Hellraiser

• Česko Pekelník (více)

Legenda říká, že kdo otevře magickou krychli - vypustí duchy... Nic netušící Frank doplácí na svou zvědavost a na vlastní kůži poznává bolest. Do jeho bytu se nastěhuje starší bratr Larry s manželkou Julií a dcerkou Kristy. Londýnský dům se stává peklem. Duch Franka žije, stává se mocnějším a jeho existence si neustále žádá nové a nové oběti. Julii už má ve své moci... Najde se někdo, kdo dokáže ovládnout magickou krychli? (ATTACK FILM VIDEO)

Teabag

Pro fanoušky hororu patří Hellraiser asi mezi "must see" kousky, ale osobně jsem z toho dost rozpačitý... To (ne)herectví a styl 80. let pro mě byly víc děsivé než všechen zdejší slizoidní gumový gore dohromady... ()

ondrula

Nedávno jsem četl knížku od Barkera a přišlo mi to skutečně dobrý a hlavně hrůzostrašný. Pak jsem si vzpomněl, že to bylo i natočený coby film a že mě to jako malý děcko dost děsilo. Tak jsem na to mrkl znovu a musel se smát, jakej je to shit z 80. let. Copak o to, směšný latexový znetvoření a gumový stvůry, to bylo tak nějak společný tehdejší době všem hororům, ale dalo se to ztvárnit buď takto legračně anebo geniálně jako třeba ve the Thing. Největší rozčarování pro mě byla změna příběhu, debilní postavy a tragikomický dialogy a to přesto (nebo právě proto) že to režíroval Barker. Nejvíc mě asi fascinovala Julia, která je v knize za neodolatelnou krásku, kdežto ve filmu je to odpudivá a zmalovaná postarší ženská s obludným mulletem na hlavě a s trvale nasraným výrazem v ksichtě. Nemohl jsem si pomoct, ale něco v tý atmosféře filmu mi připomínalo americký filmy z 50. let, asi oblíbená Barkerova doba. Vůbec herecký výkony jsou v tomhle filmu dost k smíchu; například osudové setkání Franka a Julie proběhne tak, že Frank, co vypadá jak cikán, v deštivém dni zazvoní u Juliininých dveří a zmoklej jak slepice se chová nonšalantně jak Sagvan Tofi, což na Julii působí neobyčejně romanticky, skutečně výborná scéna. Nebo scéna, kdy Julia najde v odpudivém Frankově brlohu jeho fotky, jak šoustá s ohavnou černoškou, čímž je vysvětleno, že Frank si užíval života opravdu plnými doušky :-) Papundeklové cenobity nebudu komentovat, protože z důvodu zjednodušení příběhu z nich Barker udělal pekelníky a navíc je doplnil podivnou piraňovitou stvůrou, která když nahání Julii chodbou (efektu toho, že stvůra jako běží po zdi, je dosaženo tím, že freneticky komíhá gumovými paprčemi), je zcela zřetelně vidět, jak jí po kolejnicích posunujou kulisáci. Jádrem děsivosti příběhu měla asi být rozkládající se umrlčí Frankova postava, ovšem dneska je opravdu k smíchu, když si herec na sebe navlíkne latexovej obleček, ze kterýho jako koukaj žebra a natře se marmeládou. Atmosféru 80. let pak dotvářejí sváděcí scény, který vypadaj tak, že Julia si natupíruje ještě vyššího mulleta, oblíkne si strašlivý ramenatý sako, zajde do otřesnýho denního baru, kde sama lemtá, načež si asi některý z těch osamělých alkoholiků dodá odvahy, překousne v sobě přirozený odpor k Julii, a začne jí obtěžovat, načež jej Julia odvede k sobě domů; tam si chlápek sundá kalhoty, vytasí se s povadlýma slipama se žlutou skvrnou, za což mu Julia po zásluze dá kladivem do držky. Kdyby byla v příběhu nějaká logika, dala by vzápětí kladivem do držky i sobě, ale to se bohužel nestane. Dvě * dávám z nostalgie a jako hold knize. Zkusím se časem vyhecovat a kouknout na další nastavované díly tohoto spektáklu ()

Perverz

Ten film má chvílemi tak zajímavou atmosféru, ale ani za boha nevím čím to je, jako by ve mě způsobila takovou zmatenost, nepříjemnou. Hlavně moment když se baví Julie s KIrsty na schodech.. Celkově však nenabízí ani lekačky ani tolik krve, spíše mysteriozní nádech. Patří mezi klasiky své doby, to se musí nechat, a mě bavil i dnes. Vůbec by neuškodilo kdyby ukázali jak si Frank podává své dezerty v podobě lidí. Je zde vidět jiný postoj k hororu, a podle mě hodně povedený. ()

Paldiny

Ten najrýdzejší obraz doby, kedy horor musel byť pekelne krvavý, pekelne nechutný a skrátka pekelný vôbec. Máme tu sadistickú hračku privolávajúcu bolesť, utrpenie toho najhrubšieho zrna a jednu utrápenú dušu, aká by sa rada vrátila do sveta živých. Démoni podsvetia čoby sprievodcovia touto exkurziou nepobudnú na plátne dlhý čas, ale keď sa na ňom objavia, nie sú vôbec na smiech. Z veľkej časti môže za to šikovná práca maskérov a samozrejme desivý "look" tiahnuci sa vo vyhrotených pasážach. Vrchol predstavuje znovuzrodenie z podlahy, intenzívne pôsobí postupná premena do ľudského stavu a luxusná je scéna v nemocnici. Herci chirurgicky presní (psychopatická manželka, submisívny druh, roztomilá 18tka, záhadná postava bezdomovca). Možno len to finále zvolilo zlý smer cestou paprskových trikov, scenáristickej naivity (kde sú povestné reťaze, keď ich najviac treba) a hereckého omylu v podobe tínedžera, ktorý sa pri pohľade na zohyzdených pekelníkov tvári ako by ich vyrušila svokra. ()

willis

Nejlepší Barkerův film. I když si některé opravdu nechutné scény z předlohy nedovolil natočit je to základ splatterpunku a charismatický Pinhead se stal nesmrtelnou ikonou hororu a zařadil se po bok Fredymu Kruegerovi. ()

Delaney

Jeden z nejlepších hororů 80let... Atmosféra, efekty, námět... Kdyby na Hellraisera nešah Erick Bota tak je Hellraiser nepochybně má oblíbená hororová série... ()

ottis

Hororová klasika,většina novodobých hororů není ani z poloviny tak působivá jako tenhle snímek.Herci sice nestojí za nic,ale vynahradí to na tu dobu skvělé masky a vynikající hudba.Pekelná banda v čele s Pinheadem je opravdu kouzelná.Spolu s první Noční můrou kusy,kterých sem se v dětství nejvíc bál. ()

Matros

Hellraiser (respektive Pinhead) šel narozdíl od svých slavnějších hororových kolegů (Freddy, Jason, Michael, Leatherface...) dost mimo mě. Nezaujal mě příběh a chvílema jsem ani nevěděl co se to na obrazovce děje (hlavně ke konci je to těžká šílenost). Parta Cenobitů zaujala hodně, bohužel nedostala moc prostoru. Spousta diváků chválí skvělou atmosféru, ale já se k nim rozhodně nepřidám. Chvílema jsem se hodně nudil, což je vzhledem ke krátké stopáži velice smutné. Triky a speciální efekty bohužel (logicky) velice zestárly. Pinhead je dobrý záporák a zasloužil by si lepší příběh... PS: sequelů vzniklo fakt hodně co ? ()

Martin_W

Velmi rozporuhodný film, který mi dal hodně zabrat nad tím, kolik hvězd nakonec dám. Co mě jako první zklamalo bylo určitě to, že "příšera" na plakátu alias. Pinhead není hlavní postava, což mě docela překvapilo. Celkově se film pomalu rozjížděl, až se rozjel někde v polovině.. Ale nakonec se mi to docela líbilo a čtyři hvězdy si film zaslouží, ikdyž s odřenýma ušima. 68% ()

Milky.

Sakra měl bych se vyfackovat. Já čekal nějaký starý přeceňovaný béčkový horor a ono tohle. Jako obvykle budu přehlížet staré triky a jejich nedostatky (viditelný vozík za hlídačem v chodbě) a prostě nemám jinou možnost než tomu dát plný počet. K těm starým trikům bych ale rád dodal, že masky jsou naprosto luxusní a nekompletní Frank působí tak reálně a přirozeně, že jsem nevěřil vlastním očím. Má to své nedostatky, ale hlavně dobrý příběh, atmosféru, postavy a zcela nepochybně hloubku. Z filmu jsem jasně cítil, že je to teprve začátek a už se fést těším na druhý díl. ()

Oralfabet

Vždycky jsem myslel, že je tohle mnohem mainstreamovější a... podřadnější záležitost. Fakt jsem nečekal až takhle ujetou a ambiciózní zápletku, a po shlédnutí mám spoustu otázek. Hlavně o Cenobitech a té kostce, knižní předlohou jsem nedotčen a vysvětlení, že jsou "demons to some, angels to others", považuji za trochu nedostačující. Taky jsem úplně nepochopil, jaký význam měla postava toho bezďáka, co se na konci změní v draka nebo co kurva... Jo a zajímalo by mě, zda je Clive Barker fanouškem filmu Possession... A zda já budu fanouškem Cliva Barkera. 8/10 ()

El Loco

Hellraiser je jedným z najznámejších hororov v dejinách, je to film ktorý pomáhal významne dotvárať tento žáner. Pristupoval som k nemu teda so značným rešpektom. K špeciálnym efektom a maskám sa vyjadrovať nebudem, pretože by to nebolo k filmu spravodlivé, keďže vznikol v r.1987. To zas až taký problém ale nie je. Najviac mi vadilo to, že snímok je akoby bez duše, chýba mu psychologické prepracovanie postáv a celkovo som sa vôbec nevedel vtiahnuť do deja. Keď mám pravdu povedať vôbec mi nepripadali hrôzostrašní zástupcovia temnej strany - Frank bez kože bol ako vystrihnutý z učebnice prírodopisu 7.roč ZŠ, cenobiti mi pripomínali zákazníkov medzigalaktického bufetu zo Star Treku - Next Generation a o strážcovi priechodu do pekla ani nehovorím. Clive Barker sa zameral výlučne na vizuálnu stránku, čo je obrovská chyba. Myslel si, že pár kvázihrôzostrašných masiek dokáže utiahnuť celý film. Keď sa retrosopektívne obzriem, zdá sa mi, že najväčšou „zrůdou“ nebol Frank the Monster ani Pinhead z kamošmi, ale Larryho žena Julia. Zhrniem to - čakal som viac. ()

Illy

Tento film mě přivedl na stopu páně Barkera. Od té doby hltám jeho knihy, jeho fantazie nemá hranic. Ve své době geniální dílo, zlom v tvorbě hororů. Sháním na dvd dvojku, nevíte někdo o ní??? ()

chalp

Podľa plagátu a obalu na DVD to vyzerá na poriadne mäso, lenže film popravde žiadne mäso nieje.Nebál som sa, nebolo mi zle a nezakrýval som si oči pri brutálnych scénach.Pri horore zásadne tri kamene úrazu,ale musím uznať, že kostým samotného pekelníka patrí k jedným z najlepších. ()

wampire23

Momentálne mám barkerovské obdobie a snažím sa zohnať všetko čo Clive vydal, či už knižne alebo vo filmovej podobe. A tak som sa konečne dnes dostal k jeho kultovému Hellraiserovi. Je pravda, že ho pozerám z odstupom štvrťstoročia od jeho vzniku, ale stále má nesporné kvality a viem si predstaviť, ako by som na film reagoval v dobe kedy vyšiel. Najmä práca s maskami je na svoju dobu úchvatná. Dnes by už film málokomu privodil zvýšený tep, ale mne sa aj tak do pamäte vryli niektoré scény, čo je pre film starý 25 rokov veľkým pozitívom. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

HBO chystá Pekelníka

HBO chystá Pekelníka

28.04.2020

Režisér David Gordon Green (Travička zelená, Halloween) a kabelovka HBO společně chystají novou verzi Pekelníka. Toho přivedl na plátna kin jako první filmař Clive Barker, který přitom využil své… (více)

David Goyer napíše remake Hellraisera

David Goyer napíše remake Hellraisera

07.05.2019

Scenárista David S. Goyer (Blade, Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) se ujme scénáře a produkce na novém remaku Hellraisera pro studio Spyglass Entertainment. Původní film z roku 1987 pochází z… (více)