Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

Bragi66

Meryl Streep hraje jako o Zlatou helmu. Nikolas Cage je tu převapivě spíše v takové Woodyallenovské pozici. Jako depresivní proplešaťelý kudrnáč je dokonalý. Ukazuje, že je opravdu profesionální herecký nástroj, když ho nenechají sklouznout do nechutné afektovanosti. O co má film více drobné filmové práce, o to má méně pevnou stavbu. Je to takové scénáristické přežvykování, ale stojí to tozhodně za vidění. K tomu vřele doporučuji další filmy tohoto režiséta: V kůži Johna Malkoviche (1999) nebo Ona (2013). ()

mmirri

Zajímavé herecké výkony i scénář, ale nebavilo mě to. Tak jsem alespoň čekala na závěr, který snad bude překvapivý, nevybočí z "normálnosti" dosavadního děje a tím mu dá "vykvést". Jenže děj byl ke konci tak překvapivý, až by byl k smíchu, nebýt mi to dost líto. Pak i Donaldova moudrá slova, o tom, kdo jsme a čeho jsme součástí, nezapadla do děje a naprázdno vyvanula....  Prostě jsem na první dobrou nepochopila geniální nadsázku o tvůrčí i životní krizi, perfektně vyřešenou pomocí schízi. No, to proto, že mě to nebavilo.... ()

BONOBON

Opět skvělý a mimořádně originální Kaufmanův výtvor, kombinující realitu s fikcí.. je to zajímavé, herecky brilantní a jednoduše chytré, ale rozhodně ne dokonalé.. Ten závěr (posledních 20minut) mi tam moc neseděl a i režijně to mohl být trochu větší "odvaz".. ale ty 2 automobilové bouračky byly natočeny opravdu skvěle.. ()

berapav

Zřejmě jsem to nepochopila. Vůbec mě to nenadchlo. Vlastně mě to strašně nudilo. Nebýt skvěle hrajícího Cage v hlavní roli... ()

Sigi

Skvěle podivný film až na ten konce (ta střílečka),jinak vynikajicí herecké výkony Cage,Streep a hlavně ta hudba. ()

Pesmo

Skvěle vymyšleno, výborně natočeno, perfektně zahráno avšak divně zakončeno. * * * * za ten konec. " Poslední úsek dělá film " ()

kika1650

Po tomto počine som sa jednoznačne zaradila k skupine tých, ktorí minimálne so záujmom, prihliadajú netradičnému novátorskému štýlu Charlieho Kaufmana. Človek niekedy až žasne nad tým, čo si v záplave narcizmu dovolí; ako sa priam so sebadeštruktívnym zápalom pohybuje na hranici nonsensu. Ešteže sa vo svojich snahách mohol oprieť o tak skúsený a profesionálny herecký tandem. ()

fajntomas

Myslím že takoví herci dokážou líp, což je myslím režisérem. Přišlo mi že Meryl se na tu roli moc nehodí. Nějak mi to celkově nesedlo. Jinak příběh slušný. 73% ()

io.

Nechápu, kdo tohle považuje za komedii. Každopádně je to zajímavý snímek vyjímečného námětu a velmi zajímavě zpracovaný. Stojí za shlédnutí. ()

walsidal

Scénaristická fikce Charlieho Kaufmana je možná tou nejlepší věcí tohoto filmu. Jinak ani dobrý Nicolas Cage v hlavní dvojroli ani neméně dobrá Meryl Streep v roli spisovatelky, nepozvedli tohle dílko na úroveň něčeho, co by mě výrazněji zaujalo, navzdory řadě ocenění, která jeho protagonistí získali. Na můj vkus je totiž příběh tápajícího scénáristy a jeho bratra na jedné straně a spisovatelky a lovce orchidejí na druhé straně příliš nesourodý na to, aby mohl znamenat nějaké závažnější sdělení a příliš autentický na to, aby mohl být pouhou komedií. Výsledkem je děj, který se posouvá kupředu tu pomaleji, tu rychleji, občas i překvapí, ale z mého pohledu to není nic, co by přesahovalo rámec „zábavy tohoto okamžiku“ a nějak výrazněji utkvělo v paměti. ()

Sejkorka

Originální to je, ale asi až moc. Před pěti lety, před miliardou let, loni, včera ..... Je to pochopitelně účel, ale všeho moc škodí. ... Jak to ten Cooper udělal s těma zubama ? Za to dostal Oscara ? :) ()

Chung

Čím víc o scénáři Adaptace přemýšlím, tím geniálnějším se mi jeví být. Kaufman sice není první, který nechává film vyprávět o sobě samém (vybavuje se mi zejména Felliniho 8 1/2), dělá to ale tak promyšleně a hlavně tak důsledně, že jsem na konci zůstal takřka s otevřenou pusou zírat na plátno. Věřím, že opakované zhlédnutí je filmu jen ku prospěchu, protože začne opravdu bavit až ve chvíli, kdy člověku dojde, jak je konstruovaný – a to se nestane hned. Jako celek je Adaptace asi o něco slabší než V kůži Johna Malkoviche, ale jako (nyní již) fanoušek Charlieho Kaufmana jsem rozhodně spokojen. ()

Piraka

Scénář je snad ještě víc geniální než Nic Cage a to je co říct! Pro náročnějšího diváka povinnost! ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra