Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

Bezmenny

Pecka. Antonio, Brad a hlavne Tom. Skvelé predstavenie, ktoré si zjavne užívali. I am going to give you the choice I never got. ()

Bezda22

Chvilkama to bylo trošku nudný. Ale jinak super. Výkon malé Kirsten Dunst mě teda odzbrojil. Jinak Pitt a Cruise, to je kvalita. Tam neni třeba komentářů. 75% ()

Brooks

Tempom malinko nevyrovnaná upírska dráma so zaujímavo pojatým vzťahom ústrednej dvojice. Jordan mal vždy veľký cit pre iracionalitu a jeho záľuba v príbehoch jedincov vyčlenených zo spoločnosti je vidieť v každom jeho filme. Upírska tématika je tým pádom jasná výhra. Technicky s gráciou spracované, hudobne silné, krásne nasnímané a herecky nadštandardné. Cruise síce o triedu lepší než Pitt, ale to je dané i tým, že má šťavnatejšiu úlohu. Famózna Dunst. Najlepšou scénou je, Cruisom fenomenálne zahraté, druhé zúčtovanie Claudie a Lestata. Démonická scéna. ()

karlee

Děj mě vůbec neoslovil, za pozornost stojí jen dvě poměrně vtipné scénky, bohužel krátké. Mladé Kirsten to hraje slušně, u Pitta, Cruise i Banderase mě vyšinují ty jejich dlouhé vlasy, hrůzný pohled. ()

TaNya_

Ani sem nevěřila že filmy o upírech nemusí být klišé... Parádní temná podívaná se skvělou ústřední trojicí - a hlavně roztomilou Kirsten Dunst alá ''dospělou holčičkou''. Ze začátku sem se bála, že to bude rozhrkané a nepřehledné, ale všechno to prolínání prostředí působilo přirozeně. Skvělá atmosféra a hlavně úžasná práce maskérů dává jenom málo prostoru pro hledání chyb. ()

Stanix

Obrovský potenciál skrývající se v tomto snímku byl naplněn jen do půlky. Všechno se to odvíjí v příjemném tempu a divák nemá čas na koukání na hodinky a baštění brambůrků. Jenomže tak trochu selhal scénář a dialogy, na které měl být kladen zvláště velký důraz, zas tak dobře nedopadly. Přestože plejáda skvělých herců Cruise, Pitt, Banderas a Slater mohla dát do kupy úžasné dílko, nestalo se tak a snímek tak zapadá a za pár let už ho jen stěží někdo vytáhne a opráší. Verdikt - lepší průměr. ()

Shitonit

Nejdokonalejší film o upírech, kterýmu jsem věřil od A po Z úplně všechno. Jestli je nějakej upírskej svět, a vypadá to v něm nějak takhle, tak do toho se asi chci jednou probudit. ()

Meev

Na dobu podle mě revoluční film s prvky dvacátého první století. Žádné předvídatelné scény, nic takového, jen příjemný, někdy utahaný, někdy velmi atmosférický příběh s výbornou výpravou a skvělými herci. Make-up byl jedinečný. A celkově, jen bych se opakoval, takže to shrnu. Myslím, že by se to mělo zkrátit, protože 123 minut pro tenhle film je prostě moc. Myslím, že Kirsten Dunst tady hrála opravdu skvěle. Myslím, že klíčování vyprávění s rozhovorem bylo super. Myslím, že děj byl chvílemi o ničem. Extrémě se mi líbila scéna s Tomem Cruisem, který nečekaně přežil první "vraždu", z ničeho nic seděl za klavírem a hrajíc na něj oklolo létal záclony. Dokonalá to scéna. Myslím, že film měl nápaditý konec, avšak ani tvůrci si sami nebyli jisti, jak by se děj vyvíjel dál, kdyby film neskončil (alespoň na mě to tak působilo, ale líbilo se mi to, takže fajn :D). Čekal bych to více atmosférické, né jen v některých scénách. Bylo tam i špetka humoru, která byla opravdu skvělá. Myslím, že kdybych nevěděl, z jakého roku film je, myslel bych, že je mnohem novější. ()

Ex_Machina

„Ked je jej smutno, opustí svoju rakvičku a vlezie si do mojej.“ Upíri v 18. storočí v New Orleans vedeli žiť. Najstarší žijúci USA upír Tom Cruise už nechce vysávať ľuďom krv sám a tak si zahryzne Brada Pitta v jeho najlepších rokoch, aby mu robil spoločnosť na večné časy. Spolu následne brázdia americké mestá, ale Brad si nemôže stále zvyknúť na svoj dar nesmrteľnosti a preto sa s večne trpiteľským výrazom na tvári vydá hľadať svoje šťastie do sveta. Vystihnutie danej doby je unikátne a ponurá noc tomu pridáva na tajomnosti a erotične. Nutnosť rakiev, požívania krvi, nútené odopieranie si východu slnka a večný život v zatratení je však prisilná káva a zvládnuť by to dokázali iba najsilnejší z nás. Okrem hlavných predstaviteľov zaujmú herecké výkony detsky démonickej Kristen Dunst a tajomne elegantného Antónia Banderasa. ()

Sir Ludvig

Tom Cruise v upirskom filme? Cakal som peknu blbost...a dockal som sa prijemne mrazivej atmosfery a vobec skweleho upirskeho filmu {pribehu}. 5* uniklo len velmi tesne. ()

valkil

Po druhém zkouknutí se mi líbil víc. Jak nemusím Cruise, tak tady mu záporácká role opravdu sedla, zato Pitt je tu tak trochu "vyblitej". Skvěle se předvedla i malá Kirsten Dunst, jejíž upírství je opravdu uvěřitelné. Výborně výtvarně pojato ()

HanSolo

Upírský horor, který je dokonalý po vizuální stránce, ale mně osobně připadaly zde herecké výkony dosti neosobní (především v případě Toma Cruise). ()

Baki

Tenhle film ve me vyvolava vzpominky. Vzpominky z mladi. Kdyz jsem jej videl poprve (to mi bylo tak 8) tak sem videl opravdovy skvost. Louis byl pro me obeti, Lestat byl pro me zlem, cirym zlem. Ty postavy jsem vnimal jako zive bytosti. Nemel jsem paru, ze Louis je Brad Pitt, Lestat ze je Tom Cruise. Dokonce i malinka Kirsten Dunst mi pripadala jako panenka z pohadky bez citu. K tomuto filmu mam silne citove pouto. Je to jeden z mala filmu, kdy se divam na postavy jako na tehdy zijici "lidi" a ne jako na herce, kteri hrali i jinde. ()

Cortesz

Naprosto famozní horor, který ani moc horor není, ale spíš psychologický film o upírech. Tento film si mě naprosto získal ned od první minuty co se Brad Pitt otočil a já viděl ten jeho bledej xicht s těma šílenejma mrtvejma očima. Hned jsem věděl, že půjde o temnou, ponurou, snad i krvavou a skvělou atmosférou nasáklou podívanou. A rozhodně jsem se nepletl a dostalo se mi přesně to co jsem od filmu očekával. Jakmile se na scéně objevil Tom Cruise tak si mě jeho postava získala a začal těžce strhávat celej film na sebe, protože jeho Lestat byl ze všech těch postav rozhodně nejlepší ( naprosto skvěle zahrán Cruisem, jde vidět, že když chce tak je z něj herecká kapacita, která hraje jako bůh, škoda, že mu to nikdy nedokáže vydržet). Brad Pitt hraje taky skvěle a jeho Louis nesmrtelný se smrtelným vědomím je dojemnej. Jak se na scéně objevila Kirsten Dunst došlo k dalšímu šoku z mé strany, protože to bylo neuvěřitelné jak ta holka ve svých 12-ti letech hraje tu tělem mladou a duší dospělou přímo ďábelskou holčičku. Střešnička na dortě byl Antonio Banderas, kterej už sice neměl tolik prostoru, ale byl jeho upír byl démonický. Příběh je naprosto úchvatnej a nenudil mě ani minutu navíc skvělej scénář. Tento film si mě naprosto získal a dle mého jde o nejlepší upírskej horor společně s Copolovým Draculou. ()

Pai-Mei

Viac než len ďalší film o upíroch. Skvelé herecké výkony a zaujímavý dej stavajú tento film vedľa Coppolovho Draculu. Možno o niečo vyššie. ()

amyth

Z tohoto filmu si navždy budu pamatovat Kirsten Dunst. Na tomto filmu mi totiž přišla zajímavá jen ona, ale za to hodně. Zbytek byl průměrný. ()

Mes-siah

Dlhá stopáž, a málo deju. Koniec ma vcelku prekvapil no zostal u mna záhadou. Film neublíži no ani neprevalcuje statistiky. A už to je čierne na bielom: ja som vedel PITT, že je lepší herec ako CRUISE. Ale v tomto filme bz bolo asi o moc lepšie kebz hrali menej známi herci. PS: prvok horor som moc nezaregistroval. Iba tým, že je to o upíroch. ()

Bigfuckman

Herecký koncert pánů Cruise, Pitta a Banderase. I když se Banderas objeví poprvé ve filmu až po 70 minutách, jeho role zde je velmi důležitá. Jen to zakončení filmu mi moc nesedlo. A pamatuj, že na upíra česnek vůbec nezabírá. :) ()

zly.dvojce

Ach zlatá devadesátá, kdy se na kvalitní horror dalo zajít i do kina (Dracula, Interview etc.) zatímco dnes není k nalezení ani v kupce sena. První setkání s Pittem a Kirsten Dunst. Velice kvalitní a atmosférická záležitost. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)