Až tam nezbyl žádný

• Česko Deset malých černoušků (více)

Epizody(3)

Kniha "Deset malých černoušků" od Agathy Christie, které se na celém světě prodalo přes sto milionů výtisků, se stala nejprodávanější detektivkou všech dob. A nyní byla poprvé převedena do seriálové podoby. Je rok 1939 a Evropa balancuje na pokraji války. Na Černochův ostrov, odlehlou skálu u pobřeží Devon na jihu Anglie, je pozváno deset lidí s pochybnou minulostí. Navzájem se neznají a jejich tajemný hostitel chybí. Každý z návštěvníků, kteří jsou zcela odříznuti od nedaleké pevniny, je obviněn ze strašlivého zločinu. Když pak začnou jeden po druhém záhadně umírat, uvědomí si, že vrah může být mezi nimi. Komu se podaří přežít? A kdo je vrah? (HBO Europe)

togaf

Skvělé zpracování, skvělý herci (známí i neznámí), úžasné prostředí a tajemná atmosféra...jen teda "deset malých vojáčků" už je i na mě příliš politicky korektní. ()

Katarine

Velmi povedené. Musím se přiznat, že předlohu jsem nikdy nečetla, možná proto na mě napětí působilo o něco víc. Po dlouhé době jsem neodhalila, kdo za vším stojí, což je obrovské plus. Tentokrát musím nečekaně pochválit i vydařený český dabing. A „Kiliho" jsem teda vůbec nepoznala. :-) ()

easaque

+4* i když se tato kniha od Agatha Christie zfilmovala už několikrát, tak poprvé jsem tento příběh viděl až v této britské minisérii. Nejde jí upřít kvality jak zpracování, tak i hereckých výkonů. Děj je plný tajuplné atmosféry, odehrává se na tajuplném místě. Naštěstí to má hlavu a patu a v závěru vše do sebe logicky zapadá... byla to opravdu skvělá spisovatelka. Užil jsem si to a můžu s klidem dát téměř plné hodnocení spojené s doporučením všem, kteří mají rádi klasické detektivní příběhy. V neposlední řadě jsem byl stejně nejvíc fascinovaný tím názvem knihy, který byl v rámci korektnosti už několikrát změnem a s ním i detaily s tím spojené ... kam ten svět spěje!!! [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

kagemush

Agátovina skoro občas až do horroru hozená. Z toho co jsem zatím dle tohoto románu viděl (a to i vč. parodií) určitě to lepší. Na čtyři hvězdy z pěti naprosto s přehledem. Jenže-já už si na ty černoušky na stole tak nějak zvykl (i když vlastně dobře, že tentokrát je název filmu téměř doslovný-nikdy mi česká notoricky zažitá verze názvu románu moc neseděla). Jsem však dotčen starostí unylých ultrablbů , aby nikdo nebyl dotčen (ano i taková pitomost mi zkazí film). A napadlo někoho, že ti vojáčci na stole mohli být černoušci (to zelený mohli být uniformy...)? Co s tím pak? ()

rakovnik

Televizní stanice nám poslední dobou servírují jednu krimi za druhou. Netajím se tím, že to není zrovna můj oblíbený žánr, nicméně ve srovnání se zbytkem programové nabídky jsou kriminálky tím lepším. Předlohu Agathy Christie neznám, ale tento film byl hutným atmosférickým psychologickým mysteriózním thrillerem. Na herce v atraktivním prostředí se dobře dívalo, hudba podtrhovala stísněnost pocitů a několikrát mi naskočila husí kůže. Některé věci byly celkem zřejmé, ale jako obvykle, pachatele jsem neodhalil. Jinak se opět divím nad vývojem korektnosti názvu knihy/filmu. Byla autorka rasistkou? ()

Vyhy

Lepší zpracování jsem ještě neviděl. Až na pár detailů, které ale hlavní příběh neovlivnily, se to drželo přesně předlohy. Skvělí herci a při sledování mě mrazilo, i když jsem věděl, jak to všechno skončí. Doporučuji! ()

BarryLyndon

Výborné, hravé, byl jsem unešený. Jen škoda těch názvových veletočů pseudokorektních dob. Prostě 10 little niggers 10/10 ()

PavelVanekArt

A nakonec žádný nezbyl. Upřímně nejsem příznivce ,,Poirotovek" a už vůbec ne Colomba a Jessicky F(uck)letcherové, ale tahle goticky laděná anglická věc na mne velice zapůsobila. Hlavně námětem který čerpá z povídačky Deset malých černoušků. Předlohu jsem nečetl a jsem upřímně rád, jelikož bych asi tak nevrněl blahem. Absolutně žeru starou anglickou galanci včetně samotného přízvuku a stavbou slov u dialogů. Tady jsem byl jako doma. Deset lidí je uzavřených na jednom ostrově, v jednom domě a jeden z nich je vrah. Kdo? Sekretářka? Stará dáma? Generál? Soudce? Policista? Lovec odměn? Služebná? Majordomus? Doktor? Frajírek? Každopádně mrtvol bude devět (!). Navíc každý z hostů skrývá své hrůzné tajemství o kterých vrah ví. Lov může začít. Atmosféru si to drží hodně vysoko a ani jednou během 180ti minut neklesne, naopak houstne a houstne s každým dalším mrtvým tělem. Nedocházela mi ale jedna věc. Vraždy se odehrávali dle říkanky, kterou většina z přítomných znala. Proč si ji ani jednou tedy neřekli až do konce? Vždy jen až po vraždě odrecitovali jednu pasáž. Jó, kdybych tam byl já... Celkově tomu opravdu není co vytknout a tři díly po hodině jsou přesně tak akorát na odvyprávění smutného příběhu s dokonalou výpravou a (trochu) předvídatelným finále. Herecké výkony? Do puntíku dokonalé, pochválit musím skvělý casting. Každopádně... 97% a.k.a 5* ()

necisty

Opravdu skvostné dílo. Tak dlouho jsem čekal na zfilmovaní (ty staré se mi vyhnuly). Tajemné, až mi šel mráz po zádech, přestože jsem věděl, jak to dopadne. ()

gabin(a)

První díl se mi docela líbil, druhý díl VŮBEC NE!!! U prvního dílu jsem oceňovala, že to není kostýmní selanka á la Poirot. To nemyslím zle, k Poirotovi to sedí, ale další takto zpracovaná Agatha Christie už by pro mě byla moc. A tak jsem trochu té dnes tolik módní temnoty uvítala, i když ty depresivní zeleno-šedo-černé severské detektivky s bledými ksichty nesnáším a jejich napodobeniny ještě víc. Jenže v druhém díle už to bylo na mě moc a hlavně to natahování mě fakt otravovalo. Koukala jsem do konce jen abych věděla, jak to dopadne. Nakonec jsem byla spokojená, pro mě to dopadlo dobře :-) Jelikož je to detektivka, nemůžu psát co mě kde otravovalo konkrétně, to bych spoilovala. Snad jen že typicky britské přehrávání, se kterým se navíc stále potýká český dabing. Tomu bych ale mohla věnovat samostatný komentář, zvláště mužskému vzteky se třesoucímu hlasu...Jinak oceňuji "koule" českého názvu! Detektivka se tak jednou jmenuje a pod tímto názvem je slavná, takže tak to ma byt, tak je to spravně. ()

pakobylka

----- "Věřte v Boha. Ale možná bychom se také mohli zamknout." ----- Příběh se ve své první polovině rozvíjí převelice slibně, o to víc zamrzí rozuzlení. Ne, že by nebylo logické ... když se nad ním zamyslíte, je svým způsobem DOKONALÉ - prakticky se nenabízí žádná jiná varianta, která by celou záležitost uzavřela s takovou elegancí. Nicméně samotné provedení je snad až příliš prvoplánové, neboť trochu neomaleně strhává závoj, upředený z nitek dávných provinění, mlhavých vzpomínek, narůstajících obav a nejistých očekávání. Navíc ... přestože situace se pozvolna, leč neúprosně mění k horšímu, všichni zbývající aktéři se v rozlehlém sídle s až nepochopitelnou tvrdošíjností přidržují stereotypů chování, které se v dané situaci zdají být poněkud nesmyslné - jakoby přímo vzývali osud, aby se mohli stát další obětí. Mnoho povyku pro nic - chce se mi trochu nespokojeně podotknout, třebaže zrovna tohle rčení s daným tématem v podstatě nekoresponduje. Nepřesvědčivé 3* ()

angel74

Až na pár zanedbatelných drobností jde o velmi zdařilou adaptaci jedné z nejslavnějších detektivek Agathy Christie. Ostrov Mullion Island na Cornwallu posloužil jako skvělá kulisa k napínavému příběhu. Atmosféra se dala krájet a herecké výkony všech zúčastněných neměly chybičku. Televizní minisérii jsem zkoukla na jeden zátah a docela jsem si to užila. (80%) ()

Splasher

Až během třetího dílu mi došlo, že tuto adaptaci má na starosti scénáristka, která dělala pro BBC pár let nazpět Nadějné vyhlídky. Každopádně mě tetička Beeb navnadila na blížící se Vojnu a Mír . ()

flyboyeda

Vynikajici variace na Deset malych cernousku od A. Christie. Novinka na BBC1, tri dily - 3 x 60 minut, komplet venku. Velmi staromilsky britske v tom nejlepsim slova smyslu. Herecky, scenerii i atmosferou precizni, tvurci dali dohromady uctyhodnou hereckou sestavu. ()

vesper001

Prázdné člunky tkají jen vítr. Nemám tady strašidla, jsem stařec v domě plném průvanu u větrného kopce… Ano, v tomto případě člověk už musí sáhnout k opravdové poezii, aby našel vhodné přirovnání. Aby snad nedošlo k masovému rasovému nedorozumění, pohoršení, válečnému konfliktu, či, dokonce, k bojkotu televizních přijímačů, černoušci z knižní předlohy se dali na vojnu. Ale to je jen jediná nedokonalost na kráse této adaptace. Deset provinilých vojáčků pochoduje v rytmu, udaném madam Agathou vstříc jistému konci. Občas musela filmová adaptace sice udělat lehčí úkrok od předlohy, jindy úkrok udělala, i když nemusela, ale nechme to koňovi. Casting je bezchybný, lokace taktéž, atmosféra krásně houstne, až je v posledních scénách na beton. A pokud by to tvůrce čirou náhodou zajímalo a nevěděli, co s načatým rokem, moje další oblíbená díla od královny detektivek jsou třeba Hadí doupě nebo Past na myši. Chytrému napověz… :) ()

VaHo

Jako čtenář a milovník detektivek Agathy Christie můžu jen vrtět blahem. Někdo v BBC dostal nápad natočit novou adaptaci Deseti malých černoušků, a s radostí můžu říct, že to vyšlo. Všechno je na správném místě. Tvůrci pochopili, že na experimenty mají Sherlocka (viz současná bídná Přízračná nevěsta), a černoušky natočili tak, že forma nepřebila obsah. Snadno z toho mohl vzniknout blábol, pokud by se nerespektovala předloha. Naštěstí se to nestalo. Základní děj je neměnný, doslova bych mohl při sledování jet prstem po řádcích v knize a odškrtávat si. Je ale příjemné sledovat, že někdo nechtěl měnit pravidla a tvořit něco nového, ale vzal geniální základ, citlivě rozvinul prázdná místa, kterým se Christie příliš nevěnovala (např. skryté motivace postav, jejich vztah mezi sebou a chvíle vzájemného podezřívání) a vytvořila vkusnou ale ksakru napínavou Agathu Christie pro 21. století. Herci jsou skvělí, nemá cenu je vyjmenovávat. Každá postava je typově správně obsazená, nikdo nevyčnívá, zároveň ale ani nezapadá. Prostředí domu na pustém ostrově je úchvatné. Obraz, barvy a hudba jsou skvělé a vytvářejí dokonalou atmosféru zmaru, podezřívání a beznaděje. Z pohledu čtenáře, který věděl, jak k těm vraždám došlo a co je pointou, jsem mohl sledovat počínání postav a bavit se hrou, která je s divákem hrána. V jednu chvíli jsem si říkal, že „něco“ je moc očividné a divákovi to dojde, ale těžko říct, jak to vnímá nečtenář. Jen mě trochu mrzí, že se nedrželi původního názvu Ten Little Niggers, a směšné je přejmenování Černochova ostrova na Vojákův ostrov… ale budiž, pokud to bylo nutné, aby se černoušci neurazili, tak proč ne… I přes závěrečnou pointu není řečeno vše, a je tady důvod pro další zhlédnutí. Krátce – mám ohromnou radost, že to nikdo nepodělal, a vzniklo něco, co nedělá knize ostudu, ale skládá ji hlubokou poctu. Došlo mi, že takhle nějak podobně jsem si to při čtení představoval. A samozřejmě je to velmi napínavé, ale to už je snad jasné, ne? ()

octopuska

Říkanková vyvražďovačka božské Agathy patří k tomu nej v detektivním žánru. Myslela jsem, že sovětskou adaptaci z roku 1987 nemůže nic ohrozit. A tahle minisérie od BBC ji ještě několikanásobně překonala. Tady je psychologická stránka postav výborně rozpracovaná a herci hrají fantasticky. Krásná lokace Černochova ostrova a domu, který jen tuto lahůdku umocňuje. Má to až hororový nádech, hlavně druhá půlka, kdy se počet zúčastněných smrskne na třetinu, je neuvěřitelný psycho. V podstatě se už zdržují jen mimo dům. Nervy, strach a zoufalství je dohání k likvidaci mezi sebou a na toho rádoby posledního, co to přežil, čeká po návratu do domu neuvěřitelný šok. Z některých postav mi tedy bylo hodně šoufl, hlavně ta Mirandina byla nechutná. A Lombard se těmi svými zločiny vyloženě chlubil a také moc dobře věděl, že ho jeho minulost a zkaženost dožene. A ta mladá učitelka, ta jančila nejvíc. Z té mi běhal mráz po zádech. A Agatha, kdyby to mohla vidět, byla by určitě nadšená, jak se tahle adaptace moc povedla. ()