Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

kaylin

Skvělý film, kde je mezi dvěma hlavními postavami tak neskutečná nenávistná chemie, která se dokáže na základě okolností změnit v něco, co by se dalo nazvat velmi křehkým náznakem přátelství na konci, že prostě musíte ten scénář, ale hlavně herecké výkony oceňovat. Nenominování Sidneyho Poitiera na Oscara je zločin. ()

Maq

V roce 68 letěla rasová tématika, stejně jako třeba před pár lety homosexuálové a transsexuálové, nebo třeba globální oteplování. Podle toho se nadělují sošky. --- Z dnešního pohledu ta angažovaná agitace shazuje cosi, co mohla být docela dobrá detektivka. ()

Remedy

Čekal jsem redneck show, dostal jsem redneck show. Není sporu, že „rasová otázka“ je tu akcentována až do takové míry, kdy upozaďuje samotné vyšetřování a kriminálka je to vlastně jen tak napůl. To vůbec není výtka, naopak celé vyprávění působí v konečném důsledku notně autenticky a zajímavým způsobem v sobě snoubí žánrovou detektivku s dobovým společenským dramatem/thrillerem. [80%] ()

Vampireman

Tady by slušela delší stopáž, která se bude víc zabývat detektivní stránkou věci. Bez toho není film detektivkou s rasistickým přesahem, ale filmem o rasismu v atmosféře vyšetřování vraždy, která je silně nevýrazná (styl Vražd v Midsomeru) a způsob jejího řešení silně pokulhávající. Po technické stránce libové, herci to zahráli luxusně, akorát mě štval Steiger jak furt vehementně žvejkal. ()

MATADOR

Neuvěřitelné překvapení, ke kterému jsem přišel naprosto náhodou. Nevídaná kriminálka s hlubokým podtextem, která si navíc za svých více než 40 let dokáže povodit dnešní moderní kriminálky. Vynikající ústřední duo Poitier a Steiger. Chybělo opravdu málo a bylo to maximální hodnocení. ()

major.warren

Výtečná detektivka s univerzálním přesahem. V žáru noci jsem si pustil až nyní, především z nostalgie, vzhledem k odchodu mého oblíbence Sidneyho Poitiera, jelikož Česká televize úmrtí této herecké ikony zjevně ignoruje. Poitier byl jedním z nejcharismatičtějších herců své doby a také zásadní osobností filmu 60. let, který otevřel dveře mnoha významným černošským hercům, když skrze své role prolomil mnohá společenská tabu, jež se vztahovala i na samotnou filmovou výrobu. V žáru noci je v kontextu Poitierovy filmografie nejen zářným příkladem jeho hereckého mistrovství, které se zde potkává s další legendou stříbrného plátna, Rodem Steigerem v roli šerifa, ale rovněž pro jeho filmy typické mnohoznačnosti příběhu, kde se žánrová podívaná střetává se společensko-politickým přesahem. Poitier ztvárňuje specialistu filadelfské kriminálky, který se dílem náhody připlete k vyšetřování vraždy jižanského podnikatele. Musí se však potýkat jak s rasovými předsudky, pramenícími z letité historie, tak s nedůvěrou a despektem místní policie. Aktuálnost tohoto snímku je patrná i dnes, kdy se falešná hra na rasovou korektnost stává normou. Významový přesah současných děl je však nijaký, zatímco filmy s Poitierem mají pořád co říct. V žáru noci je výborný film, který dokazuje preciznost režie Normana Jewisona, důležitou úlohu scénáře i herecké kvality Steigera a Poitiera. R.I.P. Sidney Poitier. ()

Skip

Škoda, že to tomuhle filmu kazili někteří herci. Zartímco S. Poitier a R. Steiger byli perfektní, Warren Oates jako strážník Wood hrál jako přiblblík, a to už vůbec nemluvím o Quentin Deanové, která byla v roli Dolores vyloženě trapná. Také mi trochu vadilo, že se ze šerifa až moc dělal blbec, který zatýká téměř na potkání toho "pravého" vraha a detektiv Tibbs ho vzápětí vyvádí z omylu. Jinak ale velmi dobrý film, i přes ne zrovna vydařenou pointu, ve kterém je cítit ta hutnost rasových předsudků a na svou dobu byl nejspíš přelomový onen okamžik, kdy běloch vrazí černochovi facku a ten mu ji vzápětí vrátí. ()

TominoLa

Výborná krimi se skvělými herci. Je užasné sledovat napjatý vztah mezi R. Steigerem a S. Poitierem, který se postupně mění. Jen mě trošičku zklamal ten závěr a za to 4,5*. ()

Aleee89

Detektivky/kriminálky, pokud jsou dobře udělané, mám ráda. A nemusí být ani ničím extra objevné. V žáru noci má v čele sympatického Sidney Poitiera a v pozadí kritiku společenského problému, takže mu (jak filmu, tak černošskému policistovi) nejde nefandit. Potěší přerod a "prozření" některých postav a i když je to někdy trochu naivní, pořád to má styl, spád a prostě to baví. Navíc titulní píseň je skvělá. ()

Sheldra

Měla jsem vážné obavy, že mi ten jižanský rasismus bude pít krev natolik, že si film nedokážu pořádně užít. Ale jakmile na scénu vstoupil famózně potroublý Warren Oates a vzápětí i velký Rod Steiger, notně mi připomínající tabák žvýkajícího (a flusajícího) seržanta Peppera, byly pochyby ty tam. Kromě těchhle skvělých maníků musím pochválit výborně propracovanou zápletku, svižný děj a břitce napsaný scénář, místy mrazivý, místy vtipný a místy iritující (to když promlouvali ti idioti a lá KKK). Největší lákadlo, Sidney Poitier, mě ale dost zklamal - čekala jsem velkolepé herectví a dostalo se mi chlápka, na kterého se sice hezky kouká a který oplývá charismatem, ale u něhož moje detektory zaznamenaly takřka nulové hodnoty hereckých schopností. ()

OG_Swifty

Ve Spartě jsou rasisti. Druhá polovina šedesátek, v USA se na jihu stále perou se segregací barevných, a pak se objeví film s černochem, který vrátí facku bílýmu rasistovi. Legendární scéna spolu s další filmovou legendou spojenou s tímto filmem, hláškou They call me Mister Tibbs. Tenhle film jsem zatím viděl dvakrát, jednou s dabingem a podruhé v originálním znění. Zatímco napoprvé měl film problémy udržet mojí pozornost, sám jsem tušil, že to není chybou filmu.. a když jsem si jej pustil v originále, celou dobu jsem byl přikován až do osudového dlouho odkládaného odjezdu vlakem do PA. Kriminální případ neobsahuje bůhvíjaký zvraty, vyšetřovací metody L.A. Noire, ale ta atmosféra a to herectví. Sidney Poitier a Rod Steiger jsou jasnými tahouny a mají lví podíl na tom, že tahle zfilmovaná verze knižní předlohy sklidila 5 AA + další 2 nominace. Poitier působí celou dobu silně profesionálně, případ postupně odkrývá s lehkostí jako MD House choroby pacientů, a zcela na opačném konci je Rod Steiger a jeho postava venkovskýho rasistickýho policejního šéfa Gillespieho, který při prvním náznaku okamžitě vyvozuje fatální důsledky. Hrozně mě bavil, jak celou dobu přežvykoval a běhal s čepicí nakřivo, nohavicemi od kalhot nasoukanýma do jeho holinek a jezdil sem a tam s rukou z okna jako pán zvěrstva. K tomu je ještě potřeba přičíst velmi dobrý hudební doprovod a sympatické dámské osazenstvo, a máme tu velmi slušných 90%. ()

ibeh

Skvělý film. Vynikající herecké výkony mého oblíbence Poitier i na pohled odporného Steigera. Napětí mezi nimi se mohlo krájet. "Civilizovaná" zem, rasismus 60. let na výši. Smutné. Důsledky dodnes. ()

Lischai

Pěkná kamera a rasový podtext krimi zápletky dělají z "V žáru noci" příjemnou detektivku, ale jinak nijak nepřekročený průměr. Na konci šedesátých let to byla pecka kvůli rasovému motivu, ale dnes už film zestárnul. ()

Martin741

Nadcasova klasika In the Heat of the Night z roku 1967. Filmu prakticky niet co vytknut : skvely reziser Norman Jewisson, herecke koncerty, vyborny scenar /vysetrovanie vrazdy s rasovym kontextom/. In the Heat of the Night sa netopi v brutalnych strielackach s desiatkami mrtvych alebo drsnych akcnych scenach. Je tu akurat 1 auto nahanacka a striela sa na konci filmu. Drsne sceny vsak su zastupene : Juh USA s typickymi juzanskymi buranmi, rasisticke narazky, drsna bola aj scena, ako Virgil Tibbs /Sidney Poitier/ bojoval s presilou v akejsi opustenej tovarni. Atmosfera sa na zaciatku fimu dala nozom krajat, hlavne medzi Virgil Tibbsom a Bill Gillespie-om. Okrem atmosfery sa filmom sinie silna detektivna linia /treba vysetrit vrazdu/, kde na seba natrafili 2 tvrdohalve barany /Steiger s Poitier-om/, ktore sa najprv otukavaju a az potom spolupracuju. S hereckymi vykonmi Poitiera a Steigera som spokojny, islo sa na maximum. K tomu vsetkemu skvela hudba Ray Charlesa a k filmu ju zlozil Quincy Jones. Nadcasovy film, ktory nestratil nic z lesku ani po 46 rokoch. 100 % ()

MartinNDL

Chtěl bych vidět výraz v tváři pana Endicotta po zvolení Obamy. Skvěle fungující duo policajtů v zemi, kde si děti sakra vybírají, kterou barvičkou vymalují tváře padouchů a hrdinů a kde kalhotky prsatých šestnáctek visí nízko pod pasem. ()

MrPierc

Netradiční detektivka, kde černý poučuje bílého a celá bíla komunita tu slovo NEGR říká jako naučenou básničku. Přirovnání negrů k orchideím je opravdu něco ! Atmosféra jižanské Ameriky je vylíčena velmi dobře a rasistický šerif Rod Steiger si Oscara právem zasloužil, protože dokázal ztvárnit člověka plného rasismu, který ale chtě-nechtě musí uznat logiku vyšetřování černého detektiva. On je nezkušený detektiv, který jde přímo na věc - zatímco černý detektiv má mnoho zkušeností a ví jak postupovat. I když je šerif horká hlava postupem času zjišťuje, že vše není tak jednoduché, jak se zdá. Vyšetřování je sice náplní tohoto filmu, ale rasistické reakce jsou daleko zajímavější. ()

Aelita

Použiji otřepané ač výstižné klišé: tento film má všechny atributy kvalitního díla, které je důstojným příspěvkem do pokladnice lidské kultury a historie jako její součásti. Mimo obsah, obraz, konflikt, výpovědnost o době a lidech a děj kvalitní film tvoří i drobnosti a maličkosti, ve kterých se projeví genialita trefení se do lidského světa. Ostatně právě maličkosti stojí v základu veškerenstva. Jak je napsáno v Hagakure - "Mezi pravdami na zdi pana Naoshigeho stála tato: Záležitosti velkého významu nechť jsou brány zlehka. Mistr Ittei poznamenal: Záležitosti malého významu, nechť jsou brány vážně." Tak abych nezapomněla na spiklenecké zasmání se dvou službu konajících policajtů za zády šerifa a vysokofrekvenční přežvýkávání posledního, obrazově hudební sladění honičky za zlodějíčkem, rozpačitý nemotorný souhlas Virgila Tibbse vyjádřený nohama nebo bílé šlehy jeho oči ve tmě noci, poznamenávám tyto záležitosti malého významu na zeď celkové kvality tohoto filmu. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison