Místo u moře

• Irsko

• Kanada

• Austrálie

USA, 2016, 137 min

Nevěděl jsem co čekat, zároveň jsem očekával hodně. Celkově tak pociťuji menší zklamání. Herecky na výbornou (volal jsem po tom, aby Casey Affleck dostal konečně zase nějakou velkou hlavní roli), celkově jsem však měl problém s tím, jak se některé postavy chovají a proč se tak chovají. A to mi vlastně nejde do hlavy u snímku, který je vynášen do nebes především kvůli scénáři a uvěřitelnosti, s jakou je napsaný. Té lehké topornosti z mého pohledu přispívá i volba hudby, která často ve spojení se zpomalenými záběry některým scénám přímo podkopává půdu pod nohama a oslabuje je. Opakem je několik civilně pojatých scén, které jsou pro mě tím nejsilnějším, co Manchester by the Sea nabízí. Dobrý film, který by ale podle mého názoru mohl být v rukách jiné režie ještě mnohem silnějším. 7/10(14.2.2017)

Nenápadný ale důrazný útok na emoce s tak vynikajícím scénářem, že by měl patřit k povinnému čtění na scénáristických oborech. Původně jsem čekala pořádný doják, kdy ze mě i z herců bude příběh ždímat slzy každých pět minut. Film je naopak prošpikovaný černým humorem ze strany Leeho i Patricka, až to někdy působí jako rodinná komedie. Ale to jen do chvíle, kdy je odkryto Leeho minulost. Jak je pro Lonergana vlastní, celá scéna je tak decentní a srce lámající, že jsem se neubránila slzám. Lucas Hedges jako nováček září a Michelle Williams tvoří opornou zeď filmu. Jistá scéná s ní a s Leem patří do mých nejoblíbenějších tohoto roku. Casey Affleck je jako tichý hurikán. Lee je tělo bez duše, ale Casey vře po povrchem. Ta kapka naděje na konci je pro Leeho i publikum jako živá voda.(30.1.2017)

Jsou věci, který nikdy v pořádku nebudou. Neznamená to ale, že proto svět sestává ze sekvencí smutných houslových partitur. Na Místu u Moře jsem si užíval nepřepjatost famózního scénáře a to, jak s ním spolupracovala kamera . Jak dala promluvit jednomu pohybu očí (nebo absenci pohybu); jak málo byla potřeba slova.(14.2.2017)

Kdyby se tři týdny před Oscary neobjevil v kinech podobný film, měl bych za to, že jsem se z novoročního deliria probral až na Velikonoce. Pomalu se z toho stává stejný americký kolorit, jako ČSFĎácké srkání osmilitrového kýble korozní černi na premiéře. Film na mě zapůsobil dojmem precizně nachystané večeře, kterou ovšem najdete na stole až druhý den ráno, studenou a oschlou. Když se nic neprožívá na plátně, co se pak čeká ode mě? Jinak já teda nevím, jaké měli bratři Affleckovi dětství, ale mohl by jim už konečně někdo vytáhnout ze zadků ty hrábě? Nominace komentovat nebudu, pojďme si o tomhle filmu zkusit pokecat bez slova Oscar.(1.2.2017)

Keď trúchlenie nie je len obdobie, ale súčasť osobnosti, človek môže rezignovať na svet, tak ako tu Lee v podaní Casey Afflecka. Ešteže ďalšia tragédia ho postaví do role opatrovníka, pretože keď už sa má starať o niekoho ďalšieho, nemôže tú starosť zanedbávať ako v prípade seba samého. Najsmutnejší film tejto zimy, ktorý sa nepotrebuje na nič hrať. Ale Kenneth Lonergan ma vie nadchnúť ešte viac.(19.2.2017)

• - Film měl premiéru na festivalu Sundancev Utahu. (MessiM)

• - Scénář k filmu byl napsaný v roce 2014 a byl zařazen na blacklist, tedy seznam nejlepších nenatočených scénářů roku. (MessiM)

• - Manchester by the sea, originální název filmu, je existující město na severním pobřeží Massachusetts. (MessiM)