Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Josef.Svejk 

všechny recenze uživatele

Normalizační brak o tom, jak komunistická SNB a rozvědka byli hodní, a špióni že Západu zlí. Nelze tolerovat dobrou režii a pár dobrých herců. Je to komunistické svinstvo! Nacistické propagandistické filmy také měly také dobrou režii. Jedna hvezda a to jeste s velkym sebezaprenim! Mělo by se promítat jenom jako příklad proč nevolit populistické strany v dnešní České Republice! ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Snímek vychází ze skutečného případu, který by vyzněl nepoměrně zajímavěji, kdyby se filmaři věrněji drželi skutečnosti. Páni z Stb ale identitu zadrženého muže nikdy nedokázali uspokojivě osvětlit, což se v době nastupující normalizace nehodilo, takže bylo nutné vyrobit případ ideologicky poplatný své době. Československá veřejná bezpečnost tedy úspěšně zlikviduje ďábelský plán západní špionážní centrály. Konvenčně napsaný scénář a konvenční režie neumožňují vznik dobrého filmu, ale minimálně Július Vašek v hlavní roli je coby západní agent zajímavý a Jaroslav Moučka si střihl svou obvyklou roli sympatického kriminalisty. Celkový dojem za tendenční film: 25 %. ()

Reklama

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Jedna z vln normalizační zábavní produkce. Další počin z doby, kdy produkce zavedeného filmařského týmu pro kriminální velkovýrobu rychle přerostla v rutinní obživu a nedosahuje úrovně Tajemství zlatého Buddhy z předchozího roku, i když poctivý technický základ si udržuje. Režijní nedotaženosti jen podporují schematickou strnulost scénáře. Publicisticky dokumentární zpracování případu tajemného muže z let cca 2005 pro mě ovšem bylo fascinujícím příběhem. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Zajímavé téma a solidně odvedená práce charakterizují tento v populárně-dokumentárním stylu natočený snímek. Patrné normalizační směřování se pochopitelně nezapře, ale přece jenom se v mezích možností přistupuje k samotnému příběhu jako k příběhu a k jednotlivým osobám jako k životným postavám z masa a kostí. Samotní herci nezklamali, aniž bychom je však mohli nějak zvlášť pochválit. Dnes asi už úsměvně působí nejspíš pouze imaginární landmanschaftské "špionážní" aktivity a vůbec postava pravého německého "Böhmea", který je svým způsobem vlastně taky vlastencem, i když třídní otázka mu naprosto nic neříká. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Když si někdo znalý poměrů čte titulky a čte jména jako Toman, musí mu být jasné jaký level propagandistického smrádku asi tohle dílko má. Obzvláště pokud ještě natáčení dohledovalo ministertvo vnitra o čemž se úvodní titulky také nezapomenou zmínit. Tentokráte se nejedná o klasickou kriminálku, ale o socialistický špionážní politický thriller ... :-). Západ s emigranty k nám do republiky posílá agenty s tajnými úkoly jak škodit republice. Pomáhají jim emigranti, kteří za mrzký příslib získání občanství v hostitelských zemích těmto záškodníkům pomáhají. Naštěstí naši soudruzi příslušníci v čele se soudruhem Pláteníkem Moučkou nespí a zprvu zašmodrchaný případ geniálně rozpletou. Kdepak, na naše mazaný soudruhy si nějakej emigrant či záškodník nepřijde!  Osobně bych za sebe řekl, že téma muselo být asi i v tom roce 1974 už poněkud vyčpělé. Pochybuji, že tohle někoho z tehdejších pracujících bavilo a kousal si u toho napětím nehty. Ve filmu se mihne velmi mladičký hošík s blond vlásky jménem  Miroslav Vladyka a poprvé jsem ho v záběru málem nepoznal. Oceňuji snahu vše hodit do hávu padesátých let, auty počínaje a kostýmy konče. V tomhle bylo obsazení herce Moučky geniální, protože ten od dob Stalina svůj účes prakticky nezměnil až do své smrti a tak působil opravdu autetincky! :-). Dávám za 2 odhozené kabáty býkovi pod nohy. * * ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Na začátku filmu v úvodním slovu je pravopisná chyba. Píše se tam "vyjímečných" místo správných "výjimečných". (velkyvezir)
  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)
  • Natáčení scény, ve které hlavní představitelé sedí ve venkovní restauraci, probíhalo na chatě Zvoneček v Dolním Podluží v Jizerských horách. Ve filmu je záběr hotelu Vlčina z Horeček ve Frenštátě. Točilo se také u rybníčku s lekníny pod zříceninou hradu Tolštejn. (M.B)

Reklama

Reklama