jednoho dne se Larry na půdě poraní, a několik kapek krve spadne na starou dřevěnou podlahu. O pár dní Julie najde nahoře krvavou zrůdu, která ji přesvědčí, že je to Frank, který se vrací ze záhrobí - jen potřebuje trochu víc krve. A co by Julie pro svého bývalého milence neudělala... Na tuto legendu jsem se docela těšil, a když jsem zjistil, že jej režíroval sám Cliver Barker, tak jsem se těšil dvojnásob. A trojnásob jsem zklamanej - tohle má být nějaká legenda? Kdejaký béčkový, céčkový a jiný -čkový biják je stejně nebo více kvalitní. Strašidelný dům je v každém druhém filmu, a tady, kde si mohli autoři vyhrát s osvětlením toho kdo a proč jsou to Cenobiti se dočkáme jen pár příšerných triků (omlouvá je stáří filmu). Herecké obsazení je hodně nepovedné, hlavně představitelka Julie - nechť mi odpustí - byla opravdu odpudivá (a bylo pro mne překvapením, jak snadno "sbírala" své oběti). Ale abych jen nehaněl, docela hezky nehezcí byli samotní Cenobiti a jednotlivé stádia Franka. Dám sérii ještě šanci, ale víc než devět dílů asi nezvládnu :) ()

Yoshimitsu

Stydím se, že jsem se k tomuhle skvělému kousku s parádní atmosférou, hudbou a maskám dostal až teď . Vždy, jak jsem viděl Hellraisera na obrázku, tak mi naháněl hrůzu a nebo jsem si říkal, co to bude za capinu a nepustil jsem si to. Ve své době to mělo samozřejmě větší kouzlo, sílu a to je další důvod nasrání, že jsem to vynechal. Pokačování asi nebudou, tak úspěšně, pač člověk už ví o co tam půjde, ale i tak jsem natěšený. Doporučuji a dávám 100% ()

creeper

vynikajici hororovy snimek, ktery si v nicem nezada s knihou. veskere slozky filmu podporuji ponurou a chlipnou atmosferu pribehu o touze po dosazeni stavu naproste rozkose. barker sve "detatko " opecovava. cenobite a rad rezne rany FOREVER. ()

Danny F.

Jedna z klasiky hororových žánru. Skvělý film. Ještě teď mi nahání husí kůži. Dobrých a kvalitních hororů je dnes už málo. Proto vzpomínám rád na staré časy. 90% ()

Brain-D

Mistrovský horor, který má nezapomenutelnou mrazivou atmosféru. Vždy když někde slyším zvon, tak si vzpomenu na tenhle skvělý film s bandou Cénobitů v čele s Pinheadem a naskočí mi husí "kůže". Pro mě je to srdeční záležitost a po přečtení knihy jsem byl ve stejném pocitovém rozpoložení jako po shlédnutí tohohle mistrovského kousku, který si Clive Barker sám napsal. top 10 ()

dANo

Zaujímavý námet, priemerná technická realizácia a podpriemerné herecké výkony. Asi takto nejako stručne by som to charakterizoval. Celkovo to určite stojí za videnie, ale hlavne pre fanúšikov tohto žánru. Tí ostatní si v tomto filme nájdu len málo zaujímavých chvíľ, ktoré by neupadli do zabudnutia. ()

VanTom

Stále slušný horor plný zvrácených gore nechuťáren, i když jejich trikové ztvárnění dnes už moc nevyděsí. Lehce nad průměr jej pak vyzdvihují zajímavá neokoukaná zápletka, výborná atmosférická hudba a parta úlisných záporáků(?) Cenobitů, kteří mohli dostat i vícero prostoru. 7/10 ()

pursulus

Ať-je-to-ten-ne-bo-ten aneb "peklo pro Atkinse!".¬         Poznámka: Toto opoznámkování i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Hellraisera". Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Proč považuju "Hellraisera" (původního, režírovaného jeho otcem spisovatelem C. Barkerem) za výborný snímek? Protože skvěle odpovídá duchu své knižní předlohy, kteroužtu předlohu považuju ve své třídě taktéž za výbornou.¬                 Vyplývá z toho, že komu se nelíbí buď způsob psaní pana C. Bakera, nebo obecně nemá rád obdobné čtivo, tomu se tento snímek líbiti nemůže. To jsou jednoduché počty. Hořekovati nebo ostouzeti je oprávněn pouze ZNALÝ; u těch ostatních to je směšné, případně hloupé počínání. Když do něčeho nevidím a nezdržím se názoru, snadno ze sebe mohu udělat hlupáka nebo šaška (a to zcela bezděky, vážení).¬                 Tenhle snímek není výborný nějakými svými "triky", nad jejichž stářím se zde také někdo pozastavil (mně přišly prostě "věcné"); ale je výborný tím, jak skvěle se ponořil do ducha předlohy, jak výtečně jej ztvárnil. Není divu, vždyť snímek režíroval této předlohy tvůrce, pan C. Baker. Tímto vcítěním do nitra povídky, jíž považuju v rámci oboru za velmi dobrou, převyšuje snímek Hellraiser o hlavu všechny obdobné hororové počiny postavené na průměrném scénáři vycucaném z palce kdejakým kubou.¬                 Ve své třídě jde o nadprůměrně dobře udělaný film, který doporučuju každému, kdo si přečetl alespoň jednu povídku od zmíněného spisovatele a komu se líbila, a nebo komu se neprotiví písemnictví "splatterpunku". Určitě bude spokojen. Ti ostatní, jak zde kdosi kdesi napsal, mají k ruce vypínač — který jim k funkci zapnutí nedoporučuju použít; mohli by totiž "hořekovat" nebo ostouzet, a udělat ze sebe...¬                 Po původním "Hellraiserovi" z r. 1987 mi to nedalo, i podíval jsem se postupně i na tři další pokračování, neboť tuto povídku mám velice rád a považuju ji za jeden ze skvostů mezi hororovými povídkami. První pokračování mne mírně zklamalo, kteréžto zklamání po shlédnutí pokračování druhého dostoupilo takové výše, že jsem neodolal a napsal ódu na scénáristu dvojky a trojky, pana P. Atkinse. Tady je:¬                                 Soudobá kinematografie fušuje do matematiky. Nestačí jí obyčejné počty, oblíbila si řady; ty bývají ovšem tím problémovější, čím více koketují s ležatou osmičkou, pro niž má ústrojí běžné výpočtové matematiky speciální hodnotu undefined. Ve filmovém průmyslu bývá touto mezní hodnotou číslo mnohem menší, za často limitně se blížící číslu dvě.¬                 U řady Columbů bych klidně vsadil na dvacítku dukát, ale u Hellraiserů bych na trojku nevsadil ani půl groše. Vůči režii, kameře, ba ani hudebnímu doprovodu nemám vážných výhrad, ale za neštěstí považuju práci scénáristy (P. Atkinse), který pokračování příběhu (předlohou původního, prvního "Hellraisera" byla povídka C. Bakera) uchopil za opratě z gumy a celé to spřežení vehnal rovnou do pekla! aniž mu v tom A. Hickox nebo G. Lively mohli zabránit.¬                 Povšimněte si, že z celé řady "Hellraiserů" pouze "jednička" je napsána vlastním tvůrcem původní předlohy; o ostatní snímky řady se podělili všerůzní Atkinsové, kterým náš nebohý spisovatel na to poskytl práva, aby měl co do huby a neskončil na ulici. Všimněte si ale, že SÁM se nesnížil k nějakému napsání "pokračování"; uloup' si maličko jako Jeníček, ale nestrh' babě střechu; takového chování je umělecky dalek. U Atkinsů je však "všechno dovoleno".¬                 Dá se říci mnohé, ale já už řeknu pouze jedno: všichni se hrozně snažili z toho pekla utéct, a povedlo se to nakonec skoro všem (díky bohu i Terry Farrelový, tý by byla vopravdu škoda!), ale jeden tam přeci zvostal: Peter Atkins!¬¬¬                 Původního Barkerova "Hellraisera" hodnotím 4 *, dvě další pokračování 2 *, třetí pokračování (Pekelný jezdec) 1 *. S ohledem na očekávanou kvalitu další přehršle pokračování mi nezbývá, než celý cyklus hodnotit 2 *. () (méně) (více)

lykan9

Jeden z dalších klenotů 80´ let, který by měl každý fanda žánru vidět. Před zvrácenou představivostí Cliva Barkera musím smeknout. Vše je totiž doslova úžasné od vizáže cenobitů až po představu pekelné rozkoše. Masky, prostředí, příběh a hlavně vynikající výkon Clare Higgins dává dohromady napínavou až místy sexuálně vzrušující podívanou, která nemá obdoby. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

HBO chystá Pekelníka

HBO chystá Pekelníka

28.04.2020

Režisér David Gordon Green (Travička zelená, Halloween) a kabelovka HBO společně chystají novou verzi Pekelníka. Toho přivedl na plátna kin jako první filmař Clive Barker, který přitom využil své… (více)

David Goyer napíše remake Hellraisera

David Goyer napíše remake Hellraisera

07.05.2019

Scenárista David S. Goyer (Blade, Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) se ujme scénáře a produkce na novém remaku Hellraisera pro studio Spyglass Entertainment. Původní film z roku 1987 pochází z… (více)