Čtyřicetiletý maloměstský architekt Viktor Průcha (K. Heřmánek) žije s manželkou Soňou (J. Šulcová), je ve svém oboru dobře zavedený a na hmotnou nouzi si nemůže stěžovat. Dobře však ví, že zajištěnou existenci získává díky různým ústupkům a kompromisům: soužití se Soňou už dávno není jako dřív a v práci mají před rozumným a účelným řešením vždy přednost zájmy vlivných lidí. Jednoho dne však dostane Viktor těžkou lekci: fyzicky ho totiž napadne starší muž, jehož vnučku srazilo před školou auto. Viktor totiž jako architekt kdysi podepsal souhlas s umístěním školy blízko frekventované silnice. Muž se ze dne na den rozhodne skoncovat s dosavadním životem. Odejde od manželky a nastěhuje se do svého starého ateliéru na kraji města. A začne se věnovat dávnému koníčku, fotografování ženských aktů. Když pozná nespoutanou romskou dívku Aranku (A. Tomsová), najde v ní ideální modelku. Výstava jeho nových fotografií, uspořádaná v místním divadle, vyvolá velký ohlas. Ovšem zdaleka ne jen pozitivní. Teprve teď stojí Viktor před skutečnou životní zkouškou, která odhalí, jak pevně za svým novým životem stojí… (Česká televize)

maoc

Výborný film o umělecké autenticitě, přetvářce, závisti a touze ovládat a zakazovat. Pro mne napoprvé i napodruhé velký filmový zážitek, navíc v dobách totality celkem odvaha. Tohle o budovatelství a o umění přisluhujícím režimu nebylo. ()

ostravak30

Přiznám se, že ač jsem viděl mnoho Kachyňových filmů v tomto jeho práci ne zcela poznávám. Chybí klasická jeho poetika. Vystavuje tak trochu zrcadlo tehdejší upjatosti. Podařilo se mu svléknout celou řadu hereček v čele s Ivanou Chýlkovou a téma o fotografovi aktů asi taky nebylo zrovna nejpopulárnější v tehdejší době. Dobré světlo zároveň popisuje vliv mocných při plánování staveb, což je další neobvyklá věc. Protože je to dost aktuální v době různých lobbistů a developerů s dobrými kontakty. Je to též ale o tom umět přehodnotit svůj život i ve zralém věku, pokud s ním nejsem spokojen a začít dělat něco, co mě baví, ačkoli musím překonávat překážky a lidé mi hází klacky pod nohy. Pravda, nejsem zrovna příznivec fotografie aktu, protože není možné naprosto a jednoznačně rozlišit nahotinky od skutečných uměleckých děl. Zvláště v dnešní době, kdy je za umění považováno i ho.no rozmáznuté na sloupu veřejného osvětlení. Samozřejmě za předpokladu, že se tomu dá patřičná reklama, vytvořilo ho známé jméno a existuje k tomu duchaplné vysvětlení. Karel Heřmánek ale nikdy nezklame. ()

subic

Film, na který se v osmdesátkách chodilo do kina. No jo cca 37letá Jana Šulcová a cca 23letá Ivana Chýlková tu tehdá ukazály ty svoje čudlíčky a obřího bobra. Podobně jako v pozdějším Kam, pánové, kam jdete? (1987) se tu čtyřicátník Karel Heřmánek jako architekt Viktor Průcha hledá a chce vystoupit ze zajetých kolejí. Karel fotí na NIKON F + 50/2. Ta trocha hudby Angelo Michajlov, skoro stejná jako u Lucie, postrach ulice či Chobotnice z II. patra. ()

Tominni

Krize středního věku ve verzi osmdesátých let, únava z neustálých kompromisů a ústupků versus návrat k tomu, co chtěl Viktor Průcha vlastně dělat. Focení aktů je zachyceno poměrně vkusně, celkově jde o takový mírně lepší průměr, možná i proto, že dvojice Kachyňa - Heřmánek to uměla v jiných filmech ještě o trochu lépe. ()

Cibulka_C

Takže jsem extrémně vyděšená, už to nikdy nechci vidět znovu a hrozně si chci představit Karla Heřmánka zase jako Lucifera, prosím. 😭🙏🏻 Děj je asi ok, takový trochu americký vibe na tu dobu, kdy to bylo natočeno a možná by mě ani tolik neděsil, kdyby se tam permanentně tolik nekřičelo a nesvlékalo uf. 😶 Dala bych k tomuto filmu varování před abnormálním množstvím nahých herců v jednom filmu, děkuji. ()

wesker

Můj první socialistický nepřístupný film na který jsem šel s OP "občankou" už jako "dospělej" 15ti letej parchant mrknout na nahé kozy.Dnes tento film vnímám v širších souvislostech jako fotograf plně chápu jeho nadšení a boj s předsudky. ()

PTuranyi

Malá osobná dráma malého socialistického človeka v malom socialistickom meste ale veľkými umeleckými ambíciami. Viktor Průcha je mestský architekt a bývalý umelecký fotograf. Malomestské prostredie naplnené materializmom a korupciou ho ubíja, preto sa znovu vracia k fotografovaniu aktov, ale má problém nájsť modelku. Jeho tvorba sa však stretáva s odsúdením a kvôli svojmu odporu proti korupcii sa stáva tŕňom v oku kolegov. Táto malá osobná revolúcia končí odchodom ako vyslobodením. Produkčne sa darí vytvoriť dramatické napätie medzi vnútorným presvedčením hlavného hrdinu a morálkou okolia. Karel Heřmánek a ostatní herci svoje roly zvládajú dobre takže výsledkom je svieže dielo o vzdore proti systému. 70% ()

RaidingTombs

Peknej film s Karlem Hermankem a Ivanou Chylkovou. Jana Sulcova taky vyborna. Do hercu by se mela dopsat Eva K. Neherecka, moje ex-kolegyne v praci, stale kamaradka a spriznena duse. Hraje tu tehotnou nevestu na zacatku. Po vsech strankach je to dokonaly film. Za svou roli, byt kratkou si Eva rozhodne zaslouzi byt zapsana v databazi jako herecka. Sam Kachyna ji tu roli nabidnul a to uz je myslim napovazenou. ()

gizi

Na svou dobu celkem odvážný film, pokud se týká odhalení ženské nahoty, ale také zobrazením socialistických poměrů. Ty byly podány fikaně tak, že hlavní hrdina ukazoval lidem tu správnou cestu. Každopádně celkem dobře odráží stav naší společnosti té doby. Heřmánek je výborný herec a také ostatní mu přirozeně pomáhají. 80%, 3.7.11. ()

kasol

Režisér Karel Kachyňa se svého času sešel na malém městě s místním scénáristou Karlem Čabrádkem a dal vzniknout tomuto filmu. Hlavním námětem je zkorumpovanost a pokrytectví nejen vedení města, ale všech kdo něco v tomto maloměšťáckém světě něco znamená. Hlavní hrdina zastoupený výborným Karlem Heřmánkem je postupně stále víc znechucen svým okolím a snaží se po svém vzepřít zkaženému a pokryteckému světu. Ve filmu je naráženo na společenské nedostatky v minulém režimu, ale které jsou bohužel běžné i v současnosti. ()

JB001

Když jsem film viděl poprvé, tak mi bylo o deset míň než Heřmánkovi. Nicméně fotografování bylo mé hobby. Dnes už se umělecké fotografii nevěnuji vůbec, ale po x letém manželství dokážu kvalitu filmu, scénář i zpracování ocenit víc než v tom pětaosmdesátem... ()

Cesty timem

To je něco pro nás chlapi, navíc když máte taky středověkou krizi, co? :-) Kdysi jsem to viděl myslím v kině na chmelové brigádě, čili v docela jiném věku, než nyní a bylo zajímavé se po dlouhé době na to podívat (v té krizi:-) ... Tady by se hodila statistika hodnocení muž/žena. Ale na zjišťování pohlaví zdejších nicků nemám čas :-) ()

JARDAHONDA

V hlavní roli tohoto lechtivého příběhu je architekt Viktor Průcha, kterého si zahrál nesmrtelný Karel Heřmánek, který se ve 40 rozhodne změnit svoji poklidnou a zajištěnou existenci a vrátí se k tvůrčím ambicím z mládí - fotografování aktů. Film ukazuje odhalení krás ženského těla v podobě erotických fotek a dále pak i odhalování charakteru lidí z okolí tohoto příběhu.. Tak bych popsal ve stručnosti tento hořkosladký snímek. ()

xray0045

Tragikomedie, to je presny obraz. Film vznikl v dobe kdy uz nebylo tabu mluvit o korupci a nahote a to ho udelalo docela popularnim. Hermankovi tu zivotni krizi proset radi uverite. Bijak smrncnutej umenim. I dneska po skoro 30ti letech je to pekny film a urcite stoji si ho dat. Filmova hudba by sama o sobe zaslouzila min. 5 hvezd ()