Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

joker.george

Vraždou sice započne detektivní vyšetřování, ale ta zároveň odstartuje i stále aktuální problém v podobě rasismu. Žádná ze stran barikád si nenechá zacházení líbit a řeší a tvoří ho po svém, tak mezi nimi vzniká pnutí, které ubližuje pátrání a lidem, kterých se smrt dotkla nejvíce. Nakonec se však dočkáme spolupráce a na spadnutí je i oboustranný respekt policistů. Nejde však o vzorné mravní poučování, abychom se k sobě chovali hezky, aby svět byl krásnějším místem. Samotné rozuzlení s motivem je až absurdně triviální, ale právě to přidává činu na nepochopitelnosti a příšernosti. ()

C0r0ner

Detektivka sice pěkná, s rasistickým přesahem v Mississippi, ale že bych viděl něco, co by obhájilo těch 84%? To ani ne. Rozhodl jsem se totiž, že zhlédnu veškeré filmy, které kdy dostaly Oscara za nejlepší film, a proto netuším, čím si ho právě V žáru noci zasloužilo, protože takových snímků se dají vidět desítky. 75% ()

PEEPA

Tak toto mne skutecne dostalo! Snad nejlepsi plejada vybornych hereckych vykonu, nad kterymi zustaval rozum stat. Opravdu uchvatne VSECHNY charaktery a bez vyjimky perfektne zahrane. Vyborna kamera a strih... skvela rezie... skvost neskutecneho kalibru. Opravdu super vyvoj deje a jak Poitier tak Steiger jsou tak neuveritelne lidske postavy, ze bychom je mohli potkat na kazde ulici. Byl jsem opravdu srazen k zemi a odrovnan. Vyborna zalezitost! ()

danecek24

25. Zlatý Glóbus za rok 1967 - cena (3) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Rod Steiger, *Nejlepší scénář - Sterling Silliphant + nominace (4) - Nejlepší herec (drama) - Sidney Poitier, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Quentin Dean, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lee Grant, Nejlepší režie - Norman Jewison ()

zette

Dalsi z rady americkych filmu let 60. - 70. , ktery resi rasismus, prevazne na jihu stale aktualnim. Pokud se odprostime od tohoto tematu, zustane nam skvela kriminalka. Neresi prekombinovanost deje a jeho zvraty, ani nema akcni sceny. Ovsem svou atmosferou, genialni kamerou a nejakemu " nadcasovemu " umu rezisera jsem presvedcen, ze tento film nezestarne ani za padesat let. Film, na ktery se nezapomina. Rod Steiger zcela zaslouzene sahl na Oscara, jeho postava mistniho serifa byla vynikajici. Stejne tak zaujala i postava prodavace v bistru. ()

pakobylka

Šedesátá léta minulého století ... závažný zločin + rasismus po americku ... v těch končinách, kde se běžně vyskytují pole s bavlnou. Poctivé a nesmlouvané kriminální drama, jehož pohled je neobyčejně pronikavý ... a k vykreslení postav, jejich motivací a vzájemných vztahů mu neslouží jen kontrast mezi černou a bílou. ()

majo25

Pohodová kriminálka s charizmatickým Poitierom. Rod Steiger v roli frajerského šerifa bol tiež nepriehľadnuteľný. Ale na tunajších 84 % by mal mať lepšiu krimi zápletku a zapeklitejšie rozvíjaný dej. Tiež ten viac ako len korektný vzťah medzi dvoma hlavnými postavami sa mi nezdal ktovieako uveriteľný. Ale inak fajn. ()

BoXBe

Svého času to musela být slušná pecka. Dodnes má jasnou linku a věřím, že knižní předloha bude válet ještě o něco víc, protože ve filmu jde tušit na závěr sprint, který si vynutily časové "ztráty" ze skvělých pasáží o rasismu a místním "zapadákově" na úkor samotného detektivního příběhu. Super atmoška. ()

tom88

Veľmi kvalitné staršie krimi, ktoré má aj teraz čo povedať. Nie že, by som bol zvlášť nadšený, ale rozhodne je to veľmi dobrý film. Krimi nie je mojou silnou stránkou, ale pre fanúšikov jasná voľba. Oscar za najlepší film hovorí za všetko. 75% ()

andrii

... nalézt vraha je v naší kompetenci. Tam, kde předsudky jsou hnízdem zmijí. Po žhavých uhlících. K viníkovi, k odsouzení. ()

Šuplík

Veľmi zaujímavý film, Rod Steiger je kápo, Sidney Poitier má šmrnc. A uznávam, že Stirling Silliphant asi naozaj nebol rasista na rozdiel od podaktorých halyvúdskych šéfinov. Však ani nemal páky jak oni. ()

eJacques

...Herecký koncert, který hrají Steiger a Poitier... Zápletka skvělá, do poslední chvíle není jasné, kdo je vrah... Napětí mezi černošským policajtem a jižanskými bývalými otrokáři na maximu... Atmosféra otrokářského jihu by se dala krájet... Hudba úchvatná... Můžu vidět několikrát do roka a neomrzí se... Bez váhání patří do mých TOP 10... ()

Triple H

Na čistých pět to nie je, pretože zápletka je síce funkčná, ale veľmi jednoduchá (na úrovni TV detektívky) a film sa ku koncu predsa len trochu vlečie. Ale! Rasový podtext, a výmeny medzi postavami z neho vyplývajúce, sú aj do dnešného dňa pôsobivé a majú iskru. Tie pohľady Poitiera na obyvateľov mesta sú spaľujúce a vypovedajú v zjednodušenej forme všetko čo o rasovej segregácii a aký mala dopad na ľudí potrebujete vedieť. Čiže ako výpoveď o konflikte mentalít a spoločenských nálad je In the Heat of the night veeeľmi fajn vecička aj po rokoch, pričom o to tu ide predovšetkým. Táto rasová otázka je vôbec spravená s obrovským šmrncom a nedá sa na ňu zabudnúť. Tomu zodpovedá aj výborná kompozícia záberov, v ktorých sú postavy často vo veľmi trefne koncipovaných pózach. Myslím, že zaslúžená klasika. Tých päť dávam v konečnom dôsledku vďaka scéne u šerifa v dome, ktorá ako Tibbsa, tak aj Gillespieho krásne prehĺbi a ukáže aké to sú, v zásade, smutné postavy. Obzvlášť Gillespie. Dôležitý, historický film, reflektujúci sakra dôležité obdobie v americkej histórii. BTW - Steiger a Poitier sú vo svojich úlohách úplne perfektní a dvíhajú film o úroveň vyššie. ()

Skuby47

Opět jsem, těžko říci po kolikáté, neodolala, a podívala se na svůj oblíbený krimifilm. Tento snímek mne kdysi svou kvalitou nadchl jako diváka pro žánr chytrých detektivek a zasloužil by si můj komentář. Skvělé herecké výkony, výborná hudba, napínavá atmosféra a silný příběh s hledáním vraha v nepřátelském prostředí plném rasistických předsudků. Brilantní herecký výkon Sidney Poitiera, který si na rozdíl od filmových policejních komisařů současnosti musel poradit s nepřáteli nejen seriozním jednáním, ale i holýma rukama, protože u sebe nenosil žádnou zbraň. Kvalita tohoto snímku nepotřebovala při hodnocení přízeň plynoucí z nostalgie a já se určitě, pokud budu mít příležitost, podívám příště znovu. ()

LeoH

Místo další komentářové variace na téma „kterak vzájemným umocněním poctivé kriminálky a neotřele pojednaného rasového tématu vznikl nadčasový film“ bych si dovolil doporučit velečtivou knížku Pictures at a Revolution: Five Movies and the Birth of the New Hollywood od jistého Marka Harrise, kde se V žáru noci po zásluze řadí po bok dalším vyvzdorovaným projektům jako Absolvent, Hádej, kdo přijde na večeři nebo Bonnie a Clyde, které v šedesátém sedmém najednou začaly krást tržbu i Oscary drahým velkofilmům a než se rok s rokem sešel, byla z toho nová éra americké kinematografie. Mimo jiné se tu dočtete, jak si Haskell Wexler právě u tohoto filmu jako jeden z prvních hollywoodských kameramanů uvědomil, že pokud má u herců černé pleti vyniknout mimika, musí se scény svítit jinak, než bylo dosud zvykem (a že toho Poitier panečku dokázal využít). Chtělo by to zase nějaký takový sedmašedesátý rok. ()

farmnf

Docela slušná ale primitivní detektivka. Zlý rasistický jižanský a pochopitelně hloupý šerif zatkne na stanici hodného dobrého a navíc chytrého a charakterního černocha. Zlý nechutný šerif nemá na to aby vyšetřil vraždu. Hodný a chytrý černoušek mu to pomůže rozlousknout. Mám přítele v městě Columbus a ten by vám na to řekl. píčovina, to fakt není možné. Žádný hodný a chytrý černoch neexistuje a navíc detektiv. No ale filmové plátno to sneslo, nezplesnivělo a nezoxidovalo, takže slušná detektivka pro pobavení. ()

Mirokukii

Velmi brilantní, napínavá kriminálka zaobírající se též předsudky a rasismem, jelikož se černošský, čestný policista neobjevil zrovna na správném místě a může/musí tedy pomoci venkovským líným buranům s objasněním vraždy, ač o to i přes svoji neschopnost nestojí. Skvělý Sidney Poitier jako odhodlaný schopný detektiv stojící proti všem. ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí] To je atmosféra co se nědá ani rozkrojit tím pověstným nožem! Snímek ani není tolik o rasismu (v tomhle je přece jenom Hoříci Mississippi naléhavější), ale o interakci mezi přemýšlivým Sidney Poitierem a na první pohled nesympatickým Rodem Steigerem. Právě chemie mezi těmito herci je úchvatná. A vůbec to celé vlastně není hloupé či jednoduché. 90 % ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison