Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

honajz

Já tyhle pseudointelektuální historky příliš neoblibuji. Hraje si to na velké drama, ale když si člověk rozkóduje, o čem to vlastně je, tak mu vyleze, že o autorově mindráku, který zabalen do pseudofilozofických keců a scén leje na diváka. Asi v rámci psychoterapie. ()

Janek

Naprosto geniálně vymyšlený film, který má dokonalou formu a neskutečně l i b o v é h o Nicolase - jde o nelichotivou roli, ale Cage se jí zhostil s takovou chutí, že vytvořil jednu z nejlepších filmových postav. ()

eraserhead666

"Jsi tím, koho miluješ. Ne tím, kdo miluje tebe." Byl to fajn film. Až do posledních dvaceti minut, ty mě docela zklamaly a filmy m trochu pokazily. Což mi přijde jako docela škoda. Jak může někdo o Nicolasi Cageovi říct, že neumí hrát? Sakra prdel. A Tilda Swinton je tady neskutečně nádherná. ()

ScarPoul

Film filmov. Jeden z najsilnejších, najlepšie napísaných a zahraných filmov desaťročia. Čo tu treba vyzdvihnúť? Každý jeden aspekt. Film je sebaparódiou, drámou, komédiou a všetky tieto zložky akokoľvek pomiešané dávajú vďaka všetkým zúčastneným a hlavne vďaka uvoľnenej réžií Spike Jonzeho neskutočne silný emotívny nádych. Ja mám takéto filmy jednoducho rád. Nie sú všedné. Sú plné nápadov a dejových vychytávok a aj vďaka neuveriteľnosti sú plné uveriteľných postáv. Nicolas Cage vo svojej najlepšej úlohe. Charlie Kaufman je považovaný za jedného z najlepších scénaristov súčasnosti. Neviem či je to pravda. Videl som veľa filmoch, ktoré mali rovnako dobrý scénar ako má aj adaptácia, ale sú momenty, hlavne v tomto filme, ktoré sú prešpikované úprimnosťou. S ktorých jednoducho cítite človeka a to ako sa na danú látku a problém pozerá. A následné jeho vyriešenie vás vďaka tomu hreje pri srdci. To spravila adaptácia so mnou. A preto ju mám tak rád. ()

rawen

Škoda, první půle filmu byla skvělá, druhá průměr. Možná chtěl Kaufman schválně sklouznout do "tuctového thrilleru", který vlastně psal jeho bratr - a tím docílit harmonie - mě to tam teda nesedělo. Oproti jiným Kaufmanovým věcem (Věčný svit) je tohle dost strohé... přesto dávám 7/10 ()

BoPo

Sledovať naživo ako vzniká filmový scenár? Ako vznikajú jednotlivé repliky? Akým vývojom prechádzajú postavy? Ako prichádzajú krízy v písaní? Ako nápad dobré. Ale prečo mám sledovať nudný film o nudnom scenári? Jo ono to je o medziľudských vzťahoch a o vzťahu k sebe samému? No a to mi má stačiť? Samé otázky a žiadna uspokojujúca odpoveď. Takže ak máte chuť na veľkú porciu metafor, prirovnaní a filozofovaní o živote, tak to si teda prídete na svoje. Ale inak, orchideja nebola nikdy tak nudná. A to je už čo povedať. ()

Hwaelos

Ojedinělý film (a nikoli pouze tím, že v něm Nicholas Cage HRAJE). Hledáte postmoderní nářez s fikčním světem zavinutým do sebe samého? Tu je. Scenárista Kaufman napsal příběh o scenáristovi Kaufmanovi, který píše scénář o neschopnosti scenáristy Kaufmana stvořit scénář. V důsledku toho scenárista Kaufman (č. 2) chce natočit film o orchidejích (vyloženě filmové téma) a protože mu to nejde, píše scénář o Kaufmanovi č. 3, kterému nejde psát scénář o kráse květin. Díky tomu se scenáristovi Kaufmanovi č. 1 podařilo vytvořit bezmála geniální scénář o scenáristovi 2 a 3 a mimo jiné i o kráse orchidejí. Charlie Kaufman je prostě geniální mozek. Na rozdíl od V kůži Johna Malkoviche vytvořil vcelku divácký film, pokud se divák dokáže smířit s tím, že jakákoli zásada o psaní scénáře padne na plátně, realizuje se i v samotném filmu (viz. "I když je scénář o ničem, důležitý je, aby měl dramatický konec, kterej bude přirozeně vyplývat z dosavadních událostí.") Tato struktura dává vzpomenout na fraktálovitý příběh klipu Michela Gondryho k písni Bachelorette od Bjork, což je jen důkaz, že geniální magor k jinému sedá (krom toho, že je Gondry velký kámoš se Spikem Jonzem, točil pro Kaufmana Věčný svit neposkvrněné mysli). ()

Dale

Kaufman je určite originálny scenárista, ale keď si po skončení nejakého filmu, ktorý je podľa jeho scenára, položím otázku: O čom to bolo?, vždy si odpoviem: O ničom. Je obdivuhodné, že niekto ešte v dnešnej dobe dokáže napísať originálny scenár, no len originalita sama nestačí. Pri písaní tohto proste dostal "blok" a tak napísal o tom, ako písal tento scenár. Ešteže zachraňujú film aspoň skvelí herci (Cage, Streep, Cooper), inak by to bolo maximálne za 3. Už sa teším, kedy napíše niečo originálne, čo bude zároveň aj zaujímavé. ()

Terva

Charlie Kaufman ( Nicolas Cage ) napsal o svém životě, který žije. Se všemi potížemi. Jeho dvojče, bratr Donald ( Nicolas Cage ), žije způsobem, jaký napsal. S bláhovou odevzdaností. Susan ( Meryl Streep ) napsala o životě, který ale nemůže prožít. Johnův ( Chris Cooper ) život je kniha, která čeká na adaptaci. Jeden příběh. Čtyři životy. A milion způsobů, jak to může skončit... Ocenění : Oscar '02 - vedlejší herec (C. Cooper); nominace: hlavní herec (N. Cage), vedlejší herečka (M .Streep), adaptovaný scénář Zlaté glóby - vedlejší herec (C. Cooper), vedlejší herečka (M. Streep); nominace: režie, film (muzikál/komedie), herec v muzikálu/komedii (N. Cage), scénář BAFTA - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herec (N. Cage), vedlejší herec (C. Cooper), vedlejší herečka (M. Streep) MFF Berlín - Velká cena poroty, nominace na Zlatého medvěda Boston Society of Film Critics Awards - scénář Broadcast Film Critics Association Awards - vedlejší herec (C. Cooper), scénář (společně za film Milujte svého zabijáka) Central Ohio Film Critics Association - adaptovaný scénář, veldješí herec (C. Cooper) Chicago Film Critics Association Awards - scénář, vedlejší herečka (M. Streep), nejnadějnější výkon (M. Gyllenhaal zároveň za filmy Milujte svého zabijáka a Sekretářka) Dallas-Fort Worth Film Critics Association Awards - vedlejší herec (C. Cooper) Florida Film Critics Circle Awards - film, scénář, vedlejší herec (C. Cooper), vedlejší herečka (M .Streep) Kansas City Film Critics Circle Awards - vedlejší herec (C. Cooper) Los Angeles Film Critics Association Awards - vedlejší herec (C. Cooper) National Board of Review - scénář (zároveň za film Slez ze stromu a Milujte svého zabijáka), vedlejší herec (C. Cooper) New York Film Critics Circle Awards - scénář San Diego Film Critics Society Awards - adaptovaný scénář, vedlejší herec (C. Cooper) Satellite Awards - adaptovaný scénář Seattle Film Critics Awards - vedlejší herec (C. Cooper) Toronto Film Critics Association Awards - herec (N. Cage), film, scénář, vedlejší herec (C. Cooper) Vancouver Film Critics Circle - vedlejší herec (C. Cooper) Washington DC Area Film Critics Association Awards - adaptovaný scénář, režie, vedlejší herec (C. Cooper) ......Scénář : Charlie Kaufman podle své reálné snahy zfilmovat knihu "The Orchid Thief". Kamera : Lance Acord. Hudba : Carter Burwell - V povzdálí je možno zaslechnout The Rolling Stones - Wild Horses http://www.youtube.com/watch?v=Xb3fZmkzy84 ()

MrCreosote

Za normálních okolností bych Adaptaci šoupnul 4 hvězdy, pochválil jí za originalitu a herecké výkony a za pár dní bych na ní zapomněl. Jenže... tohle je jeden z tech případů, kdy se vás film nějakým způsobem osobně dotkne a dokážete se perfektně ztotožnit s jedním hrdinů, což je i můj případ. Měl jsem dojem, že Cageův Charlie mi je víc podobný než kterákoli filmová postava. Ne snad tím, že bych byl tlustý a plešatějící, ale ta ostýchavost a všechno kolem... no nic, to nechme stranou, takže se omezím jenom na to, že Adaptace je sakra dobrá a když se Coppolova synovce ujme schopný rejža, dokáže z něj vytřískat i víc než kvalitní výkon. ()

Padme_Anakin

Zvláštní kousek, jsem na rozpacích.. Tento snímek své jisté osobité kouzlo má, to ne, že ne, k tomu ale i několik hluchých míst, která mě nebavila, nudila.. Nicolas Cage tu má takovou ránu, že mě vysloveně obtěžovalo se na něj koukat, nezachránila to ani skvělá Meryl Streepová s půvabnou Tildou.. ()

Haluzz

Brilantní scénář, který bohužel v poslední čtvrtině doplácí na vlastní doslovnost a důslednou " kaufmanovitost" jakoby zanevřel na celé předchozí budování nejednoznačnosti příběhu. Charlieho tah umístit do hlavní role/dvourole sebe samotného funguje při vší klasicky "spikejonzeovské" atmosféře neskutečna skvěle, stejně jako tematizování scénáristické praxe( zvyků, klišé, zlozvyků, automatizace, nerozhodnosti, nespokojenost s výsledným produktem, paradoxů a snah) vychází z celého filmu nejlíp. ()

DEXTER099

čekal jsem víc po tom co to tu má docela vysoké hodnocení,ale film mi připadal zmatený a takový zvláštní asi to není můj šálek kávy :-) 60 % ()

Angerr

Podobně jako třeba 'Magnolia' klouže Adaptace bezpečně na blýskavém povrchu závažných myšlenek. Typické pro dnešní sobeckou dobu mi připadají dvě scény v závěru filmu(SPOILER - nečtěte dále, kdo jste neviděli): Cage pláče a sklání se nad svým umírajícím bratrem, aniž by se on nebo aspoň kamera jakkoliv zajímali o osud řidiče z druhého auta, a Streepová (která svou roli jako vždy zahrála skvěle) se zabývá svým zpackaným životem, přičemž ho zhatila někomu jinému. 5/10 ()

Philippa

Tak nevím zda Kaufman je genius nebo šílenec. Myslím ,že mezi tím je velmi tenká hranice a nakonec je to jedno.Mě Kaufman neuvěřitelně baví. Jeho sarkasmus mě baví. Myslím ,že se adaptoval velmi dobře a dělá to , kde se cítí býti "šťastný". Skvělé!! ()

baribal

Velmi zvláštní film, začátek filmu jednoduchý, takřka bez zjevné zápletky a konec naopak drama a thriller, nečekané zvraty a změny postav přináší poslední půl hodina... ta dělá film, ovšem podle této rady mckeeho se řídí tento film ne i ty ostatní. ()

Krt.Ek

Komentář obsahuje spoilery. K Adaptaci jsem už od začátku přistupoval poněkud skeptičtěji. Uživatel rejzanek ji totiž označil za film, který nemohl dokoukat. A jelikož je to uživatel, kterého si velmi vážím (protože je to mistr ve vyhledávání málo známých, ale zato velmi dobrých filmů) neměl jsem důvod mu nevěřit a na sledování se vykašlat. Zvědavost mě ale dohnala, opravdu jsem chtěl vědět co rejzanka tak iritovalo, a tak jsem si tento snímek sehnal. A neudělal jsem chybu. Po stránce scénáristické je to totiž naprostá bomba. Nepamatuji si, kdy naposled jsem viděl tak skvělé vypracovaný scénář. Ze začátku tenhle film vypadá jako nudná sebereflexe jednoho neurotika (samotný Charlie Kaufman), takové filmy podle všeho točí Woody Allen který asi nebude můj favorit (soudím dle jednoho filmu, proto mne berte s rezervou), ale asi uprostřed sledování se film začne měnit. Je to asi v té době kde přebírá otěže Donald, Charlieho dvojče. Film konečně dostává nějaký dramatický spád. A tady vidím hlavní devízu Charlieho scénáře. Už od začátku hlavní postava proklamuje, že své práci nestaví na automobilových honičkách, sexu nebo vraždách. Zatímco Donald na radu zkušeného hollywoodského scénáristy na ničem jiném nestaví. Pokud vím, tak žádný Donald neexistuje. Charlie si ho vymyslel. Proč? Potřebuje ho ke konfrontaci. Na jednu stranu staví sebe (tlouštík, který nemá štěstí u žen + uvážlivý scénář, který ale v dnešní době nemá šanci) a na druhou svého bratra (svůdce, tvůrce jediného scénáře s množstvím logických chyb a klišé, který ale slaví úspěch). I přestože má Charlie svého imaginárního bratra rád, nic mu nebrání, aby ho na konci zabil. Nebo že by se Donald zabil sám. V tu dobu přece vypráví on. To on psal druhou polovinu filmu, tu akční. Možná, že jsem sám, ale v tomhle filmu vidím docela jasný názor, který má Charlie na to jak by měl vypadat ten správný scénář. I přes počáteční krizí přežívá Charlie. Dokonce se mu rýsuje druhé šance u ženy, do které je tajně zamilován. Adaptace je jednoduše film o válce mez scénářem lyrickým nebo avantgardním a mezi scénářem velkolepě epickým či extrémně adrenalinovém. Proč tedy jenom čtyři hvězdičky, když jsem tak rozradostněný? Měl jsem nápad na to jak zakončit tenhle film, bohužel Charlieho nenapadl. Vím, že je to docela dost sobecké vysvětlení a ještě sobečtější důvod nejít na pět hvězdiček, ale své rozhodnutí pravděpodobně nezměním. 75% ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra