Interview s upírem

• USA Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (více)

Napij se ze mě a budeš žít věčně... Když americká spisovatelka Anne Riceová publikovala svůj první román Interview s upírem (1976, česky 1996), kniha se nesetkala s právě vlídným kritickým ohlasem, ale stala se natolik oblíbenou, že autorka v následujících desetiletích vydala celkem jedenáct pokračování známých pod souborným názvem Upírská kronika. Bylo jen otázkou času, kdy o látku projeví zájem Hollywood. Na začátku devadesátých let filmová práva získala společnost Davida Geffena a pověřila autorku napsáním scénáře. Režie se ujal irský tvůrce Neil Jordan, který dosáhl velkého úspěchu působivým dramatem Hra na pláč. Film Interview s upírem (1994) byl kritikou přijat vesměs kladně a stal se velkým diváckým hitem. Hlavní roli upíra Louise, vyprávějícího svůj více než dvousetletý životní příběh mladému novináři, vytvořil do té doby jen málo známý Brad Pitt, který se rázem stal populární hereckou hvězdou. Jeho partnerem v úloze upíra Lestata byl Tom Cruise, jehož obsazení bylo sice zpočátku předmětem rozporných reakcí (autorka dávala přednost Rutgeru Hauerovi), ale po dokončení filmu byla jeho nezvykle záporná postava přijata s respektem. Ohlas snímku podnítil určitou obrodu upírské tematiky, která byla později úspěšně prezentována především formou televizních seriálů, např. Pravá krev nebo Upíří deníky. Film je věnován předčasně zemřelému Riveru Phoenixovi, který měl původně hrát postavu mladého novináře, jehož nakonec ztělesnil Christian Slater. (Česká televize)

kelto44

Na tento film som sa chystal už veľmi dlhú dobu, ale keďže nemám rád upírske horory, tak som oň za celú tu dobu ani nezakopol. Musím povedať, že to aj celkom ľutujem, pretože som nad mieru spokojený. Tom Cruise a Brad Pitt sú proste skvelí no, ale hlavnú rolu tu nehrajú len oni, ale aj atmosféra a príbeh. Malo to pár malých chýb, ale vážne len malých, takže si film rozhodne zaslúži 5 hviezd. /90%/ ()

horor2

Klasika, kterou jsem docenil časem. Perfektní herecké výkony. Perfektní Neil Jordan, který umí, když chce. :-) ()

Nikasidlo

Když jsem viděla herecké obsazení a hodnocení, rozhodla jsem se, že na film podívám. Kostýmy velmi povedené, hudba také, herecké výkony taky dobré, hlavně malá Kirsten Dunst, ovšem scénář hrůza. Možná jsem na poprvé úplně vše nepochytila, ale podruhé už to absolvovat nechci. Neskutečně zdlouhavé vyprávění příběhu. Ano, opravdu jsme všichni pochopili, že Brad Pitt (nevím jak se jmenoval ve filmu) nechce zabíjet lidi, a nemuseli jsme se první hodinu dívat jen na to, jak jedl krysy. Opravdu vydržet skoro celé dvě hodiny chce velkou trpělivost. Po celou dobu byl film takový nějaký, žádné scény, které by vás aspoň na chvíli vtáhly do děje a vy byste konečně přeťali sledovat hodiny, které ne a ne se hnout. Pro mě byl film zklamáním. ()

Xpojntman

Tom Cruise a Brad Pitt jsou silná dvojce aby tenhle film dostatečně tahla. Mezi upiřími filmy je to klasika, ve který není ani Rumunský Dracula. ()

mrclTV

Uff, toto je buď veľmi divný film, alebo veľmi voľná gay variácia na Bibliu - vyhnanie z raja a život hriešnikov. Čo je teda riadne krkolomné kombo. Lestat ako had, pokušiteľ, Louis a Claudia ako Adam a Eva a Armand ako Boh, ktorý ich vyženie z raja - priznávam, moja teória má muchy ale je celkom zaujímavá. Asi priemer, až tak ma to nenaplnilo, ale táto replika bola celkom zaujímavá - Evil is a point of view. God kills indiscriminately and so shall we. For no creatures under God are as we are, none so like him as ourselves. ()

tombarider

Vyjmecny film. Kdysi jsem chodil do videopujcovny na Jiznim meste Prazskem. Vzdycky jsem tam fajn pokecal a prestoze jsem byl teenager, tak chlapi tam me radi videli a ztratili se mnou par slov. Jednou mi doporucili toto. V te dobe me to uhranulo. Plejada genialnich hercu sehrala symfonii na tema “proc nema smysl chtit zit vecne”. Prazdny zivot nevyplni ani vecnost. Nektere sceny pusobi prihrate ale pocitam, ze upirum neslo o sex spis jako o estetiku a moznost poznat nekoho, s kym muzou dat rec o problemech nesmrtelnych. Kradne podkresleno temnou hudbou. Za me inteligentni a nevsedni film ktery neni pro kazdyho. ()

Tominni

Neil Jordan si vystřihnul výborný film o upírech tak trochu jinak, speciálně po příchodu Kirsten Dunst začne mít dobrý poměr napětí a vtipu. Ne, rozhodně bych upírem být nechtěl a rozhodně bych s ním nechtěl dělat ani to interview ()

Nathaniell

Nevím no. Nikdy asi nepochopím, z čeho jsou v tomhle filmu všichni tak odvaření. Jasně, herecké obsazení je hvězdné a výkony nemají větších chyb. Jen ten příběh tak nějak plave a potácí se. Chybí tomu dynamika dramatu. Jako by spisovatel seděl na dvou židlích, zároveň se chtěl držet klišé, ale taky je vyvracet a být inovativní... No... nepovedlo se. dávám 3*, protože o pár roků později to nejlepší upírské drama předvedl snímek - Královna prokletých. ()

hrumsrt

Ach ty filmové devadesátky... Tohle období je tak pestré, tolik se toho zkoušlo, a tak moc ikonické. Setkání dvou hereckých ikon, které jistojistě patří mezi ty největší herce svojí generace. A přesto ty největší role mají pořád před sebou. Na tomhle snímku je jasně cítit, že má knižní předlohu, které předznamenala hlavně ty dlouhé ichformní retrospektivní vyprávěcí pasáže. Tehdy upírská tématika nebyla poskvrněná nějakým Twilightem a ve svém žánru šlo o obrovský kus kupředu. Ty dialogy hlavních postav jsou perfektní a můžu jen žasnout nad geniálními projevy Brada Pitta. Snaží se to nést nějaký filosfický nádech, přenést některé silnější témata, ale malinko se to vždycky točí v kruhu. Velkolepost a honostnost to je patrně velké lákadlo filmu, jen je důraz je na to místy tak velký, že snímek není schopen připravit přímočařejší příběh. Z Cruise šla opravdu taková démonická hrůza.. Přestože však film má jen něco kolem dvou hodin, tak svým tempem a přístupem je poněkud zdlouhavý, ale je tam vize odvyprávět ona až existenční témata a možná by to ani jinak zkrátka nešlo. Samotný závěr balancuje ale na dosti tenkém ledě, kde to příběh už možná ani neustál. Není to žádná filmová pecka a někdy svojí přílišnout "artovostí" je až moc vlažné, ale nic to nemění na tom, že jako tematický příběh funguje skvěle a nechybí správná atmosféra. Krev to je to oč tu běží. 75% ()

Arkagas1989

Jako milovník upírů obecně znám kompletně dílo Ann Rice a prince Lestata mám samozřejmě doma. Interview je tak filmem, který je vlastně povinností pro všechny upíromilce a přesto ho spoustu lidí kolem mě nezná, protože vznikl v době, kdy jsme byli ještě děti. Mě v 94 bylo 5 a chodila jsem do školky. K filmu jsem se dostala ale někdy okolo puberty a v ten moment se z něj stala láska. A ta přetrvala. Nádherné kostýmy, skvělé obsazení, dokonalá kamera. A dokonce to nezabil ani náš starý dobrý český dabing. A tak se k filmu čas od času vracím, protože i když ho znám nazpaměť, pořád ho v té hlavě mám. A bude tam, dokud neumřu. Tomu se říká skvělá filmařská práce.  Moje hodnocení: 10/10 ()

tavvva

Fůra děr ve scénáři, dialozích a logice a zcela nevyužitý potenciál tématu. Zahráno ovšem dobře a kostýmy v pohodě. ()

Marg

Zajímavé zpracování upírského tématu. Tom Cruise a Brad Pitt podávají svůj standard. Zmínil bych se ale o výborné a nepřehlédnutelné Kirsten Dunstové. ()

Squib

Mám ráda filmy o upírech a navíc tento, s vydařenou pochmurnou atmosférou, nadprůměrným hereckým ansáblem, výborným scénářem je můj oblíbený i proto, že není o Drákulovi a zárověň to není jen akční hovadina. ()

DAF1

Hvězdami nabyté hororové drama s prvky komedie. Ty paruky (obzvlášť Kruisova blonďatá) jsou ale příšerné. Jinak to na mě udělalo kladný dojem. Před Kristen Dunst klobouk dolů. ()

UranMiner

Pri pozerani som bol ako v inej dimenzii, ten dej bol tak uchvatny ze som sa citil ako protagonista, nenudilo to ani jednu sekundu, stale to malo co povadat aj vzhladom na celkovu dlzku, len koniec bol troska, nie zrovna podla mojej chuti! 9/10 ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

20.07.2014

Cruise, Pitt a jízda do pekla

Cruise, Pitt a jízda do pekla

24.12.2013

Pokud se tohle povede, dvě vyzrálé megahvězdy se objeví na plátnech bok po boku už podruhé – určitě si vzpomenete na hororový epos Interview s upírem, kde Cruise trénoval Pitta v prokousávání tepen.… (více)

Interview s Ježíškem

Interview s Ježíškem

10.12.2011

Anne Rice, autorka desetidílné knižní série Vampire Chronicles, podle které vznikly filmy jako Interview s upírem či Královna prokletých, překonala koncem devadesátých let vážné zdravotní potíže,… (více)