Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

route60

Až to bolí jak se Nikolas Cage herecky znemožnil po tomto perfektním snímku v mnoha hovadinách nevalné úrovně a dnes můžeme jen vzpomínat na staší filmy, Spike Jonze je perfektni režisér a je jen škoda že natáčí tak málo snímku ()

Phex

Zvláštní (toto slovo mi k filmu sedí nejvíce) orchidejo-ego-trip scénáristy "chudáka" Ch. Kaufmana. V němž se 80 % času nic neděje a pak dle poučky, kterou postava Ch. Kaufman vyslechne od jiného scénáristy v průběhu filmu, se dramaticky promění v závěru. Dává tohle smysl? Komentář mimo záběr - zoufalý uživatel čsfd chce napsat hezký komentář, sedí na tlusté prdeli, usilovně přemýšlí, potí se...ne začněme od začátku ... :-). ()

raider.minoo

Scénárista má napsat scénář ke knize, která je v podstatě o ničem. Nejdřív jsem se obávala, aby na tom celý film nebyl taky tak, ale rozjelo se to docela slibně. Až do konce se to bohužel drželo ve stejném tempu a vyznělo to do prázna. Přesto však jde o slušné dílo s dobrými představiteli v hlavních rolích. ()

megajalec

Problém filmu je, že sám nevie, čím chce byť. Chvíľu je štúdiou filmu vo filme, chvíľu riešením Kaufmanových problémov (alter ego, hanblivosť), chvíľu zas filmom o kvetine, či je to možné, chvíľu drámou autorky knihy a jej problémov, chvíľu počúvame problémy zberateľa orchideí a nakoniec sa nám dostane dráma, kde sa všetky tieto aspekty spoja. Film je zo všetkého niečo a pritom zo všetkého nič ()

LiDoOp

Adaptace určitě není špatným filmem, ale je tak neuvěřitelně nudná, že si ode mě zkrátka víc hvězdiček nezaslouží. ()

Ellmo

Co může být zajímavějšího než film o psaní scénáře k sobě samému? Tedy vidíme krizi Charlieho Kaufmana, který si přimyslel dvojče. Zatímco on se snaží napsat kvalitní a myšlenkově hluboký scénář, jeho druhé já chrlí samé rádoby originální kýče kýče. Filmům, které jsou jedié ve svém druhu mi nezbývá než dát plný počet. Velmi originální a překvapivé zpracování.. ()

Fosgo

Scénárista bojuje se svým ostychem a tvůrčí krizí při adaptování literární předlohy, spisovatelka zase chce poznat zanícenost a touží být vytržena z normality. Nejdříve oddělené příběhy obou se zákonitě musí jednou protnout … Divákovo vnímání je stále atakováno, umně je zauzlován děj, rozdílné roviny vyprávění se občas propojují, někdy jen částečně prolnou, s časem je různě manipulováno.... A protože adaptovaná kniha je o orchidejích, jsou scény s nimi důležitou složkou filmu. Jejich růst a magická jejich krása, i závislost na nich občas film uklidní a zjemní. Příběh končí v živočišném souboji a katarzním pochopení. Nicolas Cage se skvěle předvádí v dvojroli dvojčat-scénáristů a Maryl Streep je výborná v postavě ženy, která hledá fascinaci... Postava scénáristy je někdy směšná, ovšem sebereflexe typu – jsem starý, jsem tlustý, jsem plešatý - mnohokrát opakovaná, se stává únavnou. Scénárista filmu Charlie Kaufman píše výborné scénáře, jeho tvoření zvláštních prostor a prolínání déjů je osobité a takřka dokonalé, stylizováním hlavní postavy do bolestinství až sebepopírání však přináší problém – příliš mnoho deprese. V „Adaptaci“ jsou sebetrýznivé stavy ještě odlehčené občasnou nadsázkou, v „Synecdoche, New York“ černota duše a bezvýchodnost plně vládne, stopu ironie už nelze najít. Optimismus je sice opíum, ale v případě adaptací Kaufmanových scénářu je nutno dávkovat jej divákům ve velkých množstvích jako první pomoc. ()

pcarogers

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, matrix v matrixu, nádherná love story (ano vím, že o love story v tomhle filmu opravdu moc nejde, ale závěrečné pozvání na rande ostýchavým bratrem pro mě zkrátka znamenalo jeden z point filmu), Cage dokazující, že umí hrát, výborné úvahy, dva úžasné charaktery bratrů v popředí, Maryl Streep, která má pořád grády, dostatečně komplikovaný děj, abych nad ním musel hodně a dlouho uvažovat, krásný příběh dvou bratrů. Co dodat: tenhle film je něco jako matrix, až na to, že Matrix ukáže, Adaptace udělá. ()

Nekdojiny

A takhle milí diváci má vypadat FILM! Nádherný film, který funguje na 110% a umí vzbudit snad všechny emoce od smíchu přes napětí až po pláč. Takhle originální scénář se jen tak nevidí a všichni herci podali strhující výkon = 100% ()

Misterioso

Výborný scénář z pera (respektiva psacího stroje) Charlieho Kaufmana. Některým to připadalo jako složitý příběh, mně ani ne (až si říkám, jestli mi něco neuniklo :)), ale přesto jsem se (a mnozí na tuto možnost upozorňovali) nenudil a po celou dobu byl zvědavý, jak to vlastně nakonec dopadne. Kdyby vás nezaujal příběh, minimálně vás čeká plejáda skvělých hereckých výkonů (Nicolas Cage podává hned po Leaving Las Vegas nejlepší výkon, který jsem od něj viděl (a že já ho moc nemusím); škoda že nedostala víc prostoru Tilda Swinton, která působila na tom málem prostoru, kterého se jí dostalo, strašně příjemně a dost jí to i slušelo (nepamatuju na film, kde by vypadala lépe :))). Nesnáším nějaký film oslavující komentáře, které nakonec hodnotí "jenom" čtyřmi hvězdičkami, kde je absence té páté vysvětlena jako "něco mi tam chybělo". Ale ono to "něco" někdy skutečně nejde popsat, a tak je občas tohle otřepané slovní spojení skutečně nutné použít. Možná jsem očekával trochu vygradovanější závěr (přehnaná očekávání?), možná během filmu mému diváckému podvědomí chybělo něco jiného. Na těch pět to zkrátka nevidím, každopádně silné čtyři hvězdy a má doporučení. ()

lyzbeth

Na tento film jsem byla hrozně zvědavá a měla velké očekávání. Ty nakonec bohužel předčily film. Musím uznat, že herecké výkony byly velmi dobré, ale jinak kde nic tu nic. Podruhé to opravdu vidět nepotřebuji. ()

Taarg

Jsem znechucen a nadšen celým filmem. Nedovedu si představit, jak jej mohli diváci sledovat v kinech, věřím že jich pěkný pár odešlo. Za vše ovšem vděčí scénáři, zbytek zas tak boží není. Ale stejně musím dát pět hvězdiček, hlavně za konec, který si Kaufman dotáhl tak, jak měl. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra