Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

GOREGASM

Charlie Kaufmann je ďábel za psacím strojem, Spike Jonze je génius ve volbě svých projektů a Nicolas Cage je nepředvídatelná herecká puma. Ten příběh je naprosto geniální a chytřejší z nás by nad ním jistě dokázali hodiny filozofovat, ale pro nás jednodušší Adaptace znamená jednu dokonalou a unikátní adaptaci tvůrčího bloku, který nakonec přeroste v něco až nepříjemně reálného. Kaufmann, Jonze, Cage, Streep, Cooper... všichni naprosto geniální. 100% ()

galiyosha

Being John Malkovich bola experimentálna poviedka, Adaptaion je plnohodnotný hollywoodsky film určený masám. A je to skvost -- od brilantných hereckých výkonov až po koniec záverečných titulkov. :-) ()

cure

Efektne a prekvapivo natočená havária a pekný plagát s rozbitým črepníkom. Inak som ten exibicionizmus hviezdného holywoodskeho scenáristu vôbec nepochopil. ()

Barak

První viděný film od scénáristy Charlieho Kaufmana mě celkem zaujal. Nicolas Cage ve dvojroli, kdy první z nich je úspěšný scénárista, kterému však najednou došli nápady, a druhý z nich je obyčejný chlápek, který se rozhodne stát se scénáristou - jako jeho bratr. Všechno se to točí okolo knihy, kterou vydala Meryl Streep, která je o orchidejích a která postráda děj. Napsala ji, když trávila nějaký ten čas s Chrisem Cooperem.. A Nicolas Cage musí napsat scénář, aby mohla být úspěšná kniha zfilmována - neví ale, jak na to, všechno ho strašně štve a je z toho fakt na sračku. Bratrova popularita však roste a je vidět, že ho psaní baví a jde mu - jeho první scénář a už je tu úspěch. Celým filmem (spíše ze začátku) se prolínají dvě dějové roviny, takže titulky "o "něco" dříve" nebo "o "něco" později" se tu objevují celkem hojně a občas jsem byl docela zmaten. Ale jen chvilku, pak jsem naštěstí přišel na to, jak to vlastně funguje a která postava patří do které časové roviny. Dále to pokračuje v dosti pohodovém tempu, Cage co chvíli divákovi prozrazuje svoje myšlenky, pocity, je úplně na kaši z toho, že mu nic nejde.. i když to zní jako blbost, tak se Spikeovi daří udržet plně divákovu pozornost. V závěru to pak vyústí ve zběsilou atmosferičnou podívanou hned s několika překvapeními. Všichni protagonisté hrajou hodně dobře, dokonce se mi dostane dvojité porce mého oblíbeného herce a dohromady to nevyzní jakožto nějaká slátanina prolínajících se realit, ale jako krásné ucelené dílko, skrz které mě Charlie přesvědčil, že na něm opravdu něco bude.... ()

foundation

Perfektný Cage vo veľmi slušnom filmovom predstavení s originálnou ,,zápletkou,, (ktorá je ale nakoniec využitá iba na polovicu.) a hlavne výborným scenárom. Ale niečo ,,dychberúce,, tomu chýbalo. ()

Torpid

Proč vidět ve 108 slovech. Jedinečný a virtuózní /ve smyslu dokonale osvojené techniky s přidanou hodnotou/ scénář – ano. Kaufman mnohými označován za génia – ano. Jeden z nejlepších hereckých výkonů Cage – ano. Meryl Streep – ano. Průnik do mysli komplikovaného intelektuála, který sám sebe přebytečným myšlením paralyzuje v životě – ano. Zábava – mírná. Nuda – mírná. Úmornost – mírná. Umění ve smyslu, vydat se někam, kam ostatní nemají sílu a schopnost dojít, a podat o tom srozumitelnou zprávu – ano. Upřímná komunikace s divákem – ano. Potrava pro onanii analytických intelektuálů – ano. Plně srozumitelné, až pro diváka středního věku – ano. Nutnost vidět pro ty, které zajímá film jako celek a nehledají jen relax a zábavu – ano. Naděje ve tmě – ano. ***********Pár pocitů hozených na zeď. Nejčtenější uživatel Verbal /pro mne inteligentní a talentovanej hulvát z donucení majitelem ČSFD Pomem/ dal Adaptaci odpad a já mu rozumím.******** „Adaptace je důležitej proces. Znamená to, že víte jak v tomto světě vzkvétat.“ Ježíš neadaptoval s úspěchem svoje tělo, ale myšlenky poslal dál napříč staletími.********* K Adaptaci má cenu se po deseti odžitých letech znovu vrátit. Je šance vidět znova jiný film.********* Kurzívou vpisuju monology z filmu. Vytržené z kontextu asi nebudou mít tu sílu a srozumitelnost, ale hlavně pro ně dávám pět hvězd. Jako plamínky v temné místnosti. Jako naděje na podkladu depresívního a sebedestruktivního monologu hlavní postavy.*********** „Tady jde o úžasnou věc. Každá z těchto rostlinek má jedinečný vztah s určitým hmyzem, který ji opyluje. Je jistá orchidej, která vypadá stejně jako určitý hmyz, takže ten hmyz vlastně přitahuje. Je to jeho kopie, duchovní partner a on netouží po ničem jiném než se s ní milovat. Jakmile hmyz odletí, usedne na jinou květinu a miluje se s ní a tím milováním ji opýlí a jak ta květina tak ani hmyz nikdy neporozumí smyslu jejich milování, jak by to mohli pochopit uvnitř svýho maličkýho světa, ale funguje to. Tím že dělají to, k čemu byli stvořeni, se stane něco velkého a úžasného. V tom smyslu nám ukazují jak žít. Že jediným barometrem, který máš, je tvoje srdce. Že když spatříš svou květinu, tak už tě nic nemůže zastavit.“*********** Vidět v jedné věci jednoho okamžiku krásu i ošklivost, radost i utrpení. V záběru motýla a orchideje vidět tu nekonečnou řadu předchozích ne tak adaptovaných a krásných motýlů a květin – v osamělosti umírajících.********* „Chtěla jsem toužit po něčem tak moc, jako tito lidé toužili po orchidejích. Jenže není to v mé povaze. Ale jednu takovou přirozenou vášeň přece jen mám. Chtěla bych vědět jaké to je po něčem tak vášnivě toužit.“********** „Na světě existuje tolik nápadů a věcí a lidí, až příliš směrů, kterými se dá jít. Začala jsem věřit, že důvodem proč stojí za to mít nějakou vášeň je to, že zmenšuje ten obrovský svět na jakousi přijatelnou velikost. Jak milé a smutné poznání. A pravdivé.“********* „Jsem odporný, plešatý a tlustý chlap.“ „ Pšššš. Nejsi. Jen zmenši svět, chápeš? Zaměř se na jednu věc v příběhu a najdi si v něm to jediné, po čem vášnivě toužíš a pak o tom napiš.“********* „Jsi tím koho miluješ, ne tím kdo miluje tebe.“ () (méně) (více)

Kingjiri

Nejsem si jistej, jestli jsem biják uplně pochopil. Genialita snímku mi asi zustane navždy skrytá, nicméně vzhledem k tomu, že jsem se častějc nudil bež bavil, je mi to vlastně uplně jedno a nemám důvod nad nim víc přemýšlet. Naštěstí se aspoň povedlo dát dohromady hodně dobrej casting, takže nemám pocit, že bych projekcí strávil naprosto zbytečně dvě hodiny mýho života. Třeba Nicholas Cage v ujetý dvojroli občas docela bavil, jenže žádná scéna bez něj mě už nedokázala pořádně zaujmout. Druhá silnější hvězda za upocenýho Cage a pár zábavnejch momentů s nim. ()

Vabr odpad!

Vůbec ale vůbec nechápu existenci tohohle filmu! Charlie Kaufman hodně zklamal. Celé je to strašlivě o ničem a ukazuje to jen úplně obyčejný a nudný život nesympatického Nicolase Cage. Nicolas Cage je prostě taková jistota špatného filmu. Teď už to můžu říct natvrdo. Jediné, co bych mohl pochválit je herecký výkon Meryl Streep, který ale tuhle žumpu nezachrání. Usnul jsem u toho. Vyhodnocení: Tak na tenhle film se rozhodně neadaptuju! ()

catt

Zajímavý film. Bohužel je pravda, že zajímavé zpracování a herecké výkony jsou to hlavní, proč na tento film jít. Závěrečné kataklyzma je vytvořené jenom pro následnou katarzi a působí lehce vykonstruovaně. ()

Solly

Člověk by řek, že napsat ještě "šílenější" scénář než "Being John Malkovich" jeden nedokáže. A přeci! A je to opět naprosto super bomba. ()

Zombo

Adaptace je vhodný naučný materiál pro začínající scénáristy, aby viděli, jak daleko může zajít jejich budoucí práce. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl tak chytře, nápaditě a humorně natočený film a ještě k tomu s takovou hereckou smetánkou. "Neodolatelný" Chris Cooper si jistě Oscara zasloužil, ale popravdě bych ho raději viděl v rukou Nicolase, který se opravdu překonal ve své geniálně zvládnuté dvojroli (ať už zoufalého a potícího se Charlieho nebo štastnějšího bratra Donalda s nelogickým a úspěšnějším scénářem). Film možná trochu ztrácí na dokonalosti častými skoky do minulosti a zpět (až na ty evoluční), jinak zbytek nemá chybu, a pokud ano, tak jsem si ji nevšiml, protože jsem byl natolik unešen, že bych odpustil leccos. ()

chlebos

Adaptace je velmi, velmi zábavný snímek. Díky němu možná budu trochu shovívavější až zase budu nadávat na mizerné scénáře. Ono totiž něco vymyslet nebo ještě hůř adaptovat nebude žádná legrace i když tady je to někdy legrace k potrhání.:)) ()

Quido

Úplně souhlasím, že ostatní jsou jak vidno uneseni tímto filmem, ale mne také (jako mnohé) tento film velmi neoslovil. Je to nepříliš zajímavé a odlišné pojetí filmu jako takového, ale bohužel pro vcelku normalního konzumního diváka je děj vskutku příliš nudný a bez patřičného spádu. Herecké divadlo Nicolase Cageho je dobře spatřitelné ve všech částech filmu, ale bohužel je nedostatečné pro zvednutí celkové kvality filmu. Pro skutečné znalce filmu mohl tento film znamenat lahůdku. Hodnotil jsem ** z 5 , ale pokud by byla možnost bylo by hodnocení 1 1/2 *. ()

FantomASS

Po celú dobu filmu je cítit svojský originálny rukopis scenáristu Charlieho Kaufmana. Ja osobne ho moc nemusím. Trochu filozofický pomalý scenár (mňa) môže začať nudit, ale v poslednej polhodine sme odmenení dramatickým zvratom. A navyše: Nicolas Cage v dvojroli je perfektný. A ešte navyše hláška: "A little push - push - in the bush" :D 3,5* ()

ljukyljuk

Film o tom, ako zadaptovať knihu do filmového scenára, keď človek dostane kreatívny blok, pričom ide o naozajstnú nevymyslenú (len mierne dofabulovanú) situáciu. Jedným slovom - MEGA! Žánre sa striedajú, klišé sú vyslovené a v zápätí aj sfilmované a keď si to uvedomíte, zrazu aj to najväčšie dramatično je satiricky geniálne. Opäť jeden z filmov, ktoré majú pre mňa nálepku "zaujímavé" v tom najpozitívnejšom zmysle. Ak ste niekto videli Being John Malkovich, toto rozhodne nevynechajte. No a kto chce vidieť zjetú Meryl Streep, nech to nevynechá tiež. Ach, taký dobrý film o kvetoch... 90% ()

bono22vox

Velmi originální film pro ty, kteří jsou ochotní u filmu přemýšlet... spolu s Opilými láskou do P. T. Andersona se jedná o nejoriginálnější filmovou zkušenost roku 2003 ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra