Čtyřicetiletý maloměstský architekt Viktor Průcha (K. Heřmánek) žije s manželkou Soňou (J. Šulcová), je ve svém oboru dobře zavedený a na hmotnou nouzi si nemůže stěžovat. Dobře však ví, že zajištěnou existenci získává díky různým ústupkům a kompromisům: soužití se Soňou už dávno není jako dřív a v práci mají před rozumným a účelným řešením vždy přednost zájmy vlivných lidí. Jednoho dne však dostane Viktor těžkou lekci: fyzicky ho totiž napadne starší muž, jehož vnučku srazilo před školou auto. Viktor totiž jako architekt kdysi podepsal souhlas s umístěním školy blízko frekventované silnice. Muž se ze dne na den rozhodne skoncovat s dosavadním životem. Odejde od manželky a nastěhuje se do svého starého ateliéru na kraji města. A začne se věnovat dávnému koníčku, fotografování ženských aktů. Když pozná nespoutanou romskou dívku Aranku (A. Tomsová), najde v ní ideální modelku. Výstava jeho nových fotografií, uspořádaná v místním divadle, vyvolá velký ohlas. Ovšem zdaleka ne jen pozitivní. Teprve teď stojí Viktor před skutečnou životní zkouškou, která odhalí, jak pevně za svým novým životem stojí… (Česká televize)

farmnf

Pro mě tak dobrý, že už lepčí býti nemůže. Jsem fotograf z fotografické rodiny a tedy zaujatý a neobjektivní. Je s podivem, že fotografie ukazované v tomto filmu jsou opravdu moc dobré. To, jak Heřmánek stylizuje svoje modelky mi bylo léta inspirací. Potíže s kterými se setkává, s těmi jsem se potýkal i já a možná i můj táta. Snad poslední film s Evou Jeníčkovou, kde nevypadá jako vychrtlá kurva. Ne první film, kde Heřmánek docela slušně drží Nikon (V Hadí jed si střihnul tutéž roli). Viděl jsem to asi 8x a vždy to pohladí.... ()

lennyd

Architekt Viktor Průcha (Karel Heřmánek) se ač navenek spokojený člověk (skvělá práce, dobře placená, šťastné manželství, přátelé) uvnitř hodně trápí. Vzpomíná na staré časy, kdy se nemusel chovat tak jak okolí chce, mohl si jen tak beztarostně fotit - třeba svoji budoucí ženu - nahou a tak vůbec. Jednoho dne se rozhodne a vrátí se zpět ke své zálibě - nafotí erotické akty mladé cikánské dívky, Aranky. Reakce okolí je ale drtivá ... Toto je jeden ze starých československých filmů, které uvíznou v hlavě (pokud padne na stůl otázka typu - poraď nějaký starší česk(oslovensk)ý film, tak kromě obvyklých fláků - Vesniček, Marečků, Sluncí a sena, a tak se začnou z paměti vynořovat filmy jako Dobré světlo, Kam pánové kam jdete nebo třeba Fany (až teď koukám, že všechny výše zmíněné má na triku Karel Kachyňa, zajímavé). Každopádně Dobré světlo je na svou dobu hodně odvážný film, i když - jak zde bylo několikrát zmíněno, ideál ženské krásy se od té doby trochu posunul. Výborný Karel Heřmánek, pár (nahých) hereček (Chýlková) a hodně provokující příběh... chtěl bych věřit tomu, že dnes by Průcha dopadl trochu jinak, ale myslím že by jej okolí odepsalo úplně na chlup stejně.. ()

hanagi

Tak trochu "Americká krása" v socialistickém osmdesátkovém Československu. Rozhodně tématem krize středního věku a jeho řešením! A tak se i náš hrdina jednoho rána probudil s pocitem, že se jeho život utápí ve smrdutém rybníčku a že pokud chce něco se svým životem udělat, musí to být hned a radikálně. Ve své době velice originální a velice odvážné! ()

Master19

Docela povedený pohled na zajištěného architekta Viktora, který jednoho kránsného dne dostane na hajzlíku hospody přes hubu a po procitnutí si uvědomí ty nenaplněné plány z mládí a začne znovu fotit. Všechno, ale hlavně akty, což tedy v té době rozhodně nebylo na výsluní "veřejného" mínění. Kachyňa podává příběh civilně, ale to vůbec není na škodu. Nižší hodnocení dávám v kontextu jeho působivějších filmů. ()

Autogram

Film o vzopretí sa zabehnutému životnému štýlu, v duchu 80-tych rokov, ale u mňa nefunguje. Erotika je použitá vkusne, no príbeh sa vyvíja pomaly, vláčne, povedal by som, že celkom nudne. ()

ghatos

(Ne)krize středního věku související s konformitou, vyhořením a leností. Je těžké se vydat riskantní, nejistou cestou...o to je však větší odměna - pocit štěstí a vnitřní svobody. 72%. ()

klúčik

Na rok 1985 odvážny film hlavne v erotike.. Film je celkom zaujímavý a z hercov je jasná jednotka výkon Karola Heřmánka. Film hodnotím 65%. ()

F.W.Colqhoun

Dobré světlo prý ve své době platilo za průlom ve znázorňování nahoty na českém filmové plátně. Asi to musí být pravda, tolik bobrů a koz je snad jen ve Vyhnání z ráje. Kachyňa zpracovává podobná témata jako v o rok mladším, satiričtěji laděnějším Kam pánové, kam jdete. Nositelem vzpoury vůči maloměšťáckým / stranickým hodnotám, společnosti vele-ochotně přitakávající klientelistickým praktikám a manželkám je též architekt s xichtem Karla Heřmánka, který z teplíčka osmdesátkově vyšperkované vily pláchne do zatuchlého ateliéru s dvouplotýnkovým vařičem a celkem úspěšně hledá poztrácený čas. I když film disponuje slušně zpracovaným morálem o nakládání s životní autenticitou, těžko zakrývá, že je hlavně věšákem na Kachyňovy obsese půvaby ženského těla. Kachyňou pověřené šmírácké zaujetí kamery Annou Tomsovou nutno s trochou poctivosti považovat spíš za cíl než prostředek. Těm, kteří se nedokáží kochat bez výčitek svědomí, budiž omluvou prvotřídní estetické kvality statických i dynamických aktů. Film pro idealisty čuněcího naturelu. ()

Adramelech

Pobavil mě komentář uživatele se sympatickým nickem „dobytek“, kde si pisatel stěžuje na nadměrný výskyt bobrů. Z historie je známo, že se depilovaly už Egypťanky, ale v průběhu dějin se móda různě měnila. Žádná monografická studie na toto téma se mi však nedostala do rukou. V době, kdy se odehrává děj filmu, ženy neměly ve zvyku vyholovat si pubické ochlupení. I tenkrát však sem tam nějakého muže napadlo, že by taková úprava mohla být zajímavá, a většinou k tomu dokázal svoji partnerku ukecat. Jinak focení decentních aktů se za totáče jakžtakž tolerovalo. Připomínám jména aspoň několika fotografů: Miloslav Stibor, Miloš Vojíř, Jaroslav Vávra, Zdeněk Virt, František Janiš. Naproti tomu Jana Saudka kvůli jeho fotkám bolševik šikanoval, protože ty byly podle tehdejšího pojetí mravnosti už přes čáru. Prudérie komunistického režimu je dávno pryč a ženy se dole vyholují, což je dobře, ale jejich mentalita se stala méně vstřícnou. V 70. a 80. letech jsem dokázal sbalit snad každou mladou holku, kterou jsem chtěl, zatímco teď už mě tak nanejvýš pouštějí sednout v tramvaji. Asi za to může ten politický převrat nebo co. ()

Piškotka

Film s normalizačním nádechem, na tu dobu celkem kvalitka. Karel Heřmánek je sám o sobě sympaťák a tady zahrál člověka, co chce kráčet mimo dav. Focení aktů mu šlo mnohem víc než skutečná práce a manželský život. Při samotném focení a dialozích s ním spojenými jsem zachytila spoustu různých a vesměs příjemných neopakovatelných pocitů. Pocity, které proteplují všechny přírodní živly. Aranka nebyla pěstí na oko, Ivanka a Vendulka se svými přirozenými tvary taky neurazily. Škoda, že nevyšly vzdušné zámky s Ivankou. Do rozvodu se vrhala až vehementně, zkrátka úlet. Konec filmu mi přišel otevřený pro případné další tvůrce. ()

Disease

Kachyňa byl jeden z mála (ne-li jediný) z českých režiséru, který uměl podat erotiku tak, že nepůsobí ani vulgárně ani směšně. ()

RomanHyde

Dobrému světlu nelze upřít filmovou poetiku, zároveň je to však "refoluční" film díky koncentraci nahoty. Ale jak také natočit film o fotografovi, který se již dále nechce vzdávat svého dávného koníčku fotografování aktů kvůli pracovní kariéry, která stejně nikam nevede, ba naopak jej činí nešťastným? Karel Kachyňa film výborně obsadil a ústřední roli si střihl vynikající Karel Heřmánek. Svou první větší roli zde odehrála také Ivana Chýlková a rovnou se představila před kamerou v celé své nahotě a kráse. Celý film je natočen na ruční kameru, která dodává filmu dynamiku a také se samozřejmě používají "rozmazávací" filtry, které ke Kachyňovým filmům neodmyslitelně patří a dodávají jim tu správnou nostalgickou atmosféru.. Dobré světlo řadím k tomu nejlepšímu co vzniklo v době komunismu a co nebylo touto ideologií moc postiženo. ()

mh.mail

60% — Kachyňovsko-Čabrádkovská moralita o krizi středních let a soukromé vzpouře, která sice nedopadne úplně podle představ hlavního hrdiny, ale ten čas mezitím prožije naplněně a možná si může začít sám sebe i trochu vážit. Nakonec je však i on pohlcen okolním stereotypem a jeho vlak opět jede po starých kolejích. Na tehdejší dobu odvážné erotické scény. ()

Biopler

Film prakticky o ničom. Ako jediné v ňom možno vyzdvihnúť herectvo Heřmánka, ktorý nesklamal a náramne sa hodil do role. Príbeh je plochý a povrchný a záver otvorený... Len za Heřmánka slabá druhá hviezdička. ()

winstonik

Komunisti boli v spoločenských otázkach odjakživa liberálni, aj preto v osemdesiatych rokoch povolili do distribúcie film s nezvyčajným množstvom erotiky. Udržať dej v režimom povolených medziach "komunálnej kritiky" sa im však našťastie nepodarilo. Kachyňa s nimi - ako neraz - vypiekol. Filmu niet čo vyčítať, kráľ českých režisérov sa s témou i s protirežimnými nuansami doslova vyhral. ()