Před čtyřmi lety, na natáčení komedie Spikea Jonzeho V kůži Johna Malkoviche, začíná vyprávění, jehož hrdinou je scenárista Charlie Kaufman. Po úspěchu filmu nemá Charlie o pracovní nabídky nouzi: nakonec přijme adaptaci non-fiction bestselleru spisovatelky Susan Orleanové Zloděj orchidejí. Protože však jde o knihu, která se nevyznačuje klasickým přehledným příběhem, dostává se Charlie do problémů, které rychle přerůstají v mučivou tvůrčí krizi. Situaci nevylepšuje ani Charlieho dvojče Donald, které bratrovi začne fušovat do řemesla: absolvuje totiž příslušný kurz a hravě napíše scénář komerčního thrilleru o sériovém vrahovi s mnohačetnou identitou, který Hollywood okamžitě nadšeně koupí. Do rohu Charlieho tlačí i stále komplikovanější platonický vztah k autorce knihy a jejímu protagonistovi Johnu Larocheovi, takže není divu, že vznikající text se stále výrazněji odchyluje od zadání: k prosté adaptace se mění v příběh o scenáristovi v krizi a o fantómech, které ho pronásledují.

Hollywoodský scenáristický zázrak Charlie Kaufman se po filmu V kůži Johna Malkoviche už podruhé spojil s režisérem Spikem Jonzem, aby opět rafinovaně smísil realitu s fikcí. Hrdinou vyprávění tentokrát udělal sám sebe: sluší se však podotknout, že Kaufman ve skutečnosti nemá žádné dvojče a že se v realitě nijak nepodobá Nicolasi Cageovi. Zároveň je však pravda, že Charlie Kaufman získal cenu BAFTA za scénář (pod nímž je však podepsán s Donaldem Kaufmanem!), Chris Cooper za svůj herecký výkon obdržel Zlatý glóbus a Oscara, Meryl Streepová byla oceněna Zlatým glóbem a Spike Jonze si odvezl Stříbrného medvěda z MFF v Berlíně. (oficiální text distributora)

klúčik

Včera poobede ma tento film úplne dostal, pekne som si pospal zobudil sa a on tam bol stále a o tom istom dookola....40%. ()

BlackTom

Príjemne civilný a plachý Nicolas Cage v réžii kamoša Jackassovcov, podivína Spika Jonzeho, už to samo by mi stačilo. K tomu však treba pridať prazvláštny príbeh z pera Charlieho Kaufmana, dokonalú Meryl, citlivú stránku bláznovstva a samozrejme, krásne orchideje. Určite to nie je to najčudnejšie, čo som videl, ale má to k tomu dosť blízko. Donald Kaufman na hrad! :) ()

Chegi

Možná jsem to měl čekat, když jsem zjistil, že je to od tvůrců "V kůži Johna Malkoviche", ale i tak jsem se rozhodl na Adaptaci podívat především kvůli Oscarovým nominacím a Chrisi Cooperovi. Abych to shrnul; to samé, co mi vadilo na prvním "díle" mi vadilo i zde - jako přes kopírák. Ze začátku vás zaujme zajímavý nápad a fantazie, se kterou autoři pracují. Pak přichází vystřízlivění z toho, jak s tou fantazií nakládají a jak se děj mění v neskutečnou nudu a úlet. No a konec je jen přestřelený nesmysl, který nemá s tím zajímavým a netradičním nápadem nic společného. Nechápu to vysoké hodnocení, asi si pár jedinců řeklo, že je to něco trefně intelektuálního, metafyzického a já nevím co ještě a napařili tomu pět hvězd. Kolem a kolem je to splácanina s hvězdným obsazením, které nevím proč zaujalo spoustu lidí. Chtěl jsem dát odpad, ale pak jsem si uvědomil, že by to bylo nefér vůči hercům, takže tu hvězdu přeci jen dám. To nic ale nemění na tom, že jsem promarnil dvě hodiny života, který jsem mohl strávit mnohem smysluplněji... třeba čtením Rudé záře nad Kladnem. ()

Zagros

Pár dobrých nápadů a zajímavý scénář, ale moc se mi nelíbila ke konci změna stylu/žánru, vůbec mi to tam nesedlo. Celkově to bylo jakoby nevyladěné, scénář a režie nešla moc dohromady. Cage taky žádná sláva. Akční filmy mu jednoznačně sednou více, když se pokusí vystoupit z žánru je to toporné. Za mě je to slabší podprůměr. ()

cold

Super!!! Divím se, že se do toho Kaufman sám nezamotal. Skvělý scenář, který musel dát fušku. A jeho realizace ještě větší. Spikemu určitě pomohla dřívější zkušenost, ale u Kaufmana se stále leze do nové řeky (bohudík). Prostě paráda ()

Revolver

Smysl tohoto filmu jsem bohužel nepochopil. 3 hvězdy dávám pouze za herecké výkony, kterým naprosto kraluje dechberoucí Nicolas Cage ()

Hopper

Nemôžem si pomôcť, ale toto bola nuda so zaujímavým nápadom, ktorá bola maskovaná kvalitnými hereckými výkonmi, takže odo mňa veľmi nadšené výkriky počuť nebude... ()

F.W.Colqhoun

Jak [se] adaptovat se ctí. Charlie Kauman & Spike Jonze podávají apologii současné filmařiny, rozkročené mezi snímky s hodnotné snímky [optikou new-yorksých intelektuálů] a naprosté pitomosti [The Three], a smířlivě připouštějí, že to bez těch druhých možná nebylo ono. Adaptace je prostě nutná. Způsob, jakým krmí vlka a koza zůstává až do závěrečných titulků celá, je nesmírně zábavný. Postavy se mění a nemění, dostává se jim ponaučení, dialogy rozpolcené osobnosti na téma rozpolcené osobnosti ve filmu ústí v přesně to, co bylo z předestřených logických důvodů vyloučeno, klišé vyvstává v originální podobě a má to dokonce dramatické finále [protože závěr dokáže napravit i film, který "je jako život" - rozuměj: v němž se nic neděje]. Snad jen jedna výtka: Existenciální snímky by možná neměly být taková legrace. ()

Pat.Ko

Hneď na začiatku treba oceniť herecký výkon Nicolasa Cagea, ktorý hrá dvojitú rolu - Charlieho Kaufmana a jeho fiktívneho brata Donalda. Jeho herecký prejav je silný a presvedčivý. Scenár od Charlieho Kaufmana je nesmierne inteligentný. Film sa pohráva s konceptom adaptácie a autorského procesu, čím otvára množstvo otázok o tvorbe a umení. Kaufmanova schopnosť zmiešať realitu s fikciou je fascinujúca a prináša neustále prekvapenia. Jeho prístup k adaptácii je nekonvenčný a výsledkom je taký film, ktorý je originálny. Spike Jonze ako režisér prináša do filmu svoj jedinečný vizuálny štýl. Jeho kamery a strihy sú precízne a vytvárajú silnú atmosféru. Jonze sa tiež dokáže skvele vyrovnať s tematikou filmu. Hoci film je veľmi inteligentný, niektorí diváci by sa mohli cítiť zmätení alebo zaskočení jeho neštandardným prístupom. Niektoré časti filmu môžu byť náročné na pochopenie a môže vyžadovať si od diváka aktívne sústredenie Pre niektorých môže byť film príliš experimentálny a môže hrať viac na intelektuálnu stránku než na emocionálnu. Celkovo vzaté, film je jedinečným a náročným filmom, ktorý ponúka divákom zaujímavú skúsenosť. Výnimočný herecký výkon Nicolasa Cagea, inteligentný scenár od Charlieho Kaufmana a šikovná réžia od Spike Jonzea. Môj celkový dojem z filmu je veľmi pozitívny a preto by som ho odporučil všetkým, ktorí hľadajú niečo originálne. 7/10 ()

kaygen.it

I když nadprůměrné, po Malkovichovi přeci jen zklamání...Ovšem skvělá Streepa a Cooper velmi dobrý Cage v lehce paranoidní dvojroli... ()

Tadzi

No, tak dvojice Jonze a Kaufman opět vyrobila dítko, které asi nezaujme všechny, ale ty náročné, kteří chodí na filmy kvůli originalitě asi překvapí, o čem všem a jakým způsobem se například dá natočit Adaptace knihy :) ()

Cassandra

Pěkné dialogy a herecké výkony. Pitomý závěr. Je mi jedno, že všude popisují, jak spadá do scénáristova záměru. Když ke komedii přišroubujete takový závěr, u běžného diváka, který chce vyrovnaný film, moc spokojenosti nenajdete. ()

peetriss

Kvalitní film těžící z výborně napsaného scénáře. Scénář, potažmo film by však mohl být ještě kvalitnější nebýt poněkud za vlasy přitaženého a násilně ukončeného závěru, jakoby si nevěděli autoři rady, jak příběh ukončit. Herecké výkony jsou bezchybné a profesionální, což je další vysokou devizou snímku. ()

Xavi6

Geniální film. Dívat se na Cageovi grimasy je prostě paráda a to ještě ve dvojím podání. Stará dobrá jeho léta. Hlavně obdivuji dějovou linii, která je vlastně ve stylu, že scénář na tento film se píše v tomto filmu. Geniální zápletka! :) ()

Itar

I přes velmi originální námět, dobře napsaný scénář a velmi dobré herecké výkony... mi to nestačí. Film sráží do kolen podle mého hlavně nenápaditá režie, která nevyužívá plného potenciálu Kaufmanova scénáře. Na víc jak na tři to nevidím, na druhou stranu bych shlédnutí filmu každému doporučil, už jen pro tu reálně zpracovanou spisovatelskou krizi. ()

Beaumont07

Najšialenejší a najprepletenejší typ metafikcie a metanarácie, akú som kedy vo filme videl. Cez celú tu Kaufmanovu ironickú seba-dekonštrukciu sa však tiež jedná o neuveriteľne originálnu satiru na hollywoodske konvencie a na márnu snahu sa im vyhnúť. Kaufman je jeden nesmierne talentovaný scenárista. ()

Paldiny

Scenár o písaní scenára si zakladá v troch štvrtinách na originalite a v tej poslednej na klišé. Po prvom zhliadnutí mi to vadilo, po druhom mi to vadí tiež, ale už si myslím, že tomu tak bolo zámerne. Vidím v tom isté zrkadlo dvoch bratov- dvojčat, z ktorých prvý- originálnejší sa pasoval s netradičnou knižnou predlohou od jej samotného počiatku, aby mu ten druhý- béčkový, skrátka protipól, pomohol s jej záverom. Zaujímavý počin, ktorý núti na film myslieť aj po jeho skončení i keď jednou z myšlienok je aj tá, či nešlo len o dobre natočený blábol. Možno budem vedieť viac po treťom pozretí. ()

SHit4U

Tohle najdete na netu při vyhledávání významu slova Meta. Charlie Kaufman napsal film sám o sobě. O scénáristovi, který piše scénář podle knihy, která je nesfilmovatelná. Do toho se zapojí Charlieho fiktivní dvojče Donald, které se naučí psát scénář během týdne a nakonec pomůže svému bezradnému bratrovi v jeho na první pohled zbytečné bitvě s psaním scénáře. Do toho ale zjišťujete, že scénář, který píše/píšou se vlastně odehrává na plátně přímo před vámi a v tom okamžiku už jen čumíte a nevěříte, co všechno si Kaufman dovolí. Je to jako byste si při sexu s Jennifer Aniston představovali, že spíte s Jennifer Aniston a že vás při tom sleduje váš bratr, který se na vás ale ve skutečnosti opravdu kouká. Nicolas hraje jako o život a je to jedna z jeho nejlepších rolí. Zdatně mu tu sekunduje Cooper, který se vyžil v roli bezzubého pěstitele orchideí a kupodivu Meryl hraje až druhé housle, i když ke konci dostává prostor se předvést a vhozenou rukavici hbitě zvedá a omlátí s ní Cage přes jeho obří břicho. Ke konci to trochu chřadne, ale jinak výborná šílenost, která nemohl režírovat nikdo jiný než Jonze. Jasné 4 hvězdy. ()

Rozjimatel

Inteligentný film s rafinovaným scenárom, ktorý rastie s každým ďalším pozretím. Pri prvom pozretí som ešte viaceré veci nepochopil a miestami som sa nudil, pri druhom pozretí som však už bol filmom pohltený a zvyšujem hodnotenie na 4 hviezdičky. Film stvárňuje tvorivú krízu umelca pričom ako postavu umelca napísal scenárista Charlie Kaufman sám seba. Výborný nápad mal Kaufman so svojim dvojčaťom Donaldom, jeho druhým ja, ktoré je skoro vo všetkom jeho protikladom. Charlie je hĺbavý, nerozhodný, pochybujúci o sebe a nemožný v praktickom živote. Donald je zase jednoducho uvažujúci, rozhodný sebaistý a praktický. Kaufman do scenára vložil plno hlbokých myšlienok a dobrého humoru, všetko prameniace priamo zo života. V závere sa sa film nečakane prehupne do úplne iného žánru (thriller), keď akoby v začatom scenári pokračoval  jednoduchší z bratov, Donald. Ozdobou sú určite herecké výkony, keď excelujú hlavne Meryl Streep, Chris Cooper a prekvapujúco aj Nicolas Cage, na konci doby, keď bol ešte hercom. ()

Spike Jonze a jeho noční můra

Spike Jonze a jeho noční můra