Až tam nezbyl žádný

• Česko Deset malých černoušků (více)

Epizody(3)

Kniha "Deset malých černoušků" od Agathy Christie, které se na celém světě prodalo přes sto milionů výtisků, se stala nejprodávanější detektivkou všech dob. A nyní byla poprvé převedena do seriálové podoby. Je rok 1939 a Evropa balancuje na pokraji války. Na Černochův ostrov, odlehlou skálu u pobřeží Devon na jihu Anglie, je pozváno deset lidí s pochybnou minulostí. Navzájem se neznají a jejich tajemný hostitel chybí. Každý z návštěvníků, kteří jsou zcela odříznuti od nedaleké pevniny, je obviněn ze strašlivého zločinu. Když pak začnou jeden po druhém záhadně umírat, uvědomí si, že vrah může být mezi nimi. Komu se podaří přežít? A kdo je vrah? (HBO Europe)

VaHo

Jako čtenář a milovník detektivek Agathy Christie můžu jen vrtět blahem. Někdo v BBC dostal nápad natočit novou adaptaci Deseti malých černoušků, a s radostí můžu říct, že to vyšlo. Všechno je na správném místě. Tvůrci pochopili, že na experimenty mají Sherlocka (viz současná bídná Přízračná nevěsta), a černoušky natočili tak, že forma nepřebila obsah. Snadno z toho mohl vzniknout blábol, pokud by se nerespektovala předloha. Naštěstí se to nestalo. Základní děj je neměnný, doslova bych mohl při sledování jet prstem po řádcích v knize a odškrtávat si. Je ale příjemné sledovat, že někdo nechtěl měnit pravidla a tvořit něco nového, ale vzal geniální základ, citlivě rozvinul prázdná místa, kterým se Christie příliš nevěnovala (např. skryté motivace postav, jejich vztah mezi sebou a chvíle vzájemného podezřívání) a vytvořila vkusnou ale ksakru napínavou Agathu Christie pro 21. století. Herci jsou skvělí, nemá cenu je vyjmenovávat. Každá postava je typově správně obsazená, nikdo nevyčnívá, zároveň ale ani nezapadá. Prostředí domu na pustém ostrově je úchvatné. Obraz, barvy a hudba jsou skvělé a vytvářejí dokonalou atmosféru zmaru, podezřívání a beznaděje. Z pohledu čtenáře, který věděl, jak k těm vraždám došlo a co je pointou, jsem mohl sledovat počínání postav a bavit se hrou, která je s divákem hrána. V jednu chvíli jsem si říkal, že „něco“ je moc očividné a divákovi to dojde, ale těžko říct, jak to vnímá nečtenář. Jen mě trochu mrzí, že se nedrželi původního názvu Ten Little Niggers, a směšné je přejmenování Černochova ostrova na Vojákův ostrov… ale budiž, pokud to bylo nutné, aby se černoušci neurazili, tak proč ne… I přes závěrečnou pointu není řečeno vše, a je tady důvod pro další zhlédnutí. Krátce – mám ohromnou radost, že to nikdo nepodělal, a vzniklo něco, co nedělá knize ostudu, ale skládá ji hlubokou poctu. Došlo mi, že takhle nějak podobně jsem si to při čtení představoval. A samozřejmě je to velmi napínavé, ale to už je snad jasné, ne? ()

filmmovier

Nejlepší adaptace Černoušků (pro neznalé = nejlepší kniha Agathy Christie). Navíc naprosto bravurně zrežírovaná a natočená, s vynikající atmosférou a neopakovatelným ostrovským feelingem. Veliká pocta královně detektivek a obrovský divácký zážitek, který je tak silný a napínavý, že si ho prostě musíte dát v kuse, což naštěstí není žádný problém. A navíc, ten veliký herecký koncert je opravdu - veliký. Nádherná hlavní hrdinka, Sam Neill, Aidan Turner z Poldarka, Rita Holoubková a jako třešnička na dortu elegantní a ohromující Charles Dance v roli (nečekaně) soudce Wargravea. Není tam jediný nudný moment, a všechno postupně graduje, až to nakonec skončí zatraceně silným a ohromujícím finále. Prostě anglická škola jak má být. Já jsem nadšen a rozhodně si to někdy dám znovu. A pak ještě jednou. Prostě luxus z neskutečně nádherného porstředí, ve kterém se všichni slovu černoušek až podezřele vyhýbají. 100%. ()

Tosi

Tohle tmavé a krvavé zpracování klasiky od Agathy Christie musí být pro její fanoušky čirým potěšením.Stupňující se napětí, vynikající výběr postav a jejich zobrazení pomocí chytrých flashbacků, přesné vyprávění a vzájemné obviňování z vraždění, tak to jsou lákadla, proč sjet tuto minisérii jako jednohubku. ()

Mrkvič

Zajímavý příběh o vyvraždění a netypickém vrahovi. První díl měl parádní atmosféru a nemohl jsem se dočkat zbytku minisérie. Ve druhé jsem byl trochu zklamán, že se vraždí podle říkanky, ale nikoho nenapadne si přečíst říkanku s ohledem na další oběť. Ten nešvar se přenesl i do posledního dílu. Bohužel. Ale i tak herecký ansábl skvěle zvládl během třech hodin přiblížit desítku postav, jejich osudy a pohnutky. ()

Lachtaan

Z adaptací knih jedné z nejslavnějších spisovatelek světa jsem toho viděl ostudně málo, i tak si ale dovolím říct, že tento svérázný britský miniseriál jen tak nic nepřekoná. Pěkně vyvážený mix povědomých herců se zcela neznámými tvářemi utvořil místy až děsivé krimidrama z ponurého ostrova, ze kterého není jen tak návratu. Kdybych se rozepisoval dále, asi bych už musel leccos prozrazovat. Mohu jen s klidem na duši konstatovat, že nebylo smrti, kterou bych předpokládal a nebylo přesvědčení o tom, kdo všechny činy páchal. U Agathy Christie zkrátka netušíte až do samotného konce. ()

Redi

Jak je možné, že jsem znal vraha v polovině první části, resp. kdy se spustil první diktát z rozhlasu, k čemuž mi postačilo spojení si pouhých dvou faktů? Asi jsem genius... nebo A. Christie není tak nápaditá? ()

Zek

Absolutně výborná atmosféra, která je doprovázená skvělou hudbou a výbornými herci. Už jsem hodně dlouho nezažil, abych u něčeho hltal každou scénu a vůbec se nenudil. Do úplného konce jsem opravdu nevěděl kdo je vrah. Myslel jsem si, že každý měl nějaké halucinace a vlastně se defackto pozabíjeli navzájem, než se otevřou dveře.... ()

venalce

Britové prostě umí, jde o poctivou adaptaci, věrnou své předloze. Co postava, to známá herecká tvář, příběh je rovnoměrně rozložen do všech tří částí. není zde slabého místa. Adaptace této nevšední detektivky často trpí tím, že tvůrci ke konci příběhu vyměknou, proto jsem velice ráda, že to není případ téhle minisérie. Je dobře, že něco takového vzniklo. Tak silný příběh si zasloužil kvalitní věrné zpracování a konečně se ho dočkal. ()

Natabar

Konečně! Nejlepší, nejatmosferičtější a nejvěrnější zpracování nejlepší knihy Agathy Christie. Tohle čekalo na britskou ruku. ()

SamVimes

Perfektní adaptace. Herci jsou všichni výborní, krásně se tady pracuje s režií, působivými flashbacky, dávkováním informací a hlavně s čím dál tím tíživější atmosférou. ()

hroubek

Samotnou knihu jsem nečetl, ale obsah mě byl přibližně známí, i tak to pro mě bylo velmi příjemné překvapení. Tvůrci od prvního dílu nastavili zajímavé tempo, které s přibývajícími minuty stoupalo a atmosféra houstla. Jako neznalí knižní předlohy, jsem se bavil na charakterech všech deseti postav a jejich jednání, argumentaci, strachu a pudu sebezáchovy. Velmi se povedlo dávkování flashbacků, díky kterým se postavám dostáváme pod kůži. U některých postav jich sice moc není, jelikož je daná postava dost čitelná, ale u těch rozporuplnější jsou dané flashbacky dosti výstižné a zajímavé. Což mě vede k dalšímu bodu a tím je perfektní obsazení, které šlape jako švýcarské hodinky. Neill, Richardson nebo Taylor jsou trochu sázky na jistotu, i když mají méně prostoru. Pravou trefou do černého je zbytek obsazení. Charles Dance je všem známí jako Tywin Lannister a zde je stejně charismatický, dokáže si ukrást prostor pro sebe, ale takovým nenuceným způsobem. Burn Gorman je zajímavý a překvapil, že zbytečně nepřehrával. Zato Toby Stephens přehrává, ale tím správný způsobem, že mu to v danou chvíli i věříte. Aidan Turner má jednu z nejzajímavějších postav a opravdu se mu povedlo jí zahrát velmi dobře. Nakonec jsem si nechal největší překvapení seriálu a to Maeve Dermody, která mě dost hodně překvapila. Překvapila mě svou krásou(vidím v ní druhou Emily Blunt a nemůžu si pomoct), hraním, přirozeností také tím, že na svých bedrech unesla dost velkou část stopáže a výrazně nezakolísala. Co k tomu dál dodat. Prvotřídní atmosféra - splněno, výborný herci a dobře zahrané postavy - splněno, výborné tvůrčí řemeslo - splněno, pointa - splněno. Tak proč to nemá pět hvězd?? Z jednoho prostého důvodu, jelikož to ke konci tolik negraduje a navíc jsem čekal ještě trochu více. And Then There Were None je velmi dobrá minisérie, které se vyplatí věnovat svůj čas. ()

Nyck

Od první minuty jsem tušil, že budu dávat plný počet. Skvělý casting, výborné prostředí, gradující napětí, odpočítávání. Ale druhá polovina finále byla v porovnání s celou minisérií slabá, vyvrcholení jako by přišlo na konci druhého a na začátku třetího dílu. Flashbacky v závěru vyloženě rozmělňovaly skvěle gradované napětí. Škoda závěru, jinak paráda. ()

Eleanor05

Nejlépe zfilmované dílo od Agathy Christie, jaké jsem kdy viděla. Temné, velmi napínavé a depresivní. Trochu mi vadilo, že se nezodpověděly úplně všechny otázky ohledně minulosti postav (například nebylo vůbec jasné, co udělal doktor). Ale jinak to je výborná minisérie s jak jinak, než skvělým, a nad ostatními značně vyčnívajícím, Charlesem Dancem. Výborné. ()

fabecc1222

Nejsem znalec knih Agathy Christie, takže když jsem šel před lety do prvního zhlédnutí této série, tak jsem moc nevěděl, co mě vlastně čeká, a znal jsem hlavně onu známou rýmovačku. Finální pointa, která vygraduje v extrémně nervozní závěrečné scéně mě tak dokonale odbourala. Mezitím dochází k tomu, že se na plátně pohybuje plejáda převážně známých herců, a nutno dodat, že i kvalitních, což do takovéto adaptace prostě patří, a dodává to tomu takovou tu aristokratickou příchuť klasické detektivky. Nijak tu nevadí takový určitý divadelní vizuál a celkové divadelně-konverzační pojetí, naopak to tomu dodává ten punc něčeho klasického a tradičního. Tato série byla také první z řady adaptací děl Agathy Christie, které začala postupně vydávat BBC, a pro mě zůstává tou nejlepší, a dost možná i také zůstane. ()

Napp

Přesně na tohle jsem čekal! Perfektní kamera, skvělá hudba a nezapomenutelné herecké výkony. Jsem obřím fanouškem podobných žánrů, kdy není zapotřebí nepřekonatelných přístrojů, ale lidského důvtipu a myšlení. Už dlouho jsem nebyl doslova tak pohlcen, jako při sledování téhle mini série, doopravdy povedený kousek a všem, co sdílí podobné sympatie, vřele doporučuji! ()

Skeksis

Desať malých černoškov som nečítala, ale ak sfilmovaná verzia zodpovedá knihe, asi idem čítať všetko od Agathy Christie. Jednoduché, a pritom výborné. Nápad geniálny, dej odsýpa, atmosféra výborná a herci tiež. Pre mňa (za minulý rok) rovnako dobré ako americký The Knick. ()

blackJag

Pěkně natočené, s povedeným castingem i výpravou, dobře napsané. Televizní minisérie, která lehce strčí do kapsy leckterý regulérní kinofilm (obzvlášť trapně by se měli cítit čeští tvůrci a ty jejich kinosračky). 85% ()

vyfuk

Deset malých černoušků je asi můj nejoblíbenější kousek od Agathy Christie. Spíš než typickou detektivku připomíná dnes již zřejmě passé, leč stále dokonalé thrillery. Deset lidí uvězněných na ostrově, kde šílí psychopatický a geniální vrah. Vím, že existuje pár filmů na tuto knihu, ale ničím mne nijak nezaujaly. Až nyní jsem zjistil, že existuje takovýto mini seriál a já si řekl, že jestli něco by mohlo být natočeno do té autentické a dokonalé formy této skvostné knihy... je to právě toto. A opět jsem byl zaveden do omylu. Tenhle seriál působí, že je skvěle natočen, což neupírám, byla na něm odvedená v celku slušná práce. Potěšíto asi hlavně nečtenáře, kterým je kouzlo knihy a genialita toho všeho u prdele. Což je kreténismus. Problém seriálu je v tom, že budí dojem, že ten, kdo psal scénář snad ani skoro nečetl knížku. Kostra příběhu je sice podobná, ale genialita toho díla čpěla v tom, že tak jak to vymyslela právě Agatha to bylo perfektní a sofistikovaný. Autoři scénáře z toho, ale udělali jednoduchou snůšku kravin. Postavy a jejich charakter je zdeformován, tak aby se to líbilo průměrnému divákovi 21. století. Krom toho v něm tvůrci experimentují s prvky hororu, což je tuplem bizarní kokotina. Postavy se chovají jako roboti, emoce tam jsou, ale jsou až moc afektované a irelevantní. Nemůžete z medvěda udělat mouchu. Ale tady se o to až moc snažili. Tohle je opravdu zklamání. Dávám je pár bonusových bodů za charismatické obsazení včetně veterána Neila a šarm samotná jako Charlese Dance. Ale prosím vás. Když už chcete dělat film nebo nějaký projekt podle předlohy. Tak ji natočte jak to bylo. A ne, že z Forresta Gumpa uděláte Pulp Fiction. Velmi silné zklamání. ()

MI-380

Po prvním dílu: Zatím nechápu hodnocení. 2013 uživatelů je na 86%. V prvním dílu ale z průměru vystupuje jen ponurá atmosféra a stupňující se napětí, což je ale podle očekávání zcela v souladu s předlohou. Zklamáním je změna černoušků na vojáky, stejně jako změněný název ostrova. Že by původní názvy byly dnes pro Brity tak nepřijatelné? 50%. Ani po zkouknutí třetího dílu nejdu nad tři hvězdy. Všechny popsané kvality sráží neustále se opakující chmurné pohledy na ostrov a přehnané divadelní herectví některých postav: 55% (zatím 2056 uživatelů to v průměru vidí mnohem lépe: 86% a 178. nejlepší seriál). ()

Mr.KarlAdler

Místama jsem se až culil nad tím, jak vypiplaná je výstavba atmosféry. Na tak malém prostoru až bezvadně obrazově pestré a v do nejmenších detailů propracovaném prostředí. Díky postupnému odhalování minulosti paralelně s celou vyvražďovačkou navíc skvěle graduje vyprávění, a to je na téhle adaptaci vůbec nejlepší - prostě maximálně využívá všech možností, které má film proti knížce. ()