Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

Duke90

Poctivá satira z komediálního období pana Allena zaobalená do hávu sci-fi s opět velmi trefnými hláškami a hlavně nadčasovou kritikou systému, který stále představuje hrozbu pro lidstvo jako takové. Na jednu stranu se sice nasmějete, ale po menším zamyšlení vám dojde, že ač je zdejší budoucnost nastíněna s velkou absurditou, určitě byste o podobný život sami nestáli. Závěrečná klonovací akce je naprosto geniální a Diane Keatonové to s Woodym herecky moc slušelo. ()

Whiskas

Scifi, která sice sálala humorem na všechny strany, nebyl ale už takový nenucený, jak v ostatních jeho filmech. Woodymu prostě nejlíp sedí filmy o vztazích a čím jsou (ty vztahy) komplikovanější, tím lepší ()

Aildrin

K filmu nemám co dodat, byl perfektní a já teď konečně vím, kým byla inspirovaná postava Krytona z Červeného trpaslíka. :-) ()

uodevr

"Jsou muži impotentní?" "Jo jo, většina je, s vyjímkou těch, kteří mají italské předky." "Jó, je mi to jasný. Věděl jsem, že v těch těstovinách něco bude." ()

J*A*M*B*O

Nič v zlom, ale film už hneď na prvý pohľad pôsobí staro, miestami nezáživne a vyschnuto. Celý dej sa točí okolo nudnej budúcnosti, v ktorej Woody Allen stvárňuje svoje šialené predstavy. A tomu ja hovorím nedomyslený film. Ďalším mínusom sú staroantické fóry, ktoré nemaju nič spoločné s humorom. Neaká dobrá scénka film zachrání. Dávam 5/10 bodov. ()

kubilov

První film Woodyho Allena s Diane Keaton.. a přitom to vypadá, jak kdyby spolu spolupracovali nejméně popáté, tak jim to spolu ladilo. Woody je ve své roli tentokrát rozmrazeným obyvatelem 20. století, který se probudil ve století 22., kterému může pomoci jen okouzlující a poněkud hloupoučká dámička v úžasném ztvárnění od Diane Keaton. Jinak zápletka není ničím extra originální, jde jen o klasickou šablonu sci-fi z budoucnosti, kdy jsou všichni obyvatelé kontrolováni, hlídáni a očipováni jednou velmi mocnou vládní korporací, kterou se pokusí svrhnout marxistická revoluce. Tím, proč je ale Spáč tak úžasný, je samozřejmě poctivý Allenovský humor, dělající si opět srandu snad ze všeho (sjížděcí koule, chlápek se svastikou na triku, orgasmatron), přičemž čas od času zabrousí do úžasně zakomponovaných groteskních scének, které pak film dokáží pořádně rozproudit. Prakticky nemám co bych vytkl. ()

Jimbopepo

To by tak vyzeralo, keby v kolekcii Woodyho Allena chýbalo sci-fi, samozrejme nevážne a úsmevne. Keď sa majiteľ reštaurácie Veselá mrkva, Miles Monroe, zobudí po 200 rokoch v diktatúrou ovládanej Amerike, je jasné, že si treba pripraviť bránice, a keďže mu chcú navyše vypláchnuť mozog a neskôr (keď je prezlečený za robota) vymeniť hlavu, nezostáva mu nič iné, ako kontaktovať miestny odboj a zabiť diktátorov nos. Woody aj tentokrát stvárnil malého vystrašeného antihrdinu, ktorý sa samozrejme nešťastne zaľúbi do krásnej ženy. Vtipne využité prvky grotesky (napr. bitka na banánovej šupke či použitá hudba) v kontraste s futuristickými prvkami, výsmech diktatúram, alúzie na filmovú klasiku...jednoducho Woody Allen. Osobne ma potešil klonovací stroj, ktorý až nápadne pripomína HALa z Kubrickovej Vesmírnej Odysey (hlas im dal rovnaký herec). A ešte jeden citát: -Verím, že tam hore nás niekto pozoruje. -Bohužiaľ, to je vláda. :-))) ()

Aazy

"Tohle je Stalin, komunista. Toho jsem neměl rád. Měl ošklivej knír a špatný zvyky. Charles De Gaulle, francouzský kuchař. Dělal televizní receptář. Scott Fitzgerald, romantický spisovatel, milovaly ho studentky a nymfomanky. Billy Graham podnikal v náboženským byznysu, znal Boha osobně, měli stejný šaty, holky... prodělali spolu dokonce i milostný románek. Norman Mailer, známý spisovatel, odkázal své ego fakultě lékařství na Harvardu. A tohle je z časopisu, které mu se říkalo Playboy. Ty holky ve skutečnosti neexistovaly, byly nafukovací. Mohli jste si je třeba naolejovat a tak různě..." říká zasvěceně mladý Woody Allen nad fotografiemi z dvacátého století. Probudili ho z 200 let dlouhé hybernace, aby ho použili pro účely marxistické revoluce a - slovy Allena - "Když spím míň, jak 600 let, jsem nevrlý". Následuje převlek za robota, boj s obřím pudinkem a ukázka toho, co znamená uklouznout na slupce od banánu. Ano, Woody Allen trousil nápady jako jeho elektronický pes Rags baterky, ale přesto pokládám tenhle film za jeden z těch slabších. Možná ještě nemám pro parodizující koktejl z němých grotesek a politických témat dostatečně vyvinuté chuťové buňky. Abych byla upřímná, po hodině jsem se už začínala nudit. Ještě, že (ostatně jako většina Allenových filmů) diponuje Spáč velice příjemnou 80timinutovou stopáží, kterou uzávírá krásné typicky allenovské moudro o víře - "Nedůvěřuješ politice, vědcům, dokonce ani nevěříš v Boha - v co tedy?" "Věřím v sex a smrt. Obojí příchází jen jednou za život". ()

Honzus

Jeden z Allenových prvních filmů a zároveň jedna z jeho nejryzejších komedií, která na Woodyho poměry netradičně obsahuje velké množství fyzického až groteskního humoru (což nemusí všem fanouškům klasického neurotického Woodyho zcela sednout). Způsobem sobě vlastním si pak Woody, prostřednictvím vtipně zobrazené budoucnosti, ve které jsou do extrému vystupňovány některé nešvary dnešní doby, rýpne i do současné společnosti. Spáč je však v první řadě ohromná sranda. ()

wilczo2

Vidieť, že Woody má rád grotesky :) Príjemný film s narážkami na svetové diktatúry a diktátorov (ach, história sa opakuje), opäť úžasná Diane Keaton... Síce ma iné Woodyho filmy bavili viac, ale stále je to nadpriemer! ()

Rychloskot

Tentokrát je to groteska. A já grotesky miluju. Na scénu, kdy jde Miles krást obří celer, a potká muže, který vede obří slepici, si vzpomenu snad každý den a každý den se znovu a znovu bavím. Navíc se mi líbila i Diane. Perfektní film. Vážně. Nic víc co dodat. ()

MEGAJOHN

Bezvadný film z jehož nápadu zřejmě těžila i Futurama :-). Zapl jsem si ho víceméně omylem, kvůli čekání na jiný pořad, ale nakonec jsem u něj zůstal až do konce. Pobavil jse mě, pane Allene :-). ()

panG.

Tohle je nápadité, vtipné, scénáristicky vychytané, řekl bych, ale u mě to má "jen" za *** s hvězdičkou ...dokud nezmoudřím;o) ()

corvax

Pro milovníky slapstick komedie je to kousek, který si nesmí nechat ujít. Některým možná nestačí vidět Woodyho Allena zdrogovaně se potácet v rádovy futuristických kulisách, ale pro mne to znamená hodinu a půl smíchu. ()

kacer4

Geniálna sci-fi komédia, ktoré mi pripomenula Charlieho Chaplina. Toto je prví Allenov film, ktorý som videl a po tomto si ich veru pozriem viac. ()

LencaN

Tolik jsem se už dlouho u ničeho nezasmála. Tohle je Allen, který mi zatím nejvíc sedl. Pojetí trochu jako groteska bylo úžasné. Allen ukázal opět jeho intelekt i v humoru. Diane Keaton mě naprosto překvapila. Znám ji jen ve starším věku a proto jsem nestačila zírat, jak byla odvážná herečka a krásná ženská. Zato Allen je tady opět typický skřítek, ťunťa, trouba, milovník žen a nějaké systematičnosti a rozumu v každodenních, ale i třeba politických a sociálních otázkách. Byla to strašná legrace. Vizuál naprosto postačoval, do toho groteskní hudba a gagy. Super. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN