Nesnesitelná lehkost bytí

The Unbearable Lightness of Being

Drama / Romantický

USA, 1988, 166 min

tak toto je skvostné dílko! Tleskám P. Kaufmanovi za jeho převedení Kunderovi literární předlohy na filmové plátno. Nevím proč se samotnému Kunderovi film nezamlouvá. Já osobně jsem četl jak knihu, tak viděl film a líbili se mi obě varianty! Nesnesitelná lehkost bytí je milostný příběh, začínající během Pražského jara, které bylo rozdrceno ruskou invazí v srpnu 68 mezi Tomášem ( mladý, slibný neurochirurg, chronický sukničkář, který do " vztahu" nikdy neplete city a nezná slovo láska, se svými milenkami se setkává pouze občas a nikdy s nimi netráví celou noc až do rána), v podání excelentního Daniela Day- Lewise, který tu podává opravdu obdivuhodný výkon ( přesně vystihl charakter jeho složité postavy, to obrovské množství vnitřních rozporů) a Terezou ( v podání nádherně křehké Juliette Binoche.) Už tak nádherný dojem z tohoto snímku ( pro mě ) ještě umocňuje nádherně smyslná Lena Olin. Úplně jsem D. Day- Lewisovi záviděl :o( To erotické dusno, které prostupovalo napříč celým filmem bylo opravdu znameniťě podané! Parádní filmový zážitek! Plných 5*! A už teď se těším až film shlédnu znovu!(18.11.2008)

Asi je pravda, že literární Kundera si s filmovým jazykem moc nerozumí. Beru tenhle film spíše jako vyjádření se západu k problémům východu přes jejich vysoce kvalitní umělecké dílo. Reálie fungovaly v podstatě docela bezchybně (nelepší byly dobové záběry ze srpna 1968 spojené s těmi filmovými), erotika fungovala asi tak na tři hvězdičky :-) A závěr mě dojal. A docela by mě zajímalo, jak by dopadly moje velice, velice oblíbené Směšné lásky, převedené do audiovizuální podoby.(10.1.2007)

Tenhle film je pro mě docela zklamání. Od tak slibného námětu jsem čekala zajímavý a nenudící snímek, ale tempo vyprávění by uspalo i slona. Možná je chyba na mé straně, ale tady měl střihač víc zapracovat, protože 3 hodiny filmu je příliš.(3.9.2004)

• formelin

Tak kde začít?.. Mno asi tím, že mně snímek hodně zklamal.. Především mi přišlo dost divné ta jazyková různorodost.. je to situovaný v Praze a jsou to všechno češi, ale mluví všichni děsnou angličtinou jako něaký jelimani z ruska .. v pozadí je přitom česká hudba a i třeba Landovsky mluví pak česky na čuníka.. nebo třeba Lena Olin čte česky napsanej dopis.. dobrá mno, jsem asi velkej detailista, ale tohle mi prostě vadilo.. Tříhodinová stopáž je taky hrůza, zbytečně natahovaný scény a hlavně konec je naprosto hloupej.. Co se týká herců, tak Daniel Day-Lewis je tu naprosto mimo, vůbec nemá místo na něaký větší herecký projev a jediné co sem tam udělá navíc je jeho lišácky nadržený pohled.. :) a to jsem se vlastně na to koukl hlavně kvůli němu.. Mno naopak mě mile překvapila účast Pavla Landovského, kterej byl se svým čuníkem super a jedinou asi největší hvězdou ve filmu byla Juliette Binoche, která byla opravdu roztomilá.. jinak opravdu bída.. Natočený to špatně není, to ne.. ale příběh a herecké výkony jsou oničem, takže výsledkem je pouze průměrnej film..(15.4.2008)

Těžko říct ,jak by film působil pokud bych neznala knižní předlohu. Takhle jsem si projektovala do postav všechno ,co o nich z knihy vím a myslím si ,že jsem jim díky tomu více rozumněla. Možná až tolik ,že oni to ani nehráli :-). Ale je pravdou ,že třeba Tomáše jsem si představovala jinak a ne jako "honícího se uslintaného psa" a taky nějak mi úplně neseděla zpočátku naivní až "blbá" Tereza. No když o tom tak přemýšlím v žádném případě nedosahuje film kvalit nádherného Kunderova díla ,ale přesto je to snímek velmi dobrý a ač trvá tři hodiny ,já si ani na chvilku nevydechla. A to je co říct a také je to možná díky skvělé Nykvistově kameře.(11.12.2008)

• - Jedním z adeptů na post režiséra byl i Miloš Forman.  Jan Němec projevil zájem o post režiséra. Nakonec při natáčení fungoval jako poradce. (Cheeker)

• - Autor predlohy, Milan Kundera, sa o filme vyjadril, že má s duchom románu aj s duchom jeho postáv pramálo spoločného. (MontyBrogan)

• - Film financovala norská ropná společnost. (MrKeww)