Nesnesitelná lehkost bytí

The Unbearable Lightness of Being

Drama / Romantický

USA, 1988, 166 min

Tenhle film je pro mě docela zklamání. Od tak slibného námětu jsem čekala zajímavý a nenudící snímek, ale tempo vyprávění by uspalo i slona. Možná je chyba na mé straně, ale tady měl střihač víc zapracovat, protože 3 hodiny filmu je příliš.(3.9.2004)

Zaujímavo natočený film, z ktorého sa absolútne nedozviete o čom všetkom bola kniha. Viac porovnávať nebudem, nemám síl a ani by som nevedel kde začať. Ale prečo nebol aspoň využitý rozprávač? Mohol veľa opomenutých myšlienok zachrániť. Hlavne na konci, ten záber na zmoknutú cestu si to vyslovene pýtal. A kľudne na úkor hudby. Tá predsa nie je podstatná keď toľko malo byť vypovedaného a nebolo. Niekomu kto nečítal knihu sotva pomôžu občasné symboly.(1.2.2013)

U většiny knih dokážu onen adaptační komplex překlenout a zapomenout, že knihy miluji víc než filmy. Nesnesitelná lehkost bytí patří do oné množiny, kterou bych před filmaři navždy zavřela v trezoru. Pokud jste NLB četli, víte, že filmovou řečí nemluví. A nikdy mluvit nebude.(16.4.2008)

• flanker.27

Nesnesitelná nuda dívání. Ne že by česká hymna zpívaná Američany neměla své kouzlo, ale mě prostě ten příběh absolutně nezaujal. Nevím, jestli je na vině Kundera (Žert se mi líbil film i román), knihu jsem nečetl, každopádně jsem se nevýslovně nudil (jako ostatně u většiny filmů o "intimitě").(15.11.2006)

Těžko říct ,jak by film působil pokud bych neznala knižní předlohu. Takhle jsem si projektovala do postav všechno ,co o nich z knihy vím a myslím si ,že jsem jim díky tomu více rozumněla. Možná až tolik ,že oni to ani nehráli :-). Ale je pravdou ,že třeba Tomáše jsem si představovala jinak a ne jako "honícího se uslintaného psa" a taky nějak mi úplně neseděla zpočátku naivní až "blbá" Tereza. No když o tom tak přemýšlím v žádném případě nedosahuje film kvalit nádherného Kunderova díla ,ale přesto je to snímek velmi dobrý a ač trvá tři hodiny ,já si ani na chvilku nevydechla. A to je co říct a také je to možná díky skvělé Nykvistově kameře.(11.12.2008)